Aktualności 2021/2022

Rok szkolny 2021/2022

Zakończenie roku szkolnego u „BIEDRONEK”

Zakończenie roku szkolnego u „SŁONECZEK”

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

W dniu dzisiejszym do historii przeszedł ten rok szkolny. Po mszy świętej odbyło się krótkie spotkanie w szkole, na którym dyrektor raz jeszcze pożegnał absolwentów klasy VIII oraz wręczył nagrody Wójta Gminy Dynów uczennicom, które uzyskały najwyższe średnie. Gościliśmy rodziców, którzy towarzyszyli swoim pociechom, panią przewodniczącą Rady Rodziców oraz jej zastępczynię, które zawsze czynnie, wraz z całą Radą włączają się w życie szkoły. Uczniowie, po odebraniu świadectw, udali się do domów, na upragniony odpoczynek. Życzymy udanych i zdrowych wakacji. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa.

Pożegnanie siostry Anny Koniecznej

„Coś się kończy, a coś zaczyna” – te słowa jakże są adekwatne do dzisiejszej sytuacji pożegnania siostry Anny po 6 – letniej posłudze w parafii Bachórz i edukacji religijnej dzieci i młodzieży w naszej szkole.
Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że siostra, decyzją swoich przełożonych, została przeniesiona do parafii Lesko, gdzie będzie posługiwała i edukowała młodzież szkoły średniej.
Będziemy pamiętać – jej serdeczny uśmiech, dobre słowa, którymi szczodrze nas obdarzała, nieustanną chęć pomocy, wsparcia ale i te wymierne osiągnięcia na rzecz parafii, szkoły i domu, w którym mieszkała. Dziękujemy za przepiękną salkę, która powstała z inicjatywy siostry Anny i przepiękny ogród, przygotowany z myślą o naszych dzieciach. W naszej pamięci pozostaną liczne uroczystości, które były przygotowywane przez siostrę z wielkim zaangażowaniem i zapadły na zawsze w naszej pamięci.
Życzymy siostrze wszystkiego co najlepsze na nowej placówce, wielu łask Bożych, zdrowia, zapewniamy o naszej modlitwie.

Podziękowanie za aktywną działalność w Szkolnym Kole Caritas w roku szkolnym 2021/2022

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań. Warto wspomnieć dziś o pomocy niesionej przez naszych uczniów potrzebującym, która została udzielona roku szkolnym 2021/2022. Wielość działań podejmowanych przez Szkolne Koło Caritas i wspieranych przez naszych uczniów można odświeżyć śledząc naszą stronę internetową szkoły i profil na fb. Serdecznie wszystkim dziękujemy za wspieranie naszych inicjatyw i za to, że wspólnie udało nam się zorganizować tak wiele akcji. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Dzisiaj szczególnie dziękujemy absolwentom naszej szkoły, którzy aktywnie angażowali się, pomagali organizacyjnie. Mamy nadzieję, że tam dokąd zaprowadzi was życie będziecie służyć pomocą i pomagać potrzebującym.

Podziękowanie za aktywny udział w programie „SZKOLNY KLUB SPORTOWY”

Występ uczniów naszej szkoły podczas „GMINNEGO ŚWIĘTA RODZINY”

Pożegnanie uczniów klasy VIII

Dzisiaj pożegnaliśmy absolwentów klas VIII. Siedemnaścioro uczniów ukończyło szkołę po dziewięciu latach nauki. Młodsi koledzy pożegnali ich programem artystycznym, wierszem i piosenką. Było wzruszenie, łezki kręciły się w oczach, niedowierzanie że to już koniec, że więcej już tu nie wrócą.

Dyrektor w imieniu Rady Pedagogicznej życzył absolwentom dobrego życia, wyboru właściwych szkół, miłych wakacji. Radny Powiatowy, pan Aleksander Stochmal wręczył absolwentce z najwyższą średnią, Aleksandrze Pich nagrodę za wzorową postawę i bardzo dobre wyniki w nauce. Absolwentom, w imieniu nauczycieli i pracowników obsługi życzymy pomyślnych wiatrów.

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-bachorzu/

Szkolne Blogi to serwis internetowy o charakterze edukacyjnym stworzony przez PKO Bank Polski z myślą o szkołach uczestniczących w programie SKO. Dzięki SKO każda szkoła ma możliwość stworzenia autorskiego bloga, na którym może przedstawiać internautom swoje działania w zakresie m.in edukacji ekonomicznej i rozwoju SKO. Nasza szkoła również posiada swojego bloga szkolne blogi-bachorz, na którym prezentuje zajęcia z przedsiębiorczości i działania w ramach SKO.
23 czerwca uczniowie na lekcjach informatyki rozmawiali na temat zasad obowiązujących podczas korzystania z zasobów internetowych, przypominali podstawowe zasady NETYKIETY, którą co roku na początku zajęć analizują.
Zachęcamy uczniów do odwiedzenia naszego bloga i promowania osiągnięć uczniów naszej szkoły poprzez lajkowanie wpisów i śledzenie ciekawostek na temat oszczędzania, edukacji ekologicznej, czy zdrowego odżywiania. Blogujmy razem, dzięki temu nasza szkoła może zyskać wiele cennych nagród. Pamiętajmy o zasadach. To bardzo ważne.

FINAŁ KONKURSU SKO „MOJA WAKACYJNA EKO-SKARBONKA”

Z przyjemnością informujemy, że konkurs organizowany przez SKO działające w naszej szkole został rozstrzygnięty 22 czerwca. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do oszczędzania pieniędzy, wykorzystania materiałów przeznaczonych do recyklingu, rozwijanie wyobraźni przestrzennej, stosowanie różnych technik plastycznych, rozwijanie pojęcia estetyki i kształtowanie zdolności plastycznych. Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs były wykonane z dużą starannością. Stare puszki, puste butelki, nakrętki, kartony, koce, sznurki to tylko niektóre śmieci, które zainspirowały dzieci do stworzenia swoich prac. Komisja konkursowa dokonała oceny prac. Skład komisji: pani Dyrektor Małgorzata Maszczak-Paraniak, pani Teresa Siekaniec, pani Maria Bachurska i pani Elżbieta Ryś. Pierwsze miejsce zajęła skarbonka, do której inspiracją była Żyrafka Lokatka. Pozostałe prace były równie ciekawe, dlatego wszystkie zostały nagrodzone. Gratulujemy dzieciom pomysłowości i doceniamy zaangażowanie w wykonanie skarbonki. W dniu dzisiejszym został również rozstrzygnięty konkurs na najbardziej systematycznego sko-wicza. Uczniowie : Adam Szpak i Kinga Paściak otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Powitaliśmy dzisiaj pięciu nowych sko-wiczów, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli przygodę z oszczędzaniem w SKO. Otrzymali oni powitalne pakiety. Dziękujemy Pani Dyrektor Banku PKO BP Oddział w Dynowie Małgorzacie Maszczak-Paraniak za wspieranie naszej Szkolnej Kasy Oszczędności we wszystkich podejmowanych inicjatywach. Podziękowania kierujemy również do pani Jolanty Kaszyckiej, która pełni rolę opiekuna naszego szkolnego SKO i pani Alicji Kozubal. Zachęcamy do oszczędzania w SKO.

Jak co roku tak i w tym, nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystej procesji Bożego Ciała.

Mali chemicy w akcji

Warsztaty kulinarne klasy IV i V w La Famiglia

Tym razem w warsztatach kulinarnych uczestniczyli uczniowie klasy IV i V. W ich trakcie dzieci nie tylko zyskały przydatne umiejętności, ale przede wszystkim kształtowały swoją pomysłowość oraz uczyły się samodzielności, zarazem doskonale się bawiąc. Opanowanie nieskomplikowanego przepisu na pizzę, łączenie składników – to wszystko sprawiło, iż uczniowie z entuzjazmem eksperymentowali. Dzieci poznały też zasady, jakich powinno się przestrzegać w kuchni. Była to wspaniała sposobność do wspólnego spędzenia z sobą kilku godzin.

Lekcja biblioteczna dla Przedszkolaków

Dzielna grupa maluchów odwiedziła w poniedziałek szkolną bibliotekę. Mali czytelnicy zobaczyli, jakie książki można znaleźć na bibliotecznych półkach, obejrzeli bogato ilustrowane książki dla dzieci, zwłaszcza te z ruchomymi obrazkami.  Przedszkolaki  z ogromną uwagą wysłuchały bajek Jana Brzechwy w wykonaniu przebranych za różne postacie bajkowe  koleżanek z czwartej i piątej klasy. Potem z ogromnym zaangażowaniem dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat wysłuchanych utworów i odnosiły je do własnych doświadczeń życiowych.

Mamy nadzieję, że książka stanie się dla nich w przyszłości  prawdziwym przyjacielem.

„BIEDRONKI” W BIBLIOTECE

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, dlatego przedszkolaki z grupy „Biedronki” wybrały się na wycieczkę do Publicznej Biblioteki w Bachórzu.
Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, a szczególnie książeczkom dla dzieci. Bardzo spodobały się im kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Pani Katarzyna opowiedziała o bibliotece, o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od pani słodki upominek oraz kolorowankę. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale na pewno nie ostatnia.

WIZYTA „Słoneczek” W BIBLIOTECE

Dziś „Słoneczka” odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną. Dzieci wzięły udział w interesujących zajęciach, podczas których zwiedziły bibliotekę, obejrzały różne rodzaje książek oraz dowiedziały się, jak należy dbać o książki. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały księgozbiór i opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Wizyta wszystkim bardzo się spodobała i z pewnością wrócą tutaj po książki ze swoimi rodzicami, do czego gorąco zachęcamy.
Pani Katarzynie Sokolik bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie, miłe przyjęcie oraz przedstawienie pracy bibliotekarza.

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ O MISTRZOSTWO GMINY DYNÓW

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Turnieju Piłki Siatkowej, który odbył się w Szkole Podstawowej w Pawłokomie. Nasza drużyna w składzie, Zuzanna Dańczak, Marcelina Mołoń, Aleksandra Witek, Szymon Kurasz, Bartłomiej Koszelnik, Szymon Pluta i Wiktor Szpiech, zajęła IV-te miejsce. Gratulujemy!

Regulamin konkursu SKO „Moja  wakacyjna EKO – SKARBONKA”

SKO działające w naszej szkole zaprasza uczniów klas 1-8 do własnoręcznego wykonania, według własnego pomysłu, z różnych materiałów (kartonu, modeliny, ze sklejki, z butelki, z puszki, itp.) wakacyjnej eko- skarbonki. Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych. Zachęcanie do zainteresowania się tematyką oszczędzania. Wykorzystanie surowców wtórnych to możliwość ich powtórnego wykorzystania w kreatywny sposób. Angażowanie uczniów w działania na rzecz ochrony środowiska zwiększa wiedzę na temat selektywnej zbiórki odpadów, popularyzuje dobre nawyki dbałości o czystość w swoim najbliższym otoczeniu. Zachęcamy do udziału w konkursie.

Regulamin konkursu SKO

Warsztaty kulinarne w La Famiglia w Dynowie

Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez pana Krystiana Szymaniewicza właściciela La Famiglia w Dynowie. Na początku dzieci poznały składniki, które są potrzebne do przygotowania ciasta oraz dowiedziały się, co wchodzi w skład dodatków do pizzy. Następnie dzieci przystąpiły do przygotowania ciasta. Okazało się, że to całkiem przyjemne zajecie, zwłaszcza, że można było wygrać konkurs – kto najszybciej ugniecie ciasto. Kiedy ciasto zostało odpowiednio przygotowane każde dziecko smarowało je sosem pomidorowym i układało ulubione i smakowite dodatki. Potem pizza trafiała do pieca i po kilku minutach można się było nią zajadać. Jak wiadomo każde danie przygotowane samodzielnie smakuje najlepiej. W nagrodę za dzielną prace dzieci otrzymały pyszne lody. Na koniec każdy zabrał do domu ciasto, z którego dzieci upieką pizzę dla swoich rodziców (pod czujną opieką osób dorosłych). Dzięki temu wykażą się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas warsztatów.
Serdecznie dziękujemy właścicielowi restauracji La Famiglia za poświęcony dzieciom czas i miłą atmosferę.

WYCIECZKA DO BANKU PKO BP W DYNOWIE W RAMACH WSPÓŁPRACY SKO

8 czerwca uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się na wycieczkę do Banku PKO BP z siedzibą w Dynowie, z którym współpracuje nasza szkoła w ramach oszczędzania w SKO. Głównym celem wycieczki była popularyzacja oszczędzania wśród uczniów i poznanie funkcjonowania banku. Pani Dyrektor Małgorzata Maszczak-Paraniak wprowadziła uczniów w tajniki bankowości. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca w banku, gdzie przechowywane są pieniądze i jak się je przelicza. Pod opieką Pani Alicji Kozubal, która w banku pełni rolę doradcy, uczniowie mieli możliwość samodzielnie przeliczać monety i banknoty. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze spotkania z pracownikami banku, co utwierdziło ich w przekonaniu, że warto oszczędzać i racjonalnie dysponować pieniędzmi. To była bardzo ciekawa lekcja przedsiębiorczości. Dziękujemy za stałą współpracę opiekunowi SKO z banku pani Jolancie Kaszyckiej. Dziękujemy pani dyrektor za serdeczne przyjęcie, bankowe prezenty i możliwość posiedzenia w fotelu dyrektora, z której dzieci chętnie skorzystały. Być może jest wśród nich przyszły dyrektor banku:)

Dzień Mamy i Taty

Mama, tata to najpiękniejsze słowa świata – takie hasło towarzyszyło dzisiejszej uroczystości zorganizowanej w naszej szkole z okazji Dnia Mamy i Taty. Występ na tle pięknej dekoracji, został podzielony na wystąpienia klas tak, aby każde dziecko mogło skierować do swoich ukochanych rodziców słowa wyrażające miłość, wdzięczność i podziękowanie za codzienny trud wkładany w ich wychowanie i edukację.
Rodzice spisali się na medal. Były łzy, gdy dzieciom brakowało głosu, drżały ręce, płakały. To piękne święto i bardzo się cieszymy, że mamy i ojcowie tak licznie dopisali, to ważne dla ich pociech.
Dopełnieniem tego wyjątkowego spotkania były zdjęcia, które , jak wiadomo utrwalają ulotne chwile i miło popatrzeć na własne dziecko, z I, II czy III klasy, po kilku latach, gdy będzie nastolatkiem lub nastolatką.
Z inicjatywy Rady Rodziców został zorganizowany słodki poczęstunek, który dopełnił święto w wymiarze kulinarnym. Dla tak wzruszających chwil warto organizować takie przedsięwzięcia i zapewne będziemy je kontynuować.

Międzyszkolne Zawody Sportowe w Łubnie

W dniu 6.06.2022 r. w Szkole Podstawowej  w Łubnie odbyły się Międzyszkolne Zawody Sportowe połączone z profilaktyką antyalkoholową. Turniej składał się z dwóch części:
– sportowej – bieg na 30 i 60 m, sztafeta, skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską,
– plastycznej – uczniowie mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z profilaktyką antyalkoholową pod hasłem „Wybieram marzenia, nie uzależnienia”.

W kategorii klas 0-III zajęliśmy II miejsce. W skład drużyny weszli uczniowie : Antonina Kaszycka, Martyna Bielec, Mateusz Kiełbasa i Jan Hadam. W kategorii klas IV-VI zajęliśmy I miejsce. Wywalczyła je drużyna w składzie:  Gancarz Gabriela, Gąska Zuzanna, Galej Bartłomiej i Bińczak Konrad. W kategorii klas VII-VIII zajęliśmy III miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Antosz, Marcela Bińczak, Szymon Kurasz i Krystian Dzimira.  W konkursie plastycznym naszą szkołę reprezentowali: Nadia Gdyra-Naumowicz kl. III, która zajęła  II miejsce, Julia Słaby kl. IV – I miejsce, Aleksandra Pich kl. VIII- II miejsce. Wszystkich uczestników należy docenić za zaangażowanie i  ducha walki w dążeniu do wyznaczonego celu. Gratulujemy!

Wycieczka w Bieszczady

Bieszczady – dzikie, niebezpieczne, zaskakujące, ciekawe? – sprawdziły to klasy V, VII i część klasy VIII; wycieczka odbyła się w miłej atmosferze, młodzież bawiła się doskonale. Zwiedziliśmy: Połoninę Wetlińską; wieżę widokową na Jeleniowatem; szkoda, że w niepełnym składzie.

TEST WIEDZY SKO UCZNIÓW KLAS 1-3

3 czerwca uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w „Teście wiedzy SKO”. Wszyscy podeszli do niego ambitnie i z dużą uwagą czytali pytania, na które trafnie odpowiadali. Pytania dotyczyły wiedzy z zakresu finansów, oszczędzania, ekologii, aktywnego stylu życia, zdrowego odżywiania i cyberbezpieczeństwa.  Po wykonaniu testu uczniowie mogli zobaczyć, czy ich odpowiedzi były poprawne. Wszystkim uczniom gratulujemy wiedzy, dzięki której zdobyli tytuł „Mistrza Wiedzy SKO”. Gratulujemy:

DZIEŃ MAMY I TATY W GRUPIE „SŁONECZKA”

Dziś najmłodsza grupa przedszkolna gościła wyjątkowe osoby – Mamusie i Tatusiów. Dzieci z okazji święta rodziców przygotowały specjalny występ. Wierszem, piosenką oraz tańcem Przedszkolaki chciały podziękować swoim rodzicom za miłość oraz poświęcony czas oraz wyrazić to, jak bardzo ich kochają. Rodzinna uroczystość pełna była radości oraz wzruszeń.
Wszystkim Mamusiom oraz Tatusiom z okazji ich święta życzymy, aby każdy dzień wypełniała radość oraz szczęście, a uśmiech nigdy nie znikał z ich twarzy.

Wycieczka uczniów klasy IV do Przemyśla

Przemyśl to wyjątkowo piękne, historyczne miasto, pełne atrakcji turystycznych i zabytków godnych poznania. Kierując się tym przekonaniem, uczniowie klasy VI wraz z opiekunami wybrali się 2 czerwca na wycieczkę do jednego z najstarszych ośrodków na Podkarpaciu. Obiektem naszych zainteresowań były: Zamek Kazimierzowski, Archikatedra Przemyska, Rotunda i Krypty Archikatedry. Dopełnieniem tej wyprawy i niewątpliwie ogromną frajdą dla dzieci był pobyt na torze saneczkowym, zakończony degustacją lodów.

Kolorowo – czyli sesja z proszkami holi

Braliście kiedyś udział w „festiwalu kolorów”, który polegał na obrzucaniu się kolorowym proszkiem holi? Ta coraz popularniejsza atrakcja dotarła również do Bachórza. Wszyscy bawili się świetnie, o czym świadczy sesja fotograficzna na fb.

Przygoda z rękodziełem – Obraz z mchu

Zgodnie z zapowiedzią, jedną z atrakcji przygotowanych dla naszych uczniów z okazji Dnia Dziecka były zajęcia rękodzieła artystycznego. Dzisiaj wykonywaliśmy obraz z mchu pod kierunkiem instruktorów z Pracowni Artystycznej „Ralfik” ze Skarżyska-Kamiennej. W efekcie powstała namiastka leśnego ekosystemu w miniaturowej formie przeniesiona na obraz, który każde dziecko zabrało z sobą do domu jako prezent od szkoły. Mamy nadzieję, że będą się cieszyć ich pięknem wraz z bliskimi. Ale to nie był koniec atrakcji. Po słodkim poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców, odbyła się sesja z proszkami holi.

UDZIAŁ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W TEŚCIE WIEDZY SKO

Uczniowie klasy piątej wzięli udział w teście wiedzy SKO. Pytania okazały się dość trudne, jednak wszyscy zdobyli wymaganą ilość punktów, by otrzymać Dyplom Wiedzy Mistrza SKO. Gratulujemy 🙂

Organizacja Dnia Dziecka w naszej szkole

W dniu 1 czerwca organizujemy dla naszych uczniów Dzień Dziecka. Jest to dzień dodatkowo wolny od zajęć dydaktycznych. Rada Rodziców wraz ze Stowarzyszeniem Kobiet Wsi Bachórz pozyskała na ten cel grant finansowy w wysokości 5000 zł z programu PEPCOLANDIA. Za szczególne zaangażowanie w pozyskanie tych środków dziękujemy Paniom Ewelinie Domińczyk i Alicji Smyczyńskiej. Otrzymaliśmy również wsparcie od Fundacji „Bieszczadzkie Anioły”. Szczegóły tego wydarzenia zamieszczamy na Grupie Facebookowej Rodziców i Nauczycieli.

Wizyta biskupa Stanisława Jamrozka w naszej szkole

Dnia 27.05.2022 r. w ramach wizytacji kanonicznej Parafii Bachórz, naszą szkołę odwiedził KSIĄDZ BISKUP STANISŁAW JAMROZEK w towarzystwie Księdza Proboszcza Marka Cecuły.

Po odśpiewaniu pieśni „Bądź pozdrowiony Gościu nasz”, w imieniu całej społeczności szkolnej Jego Ekscelencję Księdza Biskupa powitał dyrektor szkoły Józef Stolarczyk. Przedstawił sukcesy wychowawcze nauczycieli, osiągnięcia uczniów oraz zaangażowanie pracowników obsługi szkoły. W swym wystąpieniu podkreślił, że w pobudzaniu wiary katolickiej ma swój udział cała społeczność szkolna. Następnie Ksiądz Biskup zwrócił się do zebranych, podkreślając, jak wielką wartością dla dzieci i młodzieży jest możliwość nauki. Szanowny Gość podziękował za możliwość spotkania oraz wyraził swoją wdzięczność wszystkim nauczycielom i pracownikom, przede wszystkim za trud wychowania młodego pokolenia, kompetencje, serce oraz poświęcenie, jakie wkładają w swą pracę. Swoje odwiedziny zakończył wspólną modlitwą, udzielając wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Podczas tej wizyty Ksiądz Biskup odbył oddzielne spotkanie z nauczycielami i pracownikami szkoły. Wykazał swą troskę o oświatę oraz skierował do zebranych słowa wsparcia. Przedmiotem rozmów były też sprawy rodzinne i parafialne.

Trzeci dzień egzaminu

Czwartek to ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Dziś (26.05) uczniowie będą musieli udowodnić swoją znajomość języka obcego. Sam egzamin podzielony jest na pytania zamknięte, gdzie uczeń zaznacza odpowiedź, którą uznał za poprawną oraz pytania otwarte, gdzie ósmoklasista musi wpisać odpowiedź. Część pytań odnosi się do nagrań audio. Mają sprawdzić rozumienie języka mówionego. Arkusz zawiera również temat pracy pisemnej, zwykle jest to list lub e-mail. Powodzenia !

Drugi dzień egzaminu

W drugim dniu egzaminów uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zmierzyli się z matematyką. Tego egzaminu ósmoklasisty najczęściej się obawiają. Jednak w opinii wielu zdających test nie okazał się zbyt trudny. Część uczniów zakończyła pracę przed czasem. Zobaczymy czy te nastroje przełożą się na dobre wyniki – czego wszystkim zdającym życzymy.

Żyrafka Lokatka z wizytą u „Biedronek”

25 maja Żyrafka Lokatka odwiedziła przedszkolaki z grupy „Biedronki”. Tym razem chciała zwrócić uwagę najmłodszych na oszczędzanie, dzięki któremu nasza planeta będzie czysta i bezpieczna. Ochrona środowiska i zasobów Ziemi jest obowiązkiem każdego z nas, dotyczy to dzieci i dorosłych. Wspólnie z dziećmi zastanawialiśmy się – co można oszczędzać? Oszczędzając wodę, prąd – płacimy niższe rachunki i dbamy o przyrodę. Segregując odpady umożliwiamy ponowne ich wykorzystanie i mniej płacimy za wywóz śmieci. Jazda rowerem lub spacer sprawia, że oszczędzamy pieniądze i nie zanieczyszczamy środowiska. Warto pamiętać, by troszczyć się o drzewa, które dają nam tlen.
Na zajęciach przedszkolaki miały okazję obejrzeć stare, wycofane z obiegu w wyniku denominacji z 1995 roku, monety i banknoty. Następnie dzieci chętnie zaprosiły swojego gościa do wspólnej zabawy. Żyrafka Lokatka to bohater SKO PKO BP, która naszą szkołę odwiedziła osobiście. Maskotka wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród przedszkolaków. Każdy chciał się z nią przywitać, przytulić i przybić piątkę. Nie zabrakło również wspólnych zabaw, pamiątkowych zdjęć, czy prac plastycznych, na których dzieci uwieczniły Żyrafkę.

Żyrafka Lokatka z wizytą u „Słoneczek”

24 maja do przedszkolaków z grupy „Słoneczka” zawitała Żyrafka Lokatka, która opiekuje się SKO i przybliża dzieciom zawiłe kwestie ze świata finansów. Żyrafka ma bardzo długą szyję i potrafi wyciągać ją bardzo wysoko. A dzięki temu widzi więcej. Pod jej czujnym okiem przedszkolaki wzięły udział w zajęciach, w których dowiedziały się jakie mamy rodzaje pieniędzy, skąd biorą je rodzice i gdzie one mieszkają. Zanim człowiek wymyślił pieniądze, istniał już handel wymienny. Tzw. płacidła, które inaczej nazywano pieniądzem przedmiotowym funkcjonowały dość długo. Jednak nie było to idealne rozwiązanie, ponieważ idealny pieniądz nie mógł się łatwo psuć tak jak np. zboże, sól. Nie powinien być zbyt ciężki i za lekki. Ważne, by nie sprawiał kłopotu, jak np. bydło i był podzielny bez utraty wartości. Przedszkolaki starały się zamieniać produktami, liczyły i zastanawiały się czy jest to sprawiedliwa zamiana.
Bardzo ważne jest, by dzieci już w przedszkolu, w formie zabawy poznawały zasady panujące na świecie, który je otacza. Żeby w przyszłości było im łatwiej.

Pierwszy dzień egzaminów

I zaczęło się to, czego od pewnego czasu obawiali się ósmoklasiści. Dzisiaj rozpoczęliśmy egzaminem z języka polskiego i wbrew obawom, jak wynika z relacji uczniów wychodzących po napisaniu pracy podsumowującej naukę tego przedmiotu w szkole podstawowej, nie było się czego obawiać. Były emocje, ale pytania i problematyka nie okazały się zbyt trudne. Wprawdzie na wyniki trzeba poczekać, ale „pierwsze koty za płoty”. Jutro matematyka, której uczniowie obawiają się o wiele bardziej. Trzymamy kciuki!

Drodzy ósmoklasiści przed Wami wyjątkowy czas. Przystępujecie do egzaminu ósmoklasisty.
Życzymy Wam, aby osiągnięte przez Was wyniki stały się, nie tylko potwierdzeniem rzetelnej wiedzy, jaką zdobyliście, ale pozwoliły Wam przekroczyć kolejny próg w edukacji.
Niech będzie łatwo, spokojnie i oczywiście na maksymalną ilość punktów !!!

Udział uczniów naszej szkoły w teście wiedzy SKO

23 maja uczniowie klasy czwartej wzięli udział w teście wiedzy SKO, który sprawdzał znajomość zagadnień związanych z ekonomią, ekologią, oszczędzaniem, przedsiębiorczością i cyberbezpieczeństwem. Wszyscy wykazali się wiedzą, zdobyli odpowiednią ilość punktów i otrzymali Dyplom Mistrza Wiedzy SKO. Gratulujemy 🙂

Kolejne zajęcia z przedsiębiorczości w ramach SKO

Klasa trzecia wzięła udział w zajęciach o oszczędzaniu, które wcale nie musi być nudne i nie jest to temat, o którym musimy mówić bardzo poważnie. Pomocna tutaj okazała się Żyrafka Lokatka, która w przystępny sposób wyjaśnia różne zawiłe kwestie. Uczniowie mieli okazję rozmawiać o trudnych dla nich pojęciach dotyczących finansów, jak również rozwiązywać ciekawe zadania, krzyżówki i rebusy. Zachęcamy do oszczędzania w SKO i zdobywania wiedzy na temat przedsiębiorczości.

Zajęcia powitalne SKO dla pierwszoklasistów

19 maja uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w zajęciach dotyczących oszczędzania. Biorąc udział w zabawach uczyli się jak najszybciej policzyć pieniądze, gdzie najlepiej ulokować nasze oszczędności i jak troszczyć się o nasze finanse, dbając jednocześnie o ekologię. Dzieci kształciły umiejętność logicznego myślenia, poznawały zasady panujące w świecie finansów. Na koniec każdy pierwszak otrzymał powitalny pakiet. Zachęcamy dzieci do systematycznego oszczędzania w SKO, które działa w naszej szkole. Uczy to systematyczności, rozsądnego planowania wydatków i pomaga zrozumieć zawiłe kwestie ze świata finansów. Taka wiedza i umiejętności z pewnością zaprocentują w przyszłości. Życzymy, żeby to była najwyżej oprocentowana lokata na świecie 🙂

Egzamin praktyczny na kartę rowerową uczniów klasy IV

Rozpoczynamy cykl zajęć o przedsiębiorczości w ramach SKO

Uczniowie klasy drugiej wzięli dziś udział w zajęciach dotyczących zasad prawidłowego odżywiania, świadomego kupowania i niemarnowania żywności. Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o materiały Szkolnej Kasy Oszczędności, do której należy nasza szkoła. Zdrowe odżywianie wcale nie należy do rzeczy trudnych, a jednocześnie może być bardzo przyjemne. Dzięki przygodom Kuby i Kasi dzieci zrozumiały, że można sprawić, by nasz organizm dobrze funkcjonował i jednocześnie przy tym zaoszczędzić pieniądze. Bohaterowie książeczki: „Apetyt na zdrowie, czyli o zasadach prawidłowego odżywiania, świadomym kupowaniu i niemarnowaniu żywności” przenieśli naszych uczniów w świat witamin i składników mineralnych. Pokazali, jak robić zakupy, by zaoszczędzić czas, pieniądze, a także dbać o zdrowie. Na koniec, Żyrafka Lokatka zachęciła do oszczędzania w SKO i rozsądnego wydawania pieniędzy.

Warsztaty integrujące zespoły klasowe

W dniu 18 maja odbyły się w naszej szkole warsztaty nakierowane na integrację zespołów klasowych, uwrażliwienie uczniów na siebie, rolę przyjaźni i tolerancji oraz rozwiązywanie problemów bez doprowadzania do zachowań agresywnych. Adresatem przedsięwzięcia były klasy VII i VIII. Warsztaty z ramienia Centrum Działań Profilaktycznych z siedzibą w Wieliczce przeprowadziła trenerka Pani Karolina Szczepanik. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, zadawała pytania, a potem bardzo pozytywnie komentowała.

Zajęcia udało się zorganizować dzięki wsparciu Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dynowie. Dziękujemy.

Turnusy wakacyjne KSM

Lednica – Spotkanie Młodych na Polach Lednickich

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zaprasza młodzież do udziału w SPOTKANIU MŁODYCH NA POLACH LEDNICKICH. Wyjazd będzie miał miejsce w piątek 03.06.2022 r.  ok. godz. 22.00, powrót w niedzielę 05.06.2022 r. ok. godz. 10.00. Cena: 150 zł. Dokładne informacje odnośnie wyjazdu będą podane po zakończeniu zapisów. Zapisy prowadzone będą do dnia 20 maja 2022 r., pod linkiem: https://tiny.pl/9slmn

Z Duszpasterskim Błogosławieństwem +++
Ks. Tomasz Ryczek
Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży
 tel. 606 230 803

Spotkanie z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie

Piątego maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu ze starszym aspirantem Tomaszem Surowiakiem oraz aspirantem sztabowym Magdaleną Żuk – funkcjonariuszami Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki: dla przedszkolaków, klas I-IV oraz klas V-VIII. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię oraz prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili  sposoby unikania lub pokonywania ich. Uczniowie odpowiadali na zadawane pytania, wykazali się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawali liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się. Dzieci z oddziałów przedszkolnych były zafascynowane samochodem policyjnym, w którym mogły włączyć światła oraz sygnały dźwiękowe. Sprawdziły przy okazji jaką ilość przedszkolaków pomieścić może służbowa KIA.

Tematem pogadanki dla starszych uczniów była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w  szkole i poza nią. Poruszony został także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i instytucji, które są do tego powołane.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjantów. Fachowe przeprowadzenie zajęć pozytywnie wpłynie na właściwe zachowanie uczniów w szkole i poza nią.

Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań, realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Uzupełniają cykl wcześniejszych zajęć „Lekcje z Temidą” oraz poprzedzają zajęcia socjoterapeutyczne, które przeprowadzimy 18 maja.

Witaj Maj, Trzeci Maj …

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem

Nie powinniśmy zapominać, jak ważnym dokumentem była Konstytucja dla Polski końca osiemnastego wieku, jak postępowym na tle ówczesnego świata i jakie przesłanie niesie dzisiaj. Dla młodych pokoleń Polaków, to wciąż ważna lekcja historii  – lekcja myślenia wspólnotowego i obywatelskiego.

Dla uczniów i rodziców

Przypominamy, że dzień 2 maja 2022 r. został wybrany jako dzień dodatkowo wolny od zajęć dydaktycznych w Szkole Podstawowej w Bachórzu. Zachęcamy uczniów do włączenia się tego dnia w obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Szczegółowe informacje o różnych inicjatywach organizowanych z okazji Dnia Flagi RP można znaleźć na stronie http://www.gov.pl/edukacja-i-nauka/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej–swietujmy-razem.

Kolejne zajęcia z cyklu „Lekcje z Temidą”

Tym razem uczniowie klasy VII wzięli udział w w ogólnopolskim programie przeciwdziałania przyczynom przestępczości pn. „Lekcje z Temidą”. Program realizuje zadania z zakresu edukacji prawnej mające na celu podniesienie poziomu świadomości prawnej, a także przeciwdziałanie przyczynom przestępczości wśród dzieci i młodzieży. Finansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Uczniowie wzięli udział w dwugodzinnym spotkaniu, prowadzonym na żywo poprzez platformę MS Teams. Za tydzień spotkamy się z policjantem z Komendy Miejskiej Policji w Reszowie, aby uzmysłowić uczniom codzienne zagrożenia związane z przestępczością.

Dziękujemy

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję pomocy dla przesiedleńców w Parafii pw. Św. Jana Nepomucena w Bojanach. Zebrane produkty niebawem dotrą na Ukrainę. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie.

Były sobie pieniądze – zajęcia projektowe dla klas I-III

Szkoła Podstawowa w Bachórzu jest jedną ze szkół w Polsce, która realizuje pilotażowy program Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego „Były sobie pieniądze”. Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy finansowej uczniów oraz wprowadzenie w podstawy finansów tak, aby potrafili lepiej funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie. Uczniowie wzięli udział w autorskich zajęciach o finansach, których tematyka obejmowała swym zakresem m. in. wartości pieniądza, podstaw ekonomii, zarządzania finansami osobistymi, roli i funkcji banków, ale także umiejętności krytycznego myślenia i zastosowania tej wiedzy w praktyce oraz podejmowania racjonalnych wyborów konsumenckich. Wiadomości zostały skorelowane z podstawą programową. Pod opieka swoich wychowawczyń pani Agnieszki Bielec, pani Małgorzaty Sierant i pani Anny Kucz- Koszelnik, dzieci zgłębiały tajniki wartości pieniądza.
Na początku realizacji programu dzieci poznały jego cele. Następnie zostały wyjaśnione podstawowe pojęcia, takie jak: bank, pieniądz. Dzieci obejrzały film o historii pieniądza z udziałem wesołego czerwonego smoka i kolorowały obrazki tematycznie związane z realizowanym programem.
Wiemy, jak ważne jest oszczędzanie, dlatego ten temat również został poruszony w rozmowach z dziećmi. Dzieci otrzymały skarbonki, które posłużą im do gromadzenia oszczędności.
Udział w tym programie pozytywnie wpłynie na rozwój dzieci, zwiększy ich wiedzę i świadomość na temat pieniędzy, oszczędzania oraz jak ważna jest praca za którą otrzymujemy wynagrodzenie.

Dzień Książki

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Jego celem jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Z tej okazji dziś nasze przedszkole odwiedziła pani Ewelina Potoczny z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dynowie, czyli mama naszego Tymusia. Dzieci poznały i obejrzały różne rodzaje książek, a następnie, na podstawie filmu edukacyjnego dowiedziały się, w jaki sposób powstaje książka. Pani Ewelina przedstawiła za pomocą teatrzyku Kamishibai bajkę „O borsuku, który na cały świat się obraził”. Rozmawialiśmy także o naszych ulubionych bajkach oraz wykonaliśmy zwierzakowe zakładki do książek.
Pani Ewelinie bardzo dziękujemy za poświęcony czas oraz zaangażowanie w organizację tego ważnego dnia w przedszkolu, a wszystkich oczywiście serdecznie zachęcamy do czytania książek.

Pomoc dla przesiedleńców mieszkających w Parafii pw. św. Jana Nepomucena w Bojanach

Trwający konflikt zbrojny na Ukrainie stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia wielu ludzi, którzy pragnąc ochronić własne życie uciekają do Polski. Są również i tacy, którzy uciekając z terenów objętych wojną pozostają w Ukrainie, chroniąc się w szkołach, kościołach i domach parafialnych. Tak właśnie dzieje się w zaprzyjaźnionej Parafii pw. Św. Jana Nepomucena w Bojanach.
Mieszkający tam ludzie otrzymują schronienie i w miarę spokojne miejsce do życia. Problemem staje się jednak wyżywienie tak dużej ilości przesiedleńców. Istnieje problem ze zdobyciem żywności i potrzebnych artykułów do przygotowania posiłków.
Zwracamy się więc z prośbą do rolników z Bachórza, Laskówki i okolic o pomoc w postaci darów z płodów roli. Zbieramy: ziemniaki, warzywa, zboże na mąkę, mąkę i produkty do przygotowania posiłków. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć naszą zbiórkę prosimy o przywiezienie produktów do Szkoły Podstawowej w Bachórzu w środę 27 kwietnia w godzinach od 7.00 do 15.00. Zebrane produkty zostaną przetransportowane na Ukrainę w najbliższą sobotę specjalnie zorganizowanym transportem.
Głód jest największym nieszczęściem dla człowieka. Smutne jest tez to, że cierpią matki z dziećmi. Jeśli ktoś chciałby się podzielić płodami roli, lub przekazać artykuły do przygotowania posiłków zachęcamy do wsparcia.
W razie pytań prosimy o kontakt 696 128 226.

#dziendobra #dobrajestwiecej #NiedzielaBozegoMilosierdzia

Dzień Dobra  jest wspólnym i radosnym  świętowaniem Niedzieli Miłosierdzia Bożego, która jest patronalnym świętem Caritas. To czas, w którym cieszymy się, że możemy Działać Razem. Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole zrzesza uczniów, którzy chcą pomagać potrzebującym. Od wielu już lat ta chęć pomocy była widoczna i skłoniło to Pana  Dyrektora Józefa Stolarczyka do zainicjowania działalności Szkolnego Koła Caritas. Wszyscy uczniowie, zarówno ci starsi, jak i młodsi aktywnie wspierają akcje organizowane w naszej szkole. Wychowawcy, nauczyciele i siostra katechetka motywują uczniów do niesienia pomocy potrzebującym. Każdą akcję wspierają również pracownicy naszej szkoły.

Dziś w Dniu Dobra pragniemy wszystkim serdecznie podziękować za każdy gest pomocy. Serdecznie dziękujemy rodzicom naszych uczniów i przedszkolaków za wspieranie nas w wypracowaniu takich cech jak: empatia, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i solidarność z potrzebującymi pomocy.

Dzień Dobra obchodzimy w naszej szkole pod hasłem „Dobre konkursy”. Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym „ Misjonarka Dobra w oczach dzieci”, natomiast uczniowie klas IV-VIII w Konkursie wiedzy o Świętej Siostrze Faustynie. Przedszkolaki zastanawiały się nad tym jak być dobrym w domu i przedszkolu.

Wśród prac zostały wybrane i nagrodzone najlepsze, jednak pamiętajmy, ze nie ma przegranych. Wkład pracy i czas poświęcony na zgłębienie wiedzy o Świętej Siostrze Faustynie to inwestycja w samego siebie, swoje zdolności i wiedzę. Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy, którzy brali udział w konkursie pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczyli Pan Dyrektor Józef Stolarczyk i Ksiądz Proboszcz Marek Cecuła, który z radością przyjął zaproszenie do wspólnego świętowania Dnia Dobra z naszą społecznością szkolną.

Żeby wyrazić swoją radość  uczniowie odtańczyli swój ulubiony taniec „ Belgijkę” i z radością poczęstowali się słodką „Dobrą Krówką”. Miłą niespodzianką okazało się, że wśród nas obecny był solenizant dnia jutrzejszego Pan Wojciech Tarnawski, któremu złożyliśmy imieninowe życzenia i odśpiewaliśmy tradycyjne Sto lat…

Działamy razem… bo we spólnocie jest siła. https://tiny.pl/98f4j

To był bardzo Dobry Dzień !

Spotkanie z Rodzicami

W dniu 22 kwietnia 2022 r. (piątek) o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów. Spotkanie będzie miało charakter wywiadówki. Spotkania z wychowawcami klas odbędą się  w klasach lekcyjnych. Wszystkich rodziców serdecznie zapraszamy. Po okresie obostrzeń sanitarnych będzie okazja do spotkania, rozmowy, wymiany spostrzeżeń oraz do zmotywowania uczniów do dalszej nauki szkolnej.

Dzień Ziemi

Solidaryzując się ze wszystkimi, którym zależy na przyszłości Ziemi, zorganizowaliśmy w naszej szkole dzień poświęcony kondycji naszej planety, tradycyjnie nazywany Dniem Ziemi. Celem akcji jest promowanie postaw proekologicznych, zachowań chroniących środowisko i uświadomienie młodym ludziom, jak wielki wpływ na stan planety ma zachowanie każdego z nas. Na terenie naszej szkoły uczciliśmy to święto poprzez założenie ubrań w kolorze zielonym lub niebieskim. Ponadto nauczyciele przeprowadzą pogadanki na temat wpływu każdego człowieka na kondycję Ziemi. Poprzez codzienne zachowania(segregacja śmieci, dbanie o porządek, minimalizację zużywania plastiku) możemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Uczniowie chętnie włączyli się w tę akcję, ubierając się w niebiesko- zielone kolory. Brawo!

CIESZYMY SIĘ, ŻE MOGLIŚMY POMÓC

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci serdecznie dziękuje za okazane wsparcie i udział naszej szkoły w akcji „Pola Nadziei”

Turniej wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły wzięła udział w „Turnieju wiedzy o krajach niemieckojęzycznych”. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące znajomości geografii, historii i kultury Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Księstwa Liechtensteinu. Atutem była znajomość bajek braci Grimm w języku niemieckim.

Celem konkursu było :

– rozbudzanie zainteresowań krajami niemieckiego obszaru językowego;

– przybliżenie geografii, historii, systemu politycznego, kultury i innych ciekawostek dotyczących krajów DACHL;

– stworzenie płaszczyzny zdrowej rywalizacji.

W turnieju rywalizowały klasy siódma i ósma .

Klasę siódmą reprezentowali: Bartłomiej Koszelnik, Marcelina Mołoń, Maksymilian Łazuka, Martyna Wymysło, Szymon Pluta; natomiast klasę ósmą ; Julia Paściak, Aleksandra Pich, Wiktoria Żak i  Klaudia Antosz.

Dużą wiedzą z zakresu geografii, historii i kultury krajów niemieckojęzycznych wykazała się klasa siódma, która zasłużenie zwyciężyła.

Gratulujemy uczniom klasy siódmej wiedzy, chęci rozwijania zainteresowań i pasji oraz przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji.

Lekcje z Temidą

8 kwietnia uczniowie klasy VIII naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim programie przeciwdziałania przyczynom przestępczości pn. „Lekcje z Temidą”. Program realizuje zadania z zakresu edukacji prawnej mające na celu podniesienie poziomu świadomości prawnej, a także przeciwdziałanie przyczynom przestępczości wśród dzieci i młodzieży. Finansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Uczniowie wzięli udział w dwugodzinnym spotkaniu, prowadzonym na żywo poprzez platformę MS Teams.

Tematyka zajęć była bardzo interesująca, uczniowie zapoznali się z historią prawa, zawodami prawniczymi i możliwościami, jakie daje ukończenie studiów prawniczych. Następnie prowadząca zajęcia, Pani Małgorzata Hulak – radca prawny, przedstawiła sposób tworzenia prawa w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Kolejnym blokiem tematycznym były zagadnienia z prawa karnego i odpowiedzialności karnej nieletnich oraz praw konsumenta. Uczniowie zapoznali się również z działalnością Funduszu Sprawiedliwości.

Bardzo ważny dla młodzieży był blok tematyczny związany z bezpieczeństwem w Internecie, stalkingiem, phishingiem i hejtem. Zajęcia zostały wzbogacone przez filmy edukacyjne.

Całe przedsięwzięcie zakończyło się testem, który sprzyjał autorefleksji na temat nabytych wiadomości i umiejętności. Niebawem podobne zajęcia przeprowadzimy dla klasy VII.

Finał akcji Pola Nadziei w naszej szkole

8 kwietnia zakończyliśmy zbiórkę w ramach akcji Pola Nadziei, z której zebrane środki będą przeznaczone na rzecz działalności Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.
Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci funkcjonuje dzięki ofiarności i dobroczynności wielu firm, szkół, instytucji publicznych, a także dzięki wspaniałomyślności wolontariuszy Wolontariatu Akcyjnego oraz Wolontariatu Medycznego. Tym bardziej więc cieszy nas fakt, że i my jako szkoła możemy dołożyć swoją cegiełkę i pomóc cierpiącym dzieciom i ich rodzinom. Dziękujemy przedszkolakom, uczniom, nauczycielom, wychowawcom, pracownikom i rodzicom uczniów z naszej szkoły za okazane serce i przekazany datek na ten cel. 

                        ” Wystarczy promyk nadziei, aby otwarło się niebo”

Akcja „Pola Nadziei” trwa

Uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły w dniu dzisiejszym wsparli inicjatywę zbiórki na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci – Pola Nadziei. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zbierali do puszek datki na ten cel. Ponadto zachęcili nauczycieli i pracowników naszej szkoły do wsparcia tej akcji. Dziękujemy rodzicom naszych dzieci za pomoc w kształtowaniu pozytywnych postaw wobec potrzebujących. Serdecznie wszystkim dziękujemy. Akcja trwa do piątku. Zachęcamy do wsparcia.

Akcja „Pola Nadziei” w naszej szkole

Żonkil to symbol nadziei, która jest nieodłącznym elementem pracy hospicyjnej. Akcja „Pola Nadziei” ma na celu propagowanie idei opieki hospicyjnej oraz wsparcie Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.
Już jesienią najmłodsi pod opieką swoich wychowawców, zasadzili cebulki żonkili, które dziś będą wręczać swoim rodzicom prosząc o datek na rzecz Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Starsi przygotowali piękne kwiaty z krepiny i papieru pod opieką pani Teresy Siekaniec.
Przygotowując się do finału akcji wszyscy uczniowie i przedszkolaki wzięli udział w zajęciach na temat edukacji hospicyjnej, dzięki której mieli szansę dowiedzieć się w jaki sposób działa Hospicjum i jaką opiekę zapewnia nieuleczalnie chorym dzieciom. Na lekcjach religii i zajęciach z wychowawcą rozmawiali na temat potrzeb materialnych i pomocy wolontariuszy, która jest niezbędna do funkcjonowania Hospicjum.
5 kwietnia w naszej szkole dominował kolor żółty. Piękne kwiaty i sadzonki, które niedługo zakwitną zostają zabrane do domów i wręczone rodzicom, bądź dziadkom z prośbą o wsparcie  na rzecz Hospicjum. Do końca tygodnia wolontariusze Szkolnego Koła Caritas będą udostępniać puszkę na dobrowolny datek.
Zachęcamy do wsparcia akcji Pola Nadziei.

Wielkanocne słoiki – warsztaty dla uczniów

To był wyjątkowy dzień. Zarówno dzieci z oddziałów przedszkolnych jak i wszyscy starsi uczniowie uczestniczyli w szkolnych warsztatach florystyczno-plastycznych. Tworzyli w słoikach kompozycje wielkanocne z roślin i dekoracyjnych motywów. Była to zarówno lekcja przyrody dla ciekawych świata dzieci, jak i okazja na stworzenie modnej i oryginalnej ozdoby do domu. Bardzo dziękujemy przewodniczącej Rady Rodziców Pani Ewelinie Domińczyk za pozyskanie środków finansowych na tak atrakcyjne zajęcia. Warsztaty przeprowadziła Pracownia Artystyczna AS.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzm, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Samorząd Uczniowski z naszej szkoły, pod opieką pani Jolanty Wójcik, zachęcił społeczność szkolną do wzięcia udziału w tej szczytnej akcji. 
Z uwagi na to, że w tym roku 2 kwietnia przypada w sobotę, wydarzenie w naszej szkole obchodzimy dzisiaj.
Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, dlatego w tym dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko, okazując swoją solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem.
Podjęliśmy wiele działań akcentujących niebieski kolor we wszystkich klasach, oddziałach przedszkolnych
i grupach zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Uczniowie wykonali na korytarzu szkolnym gazetkę tematyczną. Poza tym na zajęciach z wychowawcą zostały przeprowadzone pogadanki mające na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży istoty autyzmu i uwrażliwienie ich na potrzeby ludzi nim dotkniętych.

Wiosenny spacer

Nadejście upragnionej pory roku – wiosny i piękna słoneczna pogoda zachęca do spacerów oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu. Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wraz ze swoimi paniami udali się na pieszą wycieczkę w okolice rzeki San. Był to czas radosnego wędrowania, szukania pierwszych oznak wiosny i wsłuchiwania się w śpiew ptaków. Pierwsze promyki wiosennego słońca sprawiły, że nasz spacer był bardzo radosny. Zabawy na świeżym powietrzu dodały dzieciom energii, dzięki czemu wycieczka była bardziej atrakcyjna.

Rozpoczęcie sezonu ogrodowego i na placu zabaw

BEZPŁATNA POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY DYNÓW

Wójt Gminy w Dynowie  informuje, że od miesiąca marca 2022 r. oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne dla wszystkich mieszkańców Gminy Dynów,
w szczególności dla rodzin: w trudnej sytuacji życiowej, w których występuję przemoc, problem z nadużywaniem alkoholu oraz problemy opiekuńczo – wychowawcze, ale również dla młodzieży i każdej osoby potrzebującej wsparcia.

Poradnictwo psychologiczne realizowane będzie przez Panią psycholog i psychoterapeutę mgr Agnieszkę  Stania.

Jak uzyskać pomoc?

Poradnictwo psychologiczne będzie realizowane w każdy wtorek  w godzinach od 11:00 do 15:00 – w budynku Urzędu Gminy w Dynowie I piętro, pok. Nr 11

Osoby zainteresowane mogą umówić się na spotkanie z psychologiem – wyślij sms z prośbą o kontakt na Nr tel. 69216047 z dopiskiem Gmina Dynów,  lub   osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Dynów .

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Podajemy numeru Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, pod którym także dyżuruje psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim (można też uzyskać wsparcie w języku rosyjskim).

https://brpd.gov.pl/2022/03/07/w-kazdy-poniedzialek-dyzur-prawnika-specjalisty-do-spraw-uchodzcow-i-cudzoziemcow/

Pomoc dla mieszkańców Bojan

22 marca gościliśmy w progach naszej szkoły księdza Marcina Mirasia, można już powiedzieć przyjaciela naszej szkoły, ponieważ od wielu już lat wspieramy księdza Marcina w podejmowanych przez niego inicjatywach. W obecnie panującej sytuacji nie mogło być inaczej. Dziś przekazaliśmy dary, które w niedługim czasie dotrą na Ukrainę.
Ksiądz Marcin spotkał się dziś z uczniami naszej szkoły i wyraził swoją wdzięczność za ich otwarte serce. Opowiedział również o życiu mieszkańców swojej parafii i jej okolic. Mieszkańcy Bojan witają wiosnę, rozpoczynają pierwsze prace polowe i z nadzieją patrzą w przyszłość.
Wraz z darami przekazaliśmy również pozdrowienia i wyrazy solidarności w tym trudnym czasie. Mamy również nadzieję na jak najszybsze spotkanie.
Księdzu Marcinowi życzymy zdrowia i dużo siły. Podziwiając jego pracę i zaangażowanie w pomoc swoim parafianom zapewniamy o naszym wsparciu materialnym i duchowym.

Інтеграційні заняття з дітьми з України

17 marca powitaliśmy w naszej szkole dzieci i młodzież z Ukrainy. Choć nie są oni naszymi uczniami z radością powitaliśmy ich w progach naszej szkoły, by zaprosić ich na zajęcia integracyjne i rekreacyjno-sportowe. Po części zapoznawczej wszyscy chętnie wzięli udział w zabawach przy muzyce i zajęciach sportowych. Następnie po bardzo emocjonujących zmaganiach sportowych dzieci przystąpiły do wykonania prac plastycznych w grupach mieszanych. Wspólna praca i zabawa pozwoliła na integrację, zawarcie przyjaźni i poznanie talentów naszych gości. Wiemy, że niektórzy z nich bardzo dobrze grają w piłkę nożną, inni mają talent plastyczny, językowy. Największe jednak wrażenie zrobiły na nas małe gimnastyczki, które zaprezentowały nam swój talent.

Zarówno w zachowaniu, jak i w pracach plastycznych naszych gości widać było wdzięczność i bliskość w relacjach polsko-ukraińskich. Uczniowie naszej szkoły jako gospodarze bardzo serdecznie powitali swoich rówieśników.
Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile.

Drodzy Rodzice, Przyjaciele szkoły !

Należymy do STOWARZYSZENIA „PRZEDSZKOLA PRZYSZŁOŚCI”,

które jest Organizacją Pożytku Publicznego,

w związku z tym na rzecz naszej placówki

można przekazać 1 % podatku

Prosimy wesprzeć naszą działalność przekazując

 1 % z ogólnej kwoty podatku (po odliczeniach)

na konto Stowarzyszenia „Przedszkola Przyszłości”

35-310 Rzeszów, ul. Rejtana 30,

cel szczegółowy – SP Bachórz

Numer KRS 0000145905

Serdecznie dziękujemy!!!

Kolejny dzień zbiórki i pierwszy transport

Zbiórka produktów dla mieszkańców  Ukrainy przebywających w Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich rozpoczęła się 28 lutego i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przedszkolaki, uczniowie klas najmłodszych i najstarszych, nauczyciele, pracownicy szkoły i dyrekcja, wszyscy włączyli się  do akcji i dzięki ofiarności zebraliśmy dużą ilość produktów, które dzisiaj zostały przekazane Gminie Jawornik Polski, goszczącej wielu uchodźców przybyłych z terenu objętego wojną.
Zostaliśmy zobowiązani do wyrażenia słów wdzięczności za wsparcie. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom naszych uczniów, mieszkańcom Bachórza za przekazanie darów do naszej szkoły.
Akcja wciąż trwa. Przypominamy, że dary są zbierane również we wszystkich bibliotekach gminnych i Urzędzie Gminy Dynów.

Kolejni mali darczyńcy
Jutro pierwszy transport dla uchodźców

Akcja trwa

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy.pdf

Oferta na ferie

REKRUTACJA 2022/2023

Informuję, iż podpisane zostało Zarządzenie Wójta Gminy Dynów w sprawie postępowania rekrutacyjnego  do oddziałów przedszkolnych i klasy I szkoły podstawowej.

Rodzice dzieci (roczniki: 2016, 2017, 2018), które w roku szkolnym 2021/2022 uczęszczają do oddziału przedszkolnego proszeni są o złożenie deklaracji kontynuacji wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym w roku szkolnym 2022/2023. Druki dostępne w szkole lub do pobrania deklaracja-rodzicow-o-kontynuowaniu-wychowania-przedszkolnego

Rodzice dzieci (roczniki: 2016, 2017, 2018, 2019), które w roku szkolnym 2022/2023 chcą uczęszczać do oddziału przedszkolnego proszeni są o złożenie karty zgłoszenia/zapisu do oddziału przedszkolnego. Druki dostępne w szkole lub do pobrania zgłoszenie-zapis-do-oddziału-przedszk.-na-prawach-przedszkola

Rodzice dzieci siedmioletnich (rocznik 2015) zameldowanych i zamieszkałych w Bachórzu składają zgłoszenie dziecka do klasy I szkoły podstawowej.  Druki dostępne w szkole lub do pobrania zgłoszenie-do-klasy-I-dzieci-z-obwodu

Rodzice dzieci siedmioletnich (rocznik 2015) spoza obwodu szkoły składają wniosek o przyjęcie do klasy I szkoły podstawowej. Druki dostępne w szkole lub do pobrania wniosek-do-klasy-I-dzieci-spoza-obwodu

Mile widziane będą dzieci spoza Bachórza w naszych oddziałach przedszkolnych, w klasie I oraz w pozostałych klasach.

INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW KL. III i IV

W związku z otrzymaniem w dniu 4 lutego 2022 r. zgłoszenia o uzyskaniu przez nauczyciela szkoły wyniku pozytywnego w kierunku SARS-CoV-2 informuję, że ustalono z PPIS w Rzeszowie co następuje:

  • Uczniowie z obydwu klas jako osoby ze styczności z osobą zakażoną SARS-CoV-2 nie zostaną objęci kwarantanną w związku z zachowywaniem dystansu społecznego i używaniem maseczki przez nauczyciela podczas lekcji i w przestrzeniach wspólnych, oraz w związku z faktem że kwarantanna dotyczyłaby tylko jednego dnia (ostatni dzień pobytu nauczyciela w szkole w poniedziałek 31 stycznia),
  • Pomieszczenia obydwu klas zostaną poddane dezynfekcji,
  • Bardzo proszę o monitorowanie stanu zdrowia dzieci i kontaktowanie się z lekarzem w przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych u dziecka lub innych domowników.

Bal karnawałowy w grupie Słoneczka

Bal karnawałowy w grupie Biedronki

Wraca nauka zdalna

Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.

Dzień Babci i Dziadka w Grupie Biedronki

W dniu 26.01.2022 r. dla swoich babć i dziadków wystąpiły i życzenia złożyły przedszkolaki z grupy „Biedronki”.
W przygotowanym programie artystycznym wnuczęta zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne.
Wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnucząt tak, jak w tym dniu.

Dzień Babci i Dziadka w Grupie Słoneczka

„Dziś dla babci serce mamy i całuski dla dziadziusia…”
Najpiękniejsze, bo szczere i z serca płynące życzenia dla swoich kochanych Babć oraz Dziadków złożyły dziś Słoneczka. Poprzez wiersz, piosenkę oraz taniec Przedszkolaki chciały wyrazić swoją miłość oraz wdzięczność dla nich. Cały występ został uwieczniony na filmie, który już niebawem będą mogli obejrzeć.
Wszystkim Babciom oraz Dziadziusiom przesyłamy gorące życzenia: zdrowia, radości oraz wielu wspaniałych chwil spędzonych z ukochanymi wnukami.

Środa z profilaktyką

W każdą środę Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadza cyklicznie ogólnopolską akcję związaną z promowaniem postaw prozdrowotnych, badań i zachęcaniem do zdrowego stylu życia – Środa z Profilaktyką. Robione jest to w trosce o zdrowie dzieci i młodzieży. Obecnie zauważany jest, w tej grupie wiekowej, rosnący odsetek otyłości, cukrzycy i zaburzeń emocjonalnych. Dlatego NFZ przygotował dla Państwa materiały informacyjno-edukacyjne w formie ulotki, filmu z ekspertami w danej dziedzinie. Działania te kierowane są także do osób dorosłych oraz seniorów (w tym przypadku do rodziców oraz dziadków uczniów).

Materiały:

Odbiór szopek

Proszę rodziców uczniów, których szopki Bożonarodzeniowe są wystawione w Urzędzie Gminy w Dynowie, o ich odbiór  20 stycznia b.r.

Informacja dla rodziców

Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną oraz dynamicznie zwiększającą się ilość osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, informuję, że na terenie szkoły nie odbędzie się w tym roku spotkanie z rodzicami zwane potocznie wywiadówką śródroczną. Wyjątek robimy dla klasy VIII. W dniu 19 stycznia 2022 r. o godzinie 16:00 zorganizujemy spotkanie z rodzicami uczniów tej klasy, połączone z analizą próbnego egzaminu ósmoklasistów. Spotkanie odbędzie się w sali gimnastycznej, z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczka, dezynfekcja, dystans).

W przypadku pozostałych klas, wychowawcy i rodzice podejmą inicjatywę indywidualnych kontaktów telefonicznych. Oceny bieżące oraz śródroczne, oceny przedmiotowe i zachowania dostępne są w dzienniku elektronicznym. Posiedzenie Rady Pedagogicznej, zatwierdzające wyniki klasyfikacji śródrocznej odbędzie się dnia 27 stycznia 2022 r.

Mamy nadzieję, że takie rozwiązania ograniczą szerzenie się zakażeń i zminimalizują ryzyko przejścia klasy/szkoły na zdalny tryb nauczania. Na względzie mamy również dobro Państwa rodzin, w tym domowników starszych wiekiem.

Wizyta kolędowa

Ks. Marek Cecuła, proboszcz naszej parafii, odwiedził naszą szkołę podczas tradycyjnej wizyty duszpasterskiej. Kolęda stała się okazją do wspólnej modlitwy całej szkolnej społeczności. Po wspólnej modlitwie ks. proboszcz pobłogosławił wszystkich zebranych, poświęcił pomieszczenia szkoły oraz obdarował uczniów i nauczycieli pamiątkowymi obrazkami. Później był czas na śpiew kolęd i wizytę u przedszkolaków. Dziękujemy za spotkanie.

Było to ważne wydarzenie w życiu  szkoły. Pozwala dostrzec, że wśród wartości, które wprowadza w życie dziecka szkoła, są też wartości chrześcijańskie.

Czekoladowe zajęcia edukacyjne

W dniu dzisiejszym, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Fabryki Czekolady w Wapowcach. Warsztaty czekoladowe były wspaniałą zabawą, edukacją oraz czekoladową integracją. Dzieci własnoręcznie stworzyły ulubione pralinki a następnie zabrały je do domu. Zobaczyły, jak powstaje czekolada oraz poznały jej historię. Odwiedziły również plac zabaw Koliberek, składający się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Na koniec dzieci odwiedziły park gigantycznych owadów. Ideą parku jest pokazanie nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym, niezwykłego i bogatego świata tych istot. Wycieczka została sfinansowana przez fundację Lotto im Haliny Konopackiej #fundacjalottoimhalinykonopackiej https://www.facebook.com/FundacjaLOTTO/

Dziękujemy Pani Ewelinie Domińczyk – przewodniczącej Rady Rodziców za kolejną inicjatywę i kolejny udany projekt, który na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Pismo PPIS w Rzeszowie dotyczące COVID-19

pismo

https://www.facebook.com/profile.php?id=100072030025630

INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW Oddziałów Przedszkolnych

W związku z otrzymaniem w dniu 12 stycznia 2022 r. zgłoszenia o uzyskaniu przez ucznia Oddziału Przedszkolnego wyniku pozytywnego w kierunku SARS-CoV-2 informuję, że ustalono z PPIS w Rzeszowie co następuje:

  • Uczniowie z obydwu Oddziałów Przedszkolnych jako osoby ze styczności z osobą zakażoną SARS-CoV-2 nie zostaną objęci kwarantanną w związku z ustaloną frekwencją dziecka z pozytywnym wynikiem na zajęciach przedszkolnych,
  • Pomieszczenia obydwu grup przedszkolnych zostaną poddane dezynfekcji,
  • Bardzo proszę o monitorowanie stanu zdrowia dzieci i kontaktowanie się z lekarzem w przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych u dziecka lub innych domowników.

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc

Zmiany dotyczą tylko przerw międzylekcyjnych. Są związane z dystrybucją posiłków cateringowych (zmiana firmy dostarczającej posiłki po przeprowadzonym przetargu). Obiady będą spożywane po czwartej lekcji.

8:20 – 9:05
9:10 – 9:55
10:00 – 10:45
10:55 – 11:40
11:55 – 12:40
12:45 – 13:30
13:35 – 14:20
14:25 – 15:10

Wigilia w Przedszkolu

W oddziałach przedszkolnych świętowaliśmy wyjątkowy dzień w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. Dzieci z zapałem uczestniczyły w przygotowaniach stołu i sali na tę uroczystość. Kiedy już wszyscy zgromadziliśmy się przy stole nie mogło zabraknąć szczerych życzeń świątecznych składanych podczas dzielenia się opłatkiem, wspólnego spożywania posiłku oraz radosnego śpiewania kolęd i pastorałek. Dzień przepełniony zapachem pierniczków oraz dźwiękiem tradycyjnych kolęd wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.

Świąteczne życzenia dla mieszkańców Bojan na Ukrainie

21 grudnia naszą szkołę odwiedził Ksiądz Marcin Miraś – Proboszcz Parafii pw. św. Jana Nepomucena w Bojanach. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia złożyliśmy na ręce Księdza Mirasia dla całej społeczności tej parafii serdeczne życzenia:
Wraz z nadchodzącymi Świętami Narodzenia Pańskiego składamy Wam najserdeczniejsze życzenia pokoju, Bożej Radości i Miłości w tym szczególnym czasie. Wierzymy, że Nowonarodzone Dzieciątko pobłogosławi Wam i Waszym Rodzinom w Nowym Roku. Niech w każdym dniu dane Wam będzie odnaleźć Boga, a wraz z nim szczęście.
Wraz z życzeniami przekazaliśmy zebrane podczas zbiórki w ramach przedświątecznej akcji pomocy produkty, za które Ksiądz Miraś w imieniu społeczności swojej parafii i swoim serdecznie podziękował. Życzył również wszystkim dużo zdrowia, które w obecnym czasie jest bardzo ważne i cenne. Swoją wdzięczność i świąteczne życzenia przekazał wszystkim darczyńcom Pan Michał Zięzio, który jest bardzo zaangażowany w pomoc mieszkańcom Bojan i jest serdecznym przyjacielem mieszkańców tych ziem.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy postanowili się podzielić radością i dobrem, w tym pięknym czasie. Dobro powraca ze zdwojoną siłą a przedświąteczny czas skłania nas do wrażliwości na potrzeby bliźnich.

Konkurs na najpiękniejszą bombkę choinkową

Święta to czas, na który wszyscy czekamy i czas, gdy wszystko wydaje się lepsze, piękniejsze, bardziej przyjazne. Wśród wielu rekwizytów, z którymi kojarzy się nam ten magiczny czas są bombki choinkowe. Wychodząc naprzeciw tej świątecznej atmosferze postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą bombkę choinkową. Celem konkursu było między innymi promowanie aktywności twórczej dzieci, rozwijanie ich kreatywności i umiejętności plastycznych oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Na konkurs wpłynęło 18  prac. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną pomysłowością, zaangażowaniem a niejednokrotnie oryginalnością. W związku z tym komisja miała spory problem z wyłonieniem laureatów. W pracach komisji brało udział wielu nauczycieli. Jury przyznało miejsca w dwóch kategoriach wiekowych:

– uczniowie klas 1-3:

I miejsce – Martyna Bielec kl. 2

II miejsce – Rafał Hadam kl. 3

III miejsce – Lena Grzech kl.1

Wyróżniono: Laura Grzech kl. 1, Jakub Martowicz kl.1, Aleksandra Wrońska kl.1, Zuzanna Domińczyk kl. 2, Mateusz Kiełbasa kl. 2,  Mikołaj Spólnik kl. 2

– uczniowie klas 4 – 8 :

I miejsce – Gabriela Gancarz kl. 5

II miejsce – Wiktoria Bujdasz kl. 5

III miejsce – Iwona Hadam kl. 8

Wyróżniono: Blanka Martowicz kl. 4, Kinga Paściak kl. 4, Dominika Grzech kl 5,  Ewa Szmul kl. 5, Konrad Palcar kl. 7.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, które podjęły trud wykonania niepowtarzalnych bombek choinkowych.  Dziękujemy także rodzicom i nauczycielom, którzy motywowali swoje dzieci do wykonania tych wspaniałych prac. Jesteśmy wdzięczni Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dynowie, która wielokrotnie wspiera naszą szkołę w tego typu akcjach. Dziękujemy za ufundowanie nagród, które sprawiły laureatom wiele radości. Widząc zadowolenie na twarzach nagrodzonych i wyróżnionych dzieci, mamy nadzieję, że takie akcje będziemy organizować wielokrotnie.

Podsumowanie przedświątecznej akcji pomocy Szkolnego Koła Caritas dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie

17 grudnia w naszej szkole podsumowaliśmy przedświąteczną akcję zbiórki żywności trwałej i środków czystości, która rozpoczęła się wraz z nastaniem Adwentu.

Uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki zachęceni przez wychowawców z radością przynosili do szkoły produkty. O potrzebach i tradycjach naszych rodaków mieszkających poza granicami naszego kraju dowiedzieli się z lekcji religii. Siostra Anna opowiadała też o potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, jako naturalnej konsekwencji przyjęcia Bożej miłości, która wzywa nas, by się nią dzielić. To również przygotowanie do najbardziej rodzinnych świąt.

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim przedszkolakom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za wsparcie akcji.

Serdeczne słowa wdzięczności kierujemy do właścicieli sklepów, w których można było również składać produkty. Dziękujemy za możliwość przeprowadzenia zbiórki, ale również za przekazanie produktów na rzecz naszej zbiórki przez ich właścicieli.

Panu Krzysztofowi Paściakowi właścicielowi Sklepu Premium w Bachórzu i Panu Markowi Kryczykowi właścicielowi Sklepu Julia w Laskówce serdecznie dziękujemy.

Wszystkim mieszkańcom Parafii pw. św. Jana Nepomucena w Bojanach życzymy zdrowych i radosnych świąt. Moc życzeń i serdeczności przesyłamy w ręcznie wykonanych kartkach przez przedszkolaki z grupy Słoneczka.

W poniedziałek, 13 grudnia Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W naszej szkole od dnia 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia odbywać się będą w systemie zdalnym. Będzie to 6 dni zajęć (20, 21,22 grudnia oraz 3,4,5 stycznia). Dzień 7 stycznia będzie dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych, zgodnie z wyborem dokonanym na początku roku szkolnego. Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r.

Na terenie szkoły można organizować konsultacje indywidualne i grupowe dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty.

Bez zmian pracują oddziały przedszkolne, przy czym 24 grudnia i 31 grudnia pozostają dniami wolnymi od zajęć. Nikt z rodziców nie zgłosił chęci skorzystania w tych dniach z opieki przedszkolnej, zważywszy na brak obiadów. W dniu 24 grudnia pracownicy obsługi odbierają dzień wolny za święto przypadające w sobotę 25 grudnia (art. 130 par. 2 Kodeksu Pracy), natomiast nauczyciele oddziałów przedszkolnych korzystają z 2 dni wolnych od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14 (art. 188 Kodeksu Pracy).

Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.

VII edycja Gminnego Konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową

W dniu 15 grudnia 2021 r. w Szkole Podstawowej w Łubnie odbyła się uroczysta gala podsumowująca VII edycję Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego. Przedmiotem konkursu były szopki bożonarodzeniowe nawiązujące do tradycji chrześcijańskiej. Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów, którzy przygotowali przepiękne prace wysoko ocenione przez organizatorów. Pierwsze miejsce w kategorii klas IV-VIII zdobyła nasza uczennica Ewa Szmul, której bardzo gratulujemy zdobytego miejsca oraz nagrody. Wszyscy pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Warto dodać, że najmłodszym uczestnikiem konkursu był Adaś Paściak z grupy Słoneczka, z naszego Oddziału Przedszkolnego.

Rozpoczynają się szczepienia dzieci w grupie 5-11 lat. Skierowania są wystawiane automatycznie przez system od 12 grudnia 2021 r. z chwilą ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Szczepienie będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej – 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10 dawkowej). Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni między dawkami.

O kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-15 lat każdorazowo decyduje lekarz

Szczegółowe informacje dotyczące schematu szczepienia wraz z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia .

Informacja dla rodziców uczniów klasy I i II

W związku z otrzymaniem w dniu 8 grudnia 2021 r. zgłoszenia o uzyskaniu przez ucznia klasy I wyniku pozytywnego w kierunku SARS-CoV-2 informuję, że ustalono z PPIS w Rzeszowie co następuje:

  • Zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla klasy I i II (ze względu na nauczanie w klasach łączonych) na okres od 9 do 13 grudnia. Nauka odbywać się będzie w trybie zdalnym.
  • Uczniowie z obydwu klas jako osoby ze styczności z osobą zakażoną SARS-CoV-2 zostaną objęci kwarantanną (najdłuższy możliwy czas trwania kwarantanny ustalono na 10 dni, natomiast ostatecznie dzień zakończenia kwarantanny w przypadku Państwa dziecka jest uzależniony od jego frekwencji w szkole) – proszę oczekiwać na kontakt telefoniczny/SMS z Sanepidu z informacją o nałożeniu kwarantanny.
  • Bardzo proszę o monitorowanie stanu zdrowia dzieci i kontaktowanie się z lekarzem w przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych u dziecka lub innych domowników.

Witaj Święty Mikołaju !

6 grudnia – dzień, na który czekają wszystkie dzieci, małe i nieco starsze. W naszej szkole od rana też było gwarno i w powietrzu unosiła się nuta napięcia, oczekiwania, podekscytowania. I przyjechał – gość z workiem prezentów, których nie rozdawał za darmo- pytał o modlitwy, przykazania, zachowanie. Korytarze wypełnione były czerwonymi czapkami, mikołajowymi strojami- dominowały kolory biały i czerwony. Prezenty, dopisujące humory; święto spełniło swoją rolę, a uczniowie wydawali się zadowoleni.

Samorząd Uczniowski, mimo włożonych starań, niestety nie mógł uczestniczyć w dzisiejszym święcie, za co, mimo niezawinienia, przeprasza. Klasa ósma otrzyma swoje prezenty, kiedy będzie to możliwe, ale cała społeczność szkolna jest z nimi w tym trudnym czasie.
Dziękujemy Pani Jolancie Wójcik, która jest opiekunem Samorządu Uczniowskiego za koordynowanie dzisiejszej wizyty Świętego Mikołaja w naszej szkole.
Cała społeczność szkolna dziękuje za starania włożone przez Radę Rodziców, okazane serce i wsparcie. Będziemy czekali na przyszły rok, oby okazał się lepszy i bardziej sprzyjający przedsięwzięciom szkolnym.

Informacja dla wszystkich rodziców

W związku z otrzymaniem w dniu 4 grudnia 2021 r. informacji o uzyskaniu przez dwoje uczniów naszej szkoły wyniku pozytywnego w kierunku SARS-CoV-2, bardzo proszę o monitorowanie stanu zdrowia dzieci i kontaktowanie się z lekarzem w przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych u dziecka lub innych domowników. Od poniedziałku szkoła będzie pracowała w podwyższonym reżimie sanitarnym. Prosimy bezwzględnie używać maseczek, dezynfekować ręce, zachowywać dystans społeczny. Dzieci z oznakami chorobowymi powinny pozostać w domu.

Informacja dla rodziców uczniów klasy VIII

W związku z otrzymaniem w dniu 4 grudnia 2021 r. zgłoszenia o uzyskaniu przez ucznia klasy VIII wyniku pozytywnego w kierunku SARS-CoV-2 informuję, że ustalono z PPIS w Rzeszowie co następuje:

  • Zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla klasy VIII na okres od 6 do 10 grudnia. Nauka odbywać się będzie w trybie zdalnym.
  • Uczniowie z klasy jako osoby ze styczności z osobą zakażoną SARS-CoV-2 zostaną objęci kwarantanną (najdłuższy możliwy czas trwania kwarantanny ustalono na 10 dni, natomiast ostatecznie dzień zakończenia kwarantanny w przypadku Państwa dziecka jest uzależniony od jego frekwencji w szkole) – proszę oczekiwać na kontakt telefoniczny/SMS z Sanepidu z informacją o nałożeniu kwarantanny.
  • Osoby zaszczepione p/COVID-19 nie są obejmowane kwarantanną (osoba zaszczepiona to osoba, która przyjęła wszystkie dawki szczepienia podstawowego, a od ostatniej dawki minęło min. 14 dni) – z osobami tymi Sanepid nie będzie się kontaktował. Uczniowie zaszczepieni we wskazanym okresie również będą uczestniczyć w zajęciach zdalnych.
  • Bardzo proszę o monitorowanie stanu zdrowia dzieci i kontaktowanie się z lekarzem w przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych u dziecka lub innych domowników.

Informacja dla rodziców dzieci Oddziału Przedszkolnego – Grupa Biedronki

W związku z otrzymaniem w dniu 4 grudnia 2021 r. informacji o uzyskaniu przez ucznia Oddziału wyniku pozytywnego w kierunku SARS-CoV-2, bardzo proszę o monitorowanie stanu zdrowia dzieci i kontaktowanie się z lekarzem w przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych u dziecka lub innych domowników. Kwarantanny nie nakłada się w związku z ustaloną frekwencją ucznia w Oddziale.

Choinka na nowo rozbłysła – czas Świąt już bliski

Pomagamy Podkarpackiemu Hospicjum dla Dzieci

2 grudnia podsumowaliśmy akcję zbierania nakrętek dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Dzięki zaangażowaniu wychowawców i pogadankom na katechezie, uczniowie naszej szkoły znają potrzeby dzieci przebywających w hospicjach i chcą im pomóc.
Najstarsi uczniowie, młodsi i dzieci z przedszkola troszcząc się o naszą planetę nie wyrzucają zakrętek do kosza ale zbierają je, by można było je powtórnie wykorzystać. To dodatkowo troska o nasze środowisko i kształtowanie tak ważnej dla nas umiejętności segregowania śmieci.
Serdecznie dziękujemy przedszkolakom, wszystkim uczniom, nauczycielom, wychowawcom, pracownikom szkoły i mieszkańcom Bachórza, którzy dostarczyli nakrętki.
Nakręciliśmy się na pomaganie, dlatego zbieramy dalej.
Dziękujemy Radzie Rodziców

Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za kolejne wsparcie szkoły w zakupie pomocy dydaktycznych. Tym razem jest to sympatyczny „Kostek”, który być może zachęci uczniów do wyboru w przyszłości zawodów medycznych.

 

szczepienia

szczepienia__

 

Pierwszoklasiści przyjęci do grona czytelników biblioteki

30 listopada uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdy uczeń otrzymał dyplom, mały upominek oraz książkę „Pierwsze abecadło” wydaną w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest przypominanie o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książki.

szlaczek

ZMIANY W SYSTEMIE GOSPODAROWANIA ODPADAMI OD 1 STYCZNIA 2022

Wójt Gminy Dynów informuje swoich mieszkańców, że Gmina Dynów razem z Gminami: Błażowa, Lubenia, Hyżne oraz miastem Dynów utworzyła Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni”.
Uwaga !!!
Wejście Gminy Dynów do Związku wiąże się z koniecznością złożenia przez mieszkańców NOWEJ DEKLARACJI ŚMIECIOWEJ.

Deklaracje należy składać w Urzędzie Gminy Dynów w pokoju nr 2 (Biuro Obsługi Klienta) od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu w terminie od 22 listopada 2021 r. do 10 grudnia 2021 r.

Warsztaty zdobienia bombek choinkowych

Choć klasyczna bombka jest wykonana ze szkła dmuchanego to istotą nie jest materiał lecz jej ręczne przygotowanie – pomalowanie i udekorowanie. Wspólnie z fundacją PZU przygotowaliśmy dla uczniów naszej Szkoły oraz Oddziałów Przedszkolnych, warsztaty zdobienia bombek choinkowych. Po warsztatach wszyscy zabrali swoje rękodzieła do domu. Wraz z początkiem adwentu wchodzimy powoli w przedświąteczny szkolny nastrój przed Bożym Narodzeniem.

Przedświąteczna akcja pomocy Szkolnego Koła Caritas dla Polaków mieszkających na Ukrainie.

Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na powtórne narodziny Pana Jezusa. Jest to również czas dzielenia się radością i czynienia dobra.

Szkolne Koło Caritas na ten czas organizuje zbiórkę w ramach przedświątecznej pomocy naszym rodakom mieszkającym na Ukrainie w Bojanach Parafii pw. św. Jana Nepomucena.

Zbieramy:

-żywność o długim terminie ważności ( makarony, konserwy, ryż, kasza, produkty do wypieków, konserwy itp,

-środki czystości (mydło, płyn do mycia naczyń, środki dezynfekujące, szampon itp.

-znicze oraz wkłady do zniczy.

Wszystkie produkty zostaną przekazane Księdzu Proboszczowi Marcinowi Mirasiowi, który już kiedyś odwiedził naszą szkołę i opowiadał uczniom o kulturze i tradycjach kultywowanych na terenach dawnych ziem polskich.

Przekazane dary umożliwią  zorganizowanie rekolekcji dla dzieci, staną się wsparciem dla dzieci z Domu Dziecka. A przekazane przez nas znicze i wkłady zostaną zapalone na grobach zmarłych Polaków w czasie tradycyjnej świątecznej procesji na cmentarz.

Wierzymy, że uda nam się podarować naszym rodakom odrobinę radości na nadchodzące święta, w tym trudnym czasie.

Akcja trwa od 29 listopada do 17 grudnia.

Produkty będą zbierane w szkole. Można je przekazywać za pośrednictwem naszych uczniów, bądź składać w sklepach:

– Delikatesy Premium w Bachórzu,

– Sklep spożywczo-przemysłowy „Julia” w Laskówce.

Zachęcamy wszystkich do wsparcia naszej akcji.

„Człowiek jest wielki nie przez to ,co posiada,
lecz przez to kim jest,
nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

pomoc_1

pomoc_2

Konkurs plastyczny- NAJPIĘKNIEJSZA BOMBKA CHOINKOWA

Konkurs plastyczny

Załącznik

Załącznik

Dzień Pluszowego Misia

Dzisiaj uczniowie przynieśli do szkoły pluszowe misie – pomocników swoich dziecięcych smutków i radości, aby towarzyszyły im w dniu, który oficjalnie  nazywa się Dniem Pluszowego Misia.

Mało kto wie, że pluszaki mają nie niezwykłą historię. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosevelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie, w czasie którego postrzelono niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a historię zilustrowano komiksem w prasie waszyngtońskiej. Jednym z czytelników był producentem zabawek, który postanowił stworzyć nową zabawkę  w formie pluszowego misia i nazwał go Tedy Bear (w nawiązaniu do imienia prezydenta). Święto obchodzone jest od 2002 roku. W Polsce również narodzili pluszowi bohaterowie: Miś Uszatek, Miś Coralgol. Pluszak to symbol dobra, miłości, ciepła i opiekuńczości. Misie duże i małe, nowe i nieco starsze królowały dzisiaj w naszej szkole „wspierając” swoich właścicieli w trudach życia szkolnego.

VII EDYCJA GMINNEGO KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ 2021 r.

Regulamin

Gminny_konkurs_szopka_Bożonarodzeniowa

„Jan Paweł II i Kard. Stefan Wyszyński w oczach dzieci i młodzieży”

18 listopada w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński w oczach dzieci i młodzieży” pod honorowym patronatem Starosty Rzeszowskiego Pana Józefa Jodłowskiego i Proboszcza Parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Dynowie Ks. Prałata dr Norberta Podhoreckiego. Natomiast patronat medialny sprawowało Radio „FARA”– Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej.

Celem konkursu było poznanie i wcielenie w życie wartości i ideałów, którym służył Jan Paweł II i Kardynał Wyszyński, jak również ukazanie wzorców osobowych dwóch wybitnych Polaków. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Teresy Siekaniec , Pani Małgorzaty Sierant i Pani Anny Kucz-Koszelnik wzięli udział w konkursie.

Miło nam poinformować, że wśród osób nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się  uczennice naszej szkoły, które wzięły udział w uroczystej gali wręczenia nagród. Uczennica Julia Słaby zajęła 2 miejsce a Gabriela Koszelnik i Nadia Gdyra- Naumowicz otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Gala  konkursowa podzielona została na trzy grupy wiekowe. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczanie nagród przebiegało w radosnej i podniosłej atmosferze, poprzedzane ulubionymi piosenkami, które kojarzą nam się z Janem Pawłem II i Kardynałem Wyszyńskim. Natomiast zwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie Barki.

Uczestniczący w gali konkursowej Ks. Robert Ryba z Radia FARA – Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej, przeprowadził wywiady z uczestnikami, których udzieliły również nasze uczennice.

Gratulujemy laureatkom i wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Pani Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie serdecznie dziękujemy za zaproszenie do konkursu i miłe przyjęcie podczas gali wręczenia nagród.

Szachy plenerowe w naszej szkole

Priorytety kształcenia ogólnego określone w podstawie programowej wskazują rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania. Umiejętności te można rozwijać z wykorzystaniem szachów. Aby zachęcić uczniów do gry w szachy, dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, pozyskaliśmy środki na zakup szachów plenerowych. Podstawę z kostki brukowej nieodpłatnie wykonała firma „Kamień” należąca do naszych niedawnych uczniów: Grzegorza i Damiana Szczepańskich, z pomocą Kamila Cieślika. Bardzo dziękujemy za ten gest wsparcia i pracy społecznej na rzecz szkoły.

W poszukiwaniu trylobita

Geologia? Pięknie brzmi, lecz większość uczniów kojarzy ją ze skomplikowanymi zagadnieniami, które w warunkach szkolnych czterech ścian często wydają się nudne i trudne do zrozumienia. Aby lepiej zrozumieć przeszłość geologiczną Ziemi odbyliśmy zajęcia edukacyjne w Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku. Zajęcia pokazały, jak w praktyce wykorzystać wiedzę zawartą w szkolnych podręcznikach. Trylobit był tylko jednym z setek okazów, które mogliśmy obejrzeć w muzeum a profesjonalny komentarz Pana Roberta Szybiaka okazał się bardzo interesujący. Na zakończenie pobytu w muzeum nastąpiła ewaluacja zajęć w postaci rozwiązanej przez uczniów krzyżówki. Dzięki zdobytej wiedzy siódmoklasiści będą umieli lepiej rozumieć Ziemię, będą zauważać obiekty geologiczne w terenie, interpretować obserwowane zjawiska, ich genezę oraz skutki.

Pasowanie na Przedszkolaka

Za nami wielkie wydarzenie – Pasowanie na Przedszkolaka, w którym wzięły udział wszystkie dzieci z grupy „Słoneczka”.
W specjalnie przygotowanej części artystycznej Przedszkolaki przedstawiły tylko niewielką część swoich umiejętności – pięknie recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały. Maluszki nie tylko wspaniale wyglądały, ale zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Następnie Pan Dyrektor uroczyście pasował każdego z nich symbolicznym lizakiem. „Słoneczka” otrzymały pamiątkowe dyplomy i medale a także książki ufundowane przez Radę Rodziców. Po części oficjalnej nadszedł czas na świętowanie przy słodkościach, o które zatroszczyli się rodzice.

Pasowanie na ucznia

Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość ta miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. 9 listopada czwórka uczniów: Aleksandra, Laura, Lena i Jakub oficjalnie dołączyła do grona uczniów naszej szkoły. Najpierw jednak uczniowie zaprezentowali przygotowany pod czujnym okiem wychowawczyni pani Agnieszki Bielec, program artystyczny. Pochwalili się swoimi umiejętnościami w recytowaniu wierszy i śpiewaniu piosenek. Wzorowo wykazali się wiedzą, jaką już zdobyli w szkole. Następnie, unosząc palce prawej ręki, z wielkim przejęciem złożyli uroczyste przyrzeczenie i ślubowali być dobrymi uczniami, sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu, każdy z  pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia przez pana dyrektora, Józefa Stolarczyka, który, dotykając ramienia każdego ucznia dużym ołówkiem, wypowiadał słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Podczas uroczystości pierwszoklasiści również zostali powitani przez starszych kolegów i koleżanki z klasy drugiej, którzy wraz ze swoją wychowawczynią, panią Małgorzatą Sierant, przygotowali program artystyczny, w którym dawali dobre rady i składali życzenia. Na koniec wręczyli pamiątkowe upominki. Pierwszoklasiści otrzymali dyplomy i kuferki, również od wychowawczyni.  Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem w klasie. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka. Wszystkim adeptom klasy pierwszej życzymy powodzenia i sukcesów w dalszej nauce.

Nowa nawierzchnia drogi szkolnej już cieszy – Dziękujemy !

Bardzo dziękujemy całej Społeczności Bachórza za przekazanie środków finansowych z funduszu sołeckiego na wykonanie nowej nawierzchni drogi szkolnej. Podziękowania kierujemy również w stronę Pana Wójta Gminy Dynów, Pana Sołtysa, Radnych oraz do Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu za zaangażowanie się w tę jakże cenną inicjatywę. Nowa nawierzchnia poprawi bezpieczeństwo osób korzystających z drogi dojazdowej do szkoły.

Dla Niepodległej

Sto trzecią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy montażem słowno-muzycznym pod hasłem „Żeby Polska była Polską”. Uczniowie zaprezentowali się w strojach ludowych przy dźwiękach melodii krakowiaka i kujawiaka. Treści patriotyczne wybrzmiały w wierszach i piosenkach przy akompaniamencie Pana Arkadiusza Banasia. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu narodowego.

Komunikat

Prace asfaltowe prowadzić będziemy również jutro (wtorek 9 listopada) od godz. 8:00. Prosimy tak zaplanować dowóz dzieci aby nie doszło do zatoru komunikacyjnego.

W dniu 8 listopada (poniedziałek) zostanie wykonana nowa nawierzchnia asfaltowa na drodze prowadzącej do szkoły. Poranny dowóz uczniów do przedszkola i do szkoły nie powinien stanowić problemu, gdyż prace nie rozpoczną się od wczesnych godzin porannych. Mogą jednak potrwać do późnych godzin popołudniowych i odbiór dzieci ze szkoły będzie utrudniony jeśli chodzi o podjazd samochodem pod szkołę. Proszę o zachowanie ostrożności oraz liczę na kreatywność rodziców i nauczycieli w kwestii parkowania poza posesją szkolną. Uczniowie opuszczą teren szkoły bezpiecznym, wskazanym obejściem miejsca robót.

#SzkołaPamięta

„Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Przekazanie darów

Przekazanie darów do fundacji Pro Spe . Serdeczne podziękowania od fundacji dla Szkoły w Bachórzu oraz ZSP w Dubiecku.

Teatrzyk Kamishibai w przedszkolu

Przedszkolaki odwiedziła dziś pani Katarzyna Sokolik z Gminnej Biblioteki Publicznej, która za pomocą teatrzyku kamishibai zaprezentowała bajki „Kot w butach” oraz „Trzy małe świnki”. Dzieci z zapartym tchem wysłuchały utworów, jednocześnie oglądając piękne ilustracje.
Pani Katarzynie serdecznie dziękujemy za wizytę i poświęcony czas oraz promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych

Finał zbiórki przyborów szkolnych i materiałów opatrunkowych w ramach akcji „Polskie Smyki Dzieciom z Afryki”

22 października w naszej szkole zakończyliśmy zbiórkę środków opatrunkowych i przyborów szkolnych, które gromadziliśmy, by pomóc dzieciom z Afryki. W tej akcji nasza szkoła bierze udział po raz drugi.

Na lekcjach z wychowawcą uczniowie rozmawiali o sytuacji dzieci w Republice Środkowej Afryki i Kamerunu. Zrozumienie w jakiej kulturze i środowisku żyją ich rówieśnicy z tej części świata ułatwił im film, który oglądali na lekcji katechezy, jak również rozmowa na temat potrzeby pomocy ludziom potrzebującym.

Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas 1-3 z dużym zaangażowaniem wzięli udział w akcji. Bardzo cieszy fakt, że chęć pomocy wykazuje coraz więcej uczniów starszych.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich dzieci, które wsparły naszą akcję. To dzięki waszej wrażliwości na potrzeby innych, empatii i chęci  niesienia pomocy potrzebującym udało nam się zebrać tak dużo środków opatrunkowych i przyborów szkolnych, które w tamtych warunkach są niezbędne do poprawy jakości życia. Dziękujemy Panu Wojciechowi Szaruga za wsparcie naszej inicjatywy i przekazanie przyborów szkolnych.

Wierząc, że dobro powraca ze zdwojoną siłą, dziękujemy i zachęcamy do wspierania naszych charytatywnych inicjatyw, które z pewnością uczą nasze maluchy i starszych uczniów właściwych postaw wobec ludzi potrzebujących naszej pomocy i wsparcia.

Finał akcji Światełko Pamięci dla Łyczakowa

20 października zakończyliśmy zbiórkę zniczy pod hasłem „Światełko Pamięci dla Łyczakowa.” Przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły zachęceni przez swoich wychowawców bardzo chętnie wzięli udział w tej akcji. Na lekcjach historii poznali okoliczności powstania polskich cmentarzy i innych miejsc pamięci na Ukrainie. Zebrane znicze w tej społecznej akcji, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów, zapłoną na polskich cmentarzach na Kresach. Zarówno tych znanych jak Łyczaków, ale również tych, które są małe i zapomniane.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i przedszkolakom za przyniesienie zniczy. To bardzo ważna lekcja historii. Jest to również wyraz naszej pamięci i solidarności z Polakami, których groby znajdują się poza granicami naszego kraju.

Wsparcie finansowe

Z radością informujemy , że otrzymaliśmy wsparcie finansowe od #Fundacjapkobankupolskiegoidea https://www.facebook.com/PKOBankPolski/ @fundacjapkobankupolskiego #pkofundacja PKO Bank Polski @pkofundacja w wysokości 5000tyś.Projekt został napisany na zakup szachownicy ogrodowej,ławeczki ogrodowej, sofy gąsienicy do przedszkola oraz przyrządów gimnastycznych. Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kobiet Wsi Bachórz reprezentowany przez Ewelinę Dominczyk.

Niespodzianka

Miła niespodzianka na spacerze
Podczas dzisiejszego spaceru „Słoneczka” spotkały panie policjantki, które zaparkowały radiowóz w pobliżu naszej szkoły. Dzieciom bardzo spodobał się policyjny wóz, przy którym mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie, chociaż nieplanowane było okazją do poobserwowania pracy policji.
Pozdrawiamy panie policjantki!

Pamiętamy o zmarłych

W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzają miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer na cmentarz parafialny wprowadza uczniów w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, uczniowie klasy V zatrzymali się nad grobem Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego, którym się opiekujemy.

Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci o zmarłych to jedna z ważniejszych lekcji wychowania. Dzieci dbały o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Komunikat

Od poniedziałku 18 października rozpoczynamy remont kanalizacji w kotłowni szkolnej. Przekopany zostanie chodnik prowadzący do szatni szkolnej. W związku z tym, od dzisiaj, głównym wejściem do szkoły będą drzwi w przewiązce pomiędzy szkołą a salą gimnastyczną. Tym wejściem wchodzimy do szkoły, odbieramy dzieci, tym wejściem opuszczamy szkołę. Proszę o zachowanie ostrożności nauczycieli i rodziców wjeżdżających na parking położony za salą gimnastyczną. Przekop zostanie  oznaczony taśmą ostrzegawczą.

Szkolne Koło Caritas zachęca do udziału w akcji
„Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Jest  to miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki.

Od wielu już lat z inicjatywy Polskiego Radia Lwów i Konsulatu RP we Lwowie organizowana jest społeczna akcja „Światełko pamięci dla Łyczakowa”, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów.

„Szkolne Koło Caritas”  – działające w naszej szkole zachęca do udziału w tej akcji wszystkich uczniów naszej szkoły. Do środy 20 października będą zbierane w naszej szkole biało-czerwone znicze, które 1 listopada zostaną zawiezione do Lwowa.

Niech ta akcja będzie wyrazem naszego patriotyzmu i pamięci o polskich bohaterach. Pomóżmy zachować pamięć o naszych rodakach i zapalić im światełko pamięci.

Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”

Kornel Makuszyński

Nabór wniosków na sprzęt komputerowy dla dzieci z terenów po PGR-ach

Wójt Gminy Dynów  informuje, że został ogłoszony nabór do Konkursu Grantowego Cyfrowa Gmina -Wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR”.

Konkurs ma na celu wsparcie dzieci i uczniów z rodzin popegeerowskich  w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu.

Grant skierowany jest  do osób  zamieszkujących  miejscowość, w których funkcjonowało niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej i będących członkiem rodziny (tj. rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie/opiekunem prawnym), którzy byli zatrudnieni w zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej.

Dofinansowanie można uzyskać na:

a) zakup nowego sprzętu komputerowego z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną, w tym niezbędne akcesoria i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami

b) ubezpieczenia zakupionego sprzętu komputerowego;

c) usługi zapewniające dostęp do Internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym w ramach projektu, w przypadku gdy opiekun prawny lub uczeń szkoły średniej, który osiągnął pełnoletność w oświadczeniu wskaże na brak możliwości zapewnienia usługi dostępu do Internetu.

Warunkiem wzięcia udziału w programie jest wypełnienie oświadczenia oraz podpisanie zgody na przetwarzanie danych osobowych:

Właściwe oświadczenie wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych należy składać do dnia 26.10.2021 r. w biurze obsługi klienta w Urzędzie Gminy Dynów.

Oświadczenia złożone po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia.

Informacje o programie można uzyskać w Urzędzie Gminy Dynów pok. 25, lub na stronie internetowej:

https://www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr

Pani Anna Kucz-Koszelnik odznaczona Medalem KEN

Miło nam poinformować, że w dniu 13 października 2021 r. w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Pani Anna Kucz-Koszelnik odebrała z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty Medal Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenie zostało przyznane na wniosek NSZZ „Solidarność”. Gratulujemy zaszczytnego wyróżnienia.

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

Wierni tradycji, 13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku uczniowie klas IV, V i VIII przygotowali uroczystą akademię. Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Na część artystyczną uroczystości składały się wiersze, piosenki a także wiązanka refleksji na temat życia szkoły i zawodu nauczyciela. Raz jeszcze wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom życzymy wielu sukcesów i radości na co dzień.

Wsparcie o firmy Trefl

Miło jest nam poinformować , że otrzymaliśmy wsparcie materialne w postaci gier oraz puzzli od firmy Trefl #trefl #Treflpolska https://www.trefl.com/ Koordynatorem projektu jest przewodnicząca Rady Rodziców, Ewelina Dominczyk.

Leśna lekcja przyrody

Dziś w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Drzewa i z tej okazji gościł u nas pan Łukasz Sienko, tata Zosi, który pracuje w Nadleśnictwie Dynów.
Dowiedzieliśmy się na czym polega praca leśnika oraz w jaki sposób my sami możemy dbać o las. Nasz gość w bardzo ciekawy sposób opowiedział o gatunkach drzew, których liście i owoce mogliśmy obejrzeć. Wspólnie przypomnieliśmy sobie także o tym, jak należy zachowywać się w lesie. Największą atrakcją okazały się ogromne puzzle, które przedszkolaki wraz z panem Łukaszem ułożyły. Dzięki temu poznaliśmy i utrwaliliśmy wiadomości na temat budowy drzewa oraz zwierząt, które mogą zamieszkiwać w poszczególnych jego częściach.
Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi za tę niezwykłą lekcję przyrody oraz dary jesieni wprost z lasu, które będziemy wykorzystywać do naszych prac plastycznych.

Prehistoryczna podróż w czasie czyli zajęcia  historyczno-geograficzne dla uczniów klasy IV i V

Jednym z zasadniczych celów kształcenia historycznego i geograficznego jest zainteresowanie uczniów przeszłością, dostarczenie wiedzy, która umożliwi poprawne wyobrażenie o życiu w przeszłości, również tej geologicznej. Aby spełnić ten postulat, specjalnie dla uczniów klasy IV i V zostały zorganizowane zajęcia w Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku. Pan Robert Szybiak w przystępny sposób, adekwatny do wieku uczniów, przybliżył nam szereg ciekawych kwestii. Prezentacja obejmowała podstawy nauki o skałach, minerałach, skamieniałościach, procesach geologicznych, historii Ziemi i życia na Ziemi, geologii regionalnej Polski i Podkarpacia. Na zajęciach wykorzystana została bogata kolekcja minerałów i skamieniałości. Uczniowie zadawali wiele pytań, wykazując się wszechstronnym zainteresowaniem tematyką zajęć. Na zakończenie pobytu w Dubiecku nie mogło zabraknąć wizyty na zamku, miejscu urodzin Ignacego Krasickiego.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie zaprasza na turniej badmintonowy

Udział Szkolnego Koła Caritas w ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei organizowanej przez Fundację Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci w Rzeszowie. 6 października w 15 rocznicę założenia fundacji posadziliśmy żonkile. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły  i przedszkolaki z radością i zaangażowaniem przystąpili do  pracy. Wiosną, gdy kwiaty zakwitną zetniemy je i rozdamy za symboliczny datek na rzecz działalności  Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.
Żonkil to symbol nadziei, która jest nieodłącznym elementem pracy hospicyjnej.
Akcja, w której bierzemy udział ma na celu propagowanie opieki hospicyjnej oraz wsparcie działalności hospicjum. Jak również uwrażliwienie naszych uczniów na potrzeby ludzi chorych i cierpiących.
Sama akcja swoją tradycją sięga roku 1948. W Wielkiej Brytanii rozpoczęła ją Maria Curie Caneer. Zbierano datki na tworzenie i utrzymanie hospicjów. Rozdawany przy tej okazji żonkil, stał się symbolem, nadziei, który ma przypominać o ludziach potrzebujących, chorych i cierpiących.
Dalszy ciąg akcji nastąpi, gdy posadzone kwiaty zakwitną.

Zachęcamy do udziału w konkursie

Regulamin Konkursu Mój wymarzony lizak 2021

Szkolne Koło Caritas wspiera budowę studni w Afryce

Po raz kolejny wsparliśmy akcję budowy studni w Afryce, przekazując na ten cel zużyte podręczniki szkolne, katalogi, gazety. Dotychczas wybudowano tam 29 studni głębinowych, które będą służyć przez długie lata mieszkańcom Sudanu Południowego, Madagaskaru, Zambii, Czadu, Kamerunu i Republiki Środkowej Afryki. Dla tamtejszej ludności to wspaniały dar i szansa na lepsze, godne życie.

Miło nam współpracować z Panem Ryszardem Łuczykiem, który mobilizuje i zachęca do zbierania makulatury na tak szczytny cel.

Chcąc włączyć się w tę akcję podajemy miejsca, gdzie znajdują się kontenery, do których można odłożyć makulaturę – są to kontenery:  przy Kościele Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie, kościołach w Świlczy i Markowej, na parkingach szkoły w Trzebownisku, II LO w Rzeszowie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku oraz przy Uniwersytecie Rzeszowskim – al. Rejtana.

Dziękujemy Pani Marii Stolarczyk za przygotowanie podręczników a uczniom za posegregowanie i pomoc w zapakowaniu ich do transportu.

Centrum Szkoleniowo-Terapeutyczne SELF przeprowadziło zajęcia dla uczniów

Centrum Szkoleniowo-Terapeutyczne SELF s.c. realizuje obecnie projekt dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii pod nazwą: ,,Młodzież i dzieci – od dziś bezpieczni w sieci- VII edycja”.
Podczas zajęć wykorzystywane są aktywne metody pracy, m.in. elementy pedagogiki zabawy, psychodramy, pogadankę czy metody projekcyjne. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych trenerów – psychologów, pedagogów lub socjoterapeutów.

Cele warsztatów:
– przeciwdziałanie uzależnieniom od gier komputerowych, telefonów, Internetu i zjawisku cyberprzemocy
– podniesienie świadomości na temat zagrożeń płynących z Internetu i bezpiecznych metod korzystania z Internetu
– kreowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz propagowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego
– kształtowanie prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania w cyfrowym środowisku i tzw. nowych mediów
– podniesienie świadomości o metodach postępowania w przypadku napotkania zagrożeń w świecie wirtualnym

DZIEŃ CHŁOPAKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie zaprasza

Nakręć się na pomaganie – zbiórka nakrętek dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

Od wielu już lat nasza szkoła wspiera Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci zbierając nakrętki po napojach. To akcja charytatywno-ekologiczna. Jeszcze raz zatem zachęcamy uczniów do zbierania nakrętek w szkole i w domu. Wypiłeś wodę lub pyszny sok nie wyrzucaj nakrętki, zbieraj i przynoś je do szkoły. Mamie właśnie skończył się płyn do płukania tkanin, zostaje wam kapsel, wieczko lub przykrywka – to również warto przynieść do szkoły. Dla nas to odpad a dla dzieci z hospicjum szansa na zakup leków i innych potrzebnych artykułów.

Film na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

Uczniowie klasy VII i VIII razem ze swoimi wychowawcami panią Jolantą, panią Lucyną i z s. Anną byli w kinie w Rzeszowie na filmie pt. „Wyszyński – zemsta, czy przebaczenie”.

Film w przejmujący sposób przybliża trudną drogę kapłańską, naznaczoną wojną, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Była to lekcja pokory, patriotyzmu, poświęcenia dla Boga i Ojczyzny.

Szkolne Koło Caritas zachęca do wsparcia akcji #PolskiesmykidzieciomzAfryki

Ruszyła druga edycja akcji „Polskie smyki dzieciom z Afryki” organizowana przez Fundację Pro Spe razem z Terapeutycznym Punktem Przedszkolnym „Plaster Miodu”. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z radością zapraszają wszystkich do włączenia się i wsparcia akcji.  Tym razem zbieramy zarówno materiały opatrunkowe jak i artykuły papiernicze takie jak:

Materiały opatrunkowe
kompresy gazowe
bandaże elastyczne
plastry i gaziki
woda utleniona
skalpele jednorazowe
igły i strzykawki
rękawiczki jednorazowe

Przybory szkolne
zeszyty
ołówki i długopisy
kredki i markery
kreda biała i kolorowa
tabliczki A4 do pisania kredą
kartki kolorowe A4
nożyczki do papieru
wełna kolorowa i szydełka

Przedmioty, które uda nam się zebrać  trafią do szkół i szpitali w Kamerunie i Republice Środkowej Afryki. Okazuje się, że to co dla nas jest podstawowym dobrem dla mieszkańców tamtych rejonów bywa niejednokrotnie nieosiągalne. Tym bardziej zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły i mieszkańców Bachórza. Warto pomagać. Akcja trwa do 20 października.

Dzień Szpilek w naszej szkole

Wiemy jak kobiety kochają szpilki. Dlatego 25 września Moliera 2 wraz z fundacją Alivia zainicjowało wyjątkową akcję w mediach społecznościowych – Dzień Szpilek. Tego dnia wystarczyło wrzucić zdjęcie w szpilkach na Instagram lub Facebooka z hasztagiem #DzienSzpilek – za każde zdjęcie Moliera 2 przekazało 2 PLN na rzecz fundacji Alivia działającej na pomoc osobom z chorobą nowotworową. Ponieważ 25 września wypada w tym roku w sobotę, dlatego my już dzisiaj przyłączamy się do akcji.

Robot u przedszkolaków

„Słoneczka” i ” Biedronki” miały dziś okazję wypróbować prawdziwego robota, który m.in. reaguje na polecenia w języku angielskim. Dzieci z zainteresowaniem testowały jego umiejętności i funkcje.
Dziękujemy panu Robertowi Pantoła za ciekawą prezentację możliwości robota.

Projekt „Lokalne Pasje – realizujmy je razem”

W ramach wskazanego projektu zorganizowaliśmy dla naszych uczniów zajęcia pod nazwą „Las w słoiku”. Naszą ideą jest zainspirowanie dzieci do polubienia przyrody, ze względu na to, że rośliny to nieodłączna część Naszego Świata. Sadzenie lasów w szkle, to fascynujący proces który wpisuje się we wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwija ponadto postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Do udziału w naszym projekcie zaprosiliśmy dzieci i młodzież z Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „WZRASTANIE” Dom dla Dzieci w Dynowie.

Błogosławiony Prymas

18 września w dniu patronalnym św. Stanisława Kostki  dzieci, młodzież, nauczyciele oraz członkowie Akcji Katolickiej   zgromadzili się, by uczestniczyć w Eucharystii. Ten dzień w naszej parafii był podziękowaniem  Bogu za dar beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego – wielkiego Polaka i patrioty. Po Mszy św. uczniowie wraz z siostrą Anną i panem Arkiem przygotowali wieczornicę poświęconą życiu i działalności błogosławionego Prymasa. Ostatnim akcentem naszej modlitewnej refleksji był „Akt Oddania” parafii i naszej Ojczyzny – Królowej Polski, który odczytał ks. kanonik Tadeusz. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w tym spotkaniu.

Piękny prezent dla przedszkolaków

Dzięki wsparciu Fundacji Bieszczadzkie Anioły nasze oddziały przedszkolne wzbogaciły się w piękne zabawki do piaskownicy i zabaw ogrodowych. Okazałe koparki, taczki, kosiarki i samochody ciężarowe już czekają na najmłodszych.
Bardzo dziękujemy Fundacji Bieszczadzkie Anioły za przekazane zabawki, a Pani Ewelinie Domińczyk za koordynację całej akcji.

Integracja Szkolnych Kół Caritas

W sobotę 11 września w ogrodzie przy domu zakonnym spotkały się dzieci z Bachórza i Bachórca ze swoimi opiekunami, by podzielić się doświadczeniami, jakie zdobyły podczas różnych akcji przeprowadzanych przez Szkolne Koło Caritas. Było dużo zabawy, gier i meczy, oraz krótka, ciekawa  lekcja wychowawcza o tym, by zawsze być gotowym i otwartym na niesienie pomocy, w myśl słów samego Jezusa „Cokolwiek uczyniliście bliźniemu, uczyniliście Mnie”.  Po tak intensywnym wysiłku fizycznym i umysłowym czekała na nas smaczna kiełbasa z ogniska. Dziękujemy również Panu Bogu za piękną słoneczną pogodę!

Nowa piaskownica już cieszy przedszkolaków

Jest nas więcej z każdym rokiem. Przedszkole się sprawdziło !
Mamy 28 dzielnych przedszkolaków

Dla przedszkolaków

Żegnamy Panią Asię

Jednocześnie życzymy wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności, a na zasłużonej emeryturze realizacji kolejnych planów i marzeń

Międzypokoleniowy udział naszych uczniów w tradycji święcenia ziół i plonów

Pani Ani dziękujemy za piękną łąkę wykonaną dla grupy „Biedronki”

Dla osób zainteresowanych

Zajęcia z alpakoterapii AlpakaTeam – Przygoda z Alpaką , hipoterapii Szkółka Jeździecka Promyk, kynoterapii Barbara Urban Kynoterapeuta oraz felinoterapii Felinoterapia. Leon – terapeuta. odbywać się będą od września do października 2021 r. w Albigowej. Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie.

Dożywianie dzieci w szkołach

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dynowie informuje o możliwości składania wniosków o dożywianie dzieci w szkole od 1 sierpnia 2021r. na rok szkolny 2021/2022.

Dożywianie dzieci odbywa się w przedszkolach i szkołach w ramach wieloletniego programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023.

Pomoc w formie dożywiania dzieci w szkole przysługuje rodzinom, w których dochód netto w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 792,00 zł miesięcznie, co stanowi 150% sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, określonego w art. 8   ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.

W przypadku ubiegania się o pomoc w formie dożywiania dzieci w szkole należy w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dynowie złożyć wniosek o pomoc. Do wniosku w zależności od posiadanych dochodów należy dołączyć:

– dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (zaświadczenie od pracodawcy, decyzja lub odcinek od renty, decyzja lub odcinek od emerytury);

– zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego z Urzędu Gminy, w której znajduje się gospodarstwo;

– w przypadku, gdy w rodzinie są osoby niepełnosprawne lub długotrwale chore aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;

– osoby prowadzące działalność gospodarczą – zaświadczenie lub oświadczenie o uzyskanym dochodzie, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Stypendium szkolne i zasiłek szkolny

Stypendium szkolne

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Pomoc materialna przysługuje

  • uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
  • wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Warunki przyznania uprawnień do stypendium szkolnego

  • miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 528,00 zł. netto, dochód oblicza się na podstawie art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U z 2020 r., poz. 1876 z późn. zmianami),
  • kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego wynosi 308,00 zł.,
  • stypendium szkolne nie przysługuje uczniom klas zerowych oraz uczniom, którzy nie zamieszkują na terenie Gminy Dynów.

Termin i sposób załatwienia

Wnioski należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dynowie, ul. Ks. J. Ożoga 2. Termin składania wniosków od 1 września do 15 września.

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. O zasiłek szkolny należy ubiegać się bezpośrednio po wystąpieniu zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od jego wystąpienia.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dynowie, ul. Ks. J. Ożoga 2, tel. 17 23 00 106, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00.

Informacja ZUS

Od 1 lipca br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rozpoczyna obsługę rządowego programu „Dobry start” (tzw. 300+). Wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, przy wykorzystaniu następujących kanałów:

  • na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • przez bankowość elektroniczną
  • na portalu empatia.mpops.gov.pl

Wyszukiwarka
Linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej