Laboratorium Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30000 zł na zakup wyposażenia technicznego, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Nasza szkoła otrzymała następujące wyposażenie:

  • Drukarka 3D wraz z filamentami
  • Zestaw LEGO SPIKE Prime Robot Edukacyjny z akesoriami
  • Zestaw LEGO SPIKE Essential Robot Edukacyjny z akcesoriami
  • Oświetlenie do realizacji nagrań
  • Mikrofony kierunkowe z akcesoriami
  • Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
  • Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem
  • Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami
  • Gimbal
  • Szafki zamykane

Zakupiony sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki, informatyki, matematyki, chemii, fizyki, biologii, przyrody, historii, geografii i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Uczniowie będą mogli uczyć się pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Sprawozdanie za maj i czerwiec 2023 – LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W maju i czerwcu  2023 roku w naszej placówce odbyły się kolejne lekcje z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Na zajęciach dodatkowych i świetlicy uczniowie przeżyli niesamowitą przygodę z robotyką i programowaniem z wykorzystaniem klocków lego. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, zaangażowali się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. Samodzielnie konstruowali ściśle według kroków zawartych w instrukcji. Następnie uczyli się programując wykonane przez siebie pojazdy poruszać się nimi. Wykorzystując klocki LEGO, uczyli się oni współpracować w grupie oraz rozwijali swoją kreatywność.

Ponadto tworzyli projekty obiektów 3D przy pomocy dedykowanego oprogramowania, dzięki czemu mogli później wydrukować własny obiekt przestrzenny – kwiatek dla mamy.

Na zajęciach dodatkowych z techniki uczniowie z klasy ósmej pracowali z mikrokontrolerami, budowali proste układy elektryczne, korzystając z instrukcji zawartych w podręczniku „Kurs podstaw elektroniki”.

Uczniowie wykorzystali również sprzęt audiowizualny ( mikrofony i oświetlenie) do zorganizowania uroczystej akademii z okazji Dnia Rodziny i Pożegnania klasy ósmej.

 

 

Dokumentację naszych działań realizujemy wykorzystując do tego sprzęt fotograficzny zakupiony ze środków projektu.

Sprawozdanie za kwiecień 2023 – LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W kwietniu 2023 roku w nasze szkole realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu Laboratoria Przyszłości, uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej, informatyce i technice systematycznie korzystają z zajęć z zestawami klocków lego.

Prowadzono zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D. Powstawały obiekty tematycznie związane z okresem wielkanocnym – pisanki i zajączki wielkanocne.

Na zajęciach dodatkowych z techniki uczniowie z klasy ósmej zapoznali się ze stacją lutowniczą na gorące powietrze i sposobem posługiwania się lutownicą.

 

Uczniowie wykorzystali również sprzęt audiowizualny ( mikrofony i oświetlenie) do zorganizowania uroczystej akademii z okazji Święta 3 – Maja.

 

 

Dokumentację naszych działań realizujemy wykorzystując do tego sprzęt fotograficzny zakupiony ze środków projektu.

 

Sprawozdanie za marzec 2023 – LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W marcu 2023 roku w nasze szkole realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu Laboratoria Przyszłości, uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej systematycznie korzystają z zajęć z zestawami klocków lego. Zestawy klocków Lego Education SPIKE Prime oraz Essential umożliwiają dzieciom rozwijanie wyobraźni przestrzennej i umiejętności konstrukcyjnych oraz logicznego myślenia. Bardzo ważnym aspektem tych zajęć jest współpraca w grupie oraz wspólne rozwiązywanie problemów podczas procesu tworzenia. Konstrukcje powstają według określonej instrukcji, następnie są programowane, aby wykonać określone zadanie.

Uczniowie wraz z opiekunem na drukarce 3D drukują różne pomoce naukowe, które później wykorzystywane są na lekcjach.

Dokumentację naszych działań realizujemy wykorzystując do tego sprzęt fotograficzny zakupiony ze środków projektu.

Sprawozdanie za styczeń i luty 2023 – LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W styczniu i lutym 2023 roku w naszej szkole realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków lego. Uczniowie na zajęciach informatyki korzystają z zestawów Lego i budują modele urządzeń według instrukcji. Po wykonaniu modelu programują go w taki sposób, że robot wykonuje założone czynności zgodnie z poleceniami uczniów.

Na zajęciach zostały wydrukowane modele figur przestrzennych. Rekwizyty 3D można zastosować do zilustrowania uczniom zasad matematyki, a zwłaszcza geometrii. Kiedy uczniowie mają problem z wyobrażeniem sobie bryły w przestrzeni, wystarczy dać im ją do ręki.

Dokumentację naszych działań realizujemy wykorzystując do tego sprzęt fotograficzny zakupiony ze środków projektu.

Zajęcia realizowane z wykorzystaniem pomocy zakupionych przez szkołę dzięki programowi Laboratoria Przyszłości są bardzo lubiane przez uczniów, co objawia się ich wielkim zaangażowaniem w pracy na lekcjach.

Sprawozdanie za grudzień 2022- LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W grudniu 2022 roku w Szkole Podstawowej w Bachórzu realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

W grudniu uczniowie przeżyli niesamowitą przygodę z robotyką i programowaniem z wykorzystaniem klocków lego. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, zaangażowali się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. Samodzielnie konstruowali ściśle według kroków zawartych  w instrukcji. Następnie poznali tajniki programowania klocków. Na koniec uczniowie budowali i projektowali zgodnie z własnymi pomysłami a nawet marzeniami.

Prowadzono zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D. Powstawały obiekty tematycznie związane z okresem świątecznym – ozdoby choinkowe.

Uczniowie wykorzystali również sprzęt audiowizualny ( mikrofony i oświetlenie) do zorganizowania Jasełek szkolnych i Wigilii.

 

 

Dokumentację naszych działań realizujemy wykorzystując do tego sprzęt fotograficzny zakupiony ze środków projektu.

Sprawozdanie za listopad 2022- LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Listopad 2022 roku w naszej szkole to następny miesiąc w którym realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

W listopadzie zostały przeprowadzone pierwsze lekcje robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków lego. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażowali się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. Dla dzieci była to świetna nauka w formie zabawy.

Na lekcjach fizyki w klasie 8 uczniowie budowali proste obwody elektryczne wykorzystując zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości sprzęt elektroniczny– mierniki, oporniki, diody.

Używana jest również drukarka 3D. Na zajęciach lekcyjnych i świetlicowych drukowane są przygotowane przez uczniów figury.

Sprawozdanie za wrzesień i październik 2022- LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W naszej szkole realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Na lekcjach informatyki i zajęciach świetlicowych odbyły się już pierwsze zajęcia dotyczące robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków Lego. Zestawy LEGO Education SPIKE Prime oraz Essential, to doskonałe narzędzie do nauki programowania dla uczniów naszej szkoły.

Uczniowie zapoznali się również z drukarką 3D otrzymaną przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie poznali zasadę działania urządzenia oraz obserwowali proces drukowania modeli 3D.

 

 

Uczniowie wykorzystują również sprzęt audiowizualny ( mikrofony i oświetlenie) do organizowania akademii szkolnych (Dzień Nauczyciela, Pasowanie na ucznia klasy I).

 

 

 

 

Dokumentację naszych działań realizujemy wykorzystując do tego sprzęt fotograficzny zakupiony ze środków projektu.

Wyszukiwarka
Linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej