Aktualności 2013/2014

 

Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

zkonczenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„To już jest koniec” – ta myśl towarzyszyła dzisiaj wszystkim – rodzicom, nauczycielom, a przede wszystkim uczniom zgromadzonym początkowo na mszy św., a potem na akademii w szkole. Dyrektor podziękował wszystkim za ciężką całoroczną pracę i życzył udanych wakacji. Najlepszym uczniom wręczył nagrody książkowe, a sportowcom dyplomy. Przedstawicielka Rady Rodziców na ręce dyrektora złożyła podziękowania i życzyła wszystkim dobrych wakacji. Było kameralnie, uroczyście i radośnie. Do zobaczenia we wrześniu.

 

 

Zakończenie zajęć z języka angielskiego w oddziale przedszkolnym.

Język angielski

W naszym oddziale przedszkolnym wprowadzamy dzieci w świat języka angielskiego w naturalny sposób, bowiem chcemy, aby język angielski stał się od najmłodszych lat częścią ich codziennego życia. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po pół godziny i prowadzone są w formie zabawy przez Pana Piotra Bielca. W dniu 26 czerwca nastąpiło podsumowanie i zakończenie rocznych zajęć językowych. Mali angliści mogą być dumni ze swych osiągnięć.

 

 

Pożegnanie klasy III gimnazjum.

pozegnanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Ale to już było i nie wróci więcej” – to hasło przyświecało dzisiejszej, jakże wzruszającej, uroczystości pożegnania uczniów III klasy gimnazjum. Akademia, uświetniona obecnością Radnego Powiatowego Pana Aleksandra Stochmala i przedstawicieli Rady Rodziców, rozpoczęła się o godz. 9:00.
Klasa II gimnazjum piosenką, wierszem i słowem mówionym pożegnała trzynaścioro absolwentów. Trzecioklasiści kwiatami, muzyką, piosenką podziękowali dyrektorowi, nauczycielom, pracownikom obsługi za opiekę, wiedzę i wychowanie. Pan Aleksander Stochmal po raz kolejny nagrodził najlepszego ucznia – w tym roku był to Paweł Sierant. Ponadto uhonorował nagrodą przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Patrycję Jamrozik – niestrudzoną społeczniczkę i „dobrego ducha szkoły”. Łzy wzruszenia towarzyszyły nie tylko absolwentom, ale i młodszym kolegom, rodzicom i nauczycielom. Uściskom, łzom, ciepłym słowom nie było końca jeszcze długo po zakończeniu uroczystości.

 

Komers 2014.

komers11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Komers 2014 uważam za rozpoczęty” – tymi słowami dyrektor  J. Stolarczyk w dniu 21.06.2014 r. o godz. 18:00 otworzył bal tegorocznych absolwentów naszego gimnazjum. Na początku były zdjęcia, kwiaty, ciepłe słowa przewodniczącej Rady Rodziców Pani Doroty Gierasiewicz pod adresem nauczycieli i dyrektora, a potem tańce, tańce …
Młodzież w odświętnych strojach, biało-pomarańczowa sala, piękna muzyka zespołu Zenit, poczęstunek, muzyczne życzenia i ten niepowtarzalny klimat ostatniej zabawy w murach tej szkoły.

 

Zakończenie kursu tańca.

Kurs tańca

Zakończenie trwającego od października kursu tańca w naszej szkole odbyło się 13 czerwca 2014 r. Uczestnicy na koniec jeszcze raz odtańczyli wyuczone tańce w tym: walc angielski, walc wiedeński, sambę, rock and roll. Następnie z rąk pana Łukasza otrzymali pamiątkowe dyplomy, gratulacje wytrwałości i upominki. Życząc sobie udanych wakacji zakończyli pierwszy etap nauki tańca.

 

 

Wizyta integracyjna.

Integracja

W dniu 13.06.2014 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klasy III SP w Bachórzu z uczniami klasy III SP w Laskówce – przyszłymi uczniami naszej szkoły. Przybyłym uczniom towarzyszyła ich wychowawczyni Pani Barbara Szpak. Celem tego spotkania było poznanie kolegów z którymi już niebawem będą tworzyć jedną społeczność szkolną. Uczniowie mieli okazję do wspólnych zabaw i rozmów. Goście poznali szkołę do której będą uczęszczać, przyszłego wychowawcę oraz dyrektora. Uczestniczyli w apelu szkolnym oraz w lekcji języka angielskiego. Jak przystało na gospodarza spotkania wychowawczyni kl. III Pani Marzena Szmul zadbała też o poczęstunek dla uczniów.

 

 

Nowoczesne technologie w nauczaniu.

W miesiącu czerwcu nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu zakończyli udział w projekcie „Nowoczesne technologie w nauczaniu”. Projekt obejmował szkolenie nauczycieli w zakresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem pomocy multimedialnych. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu po godzinach pracy. Czas trwania szkolenia każdej grupy to 40 godzin lekcyjnych. Utworzono dwie grupy po 8 nauczycieli każda. Nabyte umiejętności będą służyły uatrakcyjnieniu procesu dydaktycznego oraz wzbogacą ofertę edukacyjną szkoły.

 

 

Spotkanie autorskie z Panią Martą Fox.

poetka

Godzina 11:00, poniedziałek 09.06.2014 r., Biblioteka Gminna w Bachórzu. To tutaj na spotkanie autorskie przyjechała z Katowic uznana poetka i autorka powieści młodzieżowych, Marta Fox. W kameralnym wnętrzu biblioteki trzy klasy gimnazjalne i pisarka, która językiem trafiającym do młodzieży mówiła na tematy dla niej ważne i aktualne. Były pytania, wyczerpujące odpowiedzi, zdjęcia – po prostu kawałek dobrej literatury w naszym małym uczniowskim świecie.

 

 

Próbny alarm ewakuacyjny szkoły.

alarm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 9 czerwca w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu przeprowadzono próbny alarm ewakuacyjny z użyciem środków pozoracji pożaru. Celem tego przedsięwzięcia było przećwiczenie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji uczniów i nauczycieli w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Akcja przebiegła bardzo sprawnie pod nadzorem Pana Pawła Piroga z firmy Pożtech. Po rozśrodkowaniu uczniów, w miejscu zbiórki ewakuacyjnej dokonano omówienia podjętych czynności alarmowych i ewakuacyjnych. Uczniowie zostali pochwaleni za spokój i opanowanie. Nauczyciele natomiast mieli okazję aby w sposób praktyczny, z wykorzystaniem gaśnic likwidować małe zarzewia ognia.

 

 

Czas prezentacji projektów edukacyjnych w gimnazjum.

projekt

W gimnazjum trwa prezentacja projektów edukacyjnych. W dniu 9.06.2014 r. uczniowie klasy III gimnazjum: Robert Bomba, Marek Chrobak, Norbert Naumowicz, Pawłem Sierant i Grzegorz Szałajko zaprezentowali projekt edukacyjny z fizyki. Projekt polegał na przygotowaniu, opracowaniu i wykonaniu doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Projekt miał na celu sprawić, by uczeń spojrzał na fizykę inaczej, czyli nie na przedmiot trudny tylko ciekawy.

 

 

Szkolne Prezentacje Artystyczne „SZPAK”.

szpak

W piękne niedzielne popołudnie (08.06.2014r.) na terenie ośrodka Błękitny San odbyła się kolejna edycja Szkolnych Prezentacji Artystyczno-Kulturalnych znanych pod nazwą Szpak. Na nadsańskiej scenie zaprezentowały się wszystkie okoliczne szkoły. Taniec, śpiew, grę na instrumentach, występy solo i grupowe podziwiała licznie zgromadzona publiczność dynowska. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III gimnazjum:
Dariusz Kloczkowski – saksofon,
Paweł Sierant – gitara,
Marek Chrobak – instrumenty klawiszowe.

Zaprezentowali dwa utwory instrumentalne, za które zebrali spore brawa. Gratulujemy występu uczniom oraz nauczycielowi muzyki Panu Arkadiuszowi Banasiowi. Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Jolanta Wójcik.

 

 

40-lecie kapłaństwa ks. kan. Tadeusza Woźniaka Proboszcza Parafii Bachórz.

Jubileusz

W sobotę 8 czerwca duża grupa uczniów naszej szkoły oraz przedstawiciele grona pedagogicznego uczestniczyli w uroczystości jubileuszowej ks. kan. Tadeusza Woźniaka – proboszcza naszej parafii. Dzieci pod kierunkiem s. Agaty Bodziak przygotowały oprawę liturgiczną, złożyły Jubilatowi życzenia oraz kwiaty.

Życzenia

 

 

 

Pielgrzymka uczniów do Kalwarii Pacławskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piątek 7 czerwca był dla dzieci kl. II i III szkoły podstawowej wyjątkowo radosny i pełny przeżyć. Wraz ze swoimi rodzicami, wychowawczynią oraz siostrą katechetką wyjechały na pielgrzymkę do Kalwarii Pacławskiej. Po uroczystej Mszy Św. która była odprawiona w ich intencji, smacznym obiedzie oraz rekreacyjnym spacerze, udały się do Arboretum w Bolestraszycach. Przy słonecznej pogodzie zwiedzanie pięknych ogrodów było miłe i pouczające. Wyjazd zorganizowała s. Agata Bodziak.

 

 

Turniej tańca w Łańcucie.

tance2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 maja 2014 r. w Łańcucie odbył się turniej taneczny – Debiuty 2014. Wśród uczestników byli również uczniowie z naszej szkoły. W kategorii przedszkolnej wystąpili: Julia Paściak, Iwonka Hadam, Konrad Palcar, Bartłomiej Koszelnik, Maksymilian Łazuka. Szkołę podstawową reprezentowali: Karolina Kiełbasa, Aleksandra Gancarz, Wiktor Pich, Oliwier Pilip, Franciszek Trawka, Norbert Uryć. Uczestnicy pięknie zaprezentowali wybrane tańce, które ćwiczyli pod okiem pana Łukasza Dudka. Wszyscy tańczący otrzymali medale złote i srebrne. Organizatorem było Podkarpackie Centrum Tańca.

 

 

Zawody sportowe w Łubnie.

Zawody Łubno

W dniu 29.05.2014 r. w Zespole Szkół Nr 3 w Łubnie odbyły się Międzyszkolne Zawody Sportowe połączone z profilaktyką antyalkoholową. Turniej składał się z dwóch części:
– sportowej – bieg na 60 m, sztafeta, skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską,
– plastycznej – uczniowie mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z profilaktyką antyalkoholową.
Turniej został rozegrany w dwóch kategoriach wiekowych. Szkołę Podstawową z Bachórza reprezentowali: Aleksandra Konopka, Anita Pudysz, Jakub Zawadzki i Jakub Kaszycki oraz Julia Kuś w części plastycznej, zaś w skład drużyny z gimnazjum weszli: Klaudia Konopka, Aleksandra Hadam, Marek Chrobak, Paweł Sierant oraz Jolanta Kryczyk.
Nasi gimnazjaliści zarówno w części sportowej jak i plastycznej zajęli I miejsce. Natomiast drużyna szkoły podstawowej zajęła II miejsce.

Uczniów do zawodów przygotowała i opiekę sprawowała Pani Lucyna Stochmal.

Wielkie gratulacje od całej społeczności szkolnej.

 

 

Wycieczka do Krakowa

krakow2014_4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 26-28.05.2014 r. odbyła się wycieczka do Krakowa. Uczniowie klas V-VI SP oraz gimnazjum zwiedzali Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Centrum Jana Pawła II, wysłuchali prelekcji o życiu i posłudze św. siostry Faustyny Kowalskiej oraz podziwiali panoramę Krakowa z wieży widokowej przy sanktuarium. Następnie udaliśmy się na Kopiec Kościuszki, skąd również podziwialiśmy piękne widoki miasta Krakowa. Uczniowie zwiedzili również wystawę figur woskowych. W drugim dniu tj. 27 maja zwiedzaliśmy Wawel, gdzie przystanęliśmy przy grobie  św. pamięci pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz marszałka Piłsudskiego a następnie zwiedzaliśmy Rynek kończąc zwiedzanie przy pomniku Adama Mickiewicza. W trzecim dniu zwiedzaliśmy Zamek w Ogrodzieńcu korzystając przy tym z różnych atrakcji tego miejsca, między innymi parku linowego, toru saneczkowego. Natomiast w parku doświadczeń ciekawą atrakcją okazał się symulator lotów.

Uważamy wycieczkę za udaną nie tylko ze względu na pogodę, ale również aktywnie spędzony czas w Hotelu „Planeta” w Charsznicy. Dziękujemy Panu Krzysztofowi Sobocie za miłe przyjęcie i smaczną kuchnię.

Organizatorem wycieczki był Piotr Bielec.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Lucyna Stochmal, Józef Sarnicki, Piotr Bielec

 

Edukacja historyczna najmłodszych uczniów.

Wycieczka do Dubiecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 23 maja 2014 r. zakończyliśmy udział w projekcie „Skamieniałości i minerały są super”. W trakcie lekcji muzealnych przeprowadzonych przez Pana Roberta Szybiaka uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum poszerzali swoją wiedzę w Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku. Jako ostatni w projekcie udział wzięli uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej. Dbający o edukację historyczną dyrektor szkoły zorganizował wyjazd do Dubiecka najmłodszym uczniom oraz ich wychowawcom. Odbiór prezentowanych treści, obiektów historycznych oraz eksponatów był niezwykle spontaniczny i radosny. Uczniowie zachwycali się zamkiem dubieckim oraz otaczającym go parkiem. Dzięki uprzejmości Pani Beaty Grzegorzak zwiedzili historyczne wnętrza zamku oraz zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Ogrody parkowe wraz z żyjącą tu fauną jak daniele, pawie, łabędzie, ryby oddały klimat epoki w której zamek przeżywał okres świetności. Z kolei podczas lekcji muzealnej uczniowie konfrontowali wiedzę wyniesioną z filmu „Epoka lodowcowa” z przekazem naukowym Pana Roberta, oczywiście  dostosowanym do wieku uczniów. Znakomity kontakt z uczniami zaowocował szybko nawiązaną nicią wzajemnej sympatii. To z kolei sprawiło, że uczniowie mogli wszystkiego dotknąć i zasypać właściciela muzeum ogromną ilością pytań na które ten cierpliwie odpowiadał. Wychowawcy klas mogli być dumni z aktywności swych wychowanków którzy niejednokrotnie zaskakiwali posiadaną wiedzą. W ocenie i komentarzach uczniów pojawił się wniosek, aby zorganizować następny wyjazd o cechach wycieczki historycznej.

 

Renowacja boiska szkolnego.

Renowacja boiska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po intensywnych opadach deszczu boisko szkolne wymagało gruntownej renowacji. Zadanie to wykonali za zgodą rodziców uczniowie klasy III gimnazjum. Pomogli w tym przedsięwzięciu partnerzy szkoły na których zawsze możemy liczyć:

  • Pan Jan Grzegorzak – sołtys wsi Bachórz, który kosiarką rotacyjną boisko wykosił;
  • Pan Piotr Ryś, który własnym transportem przywiózł kosiarkę samojezdną i dokonał koszenia kosmetycznego;
  • Pan Andrzej Rożek, który udostępnił nam kosiarkę klubu sportowego „Pogórze” Bachórz.

Uczniowie natomiast wygrabili boisko, wywieźli skoszoną trawę, przestawili bramki oraz wymalowali nowe linie. Wszyscy pracowali bardzo ofiarnie i z dużym zaangażowaniem pod kierunkiem Pani Lucyny Stochmal. Byli bardzo dumni z efektów swojej pracy, a my nauczyciele, jesteśmy dumni że mamy tak pracowitych uczniów.

Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie bardzo dziękujemy.

 

 

Konkurs Biblijny

przemysl2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 13.05.2014 r. w Przemyślu odbył się finał Konkursu Biblijnego dla szkół podstawowych.

Wśród 120-tu uczestników znalazł się także nasz uczeń Kamil Szymański z klasy V, który zdobywając 107 punktów  na 122 możliwe, uplasował się w czołówce finalistów. Wykazał się bardzo dużą wiedzą teoretyczną, pracowitością i umiejętnością przekazu informacji.

Ucznia do konkursu przygotowała s. mgr Agata Bodziak. Opiekunce i uczniowi gratulujemy.

 

Magic show – spotkanie z iluzjonistą.

magik_7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 9 maja 2014 r. uczniowie spotkali się po raz kolejny z lubianym iluzjonistą Panem Ryszardem Goclonem. Niezwykle kontaktowy i lubiany przez dzieci i młodzież jest nazywany powszechnie „magikiem”. Przedstawiony program i tym razem wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów o czym świadczy powyższe zdjęcie.

 

 

Skamieniałości i minerały są super !

dubiecko_9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 8 i 9 maja 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu rozpoczęli cykl lekcji muzealnych w Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku. Już pierwsze zajęcia pokazały, jak człowiek z pasją, jakim niewątpliwie jest Pan Robert Szybiak – właściciel muzeum, potrafi profesjonalnie zainteresować młodzież trudnymi zagadnieniami geologii, paleontologii, historii czy biologii. Zajęcia mają dynamiczny przebieg a uczniowie dzięki bezpośredniemu kontaktowi z eksponatami odbywają wyobrażeniową podróż w przeszłość. Metody prezentacji dostosowane są do wieku i wiedzy uczniów, stąd mogą brać w nich udział również uczniowie edukacji wczesnoszkolnej. Rekapitulacją zajęć jest test wiedzy zdobytej podczas lekcji a najlepsi uczniowie są nagradzani oceną bardzo dobrą z przedmiotu historia/historia i społeczeństwo. Lekcje muzealne zorganizowane z myślą o pozaszkolnymym poszerzaniu wiedzy uczniów są inicjatywą dyrektora szkoły – równocześnie nauczyciela historii. W miesiącu maju wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum odwiedzą tę wyjątkową placówkę muzealną

Muzeum Skamieniałości i Minerałów mieści się w prywatnym domu Pana Roberta Szybiaka. Zajmuje trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 80 m2, w których zgromadzono kilka tysięcy eksponatów. Znaczna część zbiorów to skamieniałości fliszu karpackiego (ryby, kraby, rośliny) i kości ssaków plejstoceńskich (np. mamutów, nosorożców włochatych, reniferów).
Wyjątkowym okazem jest ptak z epoki oligocenu znaleziony na Pogórzu Przemyskim. W kolekcji znajdują się również małże, ślimaki, amonity, ramienionogi, trylobity, jeżowce, skamieniałe drewno i wiele innych. Zbiór minerałów to między innymi ametysty, agaty, kryształy górskie, rudy żelaza, gipsy.

Korzystając z pobytu w Dubiecku uczniowie zwiedzili również miejscowy zamek – miejsce urodzin Ignacego Krasickiego oraz park. Dziękujemy właścicielom posiadłości za życzliwe przyjęcie uczniów a w szczególności Panu Jackowi Grzegorzakowi za profesjonalne, edukacyjne promowanie tego miejsca. Uczniowie gimnazjum złożyli ponadto wizytę w Kresowym Domu Sztuki . Na zakończenie wycieczki edukacyjnej były lody. To kolejny przykład udanego łączenia nauki z rozrywką, dzięki czemu zdobywanie wiedzy staje się miłe, łatwe i przyjemne.

 

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja.

3_maja_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 30 kwietnia 2014 r. odbyła się w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu uroczysta akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Treści historyczne, związane z tym doniosłym dla Polski wydarzeniem, zaprezentowali uczniowie w ciekawym montażu słowno-muzycznym. Recytacjom uczniowskim towarzyszyły pieśni patriotyczne oraz słowa narratora. Na koniec dyrektor szkoły Józef Stolarczyk zorganizował konkurs wiedzy historycznej na temat Konstytucji 3 Maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wykazali się wiedzą na temat tego doniosłego w dziejach naszego narodu wydarzenia. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki.

Program przygotowały Panie: Maria Stolarczyk i Elżbieta Ryś.

 

 

Dzień Papieski.

DZIEN_PAPIESKI_16

To była piękna uroczystość. Dzień Papieski w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu nazajutrz po kanonizacji Jana Pawła II sprawił, że jego uczestnicy mogli spędzić chwile pełne refleksji, wysłuchując koncertów, przypominając sobie dostojny pontyfikat oraz uniwersalne zasady które papież nam wskazywał. Gośćmi tego wydarzenia byli:

  • Pan Tadeusz Pióro – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego,
  • Ks. Tadeusz Woźniak – proboszcz Parafii Bachórz,
  • S. Maria Chabior – dyrektor ŚDS w Bachórcu wraz z podopiecznymi,
  • Pani Danuta Błotnicka – inspektor do spraw oświaty Urzędu Gminy w Dynowie,
  • Pani Małgorzata Szczutko – prezes Stowarzyszenia Kobiet Wsi Bachórz,
  • Pan Wiesław Domin – prezes firmy „Genesis” w Bachórzu,
  • Pani Grażyna Paździorny – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie,
  • Zarząd Rady Rodziców Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu,
  • Mieszkańcy Bachórza i Laskówki.

Wielkie słowa uznania należą się występującym zespołom, którymi były:

  • Schola z Dynowa pod kierunkiem Pani Katarzyny Wróbel oraz Pani Agnieszki Nosal,
  • Zespół dzieci i młodzieży z Dubiecka pod kierunkiem s. Andrei,
  • Dziecięco – Młodzieżowe Stowarzyszenie Śpiewacze „Sancta Musica” z Tyczyna pod kierunkiem Pani Agnieszki Fudali.

DZIEN_PAPIESKI_28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W trakcie uroczystości odbył się konkurs wiedzy uczniów o św. Janie Pawle II który wygrała drużyna klasy VI SP. Nagrody wszystkim drużynom ufundował i wręczył Pan Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. Wspólny śpiew ulubionych pieśni papieskich uzupełnił przebieg spotkania. Dzień ten na długo zapadnie w pamięci uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości. W naturalny sposób będzie podtrzymywał podniosły nastrój wywołany świętem kanonizacji Papieża Polaka.

Dzień Papieski przygotowała s. Agata Bodziak.

 

 

Zaproszenie na Dzień Papieski.

zapro1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27 kwietnia Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. Dla wielu Polaków Jego kanonizacja, podobnie jak beatyfikacja, będzie bardzo ważnym, głęboko przeżywanym wydarzeniem. Z tej okazji mamy zaszczyt zaprosić uczniów oraz mieszkańców Bachórza i Laskówki na Dzień Papieski który odbędzie się w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu 28 kwietnia (poniedziałek) o godz. 9.00. W programie Dnia Papieskiego planujemy:

  • występ scholi z Dynowa,
  • występ zespołu dzieci i młodzieży z Dubiecka,
  • konkurs wiedzy uczniów o św. Janie Pawle II,
  • występ chóru dzieci i młodzieży z Tyczyna,
  • Cały Bachórz śpiewa Janowi Pawłowi II – wspólne śpiewanie ulubionych pieśni papieskich.

Wydarzenie to dedykujemy Janowi Pawłowi II, co w tych szczególnych dniach z pewnością ucieszy wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w centralnych obchodach kanonizacji na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

 

 

Egzamin gimnazjalny.

Egzamin gim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 23-25 kwietnia 2014 r. uczniowie wszystkich gimnazjów, w tym także naszego, przystąpili do egzaminu z przedmiotów bloku humanistycznego, przyrodniczo-matematycznego oraz języka obcego. Jak można się domyślać, to ogromny wysiłek i nie lada wyzwanie, aby pokonać towarzyszący egzaminowi stres i zaprezentować zdobyte w czasie nauki w gimnazjum umiejętności z jak najlepszej strony. Lecz choć to wcale niełatwe nasi uczniowie poradzili sobie z tym doskonale i w uroczystych galowych strojach z uśmiechem na twarzach przez te trzy tak ważne dni dzielnie zmagali się z postawionymi przed nimi zadaniami, by zdobyć jak najwięcej upragnionych punktów – przepustki do wymarzonej szkoły średniej.

 

 

„Przygoda z bajką”.

bajki6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 9 kwietnia 2014 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Bachórzu konkurs biblioteczny pod hasłem: „Przygoda z bajką”. Koordynatorem akcji była Pani Maria Stolarczyk – nauczyciel języka polskiego i bibliotekarz. W konkursie uczestniczyli uczniowie klasy drugiej i trzeciej, którzy pod kierunkiem swoich Pań wychowawczyń: Anny Kucz-Koszelnik i Marzeny Szmul, przygotowali recytacje wybranych bajek Jana Brzechwy oraz wykonali ilustracje do najbardziej znanych i lubianych utworów tego autora. Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz zachęcanie do aktywnego czytelnictwa. Poziom zaprezentowanych recytacji i prac plastycznych był wysoki. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz książki; wszystkich uczestników konkursu nagrodzono drobnymi upominkami.

 

 

Rekolekcje wielkopostne.

rekolekcje2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach od 31.03.2014 r. do 1.04.2014 r. nasza wspólnota przeżywała rekolekcje wielkopostne. Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, konferencji, Mszy Św. ksiądz rekolekcjonista starał się umocnić nas w wierze, zachęcał do pracy nad sobą, wzajemnego szacunku i zaangażowania w życie Kościoła.

 

 

Sprawdzian szóstoklasistów.

sprawdzian 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szóstoklasiści zakończyli właśnie pierwszy ważny sprawdzian w swoim życiu – najważniejszy test w szkole podstawowej. Rozpoczął się o godz. 9 i trwał 60 minut. Czy był trudny, pokażą wyniki otrzymane przez uczniów w czerwcu. Dzisiejszy sprawdzian szóstoklasity oceniał wiedzę uczniów, ale również umiejętność zastosowania jej w praktyce. Jeszcze w tym roku test dotyczył wiadomości z języka polskiego i matematyki. Ale od przyszłego roku następuje zmiana – egazamin będzie miał dwie części. Pierwsza, rozszerzona o elementy historii i przyrody ma trwać 80 minut. Druga to test z języka obcego nowożytnego (do wyboru angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski). Druga część ma trwać 45 minut.

 

 

Pamiętamy.

Pamiętamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 28 marca 2014 r. uczniowie klasy I gimnazjum podczas zajęć terenowych z historii wykonali wiosenne prace porządkowe przy nagrobku Ś.P. Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego. Posadzono bratki oraz bukszpany, oczyszczono teren wokół nagrobka oraz usunięto korę z pnia ściętego drzewa która zaśmiecała otoczenie. Uczniowie chętnie i z zapałem wykonali wszystkie czynności, dając przykład należnego zmarłym szacunku. Na koniec zapalono znicz i odmówiono modlitwę.

 

Zajęcia upowszechniające wiedzę dzieci na temat zasad zdrowego odżywiania.

Zdrowe odżywianie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 27 marca 2014 r. uczniowie klas 1,2 i 3 wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez panie: Małgorzatę Sierant, Annę Kucz-Koszelnik i Marzenę Szmul , które miały na celu utrwalenie zasad zdrowego odżywiania pod hasłem: Chcesz być zdrowy jak ryba jedz owoce i warzywa. Na początku zajęć uczniowie opowiadali o tym jakie owoce i warzywa lubią najbardziej jeść. Odpowiadali też na pytania: Dlaczego ważne jest, by jeść owoce i warzywa ? Jak często należy je jeść ? Następnie podczas oglądania wystawki dzieci nazywały poszczególne owoce i warzywa, jak również określały ich pochodzenie. Kolejnym działaniem na rzecz zdrowego odżywiania było zaprojektowanie plakatu zachęcającego do spożywania owoców i warzyw. Wykorzystywano dowolną technikę i przyniesione wcześniej materiały. Uczniowie klasy pierwszej wykonywali kolorownkę z wykorzystaniem plasteliny. Prace manualne były twórcze, ciekawe, kolorowe i stanowiły piękną ozdobę wystawek klasowych. Na zakończenie dzieci częstowały się nawzajem przyniesionymi owocami i warzywami oraz śpiewały piosenki: „Witaminki” i ” Zupa jarzynowa”.

 

 

Wygraliśmy turniej siatkarski w Harcie.

Siatkówka Harta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 21 marca 2014 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Harcie odbył się turniej piłki siatkowej drużyn mieszanych. Inicjatorem rozgrywek był Radny Powiatu Rzeszowskiego Pan Aleksander Stochmal. Nasza drużyna w składzie: Aleksandra Hadam, Jolanta Kryczyk, Patrycja Jamrozik, Paulina Jamrozik, Marek Chrobak, Paweł Sierant, Norbert Naumowicz, Paweł Gierasiewicz i Grzegorz Szałajko – zajęła pierwsze miejsce. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

„Płynie marzanna marcowa panna …”

MARZANNA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 marca uczniowie klasy drugiej i trzeciej pod opieką swoich pań wychowawczyń Anny Kucz-Koszelnik i Marzeny Szmul oficjalnie pożegnali zimę. Każda klasa przygotowała się do tego święta i wykonała marzannę, z którą później wyruszyliśmy w uroczystym pochodzie nad San. Pierwszy dzień wiosny to okazja do spaceru i poszukiwania wiosny w naturze. Dzieci obserwowały owady, żabę, jastrzębia, wsłuchiwały się w śpiew ptaków, obserwowały wyskakujące z wody ryby. Fakt, że wiosna już się zaczęła potwierdzała też praca rolnika, który wykonywał zasiew, co również wspólnie obserwowaliśmy. W trakcie wędrówki dzieci śpiewały i skandowały hasła na pożegnanie zimy. Przygotowane przez dzieci marzanny na oczach wszystkich panie wrzuciły do Sanu, aby wraz z nimi zima odpłynęła do morza. Po powrocie do szkoły uczniowie byli zmęczeni ale szczęśliwi, że w taki sposób powitali wiosnę.

 

 

Astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca o godz. 17.57.

wiosna 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 marca to pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Co z popularnym 21 marca Dniem Wagarowicza ? Musi odejść do historii, bo za naszego szkolnego życia wiosna tego dnia już nie przyjdzie. Będzie zaczynać się wcześniej. W Polsce wiosnę będziemy witać ponownie 21 marca dopiero w 2102 r.

 

 

Nadal pomagamy Rzeszowskiemu Hospicjum dla Dzieci.

Nakrętki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lubimy pomagać, szczególnie cierpiącym dzieciom, dla których los okazał się okrutny. Dzisiaj tj. 7.03.2014 r. spakowaliśmy kolejną partię zakrętek dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Cieszy widok, kiedy nie tylko gimnazjaliści, ale i nasi najmniejsi uczniowie każdą zakrętkę wrzucają do pojemnika przeznaczonego na ich gromadzenie. Zakrętki zostaną odwiezione do Rzeszowa, gdzie  „zamienią się” w opatrunki, lekarstwa, witaminy … DZIĘKUJEMY!

 

 

Dzień Kobiet.

Dzień Kobiet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 7 marca 2014 r. uroczyście obchodzono w szkole Dzień Kobiet. Były nastrojowe piosenki w języku angielskim, wykonywane przez Weronikę Kryczyk i Dariusza Kloczkowskiego oraz znane polskie melodie zaprezentowane przez chórek złożony z uczennic klasy I gimnazjum. Okazjonalne życzenia złożył żeńskiej społeczności naszej szkoły dyrektor Józef Stolarczyk. Potem były kwiaty i miłe gesty, które miały świadczyć o tym, że kobiety odgrywają istotną rolę w życiu naszej szkoły. Uroczystość przygotowali Panowie: Piotr Bielec i Arkadiusz Banaś.

 

 

Konkurs Biblijny.

biblijny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 4.03.2014 r. w Dubiecku odbył się dekanalny etap Konkursu Biblijnego na podstawie Ewangelii Świętego Marka. Wśród 21 uczestników znaleźli się nasi uczniowie: Mateusz Pyś(kl.VI) i Kamil Szymański (kl.V). Obydwaj wykazali się dużą wiedzą. Kamil Szymański zajął II miejsce i zakwalifikował się  do finału diecezjalnego który odbędzie się w Przemyślu. Mateusz Pyś zajął miejsce V. Uczniów do konkursu przygotowała s. mgr Agata Bodziak. Opiekunce i uczniom gratulujemy.

 

 

Program „Mleko w szkole”.

Mleko w szkole

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To już kolejna edycja programu w którym uczestniczą dzieci i uczniowie Szkoły Podstawowej w Bachórzu. Celem programu „Mleko w szkole” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Te jakże cenne działania prowadzone są przez Agencję Rynku Rolnego. W ramach programu dzieci i uczniowie spożywają mleko i jogurty.

 

 

Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej.

Tenis

W dniu 27.02.2014 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Harcie odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisa stołowego chłopców.   W zawodach brali udział uczniowie ze Szkół Podstawowych w Harcie, Dylągowej, Pawłokomie, Dąbrówce Starzeńskiej, Bachórzu i ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dynowie. Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Chrzan i  Jakub Zawadzki z klasy VI oraz Jakub Wandas z klasy V. Chłopcy zajęli I miejsce i zakwalifikowali się do Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbędą się w Sokołowie Małopolskim.

Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje !

 

 

II salon edukacji dla gimnazjalistów.

poltechnika2014_9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Politechnice Rzeszowskiej w czwartek 27 lutego br. odbyła się konferencja „Kształcenie innowacyjnych kadr zawodowych dla gospodarki Podkarpacia”. Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej oraz Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.  Imprezie towarzyszyła prezentacja oferty edukacyjnej rzeszowskich szkół zawodowych pt. „Zawodowy salon dla gimnazjalistów”. Celem konferencji oraz salonu była popularyzacja kształcenia zawodowego w regionie, a adresatem konferencji byli dyrektorzy oraz nauczyciele szkół gimnazjalnych, przedstawiciele rodziców gimnazjalistów oraz sami gimnazjaliści. W tym przedsięwzięciu licznie reprezentowana była nasza szkoła. Dyrektor był uczestnikiem konferencji, natomiast uczniowie gimnazjum zapoznali się z ofertą edukacyjną rzeszowskich szkół technicznych oraz Politechniki Rzeszowskiej. Rodziców reprezentowała przewodnicząca Rady Rodziców Pani Dorota Gierasiewicz. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Jolanta Wójcik i Pan Robert Pantoła.

 

 

Owoce w szkole.

Owoce w szkole

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od roku szkolnego 2009/2010 Komisja Europejska uruchomiła program Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce w szkole”. W bieżącym roku szkolnym do programu tego przystąpiła również nasza szkoła. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%). Program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszace o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych. W ramach programu „Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.

 

 

Piknik naukowy „Młody Nobel II”.

Młody Nobel II

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W sobotę 22.02.2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu uczestniczyli w kolejnym Pikniku naukowym „Młody Nobel II”, w ramach programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. Tym razem zaproszenie otrzymaliśmy od dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Harcie, za które bardzo dziękujemy. Wszystkie zajęcia prowadzone w formie pokazów i ćwiczeń praktycznych były bardzo ciekawe. Uczniom najbardziej podobały się efektowne doświadczenia z chemii i fizyki.  Było to znakomite połączenie nauki i zabawy. Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Lucyna Stochmal.

 

 

Przyszli studenci Politechniki Rzeszowskiej.

politechnika2014_15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 18.02.2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1,2,3 wybrały się pod opieką wychowawczyń na wycieczkę do Rzeszowa. Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie filmu „LEGO Przygoda” w kinie HELIOS. Film ten jest pierwszym pełnometrażowym filmem kinowym przedstawiającym przygody postaci ze świata klocków LEGO. Opowiada historię Emmeta, zwyczajnej, niewychylającej się i zupełnie przeciętnej minifigurki LEGO, którą przypadkowo wzięto za bardzo niezwykłą postać, stanowiącą klucz do ocalenia całego świata. W ten sposób Emmet dołącza do niesamowitej drużyny, która ma do wykonania pełną przygód i niebezpieczeństw misję powstrzymania złowrogiego tyrana – misję, do której Emmet jest kompletnie i przezabawnie nieprzygotowany. Następnie skorzystaliśmy z zaproszenia Politechniki Rzeszowskiej i udaliśmy się na specjalnie dla nas zorganizowany pokaz z fizyki, na którym Panowie : dr inż. Tadeusz Jasiński oraz mgr inż. Tadeusz Bujak pokazali nam doświadczenia związane z podstawowymi prawami fizyki oraz zabawy z gazami ( helem i azotem ). Bardzo dziękujemy Panom, którzy przeprowadzili zajęcia oraz absolwentowi naszej szkoły Panu dr hab. inż. Piotrowi Koszelnikowi, prof. PRz Dziekanowi Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska za życzliwe przyjęcie, poświęcony czas i cierpliwość w kontakcie z nietypowymi słuchaczami uczelni. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zaproszenie.

 

 

Aleksander Władysław Wierzbiański.

A. W. Wierzbiański

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu z dniem 14.02.2014 r. roztoczyli opiekę nad grobem  Ś.P. Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego, protoplasty znakomitego rodu Wierzbiańskich, pochowanego na cmentarzu parafialnym w Bachórzu. W kwestii proceduralnej otrzymaliśmy stosowną zgodę od wnuczki – Pani Teresy Wierzbiańskiej – Janota z Falenicy. Dotychczas grobem opiekowała się Rodzina Państwa Bielec z Bachórza, jako że potomkowie Pana Aleksandra rozrzuceni zostali po świecie. Z pewnością nadal będzie to czynić, ale warto w tym momencie zadziałać wychowawczo na młodzież szkolną. Ludzie starsi odchodzą a pamięć i szacunek dla zmarłych powinna trwać. Zwłaszcza pamięć o przedstawicielach zacnych i wybitnych rodzin, jaką jest niewątpliwie Rodzina Wierzbiańskich. Aleksander Władysław Wierzbiański (1867-1925) pochodził z Olejowa na Podolu. Jego żoną była Filipina z Onoferów (1872-1948). W okresie bezpośrednio przed śmiercią był pracownikiem zarządu kolei i naczelnikiem stacji kolejowej w Bachórzu. Wychowali czterech synów:

  • Mariana (1902-1971) – prawnika, harcmistrza, wiceprzewodniczącego ZHP (1936), komendanta Krakowskiej Chorągwi Harcersta (1956-1957);
  • Kazimierza (1904-1988) – dziennikarza, pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, po wojnie redaktora Radia Wolna Europa;
  • Adama (1911-1949) – prawnika;
  • Bolesława (1913-2003) – urodzonego w Bachórzu, dziennikarza, pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ministra informacji rządu emigracyjnego, wydawcę „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku, w 1999 r. odznaczonego Orderem Orła Białego.

Chlubną historię rodziny kontynuują wnukowie, o których z pewnością jeszcze napiszemy.

 

 

Walentynki.

walentynki10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W przeddzień dnia świętego Walentego z inicjatywy dyrektora, przy współudziale Rady Rodziców odbyła się w naszej szkole zabawa walentynkowa. Rozbawionym dzieciom i młodzieży akompaniował zespół Zenit, cieszący się wśród uczniów dużą popularnością. Podziękowania należą się Radzie Rodziców, która nie tylko wsparła przedsięwzięcie finansowo, ale pomogła w sferze organizacyjnej.  Pochwalić trzeba także uczniów, którzy bawili się kulturalnie, tworząc sympatyczną atmosferę.

 

 

Lekcje o Funduszach Europejskich.

DSC_0504

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 12.02.2014 r. uczniowie klas II i III Gimnazjum w Bachórzu wzięli udział w trzeciej edycji projektu „Lekcje o Funduszach Europejskich”. Projekt realizowany jest w ramach promocji Programu Rozwój Polski Wschodniej. Lekcje przygotował i przeprowadził dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Józef Stolarczyk. Podczas 45- minutowych zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym są Fundusze Europejskie i jak projekty realizowane przy wsparciu PO RPW wpływają na rozwój ich regionu. Gimnazjaliści pracowali z tablicą interaktywną, mapą i komiksem. Uczeń klasy II Grzegorz Szczepański przygotował informacje na temat inwestycji realizowanych ze środków w/w programu w województwie podkarpackiem. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy lekcji rozwiązywali zadanie konkursowe z krzyżówką. Praca na pozór prosta wymagała dużej spostrzegawczości i okazała się bardzo emocjonująca. Emocje związane były z faktem, że trzy osoby, które najszybciej poprawnie rozwiązały krzyżówkę i podały właściwe hasło, zostały nagrodzone upominkami. A tak przedstawiały się wyniki konkursu: Klasa II

  1.  Karolina Pyra
  2.  Aleksandra Hadam
  3.  Bartłomiej Pinkowicz

Klasa III

  1. Jolanta Kryczyk
  2. Dorota Kaszycka
  3. Dawid Wróbel

Bardzo dziękujemy firmie Exacto sp. z o.o. z Rzeszowa – wykonawcy i realizatorowi projektu. Panu Prezesowi dr Dariuszowi Tworzydło gratulujemy profesjonalnego prowadzenia tak szeroko zakrojonego przedsięwzięcia. Pozdrawiamy też Panią Katarzynę Walicką, dziękując za rzeczowe sugestie i wskazówki dotyczące projektu. Fundatorem nagród jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

 

 

Kurs doskonalący „Klucz do uczenia się”

logo_edukom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Troje nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej zostało zgłoszonych przez dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu do uczestnictwa w kursie doskonalącym „Klucz do uczenia się” realizowanym w ramach projektu unijnego EDUKOM.  Organizatorem kursu jest Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Przemyślu. Obecnie zaproponowano nauczycielom udział w „Module matematycznym”. Celem doskonalenia jest jak najlepsze przygotowanie kadry pedagogicznej do przyjęcia sześciolatków do szkoły podstawowej. W kursie uczestniczyć będą Panie: Małgorzata Sierant, Anna Kucz-Koszelnik i Marzena Szmul. We wcześniejszych edycjach kursów metodycznych uczestniczyli: Pani Agnieszka Bielec – edukacja wczesnoszkolna i Pan Piotr Bielec – język angielski.

 

 

Zajęcia taneczne.

Zajęcia taneczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku szkolnym 2013/2014 w naszej szkole od października prowadzony jest kurs tańca towarzyskiego, na który uczęszczają dzieci  z oddziału przedszkolnego, jak również uczniowie szkoły podstawowej z klas od I do IV. Nauka prowadzona jest na terenie szkoły po zakończonych zajęciach lekcyjnych. Program kursu tańca obejmuje: – taniec towarzyski (walc angielski, tango, walc wiedeński, samba, cha-cha, rumba, paso doble, jive), – taniec ludowy (krakowiak, polonez, polka, tańce śląskie), – taniec dyskotekowy, rock and roll, marengue, funky, hip-hop, video clip dancing, baciata. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają jedną godzinę lekcyjną. Po zakończonym kursie uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności społeczności szkolnej, wezmą też udział w turnieju tańca na zakończenie sezonu. Kurs prowadzi Pan Łukasz Dudek.     Z wykształcenia jest magistrem turystyki i rekreacji oraz dyplomowanym instruktorem tańca towarzyskiego z 15-letnim stażem tanecznym. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Przygotowanie Pedagogiczne. Posiada międzynarodową klasę taneczną w tańcach standardowych i latynoamerykańskich.

 

 

Ferie zimowe: 20.01.2014 – 02.02.2014.

Ferie 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa choinkowa.

Karneval

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa choinkowa to najbardziej oczekiwana przez uczniów uroczystość szkolna. W tym roku odbyła się ona w naszej szkole 16.01.2014 r. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziału przedszkolnego bawili się od godz. 13 – 15, a gimnazjaliści i uczniowie klas 4 – 6 od 16 – 20. Uczestników bawił lubiany zespół Zenit. Były zabawy i konkursy uwieńczone nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Tradycyjnie uczniowie otrzymali paczki i poczęstunek. W takt skocznych rytmów w wykonaniu muzyków uczniowie bawili się wybornie, tym bardziej, że ferie tuż tuż.

 

 

Akcja zbierania nakrętek na rzecz dzieci specjalnej troski.

nakrętki

” Nakręć się na pomaganie ” – pod takim hasłem Samorząd Uczniowski naszej szkoły od października koordynuje akcję zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na leki, opatrunki, zakup sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Uczniowie chętnie włączyli się do akcji, dając dowód swojej wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka, w tym przypadku dziecka. W dniu 10.01.2014 r. po raz pierwszy przygotowaliśmy do transportu pierwszą partię nakrętek. Zbiórkę będziemy prowadzić nadal, gdyż to cenna lekcja w wychowaniu młodego człowieka.

 

 

Kolędowa wizyta duszpasterska w szkole.

koleda2013_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 7 stycznia 2014 r. odwiedził naszą szkołę Proboszcz Parafii Bachórz Ks. Tadeusz Woźniak z kolejną już wizytą duszpasterską. Była to doskonała okazja, by u progu nowego roku pomodlić się o pomyślność w nauce i pomoc bożą w troskach życia codziennego. Jednocześnie Ks. Woźniak zaapelował do uczniów, aby utrwalali w swoim życiu wartości nieprzemijające i kierowali się dobrem w stosunku do innych ludzi.

 

 

Wigilia szkolna.

wigilia2013_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 grudnia 2013 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta Wigilia, w której uczestniczyli nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Spotkanie miało charakter bardzo podniosły. Rozpoczęło się od koncertu kolęd i pastorałek pięknie wyśpiewanych przez uczniów przygotowanych przez siostrę Agatę, przy akompaniamencie Pana Arkadiusza Banasia. Świąteczny klimat zapewniały też starannie wykonane dekoracje. Po koncercie odczytano fragment Ewangelii Św. Łukasza o narodzeniu Pańskim, odmówiono modlitwę i przystąpiono do składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem. Następnie zaprezentowali się uczniowie poszczególnych klas w przygotowanych przez siebie kolędach. Występom towarzyszyły emocje i brawa. Na koniec, ku zaskoczeniu uczniów, odśpiewali kolędę nauczyciele i rodzice. Na sali zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Końcowym akcentem spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. W klasach rozmawiano jeszcze o tradycjach bożonarodzeniowych oraz kontynuowano wesołe kolędowanie.

 

 

Wigilia Stowarzyszenia Kobiet Wsi Bachórz.

wigiliaSKBW_2014_17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Kobiet Wsi Bachórz zorganizowało w dniu 15 grudnia 2013 r.w naszej szkole Wigilię dla zaproszonych mieszkańców  i dla członkiń stowarzyszenia . Ta uroczystość, mająca już wieloletnią tradycję, zawsze ma wyjątkowy charakter. Jednoczy bowiem wszystkich tych, którzy pragną w okresie przedświątecznym spotkać się, złożyć sobie życzenia i wspólnie kolędować. Rokrocznie w tej uroczystości biorą udział uczniowie naszej szkoły, którzy prezentują przygotowany przez siostrę Agatę i Pana Arkadiusza Banasia program artystyczny. Podobnie było w tym roku. Zgromadzeni na sali zaproszeni goście byli pod wrażeniem występu uczniów. Wprowadzeni w świąteczny nastrój zgromadzeni na sali wysłuchali fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa odczytanego przez dyrektora szkoły. Następnie ksiądz proboszcz Tadeusz Woźniak odmówił przewidziane tradycją modlitwy, poświęcił opłatki i złożył wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń przyłączyli się również Pani prezes SKWB Małgorzata Szczutko i dyrektor szkoły. Potem nastąpiło wspólne dzielenie się opłatkiem i degustacja wigilijnych potraw, przygotowanych przez Panie ze Stowarzyszenia. Było jeszcze długie wspólne kolędowanie, a na sali zapanowała bardzo serdeczna i prawdziwie świąteczna atmosfera.      

 

 

Mikołajki.

Mikołajki 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak co roku, w dniu 6 grudnia, Samorząd Uczniowski zorganizował i przeprowadził Mikołajki szkolne. Lekcje w tym dniu były urozmaicone wizytą Św. Mikołaja, który rozdawał prezenty, odpytywał z wiadomości religijnych i dowcipnie komentował odpowiedzi. Po południu w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Wojciecha gość z prezentami odwiedził najmłodszych. Radość i uśmiechy na buziach maluchów były dowodem na to że spełnił ich oczekiwania.

 

 

Lekcja muzealna w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.

lekcja_muzealna_2013_24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 28 listopada 2013 r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Bachórzu uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie. Zajęcia podzielono na trzy części: 1. Prelekcja tematyczna: „Św. Andrzeju daj znać, co się ze mną będzie dziać ? – wróżby i przepowiednie ludowe”, 2. Zdobienie pierniczków jako dawnych ozdób choinkowych, 3. Zwiedzanie wystaw: „Ptasim kluczem” i „Bernardyni – zgodnie z regułą”. Po zakończeniu zajęć muzealnych uczniowie zwiedzili trasę podziemną pod rzeszowskim rynkiem. Bardzo dziękujemy pracownikom muzeum za stworzenie sympatycznej atmosfery i przeprowadzenie ciekawych zajęć, a Pani Elżbiecie Dudek-Młynarskiej za interesującą prezentację wystaw.

 

 

Andrzejki.

andrzejki_2013_18

 

Samorząd Uczniowski w dniu  28 listopada 2013 r. zorganizował szkolne Andrzejki. Oprawa muzyczna, konkursy i zabawy były dziełem Pani Urszuli Cieleckiej, której należą się słowa uznania i podziękowanie za poświęcony czas. Przedsięwzięcie wsparła Rada Rodziców, której przedstawiciele towarzyszyli organizacji i opiece nad uczniami.

andrzejki_2013_3a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejkowe szaleństwo dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas 1-3 odbyło się w dniu 28.11.2013 r. Zabawę prowadziła Pani Urszula Cielecka, która przygotowała dla dzieci różne konkursy, zagadki muzyczne i skoczną muzykę. Dzieci bawiły się doskonale.

 

 

 

 

Cykl  lekcji bibliotecznych w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu.

lekcja biblioteczna

W  pierwszym półroczu roku szkolnego 2013/2014 odbył się w naszej szkole cykl lekcji bibliotecznyc/ph w ramach edukacji czytelniczej i medialnej. Objęły one zarówno uczniów szkoły podstawowej, jaki gimnazjum. Uczniowie klas najmłodszych zapoznawali  się na tych zajęciach z pracą biblioteki szkolnej, zasadami  korzystania  z jej zasobów i sposobami pozyskiwania informacji. Ważnym aspektem lekcji bibliotecznych było zachęcanie do czytania książek i czasopism, dostępnych w bibliotece szkolnej. Dzięki pracowni multimedialnej, znajdującej się w bibliotece, lekcje mogą być wzbogacane ciekawymi prezentacjami. W ramach edukacji czytelniczej i medialnej, biblioteka szkolna planuje w drugim półroczu ciekawe quizy i konkursy, zachęcające uczniów do czytelnictwa.

 

Piknik edukacyjny „Młody Nobel”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W sobotę 16 listopada 2013 r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Bachórzu uczestniczyli w pikniku edukacyjnym „Młody Nobel” w Szkole Podstawowej w Futomie. Piknik został zorganizowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności „Projektor – wolontariat studencki”. Celem programu edukacyjnego jest zachęcanie dzieci i młodzieży do poszerzenia wiedzy z zakresu nauk ścisłych. W trakcie zajęć uczniowie mogli brać udział w następujących blokach tematycznych: biologia, fizyka, chemia, robotyka, kryminalistyka, pierwsza pomoc przedmedyczna. Zajęcia miały charakter teoretyczny i praktyczny, a uczniowie pod opieką studentów mogli przeprowadzić wiele ciekawych doświadczeń oraz przejść kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Bardzo dziękujemy wolontariuszom za poświęcony dzieciom czas, a Panu dyrektorowi Zdzisławowi Chlebkowi za zaproszenie i gościnne przyjęcie. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Joanna Cieśla i Pan Jan Ślimak.

 

 

Spotkanie patriotyczne dla podopiecznych ŚDS z Bachórca i Dynowa.

sds_11_listopada_2013_27

 

Dnia 12 listopada 2013 r. w murach naszej szkoły gościli podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy z Bachórca i Dynowa. Celem spotkania było zaprezentowanie zaproszonym gościom  programu patriotycznego z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, oraz uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób o szczególnych potrzebach wsparcia. Oprócz zaprezentowanego programu wspólnie z Radą Rodziców przygotowano poczęstunek, a w rewanżu Opiekunowie odwzajemnili się upominkami od podopiecznych dla szkoły. Miłym wspomnieniem pozostaną ciepłe słowa podziękowania za zorganizowane spotkanie skierowane do społeczności szkolnej przez siostrę dyrektor Marię Chabior. Siostra Maria zyskała sobie sympatię uczniów umiejętnością integracji poprzez wspólne śpiewanie i wspaniały kontakt z młodzieżą. Pozostajemy z nadzieją na kolejne spotkania które mogą przynieść obopólne korzyści w zakresie wzbogacania programów wychowawczych. Dziękujemy ponadto Pani prezes Piekarni „Genesis” za pomoc w organizacji spotkania.

 

 

„Cały Dynów jedną śpiewającą rodziną”

11_listopada_2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W niedzielę 10 listopada 2013 r. fragmenty wspomnianego niżej  programu mogli również zobaczyć widzowie z Dynowa, zgromadzeni w auli Liceum Ogólnokształcącego na wieczornicy patriotycznej pod hasłem: „Cały Dynów jedną śpiewającą rodziną”.

 

Gminne obchody 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

11_listopada_2014_3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 8 listopada 2013 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu odbyły się gminne obchody 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość miała charakter podniosły, wzięli w niej udział licznie zgromadzeni goście: Wójt Gminy Dynów, Ks. Proboszcz Parafii Bachórz, Radni Powiatu Rzeszowskiego i Gminy Dynów, pracownicy Urzędu Gminy Dynów, dyrektorzy szkół, przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Po odśpiewaniu przez zgromadzonych hymnu narodowego, rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Mottem programu był wymowny cytat „Zgasły Wasze imiona, lecz czyny Wasze błyszczą”. Na uwagę zasługują różnorodne formy sceniczne, w których prezentowali się uczniowie. Recytatorzy, soliści, zespół wokalny, tancerze w polonezie, krakowiaku i mazurze zachwycili gości poziomem przygotowania i wyrazem artystycznym. Pięknie prezentowała się dekoracja sali, oddająca charakter uroczystości.

 

 

Pasowanie na ucznia.

pasowanie2013_12

 

24 października 2013 r. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Bachórzu. Symbolicznego pasowania na ucznia dokonał dyrektor szkoły. Uczniowie klasy I przedstawili program artystyczny. Na uroczystości obecni byli rodzice dzieci, nauczyciele i wszyscy uczniowie szkoły. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali od starszych kolegów i koleżanek z klasy II i III upominki.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu.

MEN2013_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 14.10.2013 r. szkoła nasza, podobnie jak tysiące szkół w Polsce, świętowała Dzień Edukacji Narodowej, dzień wyjątkowy dla uczniów, nauczycieli i wszystkich związanych ze szkołą osób. Na część oficjalną złożyło się przemówienie Pani Elżbiety Ryś, która w zastępstwie dyrektora szkoły, przywitała uczniów, nauczycieli, rodziców i złożyła im życzenia sukcesów w nauce, zadowolenia z podejmowanych działań i radości z wychowywania młodego pokolenia. Następnie odczytała słowa Wójta Gminy, który również życzył wszystkim związanym z edukacją w naszej szkole satysfakcji z wykonywanej pracy, realizacji planów zawodowych i prywatnych. W imieniu Rodziców życzenia złożyła Pani Dorota Gierasiewicz. Młodzież z humorem zaprezentowała część artystyczną. Przy akompaniamencie Pana Arkadiusza Banasia piosenki i wiersze o szkole oddały klimat tego wyjątkowego święta. Były kwiaty, życzenia, ciepłe słowa i pozostaje życzyć wszystkim, aby nastrój tego dnia towarzyszył uczniom i nauczycielom przez cały rok. W czasie, kiedy nasza mała społeczność przeżywała to święto na terenie szkoły, zasługi przedstawicieli naszego grona zostały docenione przez władze wojewódzkie i centralne. Na wizerunek szkoły składa się praca zespołu nauczycieli i uczniów, praca rodziców wspierających proces edukacji, a jej owocem są sukcesy wychowanków. Jako nagrodę dla całego zespołu naszej szkoły traktujemy odznaczenie w postaci Brązowego Krzyża Zasługi, które Pan dyrektor, Józef Stolarczyk, odebrał w dniu 14.10.2013 r. z rąk Ministra Edukacji Narodowej, Pani Krystyny Szumilas. To wyróżnienie za długoletnią służbę, zaangażowanie, troskę o kondycję naszej placówki cieszy całą społeczność szkolną. Dnia 14.10. 2013 r. w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w sali kina Helios w Galerii Rzeszów z rąk Wojewody Podkarpackiego Pani Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej Srebrne Medale za Długoletnią Służbę otrzymały: Pani Małgorzata Sierant i Pani Marta Chrobak. W dniu 15.10. 2013 r. Wojewoda Podkarpacki oraz Podkarpacki Kurator Oświaty wręczyli wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom oświaty z terenu województwa podkarpackiego nagrody i medale. Wśród nagrodzonych był również Pan dyrektor Józef Stolarczyk, który otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Te wyrazy uznania władz oświatowych za codzienną pracę nad kształtowaniem i kształceniem młodych ludzi cieszą i stanowią zachętę do podejmowania dalszych działań.

 

 

Lekcja muzealna w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

muzeum DSC_4782

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 października 2013 r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Bachórzu zajęciami w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zainaugurowali zaplanowany na rok szkolny 2013/2014 cykl lekcji muzealnych, w ramach pozaszkolnego wzbogacania edukacji historycznej i regionalnej. W trakcie lekcji muzealnej uczniowie zwiedzili stałe ekspozycje oraz uczestniczyli w warsztatach plastycznych zdobienia przedmiotów techniką decoupage. Dzięki profesjonalnemu zorganizowaniu zajęć przez pracowników muzeum, uczniowie miło i pożytecznie spędzili czas, nabyli nowe umiejętności oraz poszerzyli swą wiedzę historyczną. Dodatkowym walorem wyjazdowej lekcji było przebywanie w najnowocześniejszym w Polsce obiekcie muzealnym, który wywarł na uczniach ogromne wrażenie. W przerwie pomiędzy zwiedzaniem wystaw a warsztatami plastycznymi uczniowie udali się na degustację smacznej pizzy w „Pizzerii Galicyjskiej”. Ostatnim punktem programu była zabawa na torze saneczkowym Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Zniesieniu. Tak zorganizowany wyjazd jest przykładem dobrego łączenia nauki z rozrywką, dzięki czemu nauka staje się miła, łatwa i przyjemna. Był to drugi pobyt uczniów naszej szkoły w przemyskim muzeum i zapewne nie ostatni. To przeświadczenie związane jest z faktem, że przemili pracownicy muzeum potrafią sobie umiejętnie zjednać przyszłych odbiorców kultury. Gratulujemy i pozdrawiamy Profesjonalistów.

nbsp;

Wyszukiwarka
Linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej