Aktualności 2022/2023

Nagroda dla naszej szkoły w Konkursie SKO

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała nagrodę w Konkursie SKO dla szkół i nauczycieli. Brązowa Odznaka przyznawana jest w dowód uznania za ponadprzeciętne działania w zakresie edukacji ekonomicznej oraz upowszechnianie praktycznych aspektów oszczędzania wśród uczniów w roku szkolnym 2021/2022. Oprócz dyplomu otrzymaliśmy nagrodę pieniężną – 1000 złotych, która zostanie przeznaczona na nagrody w konkursach SKO. Serdecznie dziękujemy

Szkolne blogi SKO

Zachęcamy do odwiedzania naszego szkolnego bloga SKO. Zamieszczone są tam wpisy na temat oszczędzania, ekologii, zdrowego odżywiania się, cyberbezpieczeństwa. Można wziąć udział w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez szkoły biorące udział w programie Szkolnych Kas Oszczędności z całej Polski.
Zachęcamy uczniów do udziału w szkolnym konkursie na „Mistrza blogowania” – szczegóły na naszym blogu.
Dzięki waszym odwiedzinom i komentarzom nasza szkoła może wygrać nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół i nagrodę w konkursie na Blog Miesiąca. Wspierajmy nasza szkołę i polubiajmy wpisy na https://tiny.pl/wp42.

STOWARZYSZENIE „PRZEDSZKOLA PRZYSZŁOŚCI” – SP Bachórz

DRODZY RODZICE, PRZYJACIELE SZKOŁY !
Należymy do STOWARZYSZENIA „PRZEDSZKOLA PRZYSZŁOŚCI”,
które jest Organizacją Pożytku Publicznego,
w związku z tym na rzecz naszej placówki
można przekazać 1.5 % podatku.
Prosimy wesprzeć naszą działalność przekazując
1.5 % z ogólnej kwoty podatku (po odliczeniach)
na konto Stowarzyszenia „Przedszkola Przyszłości”
35-310 Rzeszów, ul. Rejtana 30,
cel szczegółowy – SP Bachórz (bardzo ważna informacja którą musimy podać aby wpłata została przypisana naszej szkole !!!)
Numer KRS 0000145905
Serdecznie dziękujemy!!!

Zbieramy, pomagamy i o środowisko dbamy

Przypominamy, że w naszej szkole prowadzimy zbiórkę nakrętek dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Zachęcamy do segregowania odpadów i pozyskiwania nakrętek. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek zostają przeznaczone na zakup leków, opatrunków medycznych, rehabilitację dzieci lub sprzęt specjalistyczny dla Podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Bezpieczne ferie zimowe

Ferie zimowe 2023 – informacje ze strony internetowej Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Organizacja ferii zimowych w 2023 r.

O czym warto pamiętać przed feriami? – poradnik MEiN

Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEiN i organizacja wypoczynku – zima 2022/2023

Policja ostrzega – Ostrożnie na lodzie

TEATRZYK „CALINECZKA”

Dziś przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w przedstawieniu pt. „Calineczka” w wykonaniu Teatru lalek BAJKA. Widzowie mogli poznać dobre serce głównej bohaterki oraz jej liczne przygody.
Udział w przedstawieniu był nagrodą w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną, który zorganizowaliśmy we współpracy z Radą Rodziców oraz pod patronatem Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dynowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dziś także pamiątkowe dyplomy.

Zabawa choinkowa 2023

W dniu 08.01.2023 r.  sala gimnastyczna  w naszej szkole po raz kolejny zamieniła się w wielki parkiet. Tego dnia odbyła się zabawa choinkowa.  Pierwsze takty muzyki rozbrzmiały już
o godzinie piętnastej , ale zabawa, jak zwykle, rozkręciła się na dobre nieco później, gdy wszyscy goście byli już na miejscu, gotowi do choinkowych tańców. Zabawianiem uczestników imprezy i dobieraniem odpowiedniej muzyki zajął się didżej. Trzeba przyznać, że zabawie towarzyszyła radosna atmosfera i wszyscy, również towarzyszący swoim pociechom rodzice, miło spędzili ten czas.  W przerwach zabawy dzieci mogły posilić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu i sprawnym przebiegu imprezy.

III Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej „Bezpieczna droga z SKO”

Zachęcamy uczniów do udziału w szkolnych eliminacjach do III Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Bezpieczna droga z SKO”, który ogłoszony został na Szkolnych Blogach SKO Bachórz. By wziąć udział w konkursie należy wykonać pracę graficzną w programie MS Paint.  Uczniowie, którzy wykonają najciekawsze prace wezmą udział w konkursie zostaną nagrodzeni. Zachęcamy do tworzenia ciekawych prac. 30 stycznia 2023 r. mija termin składania prac w szkole.

 „Bezpieczna droga z SKO”.

Regulamin konkursu

Zbiórka makulatury na budowę studni w Afryce

4 stycznia uczniowie naszej szkoły zapakowali i przygotowali do transportu makulaturę, która została przekazana na budowę studni w Afryce.

To bardzo szczytny cel, dlatego Szkolne Koło Caritas zachęca uczniów naszej szkoły i wszystkich mieszkańców Bachórza i okolic do zbierania makulatury w domu. W kwietniu (w ogłoszonym przez nas terminie) będziemy zbierać ją w naszej szkole a następnie dostarczymy do kontenerów w Rzeszowie, czy w Przeworsku. Dzięki zaangażowaniu Pana Ryszarda Łuczyka dochód ze sprzedaży makulatury zostanie przeznaczony na budowę tak bardzo w tamtym rejonie potrzebnych studni. Więcej o tej szlachetnej inicjatywie budowa studni w Afryce

Zachęcamy do wsparcia poprzez oddanie makulatury na ten szczytny cel.

O środowisko dbamy, dlatego baterie zbieramy

Nasza szkoła bierze udział w zbiórce zużytych baterii w ramach konkursu ogłoszonego przez Celowy Związek Gmin „Eco-logiczni”. Zachęcamy naszych uczniów do zbierania zużytych baterii i przynoszenia ich do szkoły.

Konkurs dla dzieci na projekt maskotki

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziały w konkursie organizowanym przez Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni”. Jest to konkurs dla dzieci na projekt maskotki dla Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni”. Jego głównym celem jest wyłonienie najlepszego projektu maskotki wraz z jej nazwą, kojarzącą się z gminami członkowskimi, tj. gminy Błażowa, Hyżne, Dynów, Lubenia oraz miasta Dynowa i promującą Celowy Związek Gmin „Eko­ Logiczni”. Maskotka która powstanie na podstawie zwycięskiego projektu, będzie towarzyszyć pracownikom Związku podczas wszelkiego typu wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych odbywających się na terenie gmin członkowskich. Postać maskotki może pojawić się w formie przebrania, gadżetu reklamowego, znaku graficznego, elementu promocji Biura w druku oraz formach elektronicznych.
Szczegóły w linku eko-logiczni

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ SIĘ OPŁACA

Nasz szkoła od września brała udział w akcji „SZKOŁY pełne TALENTÓW”, która polegała na zbiórce TALENCIAKÓW i przypisywaniu ich do konta naszej szkoły. Z ogromną radością możemy podsumować rezultaty zbiórki, w którą zaangażowała się cała szkoła i oddziały przedszkolne. W akcji zebraliśmy 301 TALENCIAKÓW i zostały one zamienione na zestaw do nauki geometrii, który zostanie wykorzystany jako materiał wizualny i użytkowy na lekcjach matematyki. Dzięki niemu dzieci z łatwością nauczą się tworzyć modele krawędzi i powierzchnie bazowe brył geometrycznych.
Mamy bardzo wyraźny dowód na to, że współpraca oraz zaangażowanie przynoszą wspaniałe efekty. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli TALENCIAKI.

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

Grudzień to idealny czas, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój, dlatego w dniu 21 grudnia przedszkolaki z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach przeprowadzonych przez mamę naszego ucznia Tymoteusza.
Rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach świątecznych, oglądaliśmy książki o Bożym Narodzeniu, słuchaliśmy „Świątecznych Opowieści”, na zakończenie wykonaliśmy „Pudełeczka na słodkości.
Dziękujemy P. Ewelinie Potoczny z GBP Dynów za poświęcony nam czas i ciekawie przeprowadzone spotkanie.

Wigilia szkolna 2022

19 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczysta wigilia, w której wzięła udział cała społeczność szkolna. W atmosferę zbliżających się świąt wprowadził występ naszych uczniów i wspólne śpiewanie kolęd. Tradycyjna szopka z Matką Bożą, Świętym Józefem i dzieciątkiem, piękna recytacja i śpiew naszych uczniów sprawiły, że w szkole zrobiło się świątecznie i bardzo uroczyście. W takim dniu  nie mogło zabraknąć życzeń, które złożyli kolejno  Pan Dyrektor Józef Stolarczyk, zaproszony na tę uroczystość Wójt Gminy Dynów Pan Wojciech Piech i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewelina Domińczyk.

Uroczystość dopełniło  połamanie się opłatkiem i tradycyjny już w naszej szkole piernik, który przygotowali rodzice.

„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku. Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku. Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem. Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.”

Zanieśmy więc te życzenia, które dzisiaj wybrzmiały do naszych domów, by zdrowie nam dopisywało a pokój zagościł w naszych sercach i na całym świecie.

Zajęcia o segregacji śmieci

15 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach dotyczących właściwej segregacji śmieci. Przedstawiciele Gospodarki Komunalnej w Błażowej zaprezentowali film, na którym w obrazowy sposób zostały przedstawione zasady obowiązujące w segregacji. Przedstawiciele klas wzięli udział w konkursie, w którym zaprezentowali swoją wiedzę uzyskaną na zajęciach. Dzięki temu zdobyli dla swoich klas nagrodę. Wszyscy otrzymali upominki i słodki poczęstunek. Segregacja jest ok 🙂
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Gospodarki Komunalnej w Błażowej za ciekawe zajęcia, które z pewnością przyczynią się do kształtowania właściwych nawyków w segregacji odpadów.

Podziękowanie za wsparcie akcji

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci serdecznie dziękuje nam za wsparcie akcji ” To Ty Bądź Naszym Świętym Mikołajem”. Dziękujemy naszym uczniom i przedszkolakom za okazaną pomoc.

VIII EDYCJA GMINNEGO KONKURSU NA „NAJPIĘKNIEJSZY STROIK” BOŻONARODZENIOWY

ŁUBNO 2022 r.

Regulamin konkursu

ZAŁĄCZNIK nr 1

ZAŁĄCZNIK nr 2

FINAŁ AKCJI „TO TY BĄDŹ NASZYM ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”

Wszyscy już dostali prezenty mikołajkowe, które sprawiły wiele radości. Uczniowie naszej szkoły bardzo lubią je dostawać ale dzięki temu, że mają dobre serduszka lubią dzielić się tym co mają z potrzebującymi.

Nasza szkoła włączyła się w akcję „To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem”, podczas której zbieraliśmy produkty niezbędne dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Dziękujemy wszystkim uczniom i przedszkolakom, którzy wparli naszą akcję. Dzięki niej mali pacjenci i ich rodziny otrzymają prezenty. To wspaniałe, że również my mogliśmy pomóc Świętemu Mikołajowi.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w naszej szkole

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Wolontariat to  dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Wolontariusz wykonuje dobrowolną i nieodpłatną pracę na rzecz innych osób albo całego społeczeństwa.
Nasi uczniowie i przedszkolaki wykazują się pięknymi postawami i angażują się w liczne akcje charytatywne, które wspierają również nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.
Przedstawiamy zakres zbiórek i pomocy charytatywnej, która organizujemy, jako cała społeczność szkolna:
– zbiórka nakrętek dla Podkarpackiego Hospicjum Dla Dzieci w ramach akcji „Nakręć się na pomaganie”
– włączenie się w zbiórkę elektrośmieci w ramach akcji „Strażaków wspierajmy elektrośmieci oddajmy”
– włączenie się w akcję „Szkoły pełne talentów”
– zbiórka makulatury na budowę studni w Afryce
– włączenie się w zbiórkę produktów w ramach akcji pomocowych dla Ukrainy
– udział w akcji „Pola Nadziei” dla Podkarpackiego Hospicjum Dla Dzieci
– zbiórka produktów w ramach akcji „To TY bądź  naszym Świętym  Mikołajem”
– udział w zbiórce zniczy w ramach akcji „ Światełko pamięci dla Łyczakowa”
– włączenie się w zbiórkę pieniędzy w ramach akcji charytatywnej Run de Podkarpacie
– włączenie się w  zbiórkę pieniędzy w ramach akcji charytatywnej 5 Bieg Mikołajkowy.
Serdecznie dziękujemy naszym przedszkolakom, uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły, za wielką ofiarność i dzisiaj wspólnie świętując najstarsi wolontariusze Szkolnego Koła Caritas doceniając dar serca poczęstowali wszystkich słodkim piernikiem i symbolicznym upominkiem.
Jan Paweł II powiedział :
„Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał”
Takiej radości życzymy wszystkim, którzy wspierają akcje podejmowane przez Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole. Szczególnie dziękujemy Rodzicom naszych uczniów, dzięki którym możemy zaszczepiać już od najmłodszych lat wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, empatię i zaangażowanie w działalność charytatywną.

FINAŁ KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

____________
Wspaniałe prace konkursowe naszych przedszkolaków i uczniów klas I-III, które już w najbliższą niedzielę pojawią się na kiermaszu charytatywnym podczas 5. Biegu Mikołajkowego – Dynów Biega.
Wszystkich gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji

NOŚ ODBLASKI – BĄDŹ BEZPIECZNY

Używanie elementów odblaskowych w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła lub inne opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Używanie elementów odblaskowych  powinno stać się nawykiem. Dlatego też dzisiaj uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez wychowawców, podczas których rozmawiali na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Dzieci uświadomiły sobie znaczenie noszenia elementów odblaskowych. Osoby mające na sobie ciemne ubranie widziane są przez kierującego samochodem zaledwie z 40m, jeśli jednak posiadamy nawet najmniejszy element odblaskowy to stajemy się widoczni już nawet z odległości 150m. Uczniowie słusznie zauważyli, że elementy odblaskowe znajdują się na ich plecakach, butach czy ubraniach. Zgodnie z przepisami ustawy „Prawo o ruchu drogowym” piesi poruszający się po drodze w czasie, gdy zapada zmierzch i znajdują się poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych.

Nasi uczniowie otrzymali dziś opaski odblaskowe, dzięki którym będą jeszcze bardziej widoczni

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

ODPŁATNOŚĆ ZA POSIŁKI DLA UCZNIÓW

Aby uprościć i przyspieszyć przepływ płatności za posiłki dla uczniów, wracamy do wpłat gotówkowych bezpośrednio do:

Oddział Przedszkolny „Słoneczka” – Pani Ewa Pyra

Oddział Przedszkolny „Biedronki” – Pani Marzena Szmul

Klasy I-VIII – Pani Małgorzata Sierant

Wpłaty należy wnosić do siódmego dnia każdego miesiąca, począwszy od płatności za miesiąc listopad.

OGROMNE PODZIĘKOWANIE DLA RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BACHÓRZU

Szkoła to budynek wypełniony uczniami i nauczycielami. Żadna jednak szkoła nie istniałaby bez rodziców, którzy poprzez swoje zaangażowanie i pomoc materialną wspierają jej funkcjonowanie. Składamy serdeczne podziękowania  dla Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu za zakup i powieszenie pięknych firanek we wszystkich klasach naszej szkoły. Z pewnością zakup ten sprawił, że nasze klasy wyglądają piękniej. Serdecznie dziękujemy za to, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc.

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Konkurs plastyczny

Poprzez zabawę rozwijamy kompetencje emocjonalno-społeczne

104 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Pierwszoklasiści rozpoczynają oszczędzanie z SKO

8 listopada do grona uczniów naszej szkoły, którzy już oszczędzaja w SKO dołączyli uczniowie klasy pierwszej. Z rąk szkolnego opiekuna SKO otrzymali kody pierwszego logowania, karty i książeczki oszczędnościowe. Witamy w naszej SKO-wej rodzinie i życzymy wielu skucesów w oszczędzaniu i zdobywaniu wiedzy na temat ekologii, cyberbezpieczeństwa, zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie. Pamiętajcie dla systematycznie oszczędzającego ucznia czeka nagroda. Zachęcamy do odwiedzania naszego bloga https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-bachorzu/

Przedświąteczna akcja Szkolnego Koła Caritas
To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem

Wielkimi krokami zbliża się świąteczny czas. Dzieci już piszą listy do Świętego Mikołaja i z niecierpliwością oczekują na jego przybycie.

Są jednak sytuacje i miejsca, w których potrzeba szczególnego wsparcia i troski, by dzieci tam przebywające w wyjątkowy sposób poczuły magię świąt i zapomniały o troskach dnia codziennego.

Każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem i wspomóc akcję Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci – To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem.

Co należy zrobić ?  Wystarczy zakupić wybrane z listy produkty https://tiny.pl/wwsw3 i dostarczyć je do szkoły.

Akcja trwa do 24 listopada.

Zachęcamy do wsparcia. Dzieci przebywające w hospicjum potrzebują naszego wsparcia materialnego i świadomości, że w trudnych chwilach swojego życia mają na kogo liczyć. Mamy przy tym okazję, by pomóc Świętemu Mikołajowi.

Pasowanie na ucznia

4 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla pierwszoklasistów, ale również dla ich rodziców.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka, który powitał przybyłych rodziców, Panią Dyrektor Oddziału PKO BP w Dynowie Małgorzatę Maszczak-Paraniak, Panią Przewodniczącą Rady Rodziców Ewelinę Domińczyk, nauczycieli i uczniów. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w ciepłych słowach zwrócili się do swoich najmłodszych koleżanek i kolegów witając ich w progach naszej szkoły.
Następnie uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności i wiedzę, którą już zdobyli. Śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Na końcu zaś w obecności zgromadzonych gości złożyli uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązali się do dbania o dobry honor swojej klasy i szkoły, uczyć się pilnie, słuchać nauczycieli i wychowawców. Następnie Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania na ucznia, po którym złożył pierwszoklasistom życzenia wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i wszelkiej pomyślności na kolejne lata nauki szkolnej. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Bachórzu.
Następnie pierwszoklasistów powitali starsi uczniowie z klasy drugiej i trzeciej, którzy śpiewając piosenki i recytując wiersze zapewnili swoich młodszych kolegów, że zawsze mogą liczyć na ich wsparcie i pomoc. Wręczając im przygotowane upominki życzyli im  sukcesów i samych piątek w szkole.
Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy  i upominki od Pani Dyrektor Małgorzaty Maszczak-Paraniak i słodki poczęstunek od Pani Przewodniczącej Rady Rodziców Eweliny Domińczyk. Po części oficjalnej odbyła się tradycyjna już pamiątkowa sesja zdjęciowa i wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów. Ten dzień pełen wrażeń zapadnie na długo w pamięci naszych dzielnych pierwszoklasistów.
Naszym najmłodszym uczniom życzymy sukcesów w nauce oraz samych radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

Leśna edukacja przedszkolaków

W dniu 4 listopada dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych odwiedziła Pani Małgorzata Kopczak z Nadleśnictwo Dynów, Lasy Państwowe .
Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, oglądały eksponaty flory i fauny naszego regionu, dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat pracy leśnika i zasad zachowania się w lesie. Pani Małgorzata podkreśliła, że odwiedzając lasy, jesteśmy tam tylko gośćmi i powinniśmy się właściwie zachowywać.
Taką lekcję na pewno zapamiętamy na długo.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „JESIENNY LAMPION”

Dziś odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ” Jesienny lampion” ogłoszonego początkiem października. Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych we współpracy z Radą Rodziców i pod patronatem Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dynowie.
Wszyscy uczestnicy konkursu w ramach nagrody uczestniczyli w seansie kina sferycznego, który odbył się dziś w naszej szkole oraz otrzymali m.in. pamiątkowe dyplomy.
Pragniemy przypomnieć, że wszystkie prace konkursowe wsparły zbiórkę podczas finału akcji Run de Podkarpacie. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy!

„Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka

„Mała książka – #wielki człowiek” to kampania, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów jest działanie na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Uczniowie klasy pierwszej w dniu dzisiejszym otrzymali z rąk pani Marii Stolarczyk piękne książeczki – „Pierwsze abecadło”. Projekt ma za zadnie zachęcić naszych pierwszoklasistów do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. Nauka czytania to największe wyzwanie, z którym dzieci zmagają się na początku edukacji szkolnej. Dzięki Wyprawce Czytelniczej może się ona stać prawdziwą przyjemnością. Mamy nadzieję, że miłość do książek będzie uczniom towarzyszyć na co dzień.

Pasowanie na przedszkolaka

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu przedszkolnym – Pasowanie na Przedszkolaka. Nasze trzylatki i czterolatki w obecności Pana Dyrektora oraz rodziców miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Po uroczystym przyjęciu do grona przedszkolaków dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Naszym dzielnym przedszkolakom życzymy wielu sukcesów oraz wspaniałej zabawy! 🙂

Nagrodzeni za inwencję i wcielenie się w postacie literackie

27 października nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie za postać literacką. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy licznie wzięli w nim udział, zaskoczyli wszystkim swoją kreatywnością. W wyniku głosowania wyłoniono ex aequo po trzy pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżniono jedenaście osób.

Nagrodzeni otrzymali wartościowe książki  oraz dyplomy.

Finał tegorocznej edycji projektu #BohaterON

Przeprowadziliśmy kolejne zajęcia, finalizujące tegoroczną akcję #BohaterON. Kilka dni wcześniej spersonalizowaliśmy treści zajęć skupiając się na postaciach dwojga Bohaterów – Marii i Kazimierza Piechotków, wybitnych powojennych architektów, znawców architektury synagogalnej. Dzisiaj wysłaliśmy Bohaterom nasze podziękowania, za walkę dla Ojczyzny, za poświęcenie i waleczne serca. Zajęcia u uczniów wzbudziły podziw, wdzięczność i dumę z Powstańców Warszawskich. Mamy nadzieję, że nigdy nie zapomną o ich odwadze.

#SzkołaPamięta – kl. I

#SzkołaPamięta – kl. IV

#SzkołaPamięta – kl. V

#SzkołaPamięta – kl. VI

#SzkołaPamięta – kl. VIII

Konkurs na najlepiej przebraną postać literacką

Koty w butach, Czerwone Kapturki i inni przebierańcy pojawili się na szkolnych korytarzach 25 października. Czym było spowodowane to zamieszanie?

Konkurs na najlepiej przebraną postać literacką został zorganizowany z okazji przypadającego w październiku Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Nasi  uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią i kreatywnością, zaś ci, którzy nie brali udziału w konkursie mogli przyglądać się kreacjom stworzonym przez koleżanki i kolegów.

Dzień postaci z bajek

25 października 2022 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych w Bachórzu wyruszyły do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły, połączony ze szkolnym konkursem na najlepiej przebraną postać literacką. Dzieci przystrojone w bajkowe stroje, wysłuchały fragmentów znanych bajek w wykonaniu uczennic z kółka bibliotecznego. Potem odpowiadały na pytania związane z wysłuchanymi utworami. Ten wyjątkowy dzień był okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Dane nam było Słońca zaćmienie …

We wtorek nastąpiło częściowe zaćmienie Słońca, które można było zobaczyć we wszystkich regionach kraju. Nie mogliśmy przeoczyć takiego wydarzenia astronomicznego. Warto było spojrzeć w niebo.

Odlotowa edukacja

24  października 2022 r. nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z fizyki, które odbyły się na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Organizatorem zajęć była Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Odlotowa edukacja to bezpłatne zajęcia z fizyki, powiązane tematyczne z poszczególnymi działami nauk ścisłych objętych szkolną podstawą programową, a także wykraczających poza nią. Przy pomocy eksperymentów naukowych dokładnie tłumaczone są prawa, zjawiska i reakcje, aby pomóc młodzieży w zrozumieniu i uczeniu się  fizyki.

Zajęcia odbywały się w formie pokazowo – warsztatowej, nasi uczniowie brali czynny udział w eksperymentach fizycznych. Zobaczyli jak zrobić chmurę w butelce, jak powstaje tornado ogniste, dowiedzieli się co to jest implozja oraz zobaczyli jak działa nurek Kartezjusza. Duże zainteresowanie wzbudziły eksperymenty z elektrostatyki i magnetyzmu. Pokazywane doświadczenia są zarówno trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych i domowych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.

W części warsztatowej uczniowie stworzyli własne tornado wodne oraz wykonali tarczę Newtona czyli dysk z kolorowymi sektorami, np. w kolorach tęczy, których barwy i wielkości są tak dobrane, aby przy szybkim obracaniu się krążka obserwator widział go jako jednolicie biały.

Dziękujemy Pani Magdalenie Kulig za bardzo ciekawe przeprowadzenie zajęć. Dzięki znakomitemu ich przygotowaniu, prowadząca je udowodniła, że fizyka owszem jest trudna, ale nie musi być nudna. Po raz kolejny okazało się, że  najlepsza nauka, to nauka przez doświadczanie, próbowanie, testowanie.

„Odlotowa edukacja” to kolejny projekt edukacyjny organizowany przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, który rozwija młodzież i stara się zmienić ich podejście do nauki. Stawia na naukę przez zabawę oraz na kształtowanie u młodych zdolności technicznych. Fundacja stale się rozwija, realizuje coraz to nowe projekty na coraz większą skalę oraz korzysta z najnowocześniejszych urządzeń,  które zwiększają możliwości percepcji uczestników.

#SzkołaPamięta

Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji #SzkołaPamięta. Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych poszczególne klasy udadzą się na cmentarz parafialny w Bachórzu aby zapalić znicze na grobie Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego.

Rodzina Wierzbiańskich wywodzi swe korzenie z Olejowa na Podolu. Aleksander Władysław Wierzbiański (1865-1923) był synem Teofila Wierzbiańskiego i Antoniny z domu Siłka. Przez kilka lat był komendantem posterunku żandarmerii w Olejowie. Nie wiemy, kiedy dokładnie i z jakich powodów rodzina przeniosła się do Bachórza. Możemy jedynie wnioskować, że w poszukiwaniu pracy. Przekazy pośrednie wskazują na rok 1904 lub 1905. W roku 1904 została oddana do użytku linia kolei wąskotorowej Przeworsk – Bachórz – Dynów i to właśnie praca na kolei stała się kolejnym wyzwaniem Wierzbiańskich. Po przeprowadzce do Bachórza, Aleksander Władysław został pracownikiem zarządu kolei, jako naczelnik stacji w Bachórzu. Tutaj zmarł 19 stycznia 1923 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu. W roku 2014, za zgodą wnuczki Aleksandra Władysława, Pani Teresy Wierzbiańskiej-Janota, szkoła w Bachórzu roztoczyła opiekę nad grobem zmarłego. Warto pamiętać, że jego czterej synowie to wybitne postacie: Marian Piotr – prawnik, harcmistrz, wiceprzewodniczący ZHP (1936), komendant Krakowskiej Chorągwi Harcerstwa (1956–1957); Teofil Kazimierz – dziennikarz, pracownik MSZ, po wojnie redaktor Radia Wolna Europa; Adam – prawnik; Bolesław – dziennikarz, pracownik MSZ, minister informacji rządu emigracyjnego, założyciel i wydawca „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku, w 1999 r. odznaczony Orderem Orła Białego.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VIII uczestniczyli w pierwszych zajęciach w ramach tego programu. Poznali wojenne losy Marii i Kazimierza Piechotków – uczestników Powstania Warszawskiego, wybitnych powojennych architektów, znawców architektury synagogalnej.

Na kolejnych zajęciach dokonamy wpisów na portalu www.dumnizpowstańców.pl – nowym, wirtualny miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Pokażemy że jesteśmy dumni z Powstańców Warszawskich, a Bachórz zostanie oznaczony na specjalnej wirtualnej mapie Polski.

Udział naszej szkoły w programie edukacyjnym „Segregacja ma sens!”

21 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach dotyczących właściwej segregacji śmieci, która pomaga chronić środowisko. Panie Edyta Bialic i Renata Tłuczek z Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni” rozpoczęły zajęcia się od wyświetlenia filmu, który wprowadził uczniów do tematu segregacji śmieci i utrwalił kolory pojemników na odpady. Następnie dzieci dowiedziały się o tym, że dzięki właściwej segregacji śmieci wiele odpadów zostaje powtórnie przetworzonych. Dzięki temu mniej marnujemy, a więcej oszczędzamy, odzyskujemy surowce i mniej płacimy za wywóz śmieci. Część teoretyczną zajęć wspaniale uzupełniły zajęcia praktyczne, które dotyczyły segregowania odpadów. Każdy uczeń miał za zadanie wrzucić wybrany odpad do odpowiedniego kosza. Okazało się, że dzieci zadanie wykonały bezbłędnie. W nagrodę każdy uczeń otrzymał balonik i upominek za aktywny udział w zajęciach.
Bardzo dziękujemy za przeprowadzone zajęcia i nawiązaną współpracę z Celowym Związkiem Gmin „Eko-Logiczni”. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pani Dyrektor Biura Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni” Beaty Zaremba, za możliwość współpracy i troskę o edukację ekologiczną młodego pokolenia. Liczymy na dalszą współpracę.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej  http://czgekologiczni.pl/index.php, na której można przeczytać wiele cennych informacji dotyczących segregacji śmieci. Bardzo przydatny, zwłaszcza w najbliższym czasie temat: Jak postępować z odpadami cmentarnymi?
Segregacja odpadów to same korzyści.

Światowy Dzień Owoców i Warzyw w naszej szkole

 21 października to Światowy Dzień Owoców i Warzyw, stąd banany, winogrona, kiwi i wiele innych owoców gościło na ławkach uczniów klasy II i III. Dzieci przystrojone w fartuszki, zaopatrzone w naczynia i narzędzia kuchenne ochoczo zabrały się do przyrządzania sałatek owocowych. Pod okiem pań wychowawczyń: p. M. Sierant i p. Agnieszki Bielec tworzyły smakowite przekąski. Przyniesionych owoców starczyło również na przygotowanie pysznego soku w sokowirówce. Wykonywanym samodzielnie pracom towarzyszyło wiele emocji, wymiany zdań, wskazówek. Niektórzy uczniowie przynieśli nawet własnoręcznie opracowane przepisy, które wykorzystywali w pracy.
  Na koniec była prawdziwa uczta – zajadanie ze smakiem kolorowych przysmaków.

X edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Leśne dyktando”

20 października 2022 r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się X edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Leśne dyktando” dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Zuzanna Dańczak kl. VIII, Bartłomiej Koszelnik kl. VIII i Wiktoria Bujdasz kl. VI. Uczestnicy konkursu (82 osoby z 23 szkół z całego województwa podkarpackiego) mieli za zadanie napisanie poprawnie wysłuchanego tekstu, który zawierał słownictwo związane z lasem i jego mieszkańcami. W kategorii szkoły podstawowe wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Zuzanna Dańczak – gratulujemy!

UCZNIOWIE ODBIERAJĄ PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁ W AKCJI Z RĄK
PANI BEATY WOLAŃSKIEJ

Zebrane w naszej szkole znicze zostały przekazane do Oddziału TVP Rzeszów. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać panią redaktor Beatę Wolańską i odebrać z jej rąk podziękowanie za udział w akcji. Zebrane znicze zostaną przewiezione na Ukrainę, gdzie zostaną zapalone na grobach Polaków, których groby się tam znajdują.

FINAŁ AKCJI ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA 2022

20 października zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę zniczy, które 1 listopada zostaną zapalone na cmentarzu w Łyczakowie. Aby to było możliwe, nasze wsparcie jest niezbędne, bo miejscowych Polaków jest coraz mniej, a polskich grobów tysiące. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom za wsparcie akcji. Zebrane znicze zostaną dostarczone do siedziby Telewizji Rzeszów, która koordynuje akcję. Bardzo ważne jest kształtowanie w dzieciach świadomości historycznej i pamięci o zmarłych.

Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej

Uczniowie klasy pierwszej wzięli dziś udział w zajęciach bibliotecznych. W progu biblioteki szkolnej dzieci powitała wróżka, która zadawała im trudne pytania. Uczniowie klasy pierwszej wykazali się ogromną wiedzą na temat funkcjonowania biblioteki i pracy bibliotekarza. W związku z tym zasłużyli na miano czytelnika naszej szkolnej biblioteki i zostali uroczyście pasowani. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Dzieciom zostały założone karty, dzięki który mogą w pełni korzystać z księgozbioru naszej szkolnej biblioteki. Serdecznie dziękujemy Pani Marii Stolarczyk za zaproszenie na tak ciekawe zajęcia. Liczymy na to, że pierwszoklasiści  do biblioteki będą często zaglądać.

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W JESIENNEJ AKCJI „POLA NADZIEI”

18 października nasza szkoła po raz drugi włączyła się w akcję „Pola Nadziei”. W symbolicznym sadzeniu cebulek wzięli udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Do akcji z wielką radością włączyły się dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wszyscy uczniowie pod opieką swoich wychowawców i pod czujnym okiem pana dyrektora, znakomicie poradzili sobie z posadzeniem cebulek. To pierwszy etap kampanii, kolejny planowany jest wiosną, kiedy żonkile zakwitną. Wtedy zacznie się żonkilowa kwesta, zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na potrzeby podopiecznych placówek, między innymi podkarpackiego hospicjum dla dzieci. Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać pięknych kwiatów, które zobaczymy wiosną.

Dzieje złotego – zajęcia dla uczniów kl. VIII

Uczniowie klasy VIII wzięli dziś udział w ciekawych zajęciach dotyczących historii polskiego złotego.
Polski złoty w postaci monet i banknotów pojawił się w obiegu dopiero u schyłku panowania  Stanisława Augusta Poniatowskiego, w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Pan dyrektor Józef Stolarczyk zapoznał uczniów nie tylko z całą historią naszej waluty. Uczniowie mogli zobaczyć przyniesione zbiory numizmatyczne, obejmujące banknoty i monety, głównie z okresu międzywojennego i końca II wojny światowej. Każdy uczeń otrzymał po zajęciach pięknie wydaną broszurę „Dzieje Złotego”, w której można zobaczyć zdjęcia ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego np. mapy, zdjęcia budynków bankowych sprzed lat. Można w niej znaleźć też liczne biografie osób związanych z historią złotego i przedstawicieli polskich banków oraz Ministrów Skarbu.

Wyrazy wdzięczności i podziękowania składamy naszym strażakom z OSP Bachórz, którzy w ramach wyjazdu gospodarczego, sprzętem i pracą własną, wykonali zabezpieczenie elewacji budynku szkoły i sali gimnastycznej, niszczonej przez czynniki zewnętrzne. Pod kierunkiem prezesa OSP Bachórz Stanisława Hadama pracowali: Dziepak Bogusław, Szczepański Rafał, Szczepański Damian, Szczepański Grzegorz, Sokolik Rafał. Bardzo cieszy nas udział w tej akcji Jasia Hadama, ucznia klasy III. Obserwował starszych druhów, którzy swoim zaangażowaniem dali mu przykład społecznej aktywności. Rośnie nam przyszły prezes OSP Bachórz !

Dzień Papieski

OBCHODY XXII DNIA PAPIESKIEGO

16 października uczniowie naszej szkoły pod opieką siostry Małgorzaty włączyli się w parafialne obchody XXII Dnia Papieskiego. Akcentując uroczysty dzień ubraniem w kolorach papieskich pięknie uczestniczyli w liturgii, czytając czytania, śpiewając psalm i modląc się modlitwą wiernych. Niosąc dary dzieci dziękowały za życie i nauczanie naszego wielkiego rodaka. Po zakończonej mszy świętej w bardzo wielu kościołach w Polsce i na świecie, również w naszym miała miejsce zbiórka charytatywna na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z rodzin niezamożnych. Podczas tej zbiorki nasi uczniowie przekazywali myśli  Jana Pawła II zapisane na żółtych i białych kartkach.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to święto wszystkich, którzy pracują nad tym, aby słowo „edukacja” miało pozytywne znaczenie. A zatem i pracowników obsługi, którzy dbają o to, aby w szkole było czysto i przyjemnie, i uczniów, którzy starają się uczyć jak najlepiej, i rodziców, którzy ich w tym wspierają, i nauczycieli, robiących wszystko, aby uczniowie osiągali jak najlepsze wyniki.

     W dniu dzisiejszym święto Dnia Edukacji Narodowej uświetnili uczniowie słowem, wierszem i piosenką. Były ciepłe słowa, życzenia, kwiaty od Rady Rodziców oraz słodki upominek – niespodzianka od Pani Patrycji Małek. W słowach wierszy i piosenek zostało zawarte sedno słowa „nauka”, czasem pokazane humorystycznie, ale z pozytywnym przekazem.

PIERWSZOKLASIŚCI OTRZYMALI LEGITYMACJE SZKOLNE

14 października jest dniem bardzo wyjątkowym. Dla uczniów klasy pierwszej był tym bardziej miły, ponieważ właśnie dziś otrzymali z rąk Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka swój pierwszy ważny dokument szkolny – legitymację. Wizyta w gabinecie Pana Dyrektora była ogromnym przeżyciem, zwłaszcza, że każdy uczeń musiał potwierdzić odbiór dokumentu swoim podpisem. Pan Dyrektor zapewnił pierwszoklasistów, że posiadanie legitymacji szkolnej świadczy o przynależności do naszej szkoły i serdecznie pogratulował każdemu pierwszoklasiście. Teraz już tylko czekamy na pasowanie 🙂

KONKURS „JESIENNY LAMPION”

Do naszych oddziałów przedszkolnych dotarły przepiękne prace wykonane przez przedszkolaków i ich rodziców w ramach konkursu „Jesienny lampion”.
Jego celem było rozwijanie umiejętności plastycznych i kreatywności dzieci oraz pogłębianie współpracy pomiędzy środowiskiem rodzinnym a przedszkolem. Konkursowe lampiony wesprą zbiórkę podczas niedzielnego finału akcji Run de Podkarpacie.
Dzieciom i Rodzicom gratulujemy pomysłów oraz talentu.
Wszystkich Państwa zapraszamy w niedzielę do Dynowa do sklepiku prowadzonego przez naszą Radę Rodziców, gdzie będzie można nabyć takie cudo i jednocześnie wesprzeć zbiórkę. ❤️🧡💛

Zostaliśmy nominowani

Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października. Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w naszym serwisie internetowym pod adresem: www.nowiny24.pl/nauczyciel

Dzień Edukacji Narodowej – komunikat

14 października jest w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.

Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:20. Kolejno organizujemy: lekcję z wychowawcą, posiłek dla uczniów którzy z niego korzystają, okolicznościowy apel. O godz. 10:45 uczniowie kończą pobyt w szkole. Dla uczniów wymagających opieki świetlicowej zapewniamy tę opiekę. Oddziały przedszkolne pracują normalnie.

Zajęcia biblioteczne

12 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, które odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bachórzu. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i pracą bibliotekarza. Głównym celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie umiejętności współdziałania oraz utrwalanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Najbardziej atrakcyjny dla uczniów okazał się jednak obrazkowy teatrzyk ukryty w „drewnianej skrzynce” .Kamishibai to technika czytania i prezentacji wywodząca się z Japonii, którą najprościej opisać jako teatrzyk obrazkowy.
Serdecznie dziękujemy Paniom Katarzynie Sokolik i Pani Ewelinie Potoczny za zaproszenie do biblioteki i wspaniałe zajęcia, które z pewnością zachęcą do odwiedzania tego miejsca i wypożyczania wartościowych książek. Czytanie to fascynująca przygoda, wzbogaca słownictwo, rozwija uwagę, pamięć. Ułatwia uczenie się i redukuje problemy ortograficzne.
Zachęcamy do czytania

Wyniki konkursu „Wakacyjne pozdrowienia SKO”

Miło nam poinformować, że znamy już laureatów konkursu „Wakacyjne pozdrowienia SKO”. W głosowaniu na blogu internauci zdecydowali, że przyznane zostają dwa pierwsze miejsca dla pozdrowień z Mikołajek, które zostały przesłane przez Maję, Gabrysię i Milenkę oraz dla pozdrowień z trasy przejazdu Tour de Pologne od Adasia i Kacpra.

Gratulujemy pomysłu. Zapraszamy pozostałych uczniów do śledzenia ciekawostek naszego bloga oraz udziału w konkursach.

Dzień Edukacji Narodowej – komunikat

14 października jest w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.

Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:20. Kolejno organizujemy: lekcję z wychowawcą, posiłek dla uczniów którzy z niego korzystają, okolicznościowy apel. O godz. 10:45 uczniowie kończą pobyt w szkole. Dla uczniów wymagających opieki świetlicowej zapewniamy tę opiekę. Oddziały przedszkolne pracują normalnie.

Zajęcia integracyjne w FlyParku w Rzeszowie

Po raz drugi Szkolne Koło Caritas zachęca do wsparcia akcji
„Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Jest  to miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki.

Od wielu już lat z inicjatywy Polskiego Radia Lwów i Konsulatu RP we Lwowie organizowana jest społeczna akcja „Światełko pamięci dla Łyczakowa”, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów.

„Szkolne Koło Caritas”  – działające w naszej szkole zachęca do udziału w tej akcji wszystkich uczniów naszej szkoły. Do czwartku 20 października będą zbierane w naszej szkole biało-czerwone znicze, które 1 listopada zostaną zawiezione do Lwowa.

Niech ta akcja będzie wyrazem naszego patriotyzmu i pamięci o polskich bohaterach. Pomóżmy zachować pamięć o naszych rodakach i zapalić im światełko pamięci.

Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”

Znicze przynosimy do wychowawców. Zachęcamy do udziału w akcji.

RECYKLING MA SENS

28 września uczniowie klas 4-8 wzięli udział w zajęciach dotyczących recyklingu. Pani Maria Bachurska przedstawiła uczniom sposoby postępowania z odpadami. Recykling jest to proces mający na celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że jest to metoda odzysku, w ramach której odpady są przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, a następnie wykorzystywane w pierwotnym lub innym celu. Jest to proces bardzo istotny dla naszego globalnego bezpieczeństwa. Budzenie świadomości u dzieci i młodzieży sprawi, że segregacja odpadów i ich powtórne wykorzystanie staną się ratunkiem dla Ziemi, która jest zasypywana coraz większą ilością śmieci. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie zasady segregacji odpadów i kolory pojemników na poszczególne śmieci.

SKO działające w naszej szkole zachęca wszystkich uczniów do zbierania puszek po napojach, które planujemy sprzedać a uzyskane środki przeznaczyć na zakup gier do świetlicy szkolnej. Dbając o środowisko zbieramy również nakrętki po napojach, które przekazujemy Podkarpackiemu Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie a pieniądze z ich sprzedaży są wykorzystane na zakup leków lub sprzętu do rehabilitacji. W ten sposób dbając o środowisko uczymy się przedsiębiorczości i pomagamy chorym dzieciom.

Zachęcamy uczniów do segregacji śmieci w domu i w szkole. Na dolnym korytarzu w naszej szkole znajduje się nowy kosz, do którego wrzucamy puszki. Jeśli ktoś chce przynieść puszki zebrane w domu, to prosimy to zgłosić wcześniej do wychowawcy lub opiekuna SKO. Dla najbardziej zaangażowanych czekają nagrody. Dbajmy o środowisko. Segregujmy śmieci i wykorzystujmy je ponownie. Recykling ma sens.

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-bachorzu/

Szkolne Blogi to serwis internetowy o charakterze edukacyjnym stworzony przez PKO Bank Polski z myślą o szkołach uczestniczących w programie SKO. Dzięki SKO każda szkoła ma możliwość stworzenia autorskiego bloga, na którym może przedstawiać internautom swoje działania w zakresie m.in edukacji ekonomicznej i rozwoju SKO. Nasza szkoła również posiada swojego bloga szkolne blogi-bachorz, na którym prezentuje zajęcia z przedsiębiorczości i działania w ramach SKO.
Uczniowie na lekcjach informatyki rozmawiali na temat zasad obowiązujących podczas korzystania z zasobów internetowych, przypominali podstawowe zasady NETYKIETY, którą co roku na początku zajęć analizują.
Zachęcamy uczniów do odwiedzenia naszego bloga i promowania osiągnięć uczniów naszej szkoły poprzez lajkowanie wpisów i śledzenie ciekawostek na temat oszczędzania, edukacji ekologicznej, czy zdrowego odżywiania. Blogujmy razem, dzięki temu nasza szkoła może zyskać wiele cennych nagród. Pamiętajmy o zasadach. To bardzo ważne.

#DZIEŃ SZPILEK W NASZEJ SZKOLE

25 września obchodzony jest Dzień Szpilek. To akcja charytatywna, dzięki której pomagamy chorym na raka dzieciom. Wystarczy w tym dniu zrobić sobie zdjęcie w szpilkach i zamieścić je w mediach społecznościowych. Nasze uczennice z radością wzięły udział w akcji a chodzenie po szkole w szpilkach, choć przez chwilę przyniosło wiele radości. Było to niezwykłe doświadczenie. Można było również dostrzec, że nasze najmłodsze dziewczynki świetnie sobie radzą:)

SZKOLNE KOŁO CARITAS ZACHĘCA DO UDZIAŁU W AKCJI „NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE”

Od wielu już lat nasza szkoła bierze udział w akcji „Nakręć się na pomaganie” i pomaga  Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Szkolne Koło Caritas zachęca do zaangażowania się w zbieranie nakrętek. Jest to jedna z najbardziej popularnych akcji charytatywno-ekologicznych. Pozbywając się „śmieci” pomagamy innym. Drodzy uczniowie zachęcamy do włączenia się do akcji „Nakręć się na pomaganie” i przynoszenie nakrętek do szkoły.

Kto może pomagać? Jest to akcja, w której udział może wziąć każdy, wystarczą tylko dobre chęci. Jesteś przedszkolakiem i wypiłeś właśnie pyszny sok, a może mamą której skończył się płyn do płukania tkanin. Zatrzymaj się na chwilę, nie wyrzucaj nakrętki, kapsla, wieczka lub przykrywki. Dla Ciebie to odpad, a dla podopiecznych fundacji szansa na kupno nowych leków

Teatrzyk KAMISHIBAI w oddziałach przedszkolnych

Wprowadzenie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Stopniowo literatura, zwłaszcza w przedszkolach towarzyszy dzieciom na co dzień. Nasze przedszkole zachęca swoich wychowanków do sięgania po książkę.
Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną GBP Dynów możemy pochwalić się tym, że torujemy drogę przyszłym czytelnikom i zaszczepiamy chęć do czytania, utwierdzamy w przekonaniu, że książka to źródło wiedzy i przyjemności.
W dniu dzisiejszym mieliśmy zaszczyt gościć P. Ewelinę Potoczny ,a prywatnie mamę naszego ucznia Tymoteusza, która już po raz kolejny zechciała odwiedzić naszych przedszkolaków z obrazkowym teatrzykiem ukrytym w „drewnianej skrzynce” , bajce „Wierna miłość Klepetana i Maleny, która nie może latać” i „Odważny struś zostaje strażakiem”.

Talenciaki
Pierwsze TALENCIAKI są już u nas!
Zachęcamy do dołączenia do naszej szkolnej akcji.

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W AKCJI „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”

Nasza szkoła włączyła się w akcję Lidla „Szkoły pełne Talentów”. Talenciaki ( specjalne kupony) można otrzymać robiąc zakupy w Lidlu (wśród zakupionych produktów muszą być owoce lub warzywa). Dzięki temu nasza szkoła będzie mogła – za uzbierane Talenciaki (specjalne kupony) – odebrać nagrody w postaci sprzętu sportowego, dydaktycznego czy elektronicznego. Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz wszystkich przyjaciół naszej szkoły do włączenia się w akcję. Talenciaki można przynosić do swoich wychowawców lub przypisać go naszej szkole skanując lub przypisując kod naszej szkole. Szczegóły akcji na stronie https://tiny.pl/wg8b1

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dzień Przedszkolaka to święto ustanowione w 2013 r. dla popularyzowania wychowania przedszkolnego oraz wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej.
W naszych oddziałach przedszkolnych to dzień wyjątkowo radosny, spędzony na wspólnej zabawie. Nie mogło zabraknąć malowania twarzy, konkursów, zabaw z chustą, tańców oraz wspólnego seansu filmowego. Każdy dzielny przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal.
Naszym kochanym Słoneczkom i Biedronkom z okazji ich święta życzymy wielu wspaniałych chwil spędzonych na zabawie i aby uśmiech nigdy nie znikał z ich twarzy

Strażaków wspieramy, elektrosprzęt oddajemy!

Zachęcamy do wsparcia naszych dzielnych strażaków z OSP Bachórz i przynoszenie zużytego sprzętu elektronicznego do jednostki w Bachórzu.
To bardzo ważne, by nie wyrzucać takiego typu odpadów do pozostałych śmieci. Zawarte w nich związki chemiczne są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a porzucone na wysypiskach przedostać się mogą do gleby i wody.
Dbajmy o nasze środowisko.

DZIEŃ KROPKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, twórczych działań, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty, poznać mocne strony i je zaprezentować. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w zajęciach i zabawach związanych z kropką oraz wykonały kreatywne prace plastyczne.

Wręczenie kart rowerowych

Dnia 15 września 2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie pierwszych w życiu praw jazdy, czyli kart rowerowych dla uczniów obecnej klasy V. Wręczenia kart dokonał dyrektor szkoły: Pan Józef Stolarczyk  oraz nauczyciel przygotowujący uczniów Pan Robert Pantoła. Kartę rowerową otrzymało łącznie 9 uczniów. Wcześniej wszyscy uczniowie musieli posiąść umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi rowerzystów. Kolejnymi etapami zmierzającymi do uzyskania karty rowerowej było poprawne wypełnienie testu z przepisów ruchu drogowego oraz egzamin sprawnościowy z umiejętności praktycznych jazdy rowerem.

Gratulujemy małym kierowcom i życzymy im bezpiecznej jazdy

Występ iluzjonisty

Pokaz iluzjonisty to doskonały sposób, by urozmaicić dzieciom dzień. Na taką zabawę czekają z niecierpliwością zwłaszcza najmłodsi uczniowie i przedszkolaki. Nasz dzisiejszy gość wprowadził bardzo miłą atmosferę i skupił uwagę wszystkich na prezentowanych sztuczkach. Ucząc dzieci nowych zapewnił, że wytrwałość i ćwiczenia sprawią, że również oni będą mogli je wykonywać.

Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie z policjantem

Na początku każdego roku szkolnego, po przerwie wakacyjnej, policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne wspierane działaniami profilaktycznymi, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas drogi do szkoły i powrotu do domu. 14 września uczniowie klas I-III z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem dzielnicowym – asp. sztab. Stanisławem Winiarskim. Spotkania z Policją cieszą się dużą popularnością i są przez dzieci wyczekiwane. Pan Stanisław opowiedział pierwszakom a uczniom starszym przypomniał, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, by nie doszło do sytuacji niebezpiecznej. Podczas rozmowy dzieci wykazały się ogromną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. Dziękujemy panu Stanisławowi za tak cenną lekcję dotyczącą bezpieczeństwa.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy w naszej szkole

W związku z obchodzonym w ubiegłą sobotę, 11 września Światowym Dniem Pierwszej Pomocy, nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostały przeprowadzone przez pana Piotra Sarnickiego, który jest nauczycielem edukacji dla bezpieczeństwa w naszej szkole. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej zanim przyjedzie pogotowie. Przypomnieli sobie numery alarmowe i sposób wzywania pomocy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o tym, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej (bezpiecznej). Bardzo ważne i cenne okazały się zajęcia praktyczne, które były przeprowadzone z użyciem fantoma służącego do nauki resuscytacji. Uczniowie z przejęciem podchodzili do próby udzielania pierwszej pomocy. Dzielnie wykonywali wszystkie czynności. Po dzisiejszych zajęciach dzieci są bogatsze w wiedzę i i umiejętności. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli stosować ich w praktyce. Wszystkim życzymy dużo zdrowia 🙂

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie – rekrutacja na semestr zimowy 2022-23

Już 19 września o godz. 10:00  rusza rejestracja na nowy, zimowy semestr 2022-23 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie organizowanego przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie woj. podkarpackiego.

Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 19 września o godzinie 10.00 i potrwają do 26 września (włącznie). 

Zapraszamy na stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisany został sposób rejestracji oraz na profil Facebook’a – Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Dzień Recyklingu Baterii w naszej szkole

Dzień Recyklingu Baterii obchodzony 9 września skłania nas do zgłębienia tego tematu.

9 września 1737 roku urodził się Luigi Galvani, włoski naukowiec, którego badania nad elektrycznością przyczyniły się do opracowania pierwszych baterii. Dokonał tego w 1800 roku Allesandro Volta. Stąd też ten dzień jest Dniem Recyklingu Baterii. Zgłębiając ten temat, warto zadać sobie pytanie: W jaki sposób recyklingować baterie i dlaczego nie warto wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci? Odpowiadając na to pytanie musimy zdać sobie sprawę z tego, że używając wielu sprzętów zasilanych bateryjnie: od zabawek, przez przyrządy kuchenne po depilatory, szczoteczki do zębów czy piloty do telewizora, sprawiamy, że zużycie baterii jest duże. Baterie bardzo szybko stają się odpadem, który  nieodpowiednio zutylizowany zanieczyszcza naszą planetę i może stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin. Baterie zawierają takie składniki jak ołów, kadm, nikiel czy lit. Są to substancje  groźne dla zdrowia i mogą być przyczyną chorób szpiku kostnego, uszkodzenia wątroby, nerek, układu nerwowego, układu kostnego czy obrzęku płuc. Wyrzucenie baterii do zwykłego kosza na śmieci sprawia zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Warto zauważyć, że jedna źle zutylizowana bateria alkaliczna może trwale skazić jeden metr sześcienny gleby a jedna, niewielka, guzikowa bateria, zanieczyścić nawet 50 tysięcy litrów wody.

Nasuwa się pytanie: Jak to zmienić? By zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, warto pomyśleć o tym, żeby  sięgnąć po akumulatory. Dzięki czemu zmniejszymy ilość wyrzucanych baterii, zmniejszając przy tym zużycie cennych surowców na ich produkcję. Oszczędzamy przy tym czas i co ważne pieniądze, ponieważ nie kupujemy zbyt często nowych baterii. Wrzucając baterie i zużyte akumulatory do odpowiednich pojemników, przyczyniamy się do odzyskania nawet 99,5 % składników, które posłużyły do ich wyprodukowania.

Zachęcamy wszystkich do wrzucania baterii do odpowiednich pojemników, które znajdują się w wielu sklepach i szkołach. W naszej szkole również znajduje się pojemnik, dlatego zachęcamy do przynoszenia baterii.

Dbajmy o przyrodę i oszczędzajmy pieniądze

Posiłki w stołówce szkolnej – aktualizacja

W zakładce „Dokumenty” zamieszczony został Regulamin stołówki. Aby uprościć procedury, rezygnujemy z kontaktów poprzez dziennik elektroniczny. Odwoływanie posiłków odbywać się będzie poprzez kontakty telefoniczne. Odwołanie posiłku należy zgłaszać z jednodniowym wyprzedzeniem najpóźniej do godz. 8:00 telefonicznie:

– Oddziały Przedszkolne – Pani Ewa Pyra nr tel. dostępny na grupie fb

– Klasy I-VIII – Pani Małgorzata Sierant nr tel. dostępny na grupie fb

Opłaty za posiłki można dokonywać wyłącznie na wydzielony rachunek bankowy szkoły: 25 9093 0007 2001 0020 6944 0001. W tytule przelewu należy wpisać: za posiłek, imię i nazwisko ucznia, klasa, miesiąc, rok.

Wysokość opłaty za każdy miesiąc będzie podawana:

– dla rodziców dzieci z Oddziałów Przedszkolnych – przez Panią Ewę Pyra,

– dla rodziców dzieci z klas I-VIII – przez Panią Małgorzatę Sierant.

Piesza wycieczka klasy VI nad rzekę SAN

W ramach dotlenienia organizmów uczniowie wraz z wychowawcą wybrali się na pieszą wycieczkę, podczas której podziwiali piękno natury. Wszyscy zauważyli opustoszałe pola to znaczy że jesień zbliża się wielkimi krokami. Po tak miło spędzonych chwilach wszyscy wrócili zadowoleni do domu. I mamy nadzieję, że wody w Sanie przybędzie…

Spotkanie z rodzicami

W dniu 19 września 2022 r. (poniedziałek) na godz. 16:00 zapraszam rodziców na coroczne spotkanie rozpoczynające nowy rok szkolny. Tematem spotkania będą:

 • wybór zarządu Rady Rodziców
 • wybór dni dodatkowo wolnych od zajęć dydaktycznych
 • ewaluacja programu wychowawczo-profilaktycznego
 • zapoznanie ze szkolnym systemem oceniania
 • sprawy organizacyjne, plany na bieżący rok szkolny
 • spotkania z wychowawcami klas (w kl. VIII zapoznanie z procedurami egzaminu ósmoklasistów)

Zapisy na posiłki w stołówce szkolnej

Chętnych rodziców prosimy o składanie deklaracji zgłoszenia na odpłatne posiłki dla uczniów. Na dzień dzisiejszy wysokość opłaty za jeden posiłek przez rodziców wynosi 7 zł, natomiast 3 zł dopłaca organ prowadzący szkołę. Opłaty za posiłki można dokonywać wyłącznie na wydzielony rachunek bankowy wskazany przez szkołę. Odwołanie posiłku w razie nieobecności ucznia w szkole należy zgłaszać z jednodniowym wyprzedzeniem, najpóźniej do godziny 8:00 za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub telefonicznie do wychowawcy klasy. Regulamin stołówki szkolnej, nr konta bankowego, deklaracja korzystania z posiłków oraz oświadczenie o rezygnacji z posiłków, zostaną niebawem zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce „Dokumenty”. Deklaracje drukowane zostały przekazane uczniom. Prosimy o zakończenie zgłoszeń do piątku, aby od poniedziałku 12 września można było wydawać posiłki dla uczniów.

Ostrzeżenie

W dniu 6 września na terenie posesji szkolnej zauważono młodą żmiję. Są one jajożyworodne, młode (ok. 5 – 15 sztuk) rodzą się w sierpniu i wrześniu. W październiku zapadają w sen zimowy, budzą się z niego w marcu. Żmija jest płochliwa, zwykle atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki. Niesprowokowana nie powinna zaatakować, do ukąszenia dochodzi najczęściej np. podczas przypadkowego jej nadepnięcia lub próbie schwytania. Dlatego ostrzegamy zarówno uczniów jak i rodziców przebywających na terenie posesji szkolnej czy korzystających z placu zabaw. Na terenie przyległym do szkoły codziennie dokonujemy sprawdzenia czy nie odnotowano nowych osobników. Do odwołania wstrzymano korzystanie z placu zabaw dla przedszkolaków. Wymieniony zostanie ponadto piasek w piaskownicy.

Nowa pracownia – nowe możliwości dla uczniów

W naszej szkole od roku szkolnego 2022/2023 będzie dostępna dla uczniów nowa klasa chemiczna, która  została wyposażona przy dużym wsparciu sponsorów i merytorycznej pomocy absolwenta naszej szkoły prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu uczniowie będą mogli wykonywać eksperymenty w bezpiecznych warunkach. Serdecznie dziękujemy.

Dzięki ofiarności ludzi, czyniących dla naszej szkoły tak wiele, pomagających nam bez wielkich słów i rozgłosu, pięknieje nie tylko sama szkoła, ale także nasze życie.

Pani Katarzynie Sokolik

za oddanie, troskę o uczniów i wieloletnie zaangażowanie w pracę skarbnika Rady Rodziców oraz działania wspierające całą społeczność Szkoły Podstawowej w Bachórzu, bardzo dziękujemy, życząc wszelkiej pomyślności w życiu, spełnienia osobistych zamierzeń, a nade wszystko dobrego zdrowia.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Zapraszamy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Msza Święta zostanie odprawiona 1 września o godz. 8:30. Od godz. 8:00 nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu. Po przemarszu uczniów z kościoła do szkoły inauguracja roku szkolnego 2022/23 odbędzie się w sali gimnastycznej. Następnie uczniowie spotkają się z wychowawcami klas. 

Uczniowie z Laskówki przyjeżdżają autobusem PKS jak w roku szkolnym poprzednim i wysiadają na przystanku na wysokości kościoła.

Oddziały Przedszkolne 1 września pracują zgodnie z planem dnia.

Równocześnie informujemy o możliwości zgłaszania wniosków o dożywianie dzieci w nowym roku szkolnym 2022/2023 oraz starania się o stypendium szkolne. Szczegółowych informacji w tej sprawie udziela GOPS w Dynowie.  https://gops.gminadynow.pl/

Niebawem udostępnimy informację o posiłkach szkolnych dla uczniów zgodnie z art. 106a ust. 1 ustawy Prawo oświatowe. Korzystanie z tego posiłku będzie dobrowolne i odpłatne.

32 studnia w Afryce – mamy w niej swój udział

Dar mieszkańców Podkarpacia dla miejscowości Mboma w Kamerunie . Kilkanaście kilometrów od Nguélémendouka, gdzie pracuje ksiądz Marek Kapłon – misjonarz pochodzący z Przeworska, powstała studnia Podwyższenia Krzyża Świętego. 20 tysięcy złotych na ten cel udało się zebrać dzięki zbiórkom makulatury, które trwają w archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej. Koordynuje je Grupa Charytatywna z Przeworska.
W wiosce Mboma, w dekanacie Nguélémendouka, brakuje wody pitnej, nie ma dostępu do rzeki. Dlatego mieszkańcy codziennie chodzą po wodę aż 2-3 kilometry. Nowa studnia z wieżą na zbiornik wodny ma to zmienić. Wszystko dzięki zbiórce makulatury, którą koordynuje Grupa Charytatywna z Przeworska pod kierownictwem Ryszard Łuczyk .
Kontenery na makulaturę stoją w kilkunastu miejscowościach regionu Podkarpacia. To właśnie dzięki akcji „Makulatura na Misje” mieszkańcy afrykańskich wiosek mają dostęp do wody pitnej.
Mieszkańcy Mboma są bardzo zadowoleni że mają studnię w swojej wiosce. W niedzielę 28 sierpnia została ona uroczyście poświęcona przez Księdza Biskupa Jana Ozgę po Mszy Świętej z okazji Święta Parafialnego.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tej akcji. Jednocześnie pragniemy poinformować, że Msza Święta w intencji wszystkich przyjaciół Misji w Kamerunie, dobroczyńców i ofiarodawców studni w Mboma, zostanie odprawiona w dniu 14 września 2022 roku o godzinie 16.00 w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

NOŚ ODBLASKI – BĄDŹ BEZPIECZNY

Używanie elementów odblaskowych w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła lub inne opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Używanie elementów odblaskowych  powinno stać się nawykiem. Dlatego też dzisiaj uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez wychowawców, podczas których rozmawiali na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Dzieci uświadomiły sobie znaczenie noszenia elementów odblaskowych. Osoby mające na sobie ciemne ubranie widziane są przez kierującego samochodem zaledwie z 40m, jeśli jednak posiadamy nawet najmniejszy element odblaskowy to stajemy się widoczni już nawet z odległości 150m. Uczniowie słusznie zauważyli, że elementy odblaskowe znajdują się na ich plecakach, butach czy ubraniach. Zgodnie z przepisami ustawy „Prawo o ruchu drogowym” piesi poruszający się po drodze w czasie, gdy zapada zmierzch i znajdują się poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych.

Nasi uczniowie otrzymali dziś opaski odblaskowe, dzięki którym będą jeszcze bardziej widoczni

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

ODPŁATNOŚĆ ZA POSIŁKI DLA UCZNIÓW

Aby uprościć i przyspieszyć przepływ płatności za posiłki dla uczniów, wracamy do wpłat gotówkowych bezpośrednio do:

Oddział Przedszkolny „Słoneczka” – Pani Ewa Pyra

Oddział Przedszkolny „Biedronki” – Pani Marzena Szmul

Klasy I-VIII – Pani Małgorzata Sierant

Wpłaty należy wnosić do siódmego dnia każdego miesiąca, począwszy od płatności za miesiąc listopad.

OGROMNE PODZIĘKOWANIE DLA RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BACHÓRZU

Szkoła to budynek wypełniony uczniami i nauczycielami. Żadna jednak szkoła nie istniałaby bez rodziców, którzy poprzez swoje zaangażowanie i pomoc materialną wspierają jej funkcjonowanie. Składamy serdeczne podziękowania  dla Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu za zakup i powieszenie pięknych firanek we wszystkich klasach naszej szkoły. Z pewnością zakup ten sprawił, że nasze klasy wyglądają piękniej. Serdecznie dziękujemy za to, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc.

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Konkurs plastyczny

Poprzez zabawę rozwijamy kompetencje emocjonalno-społeczne

104 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Pierwszoklasiści rozpoczynają oszczędzanie z SKO

8 listopada do grona uczniów naszej szkoły, którzy już oszczędzaja w SKO dołączyli uczniowie klasy pierwszej. Z rąk szkolnego opiekuna SKO otrzymali kody pierwszego logowania, karty i książeczki oszczędnościowe. Witamy w naszej SKO-wej rodzinie i życzymy wielu skucesów w oszczędzaniu i zdobywaniu wiedzy na temat ekologii, cyberbezpieczeństwa, zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie. Pamiętajcie dla systematycznie oszczędzającego ucznia czeka nagroda. Zachęcamy do odwiedzania naszego bloga https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-bachorzu/

Przedświąteczna akcja Szkolnego Koła Caritas
To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem

Wielkimi krokami zbliża się świąteczny czas. Dzieci już piszą listy do Świętego Mikołaja i z niecierpliwością oczekują na jego przybycie.

Są jednak sytuacje i miejsca, w których potrzeba szczególnego wsparcia i troski, by dzieci tam przebywające w wyjątkowy sposób poczuły magię świąt i zapomniały o troskach dnia codziennego.

Każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem i wspomóc akcję Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci – To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem.

Co należy zrobić ?  Wystarczy zakupić wybrane z listy produkty https://tiny.pl/wwsw3 i dostarczyć je do szkoły.

Akcja trwa do 24 listopada.

Zachęcamy do wsparcia. Dzieci przebywające w hospicjum potrzebują naszego wsparcia materialnego i świadomości, że w trudnych chwilach swojego życia mają na kogo liczyć. Mamy przy tym okazję, by pomóc Świętemu Mikołajowi.

Pasowanie na ucznia

4 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla pierwszoklasistów, ale również dla ich rodziców.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka, który powitał przybyłych rodziców, Panią Dyrektor Oddziału PKO BP w Dynowie Małgorzatę Maszczak-Paraniak, Panią Przewodniczącą Rady Rodziców Ewelinę Domińczyk, nauczycieli i uczniów. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w ciepłych słowach zwrócili się do swoich najmłodszych koleżanek i kolegów witając ich w progach naszej szkoły.
Następnie uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności i wiedzę, którą już zdobyli. Śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Na końcu zaś w obecności zgromadzonych gości złożyli uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązali się do dbania o dobry honor swojej klasy i szkoły, uczyć się pilnie, słuchać nauczycieli i wychowawców. Następnie Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania na ucznia, po którym złożył pierwszoklasistom życzenia wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i wszelkiej pomyślności na kolejne lata nauki szkolnej. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Bachórzu.
Następnie pierwszoklasistów powitali starsi uczniowie z klasy drugiej i trzeciej, którzy śpiewając piosenki i recytując wiersze zapewnili swoich młodszych kolegów, że zawsze mogą liczyć na ich wsparcie i pomoc. Wręczając im przygotowane upominki życzyli im  sukcesów i samych piątek w szkole.
Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy  i upominki od Pani Dyrektor Małgorzaty Maszczak-Paraniak i słodki poczęstunek od Pani Przewodniczącej Rady Rodziców Eweliny Domińczyk. Po części oficjalnej odbyła się tradycyjna już pamiątkowa sesja zdjęciowa i wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów. Ten dzień pełen wrażeń zapadnie na długo w pamięci naszych dzielnych pierwszoklasistów.
Naszym najmłodszym uczniom życzymy sukcesów w nauce oraz samych radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

Leśna edukacja przedszkolaków

W dniu 4 listopada dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych odwiedziła Pani Małgorzata Kopczak z Nadleśnictwo Dynów, Lasy Państwowe .
Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, oglądały eksponaty flory i fauny naszego regionu, dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat pracy leśnika i zasad zachowania się w lesie. Pani Małgorzata podkreśliła, że odwiedzając lasy, jesteśmy tam tylko gośćmi i powinniśmy się właściwie zachowywać.
Taką lekcję na pewno zapamiętamy na długo.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „JESIENNY LAMPION”

Dziś odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ” Jesienny lampion” ogłoszonego początkiem października. Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych we współpracy z Radą Rodziców i pod patronatem Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dynowie.
Wszyscy uczestnicy konkursu w ramach nagrody uczestniczyli w seansie kina sferycznego, który odbył się dziś w naszej szkole oraz otrzymali m.in. pamiątkowe dyplomy.
Pragniemy przypomnieć, że wszystkie prace konkursowe wsparły zbiórkę podczas finału akcji Run de Podkarpacie. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy!

„Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka

„Mała książka – #wielki człowiek” to kampania, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów jest działanie na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Uczniowie klasy pierwszej w dniu dzisiejszym otrzymali z rąk pani Marii Stolarczyk piękne książeczki – „Pierwsze abecadło”. Projekt ma za zadnie zachęcić naszych pierwszoklasistów do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. Nauka czytania to największe wyzwanie, z którym dzieci zmagają się na początku edukacji szkolnej. Dzięki Wyprawce Czytelniczej może się ona stać prawdziwą przyjemnością. Mamy nadzieję, że miłość do książek będzie uczniom towarzyszyć na co dzień.

Pasowanie na przedszkolaka

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu przedszkolnym – Pasowanie na Przedszkolaka. Nasze trzylatki i czterolatki w obecności Pana Dyrektora oraz rodziców miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Po uroczystym przyjęciu do grona przedszkolaków dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Naszym dzielnym przedszkolakom życzymy wielu sukcesów oraz wspaniałej zabawy! 🙂

Nagrodzeni za inwencję i wcielenie się w postacie literackie

27 października nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie za postać literacką. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy licznie wzięli w nim udział, zaskoczyli wszystkim swoją kreatywnością. W wyniku głosowania wyłoniono ex aequo po trzy pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżniono jedenaście osób.

Nagrodzeni otrzymali wartościowe książki  oraz dyplomy.

Finał tegorocznej edycji projektu #BohaterON

Przeprowadziliśmy kolejne zajęcia, finalizujące tegoroczną akcję #BohaterON. Kilka dni wcześniej spersonalizowaliśmy treści zajęć skupiając się na postaciach dwojga Bohaterów – Marii i Kazimierza Piechotków, wybitnych powojennych architektów, znawców architektury synagogalnej. Dzisiaj wysłaliśmy Bohaterom nasze podziękowania, za walkę dla Ojczyzny, za poświęcenie i waleczne serca. Zajęcia u uczniów wzbudziły podziw, wdzięczność i dumę z Powstańców Warszawskich. Mamy nadzieję, że nigdy nie zapomną o ich odwadze.

#SzkołaPamięta – kl. I

#SzkołaPamięta – kl. IV

#SzkołaPamięta – kl. V

#SzkołaPamięta – kl. VI

#SzkołaPamięta – kl. VIII

Konkurs na najlepiej przebraną postać literacką

Koty w butach, Czerwone Kapturki i inni przebierańcy pojawili się na szkolnych korytarzach 25 października. Czym było spowodowane to zamieszanie?

Konkurs na najlepiej przebraną postać literacką został zorganizowany z okazji przypadającego w październiku Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Nasi  uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią i kreatywnością, zaś ci, którzy nie brali udziału w konkursie mogli przyglądać się kreacjom stworzonym przez koleżanki i kolegów.

Dzień postaci z bajek

25 października 2022 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych w Bachórzu wyruszyły do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły, połączony ze szkolnym konkursem na najlepiej przebraną postać literacką. Dzieci przystrojone w bajkowe stroje, wysłuchały fragmentów znanych bajek w wykonaniu uczennic z kółka bibliotecznego. Potem odpowiadały na pytania związane z wysłuchanymi utworami. Ten wyjątkowy dzień był okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Dane nam było Słońca zaćmienie …

We wtorek nastąpiło częściowe zaćmienie Słońca, które można było zobaczyć we wszystkich regionach kraju. Nie mogliśmy przeoczyć takiego wydarzenia astronomicznego. Warto było spojrzeć w niebo.

Odlotowa edukacja

24  października 2022 r. nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z fizyki, które odbyły się na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Organizatorem zajęć była Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Odlotowa edukacja to bezpłatne zajęcia z fizyki, powiązane tematyczne z poszczególnymi działami nauk ścisłych objętych szkolną podstawą programową, a także wykraczających poza nią. Przy pomocy eksperymentów naukowych dokładnie tłumaczone są prawa, zjawiska i reakcje, aby pomóc młodzieży w zrozumieniu i uczeniu się  fizyki.

Zajęcia odbywały się w formie pokazowo – warsztatowej, nasi uczniowie brali czynny udział w eksperymentach fizycznych. Zobaczyli jak zrobić chmurę w butelce, jak powstaje tornado ogniste, dowiedzieli się co to jest implozja oraz zobaczyli jak działa nurek Kartezjusza. Duże zainteresowanie wzbudziły eksperymenty z elektrostatyki i magnetyzmu. Pokazywane doświadczenia są zarówno trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych i domowych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.

W części warsztatowej uczniowie stworzyli własne tornado wodne oraz wykonali tarczę Newtona czyli dysk z kolorowymi sektorami, np. w kolorach tęczy, których barwy i wielkości są tak dobrane, aby przy szybkim obracaniu się krążka obserwator widział go jako jednolicie biały.

Dziękujemy Pani Magdalenie Kulig za bardzo ciekawe przeprowadzenie zajęć. Dzięki znakomitemu ich przygotowaniu, prowadząca je udowodniła, że fizyka owszem jest trudna, ale nie musi być nudna. Po raz kolejny okazało się, że  najlepsza nauka, to nauka przez doświadczanie, próbowanie, testowanie.

„Odlotowa edukacja” to kolejny projekt edukacyjny organizowany przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, który rozwija młodzież i stara się zmienić ich podejście do nauki. Stawia na naukę przez zabawę oraz na kształtowanie u młodych zdolności technicznych. Fundacja stale się rozwija, realizuje coraz to nowe projekty na coraz większą skalę oraz korzysta z najnowocześniejszych urządzeń,  które zwiększają możliwości percepcji uczestników.

#SzkołaPamięta

Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji #SzkołaPamięta. Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych poszczególne klasy udadzą się na cmentarz parafialny w Bachórzu aby zapalić znicze na grobie Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego.

Rodzina Wierzbiańskich wywodzi swe korzenie z Olejowa na Podolu. Aleksander Władysław Wierzbiański (1865-1923) był synem Teofila Wierzbiańskiego i Antoniny z domu Siłka. Przez kilka lat był komendantem posterunku żandarmerii w Olejowie. Nie wiemy, kiedy dokładnie i z jakich powodów rodzina przeniosła się do Bachórza. Możemy jedynie wnioskować, że w poszukiwaniu pracy. Przekazy pośrednie wskazują na rok 1904 lub 1905. W roku 1904 została oddana do użytku linia kolei wąskotorowej Przeworsk – Bachórz – Dynów i to właśnie praca na kolei stała się kolejnym wyzwaniem Wierzbiańskich. Po przeprowadzce do Bachórza, Aleksander Władysław został pracownikiem zarządu kolei, jako naczelnik stacji w Bachórzu. Tutaj zmarł 19 stycznia 1923 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu. W roku 2014, za zgodą wnuczki Aleksandra Władysława, Pani Teresy Wierzbiańskiej-Janota, szkoła w Bachórzu roztoczyła opiekę nad grobem zmarłego. Warto pamiętać, że jego czterej synowie to wybitne postacie: Marian Piotr – prawnik, harcmistrz, wiceprzewodniczący ZHP (1936), komendant Krakowskiej Chorągwi Harcerstwa (1956–1957); Teofil Kazimierz – dziennikarz, pracownik MSZ, po wojnie redaktor Radia Wolna Europa; Adam – prawnik; Bolesław – dziennikarz, pracownik MSZ, minister informacji rządu emigracyjnego, założyciel i wydawca „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku, w 1999 r. odznaczony Orderem Orła Białego.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VIII uczestniczyli w pierwszych zajęciach w ramach tego programu. Poznali wojenne losy Marii i Kazimierza Piechotków – uczestników Powstania Warszawskiego, wybitnych powojennych architektów, znawców architektury synagogalnej.

Na kolejnych zajęciach dokonamy wpisów na portalu www.dumnizpowstańców.pl – nowym, wirtualny miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Pokażemy że jesteśmy dumni z Powstańców Warszawskich, a Bachórz zostanie oznaczony na specjalnej wirtualnej mapie Polski.

Udział naszej szkoły w programie edukacyjnym „Segregacja ma sens!”

21 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach dotyczących właściwej segregacji śmieci, która pomaga chronić środowisko. Panie Edyta Bialic i Renata Tłuczek z Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni” rozpoczęły zajęcia się od wyświetlenia filmu, który wprowadził uczniów do tematu segregacji śmieci i utrwalił kolory pojemników na odpady. Następnie dzieci dowiedziały się o tym, że dzięki właściwej segregacji śmieci wiele odpadów zostaje powtórnie przetworzonych. Dzięki temu mniej marnujemy, a więcej oszczędzamy, odzyskujemy surowce i mniej płacimy za wywóz śmieci. Część teoretyczną zajęć wspaniale uzupełniły zajęcia praktyczne, które dotyczyły segregowania odpadów. Każdy uczeń miał za zadanie wrzucić wybrany odpad do odpowiedniego kosza. Okazało się, że dzieci zadanie wykonały bezbłędnie. W nagrodę każdy uczeń otrzymał balonik i upominek za aktywny udział w zajęciach.
Bardzo dziękujemy za przeprowadzone zajęcia i nawiązaną współpracę z Celowym Związkiem Gmin „Eko-Logiczni”. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pani Dyrektor Biura Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni” Beaty Zaremba, za możliwość współpracy i troskę o edukację ekologiczną młodego pokolenia. Liczymy na dalszą współpracę.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej  http://czgekologiczni.pl/index.php, na której można przeczytać wiele cennych informacji dotyczących segregacji śmieci. Bardzo przydatny, zwłaszcza w najbliższym czasie temat: Jak postępować z odpadami cmentarnymi?
Segregacja odpadów to same korzyści.

Światowy Dzień Owoców i Warzyw w naszej szkole

 21 października to Światowy Dzień Owoców i Warzyw, stąd banany, winogrona, kiwi i wiele innych owoców gościło na ławkach uczniów klasy II i III. Dzieci przystrojone w fartuszki, zaopatrzone w naczynia i narzędzia kuchenne ochoczo zabrały się do przyrządzania sałatek owocowych. Pod okiem pań wychowawczyń: p. M. Sierant i p. Agnieszki Bielec tworzyły smakowite przekąski. Przyniesionych owoców starczyło również na przygotowanie pysznego soku w sokowirówce. Wykonywanym samodzielnie pracom towarzyszyło wiele emocji, wymiany zdań, wskazówek. Niektórzy uczniowie przynieśli nawet własnoręcznie opracowane przepisy, które wykorzystywali w pracy.
  Na koniec była prawdziwa uczta – zajadanie ze smakiem kolorowych przysmaków.

X edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Leśne dyktando”

20 października 2022 r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się X edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Leśne dyktando” dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Zuzanna Dańczak kl. VIII, Bartłomiej Koszelnik kl. VIII i Wiktoria Bujdasz kl. VI. Uczestnicy konkursu (82 osoby z 23 szkół z całego województwa podkarpackiego) mieli za zadanie napisanie poprawnie wysłuchanego tekstu, który zawierał słownictwo związane z lasem i jego mieszkańcami. W kategorii szkoły podstawowe wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Zuzanna Dańczak – gratulujemy!

UCZNIOWIE ODBIERAJĄ PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁ W AKCJI Z RĄK
PANI BEATY WOLAŃSKIEJ

Zebrane w naszej szkole znicze zostały przekazane do Oddziału TVP Rzeszów. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać panią redaktor Beatę Wolańską i odebrać z jej rąk podziękowanie za udział w akcji. Zebrane znicze zostaną przewiezione na Ukrainę, gdzie zostaną zapalone na grobach Polaków, których groby się tam znajdują.

FINAŁ AKCJI ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA 2022

20 października zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę zniczy, które 1 listopada zostaną zapalone na cmentarzu w Łyczakowie. Aby to było możliwe, nasze wsparcie jest niezbędne, bo miejscowych Polaków jest coraz mniej, a polskich grobów tysiące. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom za wsparcie akcji. Zebrane znicze zostaną dostarczone do siedziby Telewizji Rzeszów, która koordynuje akcję. Bardzo ważne jest kształtowanie w dzieciach świadomości historycznej i pamięci o zmarłych.

Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej

Uczniowie klasy pierwszej wzięli dziś udział w zajęciach bibliotecznych. W progu biblioteki szkolnej dzieci powitała wróżka, która zadawała im trudne pytania. Uczniowie klasy pierwszej wykazali się ogromną wiedzą na temat funkcjonowania biblioteki i pracy bibliotekarza. W związku z tym zasłużyli na miano czytelnika naszej szkolnej biblioteki i zostali uroczyście pasowani. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Dzieciom zostały założone karty, dzięki który mogą w pełni korzystać z księgozbioru naszej szkolnej biblioteki. Serdecznie dziękujemy Pani Marii Stolarczyk za zaproszenie na tak ciekawe zajęcia. Liczymy na to, że pierwszoklasiści  do biblioteki będą często zaglądać.

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W JESIENNEJ AKCJI „POLA NADZIEI”

18 października nasza szkoła po raz drugi włączyła się w akcję „Pola Nadziei”. W symbolicznym sadzeniu cebulek wzięli udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Do akcji z wielką radością włączyły się dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wszyscy uczniowie pod opieką swoich wychowawców i pod czujnym okiem pana dyrektora, znakomicie poradzili sobie z posadzeniem cebulek. To pierwszy etap kampanii, kolejny planowany jest wiosną, kiedy żonkile zakwitną. Wtedy zacznie się żonkilowa kwesta, zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na potrzeby podopiecznych placówek, między innymi podkarpackiego hospicjum dla dzieci. Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać pięknych kwiatów, które zobaczymy wiosną.

Dzieje złotego – zajęcia dla uczniów kl. VIII

Uczniowie klasy VIII wzięli dziś udział w ciekawych zajęciach dotyczących historii polskiego złotego.
Polski złoty w postaci monet i banknotów pojawił się w obiegu dopiero u schyłku panowania  Stanisława Augusta Poniatowskiego, w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Pan dyrektor Józef Stolarczyk zapoznał uczniów nie tylko z całą historią naszej waluty. Uczniowie mogli zobaczyć przyniesione zbiory numizmatyczne, obejmujące banknoty i monety, głównie z okresu międzywojennego i końca II wojny światowej. Każdy uczeń otrzymał po zajęciach pięknie wydaną broszurę „Dzieje Złotego”, w której można zobaczyć zdjęcia ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego np. mapy, zdjęcia budynków bankowych sprzed lat. Można w niej znaleźć też liczne biografie osób związanych z historią złotego i przedstawicieli polskich banków oraz Ministrów Skarbu.

Wyrazy wdzięczności i podziękowania składamy naszym strażakom z OSP Bachórz, którzy w ramach wyjazdu gospodarczego, sprzętem i pracą własną, wykonali zabezpieczenie elewacji budynku szkoły i sali gimnastycznej, niszczonej przez czynniki zewnętrzne. Pod kierunkiem prezesa OSP Bachórz Stanisława Hadama pracowali: Dziepak Bogusław, Szczepański Rafał, Szczepański Damian, Szczepański Grzegorz, Sokolik Rafał. Bardzo cieszy nas udział w tej akcji Jasia Hadama, ucznia klasy III. Obserwował starszych druhów, którzy swoim zaangażowaniem dali mu przykład społecznej aktywności. Rośnie nam przyszły prezes OSP Bachórz !

Dzień Papieski

OBCHODY XXII DNIA PAPIESKIEGO

16 października uczniowie naszej szkoły pod opieką siostry Małgorzaty włączyli się w parafialne obchody XXII Dnia Papieskiego. Akcentując uroczysty dzień ubraniem w kolorach papieskich pięknie uczestniczyli w liturgii, czytając czytania, śpiewając psalm i modląc się modlitwą wiernych. Niosąc dary dzieci dziękowały za życie i nauczanie naszego wielkiego rodaka. Po zakończonej mszy świętej w bardzo wielu kościołach w Polsce i na świecie, również w naszym miała miejsce zbiórka charytatywna na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z rodzin niezamożnych. Podczas tej zbiorki nasi uczniowie przekazywali myśli  Jana Pawła II zapisane na żółtych i białych kartkach.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to święto wszystkich, którzy pracują nad tym, aby słowo „edukacja” miało pozytywne znaczenie. A zatem i pracowników obsługi, którzy dbają o to, aby w szkole było czysto i przyjemnie, i uczniów, którzy starają się uczyć jak najlepiej, i rodziców, którzy ich w tym wspierają, i nauczycieli, robiących wszystko, aby uczniowie osiągali jak najlepsze wyniki.

     W dniu dzisiejszym święto Dnia Edukacji Narodowej uświetnili uczniowie słowem, wierszem i piosenką. Były ciepłe słowa, życzenia, kwiaty od Rady Rodziców oraz słodki upominek – niespodzianka od Pani Patrycji Małek. W słowach wierszy i piosenek zostało zawarte sedno słowa „nauka”, czasem pokazane humorystycznie, ale z pozytywnym przekazem.

PIERWSZOKLASIŚCI OTRZYMALI LEGITYMACJE SZKOLNE

14 października jest dniem bardzo wyjątkowym. Dla uczniów klasy pierwszej był tym bardziej miły, ponieważ właśnie dziś otrzymali z rąk Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka swój pierwszy ważny dokument szkolny – legitymację. Wizyta w gabinecie Pana Dyrektora była ogromnym przeżyciem, zwłaszcza, że każdy uczeń musiał potwierdzić odbiór dokumentu swoim podpisem. Pan Dyrektor zapewnił pierwszoklasistów, że posiadanie legitymacji szkolnej świadczy o przynależności do naszej szkoły i serdecznie pogratulował każdemu pierwszoklasiście. Teraz już tylko czekamy na pasowanie 🙂

KONKURS „JESIENNY LAMPION”

Do naszych oddziałów przedszkolnych dotarły przepiękne prace wykonane przez przedszkolaków i ich rodziców w ramach konkursu „Jesienny lampion”.
Jego celem było rozwijanie umiejętności plastycznych i kreatywności dzieci oraz pogłębianie współpracy pomiędzy środowiskiem rodzinnym a przedszkolem. Konkursowe lampiony wesprą zbiórkę podczas niedzielnego finału akcji Run de Podkarpacie.
Dzieciom i Rodzicom gratulujemy pomysłów oraz talentu.
Wszystkich Państwa zapraszamy w niedzielę do Dynowa do sklepiku prowadzonego przez naszą Radę Rodziców, gdzie będzie można nabyć takie cudo i jednocześnie wesprzeć zbiórkę. ❤️🧡💛

Zostaliśmy nominowani

Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października. Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w naszym serwisie internetowym pod adresem: www.nowiny24.pl/nauczyciel

Dzień Edukacji Narodowej – komunikat

14 października jest w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.

Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:20. Kolejno organizujemy: lekcję z wychowawcą, posiłek dla uczniów którzy z niego korzystają, okolicznościowy apel. O godz. 10:45 uczniowie kończą pobyt w szkole. Dla uczniów wymagających opieki świetlicowej zapewniamy tę opiekę. Oddziały przedszkolne pracują normalnie.

Zajęcia biblioteczne

12 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, które odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bachórzu. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i pracą bibliotekarza. Głównym celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie umiejętności współdziałania oraz utrwalanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Najbardziej atrakcyjny dla uczniów okazał się jednak obrazkowy teatrzyk ukryty w „drewnianej skrzynce” .Kamishibai to technika czytania i prezentacji wywodząca się z Japonii, którą najprościej opisać jako teatrzyk obrazkowy.
Serdecznie dziękujemy Paniom Katarzynie Sokolik i Pani Ewelinie Potoczny za zaproszenie do biblioteki i wspaniałe zajęcia, które z pewnością zachęcą do odwiedzania tego miejsca i wypożyczania wartościowych książek. Czytanie to fascynująca przygoda, wzbogaca słownictwo, rozwija uwagę, pamięć. Ułatwia uczenie się i redukuje problemy ortograficzne.
Zachęcamy do czytania

Wyniki konkursu „Wakacyjne pozdrowienia SKO”

Miło nam poinformować, że znamy już laureatów konkursu „Wakacyjne pozdrowienia SKO”. W głosowaniu na blogu internauci zdecydowali, że przyznane zostają dwa pierwsze miejsca dla pozdrowień z Mikołajek, które zostały przesłane przez Maję, Gabrysię i Milenkę oraz dla pozdrowień z trasy przejazdu Tour de Pologne od Adasia i Kacpra.

Gratulujemy pomysłu. Zapraszamy pozostałych uczniów do śledzenia ciekawostek naszego bloga oraz udziału w konkursach.

Dzień Edukacji Narodowej – komunikat

14 października jest w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.

Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:20. Kolejno organizujemy: lekcję z wychowawcą, posiłek dla uczniów którzy z niego korzystają, okolicznościowy apel. O godz. 10:45 uczniowie kończą pobyt w szkole. Dla uczniów wymagających opieki świetlicowej zapewniamy tę opiekę. Oddziały przedszkolne pracują normalnie.

Zajęcia integracyjne w FlyParku w Rzeszowie

Po raz drugi Szkolne Koło Caritas zachęca do wsparcia akcji
„Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Jest  to miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki.

Od wielu już lat z inicjatywy Polskiego Radia Lwów i Konsulatu RP we Lwowie organizowana jest społeczna akcja „Światełko pamięci dla Łyczakowa”, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów.

„Szkolne Koło Caritas”  – działające w naszej szkole zachęca do udziału w tej akcji wszystkich uczniów naszej szkoły. Do czwartku 20 października będą zbierane w naszej szkole biało-czerwone znicze, które 1 listopada zostaną zawiezione do Lwowa.

Niech ta akcja będzie wyrazem naszego patriotyzmu i pamięci o polskich bohaterach. Pomóżmy zachować pamięć o naszych rodakach i zapalić im światełko pamięci.

Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”

Znicze przynosimy do wychowawców. Zachęcamy do udziału w akcji.

RECYKLING MA SENS

28 września uczniowie klas 4-8 wzięli udział w zajęciach dotyczących recyklingu. Pani Maria Bachurska przedstawiła uczniom sposoby postępowania z odpadami. Recykling jest to proces mający na celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że jest to metoda odzysku, w ramach której odpady są przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, a następnie wykorzystywane w pierwotnym lub innym celu. Jest to proces bardzo istotny dla naszego globalnego bezpieczeństwa. Budzenie świadomości u dzieci i młodzieży sprawi, że segregacja odpadów i ich powtórne wykorzystanie staną się ratunkiem dla Ziemi, która jest zasypywana coraz większą ilością śmieci. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie zasady segregacji odpadów i kolory pojemników na poszczególne śmieci.

SKO działające w naszej szkole zachęca wszystkich uczniów do zbierania puszek po napojach, które planujemy sprzedać a uzyskane środki przeznaczyć na zakup gier do świetlicy szkolnej. Dbając o środowisko zbieramy również nakrętki po napojach, które przekazujemy Podkarpackiemu Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie a pieniądze z ich sprzedaży są wykorzystane na zakup leków lub sprzętu do rehabilitacji. W ten sposób dbając o środowisko uczymy się przedsiębiorczości i pomagamy chorym dzieciom.

Zachęcamy uczniów do segregacji śmieci w domu i w szkole. Na dolnym korytarzu w naszej szkole znajduje się nowy kosz, do którego wrzucamy puszki. Jeśli ktoś chce przynieść puszki zebrane w domu, to prosimy to zgłosić wcześniej do wychowawcy lub opiekuna SKO. Dla najbardziej zaangażowanych czekają nagrody. Dbajmy o środowisko. Segregujmy śmieci i wykorzystujmy je ponownie. Recykling ma sens.

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-bachorzu/

Szkolne Blogi to serwis internetowy o charakterze edukacyjnym stworzony przez PKO Bank Polski z myślą o szkołach uczestniczących w programie SKO. Dzięki SKO każda szkoła ma możliwość stworzenia autorskiego bloga, na którym może przedstawiać internautom swoje działania w zakresie m.in edukacji ekonomicznej i rozwoju SKO. Nasza szkoła również posiada swojego bloga szkolne blogi-bachorz, na którym prezentuje zajęcia z przedsiębiorczości i działania w ramach SKO.
Uczniowie na lekcjach informatyki rozmawiali na temat zasad obowiązujących podczas korzystania z zasobów internetowych, przypominali podstawowe zasady NETYKIETY, którą co roku na początku zajęć analizują.
Zachęcamy uczniów do odwiedzenia naszego bloga i promowania osiągnięć uczniów naszej szkoły poprzez lajkowanie wpisów i śledzenie ciekawostek na temat oszczędzania, edukacji ekologicznej, czy zdrowego odżywiania. Blogujmy razem, dzięki temu nasza szkoła może zyskać wiele cennych nagród. Pamiętajmy o zasadach. To bardzo ważne.

#DZIEŃ SZPILEK W NASZEJ SZKOLE

25 września obchodzony jest Dzień Szpilek. To akcja charytatywna, dzięki której pomagamy chorym na raka dzieciom. Wystarczy w tym dniu zrobić sobie zdjęcie w szpilkach i zamieścić je w mediach społecznościowych. Nasze uczennice z radością wzięły udział w akcji a chodzenie po szkole w szpilkach, choć przez chwilę przyniosło wiele radości. Było to niezwykłe doświadczenie. Można było również dostrzec, że nasze najmłodsze dziewczynki świetnie sobie radzą:)

SZKOLNE KOŁO CARITAS ZACHĘCA DO UDZIAŁU W AKCJI „NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE”

Od wielu już lat nasza szkoła bierze udział w akcji „Nakręć się na pomaganie” i pomaga  Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Szkolne Koło Caritas zachęca do zaangażowania się w zbieranie nakrętek. Jest to jedna z najbardziej popularnych akcji charytatywno-ekologicznych. Pozbywając się „śmieci” pomagamy innym. Drodzy uczniowie zachęcamy do włączenia się do akcji „Nakręć się na pomaganie” i przynoszenie nakrętek do szkoły.

Kto może pomagać? Jest to akcja, w której udział może wziąć każdy, wystarczą tylko dobre chęci. Jesteś przedszkolakiem i wypiłeś właśnie pyszny sok, a może mamą której skończył się płyn do płukania tkanin. Zatrzymaj się na chwilę, nie wyrzucaj nakrętki, kapsla, wieczka lub przykrywki. Dla Ciebie to odpad, a dla podopiecznych fundacji szansa na kupno nowych leków

Teatrzyk KAMISHIBAI w oddziałach przedszkolnych

Wprowadzenie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Stopniowo literatura, zwłaszcza w przedszkolach towarzyszy dzieciom na co dzień. Nasze przedszkole zachęca swoich wychowanków do sięgania po książkę.
Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną GBP Dynów możemy pochwalić się tym, że torujemy drogę przyszłym czytelnikom i zaszczepiamy chęć do czytania, utwierdzamy w przekonaniu, że książka to źródło wiedzy i przyjemności.
W dniu dzisiejszym mieliśmy zaszczyt gościć P. Ewelinę Potoczny ,a prywatnie mamę naszego ucznia Tymoteusza, która już po raz kolejny zechciała odwiedzić naszych przedszkolaków z obrazkowym teatrzykiem ukrytym w „drewnianej skrzynce” , bajce „Wierna miłość Klepetana i Maleny, która nie może latać” i „Odważny struś zostaje strażakiem”.

Talenciaki
Pierwsze TALENCIAKI są już u nas!
Zachęcamy do dołączenia do naszej szkolnej akcji.

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W AKCJI „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”

Nasza szkoła włączyła się w akcję Lidla „Szkoły pełne Talentów”. Talenciaki ( specjalne kupony) można otrzymać robiąc zakupy w Lidlu (wśród zakupionych produktów muszą być owoce lub warzywa). Dzięki temu nasza szkoła będzie mogła – za uzbierane Talenciaki (specjalne kupony) – odebrać nagrody w postaci sprzętu sportowego, dydaktycznego czy elektronicznego. Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz wszystkich przyjaciół naszej szkoły do włączenia się w akcję. Talenciaki można przynosić do swoich wychowawców lub przypisać go naszej szkole skanując lub przypisując kod naszej szkole. Szczegóły akcji na stronie https://tiny.pl/wg8b1

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dzień Przedszkolaka to święto ustanowione w 2013 r. dla popularyzowania wychowania przedszkolnego oraz wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej.
W naszych oddziałach przedszkolnych to dzień wyjątkowo radosny, spędzony na wspólnej zabawie. Nie mogło zabraknąć malowania twarzy, konkursów, zabaw z chustą, tańców oraz wspólnego seansu filmowego. Każdy dzielny przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal.
Naszym kochanym Słoneczkom i Biedronkom z okazji ich święta życzymy wielu wspaniałych chwil spędzonych na zabawie i aby uśmiech nigdy nie znikał z ich twarzy

Strażaków wspieramy, elektrosprzęt oddajemy!

Zachęcamy do wsparcia naszych dzielnych strażaków z OSP Bachórz i przynoszenie zużytego sprzętu elektronicznego do jednostki w Bachórzu.
To bardzo ważne, by nie wyrzucać takiego typu odpadów do pozostałych śmieci. Zawarte w nich związki chemiczne są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a porzucone na wysypiskach przedostać się mogą do gleby i wody.
Dbajmy o nasze środowisko.

DZIEŃ KROPKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, twórczych działań, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty, poznać mocne strony i je zaprezentować. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w zajęciach i zabawach związanych z kropką oraz wykonały kreatywne prace plastyczne.

Wręczenie kart rowerowych

Dnia 15 września 2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie pierwszych w życiu praw jazdy, czyli kart rowerowych dla uczniów obecnej klasy V. Wręczenia kart dokonał dyrektor szkoły: Pan Józef Stolarczyk  oraz nauczyciel przygotowujący uczniów Pan Robert Pantoła. Kartę rowerową otrzymało łącznie 9 uczniów. Wcześniej wszyscy uczniowie musieli posiąść umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi rowerzystów. Kolejnymi etapami zmierzającymi do uzyskania karty rowerowej było poprawne wypełnienie testu z przepisów ruchu drogowego oraz egzamin sprawnościowy z umiejętności praktycznych jazdy rowerem.

Gratulujemy małym kierowcom i życzymy im bezpiecznej jazdy

Występ iluzjonisty

Pokaz iluzjonisty to doskonały sposób, by urozmaicić dzieciom dzień. Na taką zabawę czekają z niecierpliwością zwłaszcza najmłodsi uczniowie i przedszkolaki. Nasz dzisiejszy gość wprowadził bardzo miłą atmosferę i skupił uwagę wszystkich na prezentowanych sztuczkach. Ucząc dzieci nowych zapewnił, że wytrwałość i ćwiczenia sprawią, że również oni będą mogli je wykonywać.

Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie z policjantem

Na początku każdego roku szkolnego, po przerwie wakacyjnej, policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne wspierane działaniami profilaktycznymi, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas drogi do szkoły i powrotu do domu. 14 września uczniowie klas I-III z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem dzielnicowym – asp. sztab. Stanisławem Winiarskim. Spotkania z Policją cieszą się dużą popularnością i są przez dzieci wyczekiwane. Pan Stanisław opowiedział pierwszakom a uczniom starszym przypomniał, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, by nie doszło do sytuacji niebezpiecznej. Podczas rozmowy dzieci wykazały się ogromną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. Dziękujemy panu Stanisławowi za tak cenną lekcję dotyczącą bezpieczeństwa.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy w naszej szkole

W związku z obchodzonym w ubiegłą sobotę, 11 września Światowym Dniem Pierwszej Pomocy, nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostały przeprowadzone przez pana Piotra Sarnickiego, który jest nauczycielem edukacji dla bezpieczeństwa w naszej szkole. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej zanim przyjedzie pogotowie. Przypomnieli sobie numery alarmowe i sposób wzywania pomocy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o tym, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej (bezpiecznej). Bardzo ważne i cenne okazały się zajęcia praktyczne, które były przeprowadzone z użyciem fantoma służącego do nauki resuscytacji. Uczniowie z przejęciem podchodzili do próby udzielania pierwszej pomocy. Dzielnie wykonywali wszystkie czynności. Po dzisiejszych zajęciach dzieci są bogatsze w wiedzę i i umiejętności. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli stosować ich w praktyce. Wszystkim życzymy dużo zdrowia 🙂

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie – rekrutacja na semestr zimowy 2022-23

Już 19 września o godz. 10:00  rusza rejestracja na nowy, zimowy semestr 2022-23 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie organizowanego przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie woj. podkarpackiego.

Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 19 września o godzinie 10.00 i potrwają do 26 września (włącznie). 

Zapraszamy na stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisany został sposób rejestracji oraz na profil Facebook’a – Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Dzień Recyklingu Baterii w naszej szkole

Dzień Recyklingu Baterii obchodzony 9 września skłania nas do zgłębienia tego tematu.

9 września 1737 roku urodził się Luigi Galvani, włoski naukowiec, którego badania nad elektrycznością przyczyniły się do opracowania pierwszych baterii. Dokonał tego w 1800 roku Allesandro Volta. Stąd też ten dzień jest Dniem Recyklingu Baterii. Zgłębiając ten temat, warto zadać sobie pytanie: W jaki sposób recyklingować baterie i dlaczego nie warto wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci? Odpowiadając na to pytanie musimy zdać sobie sprawę z tego, że używając wielu sprzętów zasilanych bateryjnie: od zabawek, przez przyrządy kuchenne po depilatory, szczoteczki do zębów czy piloty do telewizora, sprawiamy, że zużycie baterii jest duże. Baterie bardzo szybko stają się odpadem, który  nieodpowiednio zutylizowany zanieczyszcza naszą planetę i może stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin. Baterie zawierają takie składniki jak ołów, kadm, nikiel czy lit. Są to substancje  groźne dla zdrowia i mogą być przyczyną chorób szpiku kostnego, uszkodzenia wątroby, nerek, układu nerwowego, układu kostnego czy obrzęku płuc. Wyrzucenie baterii do zwykłego kosza na śmieci sprawia zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Warto zauważyć, że jedna źle zutylizowana bateria alkaliczna może trwale skazić jeden metr sześcienny gleby a jedna, niewielka, guzikowa bateria, zanieczyścić nawet 50 tysięcy litrów wody.

Nasuwa się pytanie: Jak to zmienić? By zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, warto pomyśleć o tym, żeby  sięgnąć po akumulatory. Dzięki czemu zmniejszymy ilość wyrzucanych baterii, zmniejszając przy tym zużycie cennych surowców na ich produkcję. Oszczędzamy przy tym czas i co ważne pieniądze, ponieważ nie kupujemy zbyt często nowych baterii. Wrzucając baterie i zużyte akumulatory do odpowiednich pojemników, przyczyniamy się do odzyskania nawet 99,5 % składników, które posłużyły do ich wyprodukowania.

Zachęcamy wszystkich do wrzucania baterii do odpowiednich pojemników, które znajdują się w wielu sklepach i szkołach. W naszej szkole również znajduje się pojemnik, dlatego zachęcamy do przynoszenia baterii.

Dbajmy o przyrodę i oszczędzajmy pieniądze

Posiłki w stołówce szkolnej – aktualizacja

W zakładce „Dokumenty” zamieszczony został Regulamin stołówki. Aby uprościć procedury, rezygnujemy z kontaktów poprzez dziennik elektroniczny. Odwoływanie posiłków odbywać się będzie poprzez kontakty telefoniczne. Odwołanie posiłku należy zgłaszać z jednodniowym wyprzedzeniem najpóźniej do godz. 8:00 telefonicznie:

– Oddziały Przedszkolne – Pani Ewa Pyra nr tel. dostępny na grupie fb

– Klasy I-VIII – Pani Małgorzata Sierant nr tel. dostępny na grupie fb

Opłaty za posiłki można dokonywać wyłącznie na wydzielony rachunek bankowy szkoły: 25 9093 0007 2001 0020 6944 0001. W tytule przelewu należy wpisać: za posiłek, imię i nazwisko ucznia, klasa, miesiąc, rok.

Wysokość opłaty za każdy miesiąc będzie podawana:

– dla rodziców dzieci z Oddziałów Przedszkolnych – przez Panią Ewę Pyra,

– dla rodziców dzieci z klas I-VIII – przez Panią Małgorzatę Sierant.

Piesza wycieczka klasy VI nad rzekę SAN

W ramach dotlenienia organizmów uczniowie wraz z wychowawcą wybrali się na pieszą wycieczkę, podczas której podziwiali piękno natury. Wszyscy zauważyli opustoszałe pola to znaczy że jesień zbliża się wielkimi krokami. Po tak miło spędzonych chwilach wszyscy wrócili zadowoleni do domu. I mamy nadzieję, że wody w Sanie przybędzie…

Spotkanie z rodzicami

W dniu 19 września 2022 r. (poniedziałek) na godz. 16:00 zapraszam rodziców na coroczne spotkanie rozpoczynające nowy rok szkolny. Tematem spotkania będą:

 • wybór zarządu Rady Rodziców
 • wybór dni dodatkowo wolnych od zajęć dydaktycznych
 • ewaluacja programu wychowawczo-profilaktycznego
 • zapoznanie ze szkolnym systemem oceniania
 • sprawy organizacyjne, plany na bieżący rok szkolny
 • spotkania z wychowawcami klas (w kl. VIII zapoznanie z procedurami egzaminu ósmoklasistów)

Zapisy na posiłki w stołówce szkolnej

Chętnych rodziców prosimy o składanie deklaracji zgłoszenia na odpłatne posiłki dla uczniów. Na dzień dzisiejszy wysokość opłaty za jeden posiłek przez rodziców wynosi 7 zł, natomiast 3 zł dopłaca organ prowadzący szkołę. Opłaty za posiłki można dokonywać wyłącznie na wydzielony rachunek bankowy wskazany przez szkołę. Odwołanie posiłku w razie nieobecności ucznia w szkole należy zgłaszać z jednodniowym wyprzedzeniem, najpóźniej do godziny 8:00 za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub telefonicznie do wychowawcy klasy. Regulamin stołówki szkolnej, nr konta bankowego, deklaracja korzystania z posiłków oraz oświadczenie o rezygnacji z posiłków, zostaną niebawem zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce „Dokumenty”. Deklaracje drukowane zostały przekazane uczniom. Prosimy o zakończenie zgłoszeń do piątku, aby od poniedziałku 12 września można było wydawać posiłki dla uczniów.

Ostrzeżenie

W dniu 6 września na terenie posesji szkolnej zauważono młodą żmiję. Są one jajożyworodne, młode (ok. 5 – 15 sztuk) rodzą się w sierpniu i wrześniu. W październiku zapadają w sen zimowy, budzą się z niego w marcu. Żmija jest płochliwa, zwykle atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki. Niesprowokowana nie powinna zaatakować, do ukąszenia dochodzi najczęściej np. podczas przypadkowego jej nadepnięcia lub próbie schwytania. Dlatego ostrzegamy zarówno uczniów jak i rodziców przebywających na terenie posesji szkolnej czy korzystających z placu zabaw. Na terenie przyległym do szkoły codziennie dokonujemy sprawdzenia czy nie odnotowano nowych osobników. Do odwołania wstrzymano korzystanie z placu zabaw dla przedszkolaków. Wymieniony zostanie ponadto piasek w piaskownicy.

Nowa pracownia – nowe możliwości dla uczniów

W naszej szkole od roku szkolnego 2022/2023 będzie dostępna dla uczniów nowa klasa chemiczna, która  została wyposażona przy dużym wsparciu sponsorów i merytorycznej pomocy absolwenta naszej szkoły prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu uczniowie będą mogli wykonywać eksperymenty w bezpiecznych warunkach. Serdecznie dziękujemy.

Dzięki ofiarności ludzi, czyniących dla naszej szkoły tak wiele, pomagających nam bez wielkich słów i rozgłosu, pięknieje nie tylko sama szkoła, ale także nasze życie.

Pani Katarzynie Sokolik

za oddanie, troskę o uczniów i wieloletnie zaangażowanie w pracę skarbnika Rady Rodziców oraz działania wspierające całą społeczność Szkoły Podstawowej w Bachórzu, bardzo dziękujemy, życząc wszelkiej pomyślności w życiu, spełnienia osobistych zamierzeń, a nade wszystko dobrego zdrowia.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Zapraszamy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Msza Święta zostanie odprawiona 1 września o godz. 8:30. Od godz. 8:00 nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu. Po przemarszu uczniów z kościoła do szkoły inauguracja roku szkolnego 2022/23 odbędzie się w sali gimnastycznej. Następnie uczniowie spotkają się z wychowawcami klas. 

Uczniowie z Laskówki przyjeżdżają autobusem PKS jak w roku szkolnym poprzednim i wysiadają na przystanku na wysokości kościoła.

Oddziały Przedszkolne 1 września pracują zgodnie z planem dnia.

Równocześnie informujemy o możliwości zgłaszania wniosków o dożywianie dzieci w nowym roku szkolnym 2022/2023 oraz starania się o stypendium szkolne. Szczegółowych informacji w tej sprawie udziela GOPS w Dynowie.  https://gops.gminadynow.pl/

Niebawem udostępnimy informację o posiłkach szkolnych dla uczniów zgodnie z art. 106a ust. 1 ustawy Prawo oświatowe. Korzystanie z tego posiłku będzie dobrowolne i odpłatne.

32 studnia w Afryce – mamy w niej swój udział

Dar mieszkańców Podkarpacia dla miejscowości Mboma w Kamerunie . Kilkanaście kilometrów od Nguélémendouka, gdzie pracuje ksiądz Marek Kapłon – misjonarz pochodzący z Przeworska, powstała studnia Podwyższenia Krzyża Świętego. 20 tysięcy złotych na ten cel udało się zebrać dzięki zbiórkom makulatury, które trwają w archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej. Koordynuje je Grupa Charytatywna z Przeworska.
W wiosce Mboma, w dekanacie Nguélémendouka, brakuje wody pitnej, nie ma dostępu do rzeki. Dlatego mieszkańcy codziennie chodzą po wodę aż 2-3 kilometry. Nowa studnia z wieżą na zbiornik wodny ma to zmienić. Wszystko dzięki zbiórce makulatury, którą koordynuje Grupa Charytatywna z Przeworska pod kierownictwem Ryszard Łuczyk .
Kontenery na makulaturę stoją w kilkunastu miejscowościach regionu Podkarpacia. To właśnie dzięki akcji „Makulatura na Misje” mieszkańcy afrykańskich wiosek mają dostęp do wody pitnej.
Mieszkańcy Mboma są bardzo zadowoleni że mają studnię w swojej wiosce. W niedzielę 28 sierpnia została ona uroczyście poświęcona przez Księdza Biskupa Jana Ozgę po Mszy Świętej z okazji Święta Parafialnego.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tej akcji. Jednocześnie pragniemy poinformować, że Msza Święta w intencji wszystkich przyjaciół Misji w Kamerunie, dobroczyńców i ofiarodawców studni w Mboma, zostanie odprawiona w dniu 14 września 2022 roku o godzinie 16.00 w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Wyszukiwarka
Linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej