Aktualności 2022/2023

Pożegnanie ósmej klasy

Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego” – te słowa były mottem dzisiejszego wzruszającego apelu poświęconego pożegnaniu absolwentów naszej szkoły. Uroczystość rozpoczął występ klasy VIII, która słowem mówionym i piosenką wyraziła wdzięczność nauczycielom, rodzicom i pracownikom obsługi za 9-letnią opiekę, wychowanie i pogłębianie wiedzy. Następnie młodsi koledzy z klasy VI humorystycznie pożegnali starszych kolegów. Rodzice uczniów aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości i ze wzruszeniem oglądali swoje dzieci na scenie.

Kolejna klasa VIII opuściła mury naszej szkoły, będzie nam ich brakować, życzymy im sukcesów w dalszej nauce i powodzenia w życiu dorosłym. Dziękujemy również Radzie Rodziców z udział w dzisiejszej uroczystości.

Zajęcia SKO z Panią Dyrektor Banku PKO Małgorzata Maszczak-Paraniak

21 czerwca uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w zajęciach o oszczędzaniu, właściwej segregacji śmieci i o tym na czym polega praca w banku. Zajęcia odbywały się w ramach udziału naszej szkoły w programie Szkolnych Kas Oszczędności. Na początku uczniowie obejrzeli film edukacyjny ” Praktycznie i ekologicznie, czyli jak zyskać na byciu eko”. Następnie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystywane były liczarki do banknotów i monet a nawet urządzenie do sprawdzania autentyczności banknotów.
Podczas zajęć obecni byli uczniowie z Laskówki, którzy w przyszłym roku zasilą szeregi klasy 3 i klasy 4. Zarówno ich, jak i rodziców serdecznie powitaliśmy w naszej szkole.
Składamy serdeczne podziękowanie Pani Dyrektor Małgorzacie Maszczak-Paraniak za ciekawe zajęcia, upominki dla wszystkich uczniów i słodki poczęstunek. Dziękujemy również za to, że Pani Dyrektor wspiera nas we wszystkich inicjatywach podejmowanych przez SKO działające w naszej szkole.

Szkoła Podstawowa w Bachórzu nagrodzona za zbiórkę baterii i makulatury

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została nagrodzona na I Międzygminnym Festynie „Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa”, za zbiórkę baterii i makulatury. Wspólnymi siłami udało się nam zebrać 165,5 kg baterii z czego 119 kg uzbierały przedszkolaki z grupy Słoneczka. Natomiast makulatury zebraliśmy 2500 kg. Nagrody wręczył nam Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – Bogusław Kida i Wójt Gminy Dynów – Wojciech Piech. Podczas festynu zostały również wręczone nagrody za udział w konkursie na Eko-maskotkę, w którym brali udział nasi uczniowie. Otrzymane nagrody dla szkoły bardzo spodobały się naszym uczniom, którzy z radością i zaciekawieniem rozpakowywali otrzymane prezenty.
Pragniemy serdecznie pogratulować naszym uczniom, przedszkolakom, rodzicom i przyjaciołom naszej szkoły za wsparcie nas w działaniach konkursowych. Dziękujemy wszystkim, którzy do szkoły przynieśli, lub przywieźli makulaturę i baterie. Szczególnie dziękujemy druhom OSP Bachórz, na których zawsze możemy liczyć.
Wyrazy wdzięczności kierujemy również na ręce Pani Dyrektor CZG Eko-Logiczni, Beaty Zaremba. Dziękujemy za zaproszenie do konkursu i propagowanie, jakże ważnej idei ochrony środowiska. Otrzymane nagrody posłużą całej społeczności szkolnej a zdobyta wiedza o segregacji odpadów i recyklingu zaprocentuje w przyszłości czystą planetą dla przyszłych pokoleń.

Kolejna studni w Afryce

Mamy swój udział w wybudowaniu studni im ks. Kardynała Wyszyńskiego w wiosce Ngara
Bardzo cieszy nas fakt, że nasza szkoła po raz kolejny przyczyniła się do wybudowania kolejnej studni w Afryce. Uśmiech na twarzach mieszkańców, którzy cieszą się z tego, że mogą korzystać ze świeżej i czystej wody, sprawia nam radość. Dlatego już dziś zachęcamy do gromadzenia makulatury w domu. We wrześniu planujemy kolejną wielką zbiórkę makulatury w naszej szkole. O środowisko dbamy i mieszkańcom Afryki pomagamy.

Gminne Święto Rodziny

Sakrament bierzmowania uczniów klasy ósmej

10 czerwca w kościele pw. Świętego Wojciecha w Bachórzu o godz. 11.00 młodzież z naszej szkoły otrzymała z rąk Biskupa Krzysztofa Chudzio sakrament bierzmowania. Uczniowie klas ósmych przygotowywali się to tego momentu przez udział w katechezie szkolnej i parafialnej już od klasy 6. Sakrament bierzmowania pomaga w dojrzałym przeżywaniu wiary, bronieniu jej i życiu według jej zasad. Mamy nadzieję że młodzież, która otrzymała ten sakrament dojrzałości chrześcijańskiej dobrze wykorzysta otrzymane dary w swoim życiu, o co zgodnie modlili się w czasie Mszy św. Ksiądz Biskup Krzysztof, Ksiądz Proboszcz Marek Cecuła, Dziekan naszego dekanatu Ksiądz Prałat Ryszard Panek oraz Ksiądz Kanonik Tadeusz Woźniak razem z rodzicami i świadkami bierzmowanych. Dziękujemy też wszystkim parafianom za modlitewne wsparcie naszej młodzieży. Do sakramentu bierzmowania młodzież przygotowała Siostra Małgorzata Sowa.

Procesja Bożego Ciała w Bachórzu 1 czerwca 1941 r.

Tak została utrwalona przez żołnierza niemieckiego procesja Bożego Ciała w Bachórzu 1 czerwca 1941 r.

MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY SPORTOWE

Szkoła Podstawowa w Łubnie już po raz kolejny była organizatorem Międzyszkolnych Zawodów Sportowych połączonych z profilaktyką antyalkoholową. Turniej odbył się
w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii klas I-III zajęliśmy II miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Bielec Martyna, Hadam Jan, Kaszycka Antonina i Kiełbasa Mateusz.
W kategorii klas IV-VI uplasowaliśmy się na I miejscu. W skład drużyny weszli uczniowie: Galej Bartłomiej, Gancarz Gabriela, Gąska Zuzanna i Kurasz Konrad. W kategorii klas
VII-VIII zajęliśmy I miejsce. Wywalczyła je drużyna w składzie: Kurasz Szymon, Mołoń Marcelina, Szpiech Wiktor i Witek Aleksandra. W tym samym czasie odbywał się konkurs plastyczny pod hasłem „Wybieram marzenia, a nie uzależnienia”. Naszą szkołę reprezentowały: Marcela Małek- kl. III, Julia Słaby –kl. V i Dominika Grzech –kl.VI. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, postawę i sportową walkę, gratulujemy osiągniętych wyników oraz życzymy kolejnych sukcesów.

DZIEŃ MAMY I TATY W GRUPIE „SŁONECZKA”

Dziś Dzień Mamy oraz Dzień Taty uczciła najmłodsza grupa – 3-4 – latków. Mali wykonawcy przygotowali wiersze, piosenki i tańce, aby w ten sposób wyrazić swoją miłość oraz wdzięczność dla najważniejszych osób w ich życiu – rodziców.

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka rozpoczęliśmy w naszej szkole od zajęć praktycznych prowadzonych przez Pracownię Artystyczną ” As” z Przegini. Zadaniem uczniów było wykonanie szkatułek metodą Decoupage. Uczniowie poradzili sobie wyśmienicie i przy okazji sprawdzili swoje możliwości manualne. Kolejną atrakcją były zawody prowadzone przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bachórzu. Panowie z dużym zaangażowaniem, profesjonalnie objaśniali uczniom zasady konkursu. Był przy tym dużo zabawy i sprawdzian, tym razem umiejętności sportowych. Strażacy bardzo chętnie włączają eis w życie szkoły, ilekroć zwrócimy się z taką prośbą, za co bardzo dziękujemy. Dzień zakończyła zabawa z Proszkami Holi. Dzieci bawiły się wyśmienicie i kolorowe wróciły do domów, żałując, że taki dzień jest tylko raz w roku.

Dziękujemy również Radzie Rodziców za włączenie się w organizację tego przedsięwzięcia, za napoje i poczęstunek

Święto Rodziny w Szkole Podstawowej w Bachórzu

Są takie dni w szkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie, na które czekają z wypiekami na twarzy. „Dzień rodziny”, to wspaniały czas zarówno dla rodziców, jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą, bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.

Z tej okazji, 29 maja odbyła się w naszej szkole uroczystość pod hasłem: „Rodzina to mały świat stworzony przez miłość”. Spotkanie rozpoczęło się od występu  na tle pięknej dekoracji, w którym zaprezentowały się dzieci z wszystkich klas, kierując do swoich rodziców słowa wdzięczności za miłość, poświęcenie i  trud wychowania.

Było pięknie, śpiewnie, patetycznie, niekiedy śmiesznie.

Na uroczystości pojawiło się wielu rodziców, wzruszonych i dumnych z występu swoich pociech.

Na koniec były życzenia i rodzinne zdjęcia, które z pewnością utrwalą te wyjątkowe chwile na dłużej.

Podziękowania należą się Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości i słodki poczęstunek.

AROMATERAPIA

Oddział przedszkolny „Słoneczka” odwiedziła Pani Ewelina Potoczny z GBP Dynów z kolejnymi ciekawymi zajęciami. Tym razem rozmawialiśmy o naszych zmysłach. Dzieci miały okazję rozpoznawać różne zapachy, określać ich intensywność oraz to, czy są one przyjemne. Następnie za pomocą zmysłu dotyku Przedszkolaki próbowały rozpoznawać przeróżne materiały. Największym zainteresowaniem cieszyła się ścieżka sensoryczna, jaką wspólnie utworzyliśmy.
Bardzo dziękujemy Pani Ewelinie za interesujące zajęcia i poświęcony nam czas.

Drugi dzień egzaminu

Pierwszy dzień egzaminu

Podziękowania

Bardzo serdecznie dziękujemy❤️ firmie Bakeres Spółka ZOO za wsparcie finansowe, naszych Oddziałów Przedszkolnych.Dziękujemy również Panu Adam Piorun za koordynację wsparcia. Za otrzymane pieniądze ,zostaną zakupione zabawki 🎈

Ogólnopolski Konkurs SKO

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w Konkursach Ogólnopolskich SKO. Tym razem zapraszają SKO w Białej Panieńskiej, SKO w w Natolinie, SKO w Kole. Czekają na Was atrakcyjne nagrody. Szczegóły na naszym szkolnym blogu:

Dni otwarte Szkoły Muzycznej w Dynowie

Nasi uczniowie 12 mają odwiedzili Szkołę Muzyczną w Dynowie. Mieli tam okazję posłuchać brzmienia różnych instrumentów. Podczas zajęć Pan Dyrektor opowiedział o tym jak wygląda nauka w szkole muzycznej i zachęcił do jej odwiedzenia w trakcie trwania „Dni otwartych szkoły”. Warto spróbować, może ktoś odkryje swoje muzyczne talenty.

„Makulaturę zbieramy – o środowisko dbamy”

W związku z tym, że nasza szkoła przystąpiła do konkursu ekologicznego organizowanego przez CZG Eko-Logiczni, zachęcamy uczniów naszej szkoły, mieszkańców Bachórza, do wsparcia naszej szkoły w realizacji zadania konkursowego. Makulaturę można przynosić od poniedziałku 15.05 do piątku 19.05 do naszej szkoły. Dzięki udziałowi w konkursie nasza szkoła może wygrać atrakcyjne nagrody. Razem dla naszej szkoły.

Urodziny Żyrafki Lokatki w Szkole Podstawowej w Bachórzu

Przedszkolaki z grupy Słoneczka zawsze uroczyście obchodzą swoje urodziny. Dziś wyjątkowo zorganizowały przyjęcie urodzinowe dla Żyrafki Lokatki, która niezmiernie się ucieszyła.
Oj, działo się. Było uroczyste Sto lat, tańce a na koniec słodki upominek.
Żyrafko żyj nam sto lat i zachwycaj swoimi pomysłami.

Manewry ewakuacyjne w Szkole Podstawowej w Bachórzu

Manewry ewakuacyjne w Szkole Podstawowej w Bachórzu z udziałem OSP Bachórz i firmy PożTech
Na skutek awarii instalacji elektrycznej, doszło do pożaru w jednej z klas w Szkole Podstawowej w Bachórzu. Ogień szybko się rozprzestrzeniał a zagrożony pożarem był cały budynek szkoły. Na szczęście to tylko scenariusz przeprowadzonych ćwiczeń.
Dnia 11 maja odbyły się manewry ewakuacyjne w Szkole Podstawowej w Bachórzu z udziałem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bachórzu oraz Firmy PożTech, połączone z próbną ewakuacją osób. Tematem manewrów było samodzielne prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych z uwzględnieniem ewakuacji szkoły podstawowej. Było to również sprawdzenie sił i środków, jakimi dysponuje nasza jednostka OSP oraz doskonalenie umiejętności szybkiego reagowania, kierowania określoną grupą osób oraz efektywne wykorzystanie posiadanego sprzętu.
Wśród czynności, jakie zostały przeprowadzone była ewakuacja osób według planu ewakuacji, za którą odpowiadał dyrektor szkoły. Uczniowie pod opieką nauczycieli udali się sprawnie drogami ewakuacyjnymi na miejsce zbiórki – przyszkolne boisko. Powiadomiona straż pożarna na miejsce przybyła błyskawicznie i przystąpiła do akcji. Zabezpieczono teren akcji, dokonano penetracji pomieszczeń, z których wyprowadzono troje uczniów. Udzielono im pomocy przedlekarskiej. Po symulowanym ugaszeniu płonącego pomieszczenia, oddymiono budynek i uporządkowano teren. Uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję uczestniczyć w pokazie sprzętu strażackiego oraz w gaszeniu ognia podręcznym sprzętem gaśniczym. Gdy zakończono wszystkie działania, strażacy zorganizowali zajęcia integracyjne dla uczniów, a w nagrodę za wzorową postawę poczęstowali wszystkich słodyczami.
Dzięki przeprowadzonym manewrom było możliwe sprawdzenie znajomości zasad ewakuacji budynku przez pracowników i uczniów w przypadku sytuacji awaryjnej i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym w budynku.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bachórzu składa podziękowania Panu Stanisławowi Hadamowi prezesowi OSP Bachórz oraz wszystkim strażakom, którzy brali udział w dzisiejszych manewrach. Dziękuję również Firmie PożTech za profesjonalną współpracę ze strażakami oraz za zajęcia edukacyjne dla uczniów, połączone z demonstracją podręcznego sprzętu gaśniczego.

Pola Nadziei Edycja 2022/2023

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci oraz Podopieczni, którzy przebywają w hospicjum, składają serdeczne podziękowania uczniom, nauczycielom, pracownikom naszej szkoły oraz rodzicom naszych uczniów za wsparcie i udział w akcji „Pola Nadziei Edycja 2022/2023”. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas i wszystkich, którzy włączyli się we wsparcie akcji udało nam się uzbierać 1.230,50 zł. Pieniądze uzbierane podczas akcji zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i potrzebnych środków do pielęgnacji pacjentów hospicjum. Dla dzieci z hospicjum ważna jest pomoc materialna ale również to, że jesteśmy z nimi i wspieramy ich również poprzez naszą pamięć i zaangażowanie w akcję. Serdecznie wszystkim dziękujemy.
„Wystarczy promyk nadziei, aby otwarło się niebo”

Nasi uczniowie Mistrzami Wiedzy SKO

Uczniowie naszej szkoły w ramach programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności PKO BP, wzięli udział w III Teście Wiedzy SKO. Bank przygotował specjalny test z zagadnień, które są szczególnie istotne w dzisiejszym świecie. Wiedza, jaką należało się wykazać, dotyczyła finansów, oszczędzania, ekologii, aktywnego stylu życia, zdrowego odżywiania i cyberbezpieczeństwa. Udział w teście jest częścią sztandarowego „Konkursu SKO dla szkół”, w którym uczestniczy nasza szkoła. Nasi uczniowie poradzili sobie doskonale z rozwiązaniem testu, dlatego dyplomy Mistrza Wiedzy SKO wręczyła im sama Żyrafka Lokatka a towarzyszył jej Pancernik Hatetepes . Uczniowie otrzymali również drobne upominki od swoich ulubieńców. Gratulujemy naszym Mistrzom Wiedzy SKO.

Konkurs na “Eko-ozdobę Wielkanocną”

Warto promować postawy proekologiczne i uczyć dzieci tworzenia nowych rzeczy z surowców wtórnych. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zaprezentowali swoje pomysły i propozycje wykorzystania odpadów. Kreatywność i trud pracy został nagrodzony. Wyróżnieni w konkursie uczniowie otrzymali gadżety od organizatorów. Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział w konkursie. Wasze prace były naprawdę piękne.

Udział naszych uczniów w XXIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza. Hasło konkursowe skłoniło uczestników konkursu do poszerzenia wiedzy o osobowościach, przeszłości i historii. Ponadto uczniowie biorący udział w konkursie kształtowali więzi emocjonalne ze Swoją Małą Ojczyzną i rozwijali zdolności plastyczne, informatyczne i fotograficzne. Przygotowanie pracy plastycznej inspirowanej bajką Ignacego Krasickiego, skłoniło uczniów do sięgnięcia pamięcią do odwiedzanego przez nas wszystkich Zamku w Dubiecku, gdzie urodził się Ignacy Krasicki. Gratulujemy naszym uczniom zdolności plastycznych i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

Matematyka, ekologia i SKO

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w Konkursie Ogólnopolskim „Matematyka, ekologia i SKO”. Szczegóły na lekcjach matematyki i naszym szkolnym blogu
⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

Dzień Strażaka

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest w dniu, w którym w Kościele wspomina się św. Floriana, będącego opiekunem wszystkich strażaków. Legenda głosi, że w 1528 roku pożar na krakowskim Kleparzu oszczędził kościół, w którym znajdowały się relikwie świętego. Odczytano to jako „znak szczególnej opieki jego Patrona”. Od tego momentu zaczęto czcić Floriana jako Patrona od pożaru a strażacy jako swojego opiekuna.
Nasi uczniowie, którzy należą do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Bachórz wzięli udział w Gminnych Obchodach Dnia Strażaka.
Bardzo cieszy fakt, że nasi najmłodsi strażacy dzielnie reprezentują naszą jednostkę i wyrażają chęć nauki niesienia pomocy ludziom. Do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Bachórzu należą uczniowie : Maja, Zuzanna, Gabriela, Tosia, Milena, Jan, Mateusz, Konrad, Kacper, Adam i Bartłomiej.
Wszystkim strażakom w dniu Waszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za odwagę, poświęcenie i stałą gotowość do ratowania życia i mienia. Życzymy Wam tyle samo powrotów co wyjazdów.

SKO Blog Miesiąca – etap marcowy

Nasza szkoła wśród laureatów SKO Blog Miesiąca – etap marcowy
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa w Bachórzu otrzymała nagrodę I stopnia w Konkursie „SKO Blog Miesiąca”
i w marcowym etapie otrzymała tytuł SKO Blog Miesiąca Marca.
W rywalizacji uczestniczą szkoły, które prowadzą blogi na platformie Szkolne Blogi, gdzie prezentują swoje działania
związane z uczestnictwem w Programie SKO.
Celem konkursu jest propagowanie idei oszczędzania i przedsiębiorczości w ramach założeń SKO oraz promowanie postaw współpracy w grupie.
Co miesiąc, w okresie od września do czerwca, specjalnie powołana
Komisja Konkursowa dokonuje oceny blogów plasujących się na miejscach od 1 do 10 w rankingu „Najpopularniejszych blogów”.
Ranking oparty jest na odwiedzinach internautów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzają naszego szkolnego bloga i zostawiają miłe wpisy. Dziękujemy również naszym blogowym przyjaciołom z całej Polski, którzy odwiedzają naszego bloga. Bardzo cieszymy się z nagrody, która motywuje nas do dalszego działania. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym szkołom.

Wiosenna akcja Pola Nadziei w naszej szkole

Od 18 kwietnia w naszej szkole trwała wiosenna akcja Pola Nadziei. Zapoczątkowała ją prelekcja na temat opieki hospicyjnej. Następnie najstarsi uczniowie, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, zachęcali do wsparcia Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci poprzez rozdawanie papierowych kwiatów żonkila.
Dlaczego właśnie żonkil? Jest on symbolem opieki hospicyjnej.
Zakończyliśmy już kwestę żonkilową i chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli naszą zbiórkę poprzez ofiarowany datek do puszki. Dziękujemy naszym przedszkolakom, uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi a zwłaszcza wam drodzy rodzice, którzy zawsze wspieracie nas w kształtowaniu u dzieci postawy otwartości na drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który potrzebuje naszego wsparcia i pomocy. Dziękujemy.

Konkurs „Znam symbole narodowe”

SKO zaprasza uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie „Znam symbole narodowe”.
By wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytania, które zostaną opublikowane na Szkolnym Blogu SKO naszej szkoły https://tiny.pl/wp426 2 maja. Odpowiedzi należy przesłać na adres skobachorz123@gmail.com, wpisując np. 1-a, 2-b. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-3 i klasy 4-8. W każdej kategorii wiekowej zostaną przyznane miejsca 1,2 i 3. Szansę na zwycięstwo mają osoby, które jako pierwsze udzielą poprawnych odpowiedzi i wyślą je na wskazany adres. Zachęcamy do udziału w konkursie.

Spotkanie z pracownikami służby więziennej

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z pracownikami służby więziennej z Przemyśla w ramach Ogólnopolskiego programu edukacyjnego związanego z prewencją przestępstw wśród dzieci i młodzieży pod hasłem „W służbie prawu” . Uczniowie wysłuchali informacji z zakresu edukacji prawnej młodzieży, a zatem od kiedy i na jakich zasadach można ponosić odpowiedzialność karną, co grozi nieletnim za łamanie prawa, jak wygląda życie w więzieniu i na czym polega praca w służbie więziennej. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudził pies tropiący wabiący się Nefra przed którym nie można zataić środków psychoaktywnych ani żadnych substancji odurzających. Uczniowie zadawali liczne pytania, a opiekun Nefry udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Spotkanie zakończyło się prezentacją umiejętności tropiących psa, co szczególnie podobało się uczniom.

Wycieczka do Wieliczki

UROCZYSTOŚCI TRZECIOMAJOWE W NASZEJ SZKOLE

Uroczystość z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miała miejsce w naszej szkole 24 kwietnia. Nieco wcześniej niż zwykle, ale z intencją przygotowania uczniów do świadomego odbioru Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przedstawili spektakl słowno-muzyczno-taneczny.
Krótkie scenki historyczne uzupełnione narracją przybliżyły w sposób dla wszystkich ciekawy główne założenia Konstytucji 3 Maja oraz historię jej powstania. Uroczysty nastrój podkreślały recytowane fragmenty poezji oraz piękne pieśni patriotyczne. Również oprawa plastyczna doskonale wkomponowywała się w tę uroczystość. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Wojciech Piech Wójt Gminy Dynów i Pani Ewelina Domińczyk Przewodnicząca Rady Rodziców. Ta szkolna akademia na pewno spowodowała, że nikt z uczniów nie miał wątpliwości, jakie święto obchodzimy trzeciego maja i dlaczego jest dla nas Polaków tak ważne.
Bardzo dziękujemy Pani Prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dynowie Krystynie Dżuła, za wypożyczenie strojów teatralnych, które uświetniły występy naszych uczniów.

Dzień Ziemi

Dobry czas na turystykę historyczną

Wyruszyliśmy w niepewną pogodę, ale nie sposób było odkładać tej wyprawy na później, gdyż uczniowie klasy VIII byli zdeterminowani aby zrealizować dawno obiecaną wycieczkę. Naszym celem był krzyż i poznanie historii która z nim jest związana. Krzyż znajduje się w lesie pomiędzy Bachórzem, Laskówką i Szklarami i na mapie jest oznaczony jako „Tajemniczy Krzyż”. Jego tajemnica tkwi w braku wiedzy o zdarzeniu które upamiętnia. A upamiętnia tragiczną śmierć hrabiego Antoniego Dembińskiego (1844-1875) podczas polowania w dniu 11 listopada 1875 r. Pochodzący z Nienadowej właściciel dóbr ziemskich Bachów i Stupnica, polował tego dnia w lasach należących do Skrzyńskich. Jednym z czterech polujących był ks. Henryk Skrzyński (1821-1903). Co prawda posiadał majątek ziemski w Ustrobnej, gdzie zbudował kościół pw. św. Jana Kantego, ale z myśliwską pasją często polował w lasach należących do rodziny, czyli w Bachórzu i Laskówce. I to właśnie z jego ręki doznał śmiertelnego postrzału hrabia Antoni Dembiński. Ostatecznie nie wiemy kto ufundował krzyż. Mogła to być wspólna fundacja Dembińskich i Skrzyńskich. Krzyż mogła też ufundować wdowa po Antonim, Ludwika hr. z Borkowskich Dembińska.

Wycieczka do lasu okazała się ciekawym wydarzeniem klasowym. Dała możliwość odpoczynku od szkolnego hałasu, zaczerpnięcia czystego, zdrowego powietrza, możliwość obserwowania leśnych widoków. Historia połączona z wycieczką do lasu to jeden z lepszych pomysłów na edukację.

Wyjątkowi goście u „Biedronek”

Grupę przedszkolną Biedronki odwiedzili wyjątkowi goście była to Żyrafka Lokatka i Pancernik Hatetepes. Tematem zajęć, w których dzieci wzięły udział z ich udziałem było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia numerów alarmowych, które przedszkolaki doskonale znają. Następnie dzieci słuchały o tym, kim jest ratownik i kto może nim być. Po części teoretycznej dzieci chętnie wzięły udział w zajęciach praktycznych. Podczas których nauczyły się układać poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i miały okazję poćwiczyć wykonywanie masażu serca na fantomie.
Po skończonych zajęciach dzieci zaprosiły swoich gości do zabawy. Żyrafka Lokatka i Pancernik Hatetepes to mile widziani goście zarówno u Słoneczek, jak i Biedronek. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejną ich wizytę, a my bardzo cieszymy się, że w naszej szkole mamy tylu małych ratowników.

Konkurs Ogólnopolski  z okazji Dnia Ziemi

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w Konkursie Ogólnopolskim z okazji Dnia Ziemi. Szczegóły na naszym szkolnym blogu ⬇️⬇️⬇️

Wyjątkowi goście u „Słoneczek”

Grupę przedszkolną „Słoneczka” odwiedzili wyjątkowi goście. Była to Żyrafka Lokatka i Pancernik Hatetepes. Tematem ich wizyty była właściwa segregacja odpadów. Nasi wyjątkowi goście byli pod wrażeniem ogromnej wiedzy, którą podzieliły się przedszkolaki podczas zajęć. Ponadto Żyrafka Lokatka i Pancernik Hatetepes pochwalili dzieci, które nazbierały dużą ilość baterii, przez co przyczyniły się do ochrony środowiska, ponieważ źle zutylizowane bateria są zagrożeniem dla czystości wody i gleby. Słoneczka zbierają również nakrętki i makulaturę.
Żyrafka Lokatka i Pancernik Hatetepes wspierają edukację finansową, ekologiczną i prozdrowotną w naszej szkole w ramach SKO.
Po zajęciach dzieci zaprosiły miłych gości do wspólnej zabawy. Bardzo cieszymy się, że dzieci od najmłodszych lat aktywnie biorą udział w akcjach ekologicznych.

MAMY LAUREATÓW KONKURSU NA EKO-OZDOBĘ WIELKANOCNĄ

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zostali laureatami w konkursie na “Eko-ozdobę Wielkanocną”, który objął swoim honorowym patronatem Starosta Rzeszowski, Józef Jodłowski. Konkurs został zorganizowany przez Zarząd CZG Eko-Logiczni.
Zadaniem konkursowym było wykonanie eko-ozdoby wielkanocnej (np. pisanki, stroika, zawieszki, figurki zajączka lub baranka, koszyczka wielkanocnego, itp.). Pomysł i technika wykonania oraz format były dowolne. Ozdoby wykonane przez naszych uczniów powstały z surowców wtórnych, rzeczy zbędnych, przeznaczonych do wyrzucenia (np. opakowania plastikowe, szklane, papierowe, wytłoczki po jajkach, nakrętki, itp.) lub materiałów naturalnych (np. skorupki jaj, sznurek, słoma, drewno, patyczki, gałązki, piórka, ciasto, cukier) albo zużytych lub zbędnych przedmiotów.
Głównym celem konkursu było poszerzenie wiedzy ekologicznej w zakresie ograniczania wytwarzania odpadów. Promowanie postaw proekologicznych i idei recyklingu , czyli powtórnego wykorzystanie surowców oraz upcyklingu , polegającego na nadawaniu nowej funkcji zużytym przedmiotom. Podczas tworzenia prac uczniowie rozwijali wyobraźnię twórczą. Doskonalili umiejętności plastyczne, manualne i artystyczne.
I miejsce zdobył Rafał Hadam z klasy 4
Wyróżnienia otrzymali:
Aleksandra Smaroń z klasy 1
Maciej Skubisz z klasy 1
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom konkursu pomysłowości i kreatywności.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzisiaj krótką informacją i filmem edukacyjnym, zaakcentowaliśmy święto poświęcone ludziom cierpiącym na autyzm. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada 2 kwietnia i jest obchodzony od 2008roku. Uczniowie pozytywnie odnieśli się do apelu Samorządu Uczniowskiego i przyszli do szkoły w ubraniach z niebieskim akcentem na znak solidarności z osobami autystycznymi.
Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby tolerancji wobec ludzi o odmiennych potrzebach edukacyjnych i społecznych.

WOLONTARIAT W NASZEJ SZKOLE

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego nasze działania

Udział Szkoły Podstawowej w Bachórzu w Konferencji w ramach akcji „Pola Nadziei”

Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie. Konferencja została zorganizowana przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.
W wydarzeniu uczestniczyła Pani Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty, która zwróciła uwagę na to jak ważny jest wolontariat i potrzeba szerzenia wiedzy o opiece hospicyjnej.
Podczas prezentacji naszych działań dotyczących współpracy Szkoły Podstawowej w Bachórzu z Fundacją Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, przedstawiona została historia naszej działalności w zakresie wolontariatu.
Początkowo zbieraliśmy tylko nakrętki ale z czasem, zaczęliśmy włączać się w kolejne akcje : „ To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem” i oczywiście „Pola Nadziei”. W prowadzone zbiórki angażuje się cała społeczność szkolna, nauczyciele, pracownicy obsługi, a dzięki temu, że promujemy na stronie internetowej szkoły potrzebę pomocy Podkarpackiemu Hospicjum, również mieszkańcy Bachórza.
Dlaczego angażujemy naszych uczniów w pomoc hospicjum? Odpowiedź jest oczywista. Jest taka potrzeba. Hospicjum potrzebuje wsparcia materialnego. Jest jednak jeszcze głębszy sens potrzeby włączania dzieci w wolontariat.
Dzięki współpracy z hospicjum mamy możliwość w namacalny sposób, na konkretnym przykładzie pokazywać dzieciom, że życie stawia przed nami różne wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć. Dzięki zajęciom dotyczącym opieki hospicyjnej, które przeprowadzamy w ramach Pól Nadziei pokazujemy naszym dzieciom, że oprócz wsparcia materialnego dzieci w hospicjum potrzebują przede wszystkim miłości i troski . Potrzebują, by ktoś przy nich po prostu był.
W prowadzone zbiórki angażuje się cała społeczność szkolna, nauczyciele, pracownicy obsługi, a dzięki temu, że promujemy na stronie internetowej szkoły, potrzebę pomocy Podkarpackiemu Hospicjum, również mieszkańcy Bachórza.
Nie byłoby jednak tych wszystkich pozytywnych efektów bez wsparcia i pomocy pracowników hospicjum, którym serdecznie dziękujemy za inicjowanie akcji, promocję i ogromne serce wkładane w każde działanie na rzecz podopiecznych hospicjum. To dzięki wam tu jesteśmy, możemy pomagać i edukować dzieci, by w życiu potrafiły dostrzegać potrzeby drugiego człowieka i wspierać go w trudnych chwilach życia.
Dziękujemy.
Program wydarzenia przyciągnął 38 instytucji z całego województwa podkarpackiego. Podczas Konferencji Placówki Oświatowe wymieniły się doświadczeniami, pomysłami i przeżyciami w tworzeniu wspólnej mapy wolontariackiego świata w ramach akcji Pola Nadziei.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

„Eksperymentarium 3Z – Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj!

W czwartek 30 marca uczniowie klas VI i VIII wzięli udział w projekcie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Ars Scientia „Eksperymentarium 3Z – Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! – warsztatowa edukacja naukowo – techniczna”.
Uczniowie klasy VI samodzielnie wykonali przyrząd optyczny, który przydaje się wszędzie tam, gdzie obserwowane obiekty znajdują się poza polem widzenia, albo zasłaniane są przez przeszkody, czyli peryskop. Zajęcia warsztatowe, poprzedził krótki wykład o świetle i jego własnościach.
Natomiast uczniowie klasy VIII wykonali model wahadła, zwany harmonogramem, które wprawione w ruch tworzy piękne i niepowtarzalne figury Lissajous.
Wszyscy uczniowie na zajęciach pracowali z wielkim zaangażowaniem, z pewnością wyciągnęli z nich wiele pożytecznych wiadomości i umiejętności.

Wolontariat

Wolontariat.pdf

Wolontariat.pptx

SENSOPLASTYKA W GRUPIE „SŁONECZKA”

Na dzisiejszych zajęciach zorganizowanych przez Panią Ewelinę Potoczny z GBP Dynów Przedszkolaki miały okazję pobawić się ciastoliną. Plastyczna, kolorowa masa przyniosła naszym najmłodszym wiele radości, a ich kreatywne prace można podziwiać w galerii zdjęć.
Bardzo dziękujemy Pani Ewelinie za pomysł i wspaniale spędzony czas.

ŻYWA LEKCJA HISTORII

Wiosenny konkurs

21 marca przywitaliśmy w naszej szkole I Dzień Wiosny. Z tej okazji został ogłoszony konkurs na najpiękniejsze wiosenne przebranie. Uczestnicy konkursu prezentowali swoje stroje podczas apelu
z okazji powitania wiosny.
Tego dnia w naszej szkole było niezwykle kolorowo. Wszystkie przebrania były bardzo ciekawe i urozmaicone. Widać było duży wkład pracy, włożony w ich przygotowanie. Dlatego też zwycięzcami są wszyscy uczestnicy konkursu. Mogą się oni stać wzorem dla innych. Dzieci z klas I – III, które przebrały się prawie wszystkie, nagrodzono dyplomami i słodkim poczęstunkiem. Uczniowie starszych klas, którzy uplasowali się na pierwszych trzech miejscach, otrzymali dyplomy i książki.

Najnowszy artykuł wspomnieniowy o byłym uczniu naszej szkoły
w nowojorskim „Nowym Dzienniku”

20. rocznica śmierci Bolesława Wierzbiańskiego – współzałożyciela i pierwszego redaktora naczelnego „Nowego Dziennika”

IN MEMORIAM

Dzisiaj, 26 marca, mija dwudziesta rocznica śmierci Bolesława Wierzbiańskiego, urodzonego w Bachórzu dziennikarza, działacza polonijnego, twórcy i wydawcy „Nowego Dziennika”, Kawalera Orderu Orła Białego.

Pięć lat temu w „Nowym Dzienniku” ukazało się wspomnienie o rodzinie Wierzbiańskich.

https://drive.google.com/drive/folders/11-pPQcCEceBXkLgGTVXltFlcP39PGGfJ?usp=share_link

Spotkanie z Rodzicami

W dniu 20 marca 2023 r. (poniedziałek) o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów kl. I-VIII. Program spotkania:

 • omówienie organizacji wycieczki szkolnej w ramach programu „Poznaj Polskę” (spotkanie w sali gimnastycznej),
 • omówienie spraw wychowawczych w poszczególnych klasach połączone z wywiadówką (nie będzie spotkania w połowie kwietnia),
 • wyłonienie przedstawicieli Rady Rodziców do komisji konkursowej (prosimy o obecność wszystkich przewodniczących Rad Oddziałowych Rodziców łącznie z Oddziałami Przedszkolnymi)

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Turnieju Piłki Siatkowej, który odbył się w Szkole Podstawowej w Pawłokomie. Organizatorami zawodów byli: Wójt Gminy Dynów, Szkoła Podstawowa w Pawłokomie oraz Uczniowski Klub Sportowy w Dylągowej. Nasza drużyna w składzie: Zuzanna Dańczak, Bartłomiej Koszelnik, Szymon Kurasz, Marcelina Mołoń, Szymon Pluta, Wiktor Szpiech, Aleksandra Witek i Martyna Wymysło, zajęła II miejsce. Rywalizacja była zacięta, tym większa radość z zajęcia II-go miejsca. Gratulujemy!

#DBI – Bezpieczny Internet

„SŁONECZKA” NA WIOSENNYM SPACERZE

SENSOPLASTYKA W GRUPIE „BIEDRONKI”

W dniu 22.03 w grupie Biedronki odbyły się zajęcia przeprowadzone przez P. Ewelinę Potoczny z GBP Dynów. Tym razem P. Ewelina przygotowała dla naszych przedszkolaków zajęcia z ciastoliną.
Dzieci były zafascynowane możliwościami elastycznej masy. Zajęcia sprawiły im mnóstwo radości.
Bardzo dziękujemy za współpracę.

Test wiedzy SKO

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do rozwiązania Testu Wiedzy SKO. Jest on dostępny po kliknięciu w link https://tiny.pl/w8b61. Rozwiązanie testu jest jednym z warunków do spełnienia podczas udziału w Konkursie dla Szkół SKO, w którym bierze udział nasza szkoła. Bardzo ważne jest, by jak najwięcej uczniów rozwiązało test. Wypełniając test nie musicie podawać imienia i nazwiska – wystarczy pseudonim. Bardzo ważne jest jednak, by podać kod naszej szkoły, który otrzymaliśmy od Banku PKO. Nasz kod to 5407. Zachęcamy uczniów do sprawdzenia swojej wiedzy na temat ekologii, oszczędzania i cyberbezpieczeństwa. Drodzy SKO-wicze zachęćcie do rozwiązania testu waszych rodziców. Wówczas w polu „kod szkoły” wpisujemy 0000. Zachęcamy do rozwiązania testu 🙂
Do zdobycia Tytuł Mistrza Wiedzy SKO.

NAUCZYCIELE ORAZ PRACOWNICY NASZEJ SZKOŁY PODNOSZĄ SWOJE KWALIFIKACJE W ZAKRESIE UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby,
zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa stały się kolorowe skarpetki nie do pary, które są znakiem różnorodności, odmienności, społecznego niedopasowania czyli wszystkiego,
z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby z zespołem Downa. Różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych chorobą.
Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bachórzu pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością i uczcili go w niecodzienny sposób. Wszystkie klasy zaangażowały się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej. Uczniowie przygotowali wiosenne stroje, na korytarzu szkoły pojawiła się piękna dekoracja, od rana było kolorowo i wesoło. Po dwóch lekcjach nauki rozpoczęły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Pojawiły się
radosne piosenki i wiersze o tematyce wiosennej oraz scenka mówiąca o tym, że nie warto w tym dniu wagarować. Na koniec pojawiły się zagadki, których celem było sprawdzenie uczniowskiej wiedzy na temat wiosny.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH🐞🌞

ŻEGNAMY PANA EDMUNDA TARNAWSKIEGO

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI – ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

Szkolny konkurs SKO

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na „Logo SKO Szkoły Podstawowej w Bachórzu”. Technika pracy dowolna (może być rysunek lub praca przestrzenna).
Zachęcamy do udziału w konkursie🙂

Samorząd Uczniowski pamięta

W wyniku spontanicznej akcji Samorządu Uczniowskiego i klasy VIII uczciliśmy dzisiaj imieniny Dyrektora Szkoły, pana Józefa Stolarczyka. Były życzenia, ciepłe słowa skierowane pod adresem najważniejszej osoby w szkole oraz prezent w postaci dnia „wolnego” od pracy i dyrektorskich obowiązków. Zaskoczony dyrektor, dziękując uczniom, szczególnie ucieszył się z przydomka najlepszy, a z dnia wolnego zrezygnował.
Składamy Panu Dyrektorowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, realizacji planów i nowych marzeń, odwagi i siły, oraz zadowolenia z wykonywanej pracy.

Światowy Dzień Recyklingu – baterie

W związku z obchodzonym Światowym Dniem Recyklingu, przypominamy, że w naszej szkole trwa zbiórka zużytych baterii. Wśród uczniów naszej szkoły promujemy postawy proekologiczne. Baterie są niebezpieczne dla środowiska i człowieka, dlatego tak ważne jest to, by nie trafiały na wysypisko razem z odpadami. Wyrzucanie baterii do zwykłego kosza na śmieci jest równoznaczne z rozrzucaniem wokół siebie trucizny. Jedna źle zutylizowana bateria alkaiczna może trwale skazić około metra szaściennego gleby, a bateria guzikowa może zanieczyścić nawet 50 tysięcy litrów wody. Recykling przejawia się nie tylko w tym, by wrzucać śmieci do odpowiednich pojemników. Warto pamiętać też o tym, by podejmować odpowiednie decyzje, w tym przypadku warto zakupić akumulatory, które można wielokrotnie ładować.
Jeśli jednak masz w domu baterie, to przynieś je do szkoły i wrzuć do odpowiedniego pojemnika. Dzięki temu zadbasz o środowisko i zwiększysz szansę naszej szkoły na wygraną w konkursie http://czgekologiczni.pl/…/konkurs-zbiorka-zuzytych….
O środowisko dbamy i baterie zbieramy.

Światowy Dzień Recyklingu – Nakrętki

W związku z obchodami Światowego Dnia Recyklingu przypominamy, że w naszej szkole trwa zbiórka nakrętek w ramach akcji „Nakręć się na pomaganie”. Wszyscy chętnie włączają się w zbiórkę. W naszej szkole nie wyrzucamy nakrętek do śmieci, ale oddajemy do Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. To z pewnością zarówno charytatywne, jak i ekologiczne działanie, zdobyło w naszej szkole ogromną popularność i stało się codziennością. Dzięki temu, że uczymy dzieci segregowania śmieci ,przyczyniamy się do odzyskiwania surowców z odpadów.
Serdecznie dziękujemy naszym dzielnym uczniom i przedszkolakom oraz pracownikom szkoły za udział w zbiórce nakrętek. Z nadzieją obserwujemy waszą czujność w segregacji odpadów i radość, którą sprawia wam przynoszenie do szkoły nakrętek.
Dziękujemy i zbieramy dalej.

DZIEŃ KOBIET W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

DZIEŃ KOBIET W KLASACH I-III

Ogólnopolski Konkurs „Matematyczno-ekonomiczne potyczki z SKO”

Zapraszamy uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie „Matematyczno-ekonomiczne potyczki z SKO”. Szczegóły na naszym szkolnym blogu i na lekcjach matematyki.

SZKOŁA PODSTAWOWA W BACHÓRZU – szkolne blogi SKO

WYJAZD DO TEATRU MASKA KLAS I – III

7 marca uczniowie klas I – III byli na wycieczce w teatrze „Maska” w Rzeszowie. Obejrzeli tam spektakl pt. „Pradawne drzewo”, którego przesłaniem było przybliżenie najmłodszym historii powstania świata na bazie mitologii słowiańskiej. Uczniowie z uwagą wsłuchiwali się w przekazywane treści, żywo reagowali a potem, w szkole, dyskutowali na ten temat. Uzupełnieniem spektaklu była lekcja teatralna przeprowadzona po części na scenie a potem w muzeum teatralnym. Celem zorganizowania wycieczki było zapoczątkowanie kontaktu ze sztuka teatralną i zachęcenie do korzystania z tego dobra kultury. Wycieczka zakończyła się wizytą w McDonald’s.

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

8 marca świętujemy Dzień Kobiet. W tym szczególnym dniu to panowie wyrażają swój szacunek i wdzięczność dla pań. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akademia dedykowana wszystkim dziewczynkom i Paniom pracującym w naszej szkole, którą przygotowali Panowie.
Podczas części artystycznej wszyscy poznali historię tego święta i tego jak jego obchody zmieniały się na przestrzeni wieków. Występ ubogacił piękny śpiew naszej szkolnej wokalistki Wiktorii oraz prezentacja multimedialna.
Nie zabrakło również życzeń, które w przeddzień tego pięknego święta pięknie wybrzmiały.
Wszystkim Paniom z okazji ich święta życzymy zdrowia, radości, szczęścia oraz spełnienia marzeń.
Akompaniament Arkadiusz Banaś

150 lat posługi sióstr zakonnych w Bachórzu

W związku z przypadającym w tym roku 150-leciem posługi sióstr zakonnych w Bachórzu, zwracamy się z prośbą o odszukanie zdjęć z różnych okresów funkcjonowania naszej „ochronki”. Jako przykład zamieszczamy zdjęcie przedszkola działającego w domu sióstr Służebniczek w Bachórzu. Kiedyś siostry posiadały inny niż obecnie strój zakonny. Zdjęcia można zamieszczać w komentarzach. Im starsze, tym cenniejsze!

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu w sieci. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, sposobami reagowania na zagrożenia płynące z nieumiejętnego korzystania z tego wynalazku. Była prezentacja, słowo mówione po to, aby uświadomić uczniom, jak zachować się w sieci, aby być bezpiecznym. To nie tylko dzień bezpiecznego Internetu, ale tydzień, miesiąc i o wiele dłużej.

Ankieta dotycząca dostępności i spożywania napojów energetyzujących

Drodzy rodzice i uczniowie, zwracamy się z prośbą o wsparcie działań profilaktycznych w środowisku naszej szkoły. Przedmiotem badania są : ,,Działania podejmowane na rzecz ograniczenia dostępności i spożywania napojów energetyzujących przez dzieci i młodzież na terenie województwa podkarpackiego” .
Celem badania jest przeprowadzenie diagnozy dotyczącej spożywania napojów energetyzujących. Mając na uwadze potrzebę stworzenia kompleksowego zestawu rozwiązań, diagnozie są poddawane następujące grupy respondentów:
– uczniowie klas 1-8 szkół podstawowych;
– uczniowie szkół ponadpodstawowych;
– rodzice/opiekunowie prawni uczniów;
Link: do ankiety rodziców ucznia:
Uzyskane informacje umożliwią zebranie danych na temat tego problemu i pozwolą na podjęcie odpowiednich działań. Bardzo prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety.

Malarz amator Kazimierz Tarnawski (1916-1993)

W tym roku mija 30 lat od śmierci miejscowego malarza Kazimierza Tarnawskiego. Zapomniany artysta tworzący w Bachórzu wart jest przypomnienia. Jeżeli posiadają Państwo jego prace, prosimy o wykonanie ich fotografii i przesłanie na adres gimbachorz@poczta.onet.pl. Mile widziane będą również zdjęcia malarza.

DZIEŃ DINOZAURA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Rodzinny konkurs ekologiczny „Eko-ozdoba wielkanocna”🐣🐥

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w rodzinnym konkursie ekologicznym organizowanym przez Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni” pod hasłem „Eko-ozdoba wielkanocna”. Warunkiem udziału w konkursie jest wykonanie eko-ozdoby wielkanocnej (np. pisanki, stroika, zawieszki, figurki zajączka lub baranka, koszyczka wielkanocnego, itp.). Pomysł i technika wykonania oraz format są dowolne. Ozdoba musi być wykonana z surowców wtórnych, rzeczy zbędnych, przeznaczonych do wyrzucenia, (np. opakowania plastikowe, szklane, papierowe, wytłoczki po jajkach, nakrętki, itp.) lub materiałów naturalnych (np. skorupki jaj, sznurek, słoma, drewno, patyczki, gałązki, piórka, ciasto, cukier) albo zużytych lub zbędnych przedmiotów. Niedopuszczalne jest zastosowanie gotowych, plastikowych wyrobów, ozdób lub ich bazy w postaci figur ze styropianu, sztucznych kwiatów, cekinów, itd. Zależy nam na wykorzystaniu tego, co jest zbędne, tak, aby nie kupować niczego nowego (co za chwilę stanie się odpadem). Szczegóły konkursu zamieszczone są w regulaminie http://czgekologiczni.pl/…/REGULAMIN_KONKURSU_EKO…
Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie.

Międzygminny konkurs ekologiczny ,,Makulaturę zbieramy – o środowisko dbamy”

Zachęcamy uczniów i mieszkańców Bachórza do zbiórki makulatury na rzecz konkursu ekologicznego organizowanego przez Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni”, w którym bierze udział nasza szkoła. Zbierajcie makulaturę w domu i w wyznaczonym terminie przynieście ją do szkoły. Warto segregować odpady i zmniejszać ilość tych trafiających na składowiska. W maju ogłosimy dni, w których makulaturę będzie można przywieźć do szkoły. Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji.

Zebranie Członków OSP w Bachórzu

Nasi uczniowie członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Bachórz
Miło nam poinformować iż nasi uczniowie należą do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Bachórz. MDP ma na celu szersze zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowania jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP. Nasi uczniowie dzięki przynależności do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Bachórz uczestniczą w wielu wydarzeniach, podczas których mogą reprezentować swoją jednostkę na forum lokalnym i międzygminnym. Pełnią wartę przy Bożym Grobie, biorą udział w uroczystościach z okazji Dnia Strażaka, uczestniczą w uroczystych procesjach, podczas uroczystości Bożego Ciała. Ponadto zapoznają się ze sprzętem strażackim, poznają metody udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Jednym z zaproszonych gości na Zebraniu Członków OSP w Bachórzu był Pan Dyrektor Józef Stolarczyk, który wyraził swoją radość z zainteresowania uczniów przynależnością do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Bardzo cieszy nas fakt, że z roku na rok kandydatów jest coraz więcej. Życzymy młodym strażakom, by nie zabrakło im sił i zapału do właściwego przygotowania się do tej wymagającej odwagi służby.

Konkursie SKO „Przygoda Grosika”

Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w Ogólnopolskim Konkursie SKO „Przygoda Grosika”. Szczegóły na naszym blogu
Wykonane prace prosimy przynosić do wychowawców.
Zachęcamy do udziału🙂

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce po raz 19. W tegorocznej inauguracji wydarzenia wziął udział minister Adam Andruszkiewicz, który 7 lutego otworzył galę Bezpiecznego Internetu 2023 r. Głównym elementem DBI są inicjatywy edukacyjne organizowane lokalnie przez szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe i inne placówki i instytucje w całej Polsce. Ich celem jest promocja konstruktywnego i bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.
Nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Działajmy Razem”.
Na początek uczniowie pod opieką pani Teresy Siekaniec przygotowali plakaty informujące o zasadach, o których należy pamiętać, by być bezpiecznym w sieci. W przygotowanych pracach zostały wymienione wady i zalety korzystania z Internetu, niebezpieczne wirusy. Uczniowie zwrócili również uwagę na potrzebę zachowania anonimowości i ochrony własnych danych.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Sklep w Bachórzu

Fotografia z zasobów Archiwum Państwowego w Przemyślu. Fot. A. Baranowski

Budowa osiedla pracowników PGR w Bachórzu

Fotografia z zasobów Archiwum Państwowego w Przemyślu. Fot. K. Kłoda

Kapela z Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Bachórzu

1981 r.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego odbył się w naszej szkole apel z okazji  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczennice z klas piątej i szóstej,  zrzeszone w szkolnym kole bibliotecznym, ukazały dzieje naszego języka na przestrzeni wieków oraz rolę, jaką odegrał on w historii naszego narodu. Wytłumaczyły również, jaką funkcję pełni język w życiu każdego narodu współcześnie i jak należy o niego dbać. Te ważne treści na temat ojczystego języka urozmaicono deklamacjami wierszy znanych polskich autorów, filmem, ukazujących recytację Zygiera – bohatera „Syzyfowych prac” oraz piosenką Grechuty „Ojczyzna twa”. Na koniec odbył się konkurs czytania łamigłówek językowych, w którym nasi uczniowie świetnie sobie poradzili.

TŁUSTY CZWARTEK

Ze słodką inicjatywą wystąpiła dzisiaj Rada Rodziców. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zostali poczęstowani pączkami przez przedstawicielkę rodziców naszej szkoły. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się o tradycji Tłustego Czwartku, a więc tego, że symbolizuje on odejście zimy a nadejście wiosny; że jedzono w tym dniu tłuste potrawy, szczególnie mięsa, stąd nazwa. Przegryzano pączkami nadzianymi słoniną lub boczkiem, dozwolone było objadanie się. Uczniom bardzo smakował słodki poczęstynek. Dziękujemy

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

Dziś grupę „Słoneczka” odwiedziła pani Ewelina Potoczny z GBP Dynów, która zaprezentowała dzieciom tablicę świetlną. Ta, z pozoru zwykła tablica, od początku zafascynowała wszystkie dzieci. Malowanie światłem pobudza wyobraźnię i angażuje wiele zmysłów , a naszym przedszkolakom przyniosła wiele radości. W przerwie od malowania światłem dzieci mogły pobawić się wykorzystując ciekawe klocki w kształcie kamieni oraz oglądając przyniesione przez naszego Gościa książeczki.
Bardzo dziękujemy pani Ewelina Potoczny za przeprowadzone zajęcia i już nie możemy się doczekać kolejnych 🤗

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem prezentów, najczęściej w kształcie serc, ale były i kwiaty, ciepłe słowa i miłe gesty. Uczniowie, ubrani na czerwono, od rana „ozdabiali” szkolne korytarze; wszyscy byli dla siebie mili i uczynni. To znak, że potrafią i chcą zachowywać się tak, jak nakazuje tradycja tego święta. Wszak to nie tylko święto zakochanych, ale i tych, którzy darzą się sympatią, lubią się, są dla siebie mili i dobrze czują się w swoim towarzystwie.
Dla dzieci i młodzieży naszej szkoły zorganizowaliśmy, przy współpracy Rady Rodziców, dyskotekę jako zwieńczenie tego miłego dnia. Wszyscy chętni mogli potańczyć, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i miło spędzić czas.

💕WALENTYNKI KLASOWE💕

Zajęcia integracyjno-sportowe na basenie w Sanoku

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce po raz 19. Głównym celem jest promocja bezpiecznego korzystania z sieci, uwrażliwienie na niebezpieczeństwa, na które dzieci i młodzież mogą się natknąć w Internecie.
Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej na lekcjach informatyki rozmawiali o tych zagrożeniach oraz o zasadach, których powinniśmy przestrzegać, korzystając z różnych aplikacji. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu poświęcony jest promowaniu pozytywnych zastosowań Internetu, który powinien wspierać rozwój dzieci a nie stanowić dla niech zagrożenie.
Obchody DBI objęte zostały honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

#DzieńBezpiecznegoInternetu

OSZCZĘDZANIE PRZEZ ZAPEŁNIANIE Z SKO

6 lutego uczniowie naszej szkoły otrzymali Tabliczki Oszczędności, dzięki którym uczą się systematycznego oszczędzania. Zadaniem szczęśliwców, którzy jako pierwsi wylosowali tabliczki jest wpinanie zaoszczędzonych monet do tabliczki do momentu jej zapełnienia i wpłacenie zaoszczędzonej sumy na swoja książeczkę SKO. Pomysł bardzo spodobał się SKO-wiczom, którzy z niecierpliwością oczekują ma swoją tabliczkę oszczędności. Życzymy powodzenia w oszczędzaniu i tabliczek zapełnianiu.

Zaproszenie do udziału w projekcie pn.
„Podkarpacie Uczy Cyfrowo IV” w ramach Lekcja:Enter

Lekcja:Enter to największy dotychczasowy projekt edukacji cyfrowej w Polsce, skierowany do wszystkich typów szkół oraz nauczycieli i nauczycielek.

Nowa odsłona projektu „Lekcja:Enter.zip!” zakłada udział w bezpłatnym 18-godzinnym szkoleniu tematycznym z następujących obszarów edukacji: wczesnoszkolna, humanistyczna, matematyczno-przyrodnicza i artystyczna. Dodatkowo aby ukończyć ścieżkę edukacyjną nie ma wymogu napisania 2 scenariuszy ani przeprowadzenia lekcji obserwowanej.

Do projektu grantowego nauczyciele/nauczycielki zgłaszają się samodzielnie, brak wymogu udziału Dyrektora w projekcie.

Szkoleni nauczyciele realizują w ramach projektu ścieżkę edukacyjną, która obejmuje:

 • 18 godzin szkoleniowych (po 45 minut) i składa się z 5 modułów, 16,2 godziny to szkolenie prowadzone przez trenera (stacjonarnie lub online). Pozostałe 1,8 godziny to praca własna uczestników na platformie lekcjaenter.pl
 • 7 godzin mentoringu/konsultacji dla grupy szkoleniowej,
 • Szkolenie jest prowadzone metodami aktywnymi, interaktywnie, z wykorzystaniem TIK.

Nauczyciel/nauczycielka dzięki szkoleniom „Lekcja:Enter.zip!”

 • zobaczy jak korzystać z portali edukacyjnych (w tym Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej), ogólnodostępnych elektronicznych materiałów i zasobów dydaktycznych (np. Akademia Khan), także na urządzeniach mobilnych
 • pozna edukacyjne zastosowania różnego rodzaju sprzętu i aplikacji jak np. Learning App, Kahoot czy Quizizz i dowiesz się, jak kreatywnie wykorzystywać je na lekcjach
 • nauczy się, jak pracować metodą projektów uczniowskich np. z pomocą narzędzia Webquest, stosować kształcenie wyprzedzające z wykorzystaniem TIK
 • zobaczy jak nowe technologie i aktywizujące metody nauczanie mogą pomóc w realizowaniu podstawy programowej

Dodatkowe informację można uzyskać telefonicznie oraz na stronie internetowej projektu: https://projektyue.pcen.pl/pl-pl/lekcjaenter-4

 

Kontakt:

Biuro Projektu

Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie

ul. Niedzielskiego 2, 35-036 Rzeszów

tel. 17 85 340 97 w. 45

Krzysztof  Koczynasz – tel. 504 321 209, e-mail: Krzysztof.Koczynasz@pzpw.pl

Andżelika Draguła-Lis – tel. 504 321 155, e-mail: Andzelika.Dragula@pzpw.pl

Paweł Piątek – tel. 514 416 014, email: Pawel.Piatek@pzpw.pl

Konkursu Kolęd i Pastorałek

Nasza uczennica laureatką XXVI Dynowskiego Młodzieżowego Konkursu Kolęd i Pastorałek
28 stycznia w Auli Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie odbył się organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dynowie XXVI Dynowski Młodzieżowy Konkurs Kolęd i Pastorałek.
Miło nam poinformować, że nasza uczennica Wiktoria Kaszycka, która reprezentowała naszą szkołę zdobyła II miejsce w kategorii Soliści – klasy 5-8 Szkół Podstawowych i otrzymała Srebrną Bombkę. Przy ocenie poszczególnych występów Jury brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację, aranżację i ogólny wyraz artystyczny. Duża liczba uczestników konkursu, brak tremy u artystów sprawiły, że poziom był bardzo wysoki. Jednak dzięki systematycznej pracy nasza uczennica osiągnęła sukces.
Wiktoria swoim śpiewem ubogaca uroczystości szkolne, czym zachwyca nie tylko swoich rówieśników ale również zaproszonych gości. Serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w rozwijaniu talentu oraz wielu sukcesów.
Uczennicę do konkursu przygotował Pan Arkadiusz Banaś

Promujemy patriotyczne postawy i historię Polski XX wieku

DZIEŃ DZIADKA I BABCI W PRZEDSZKOLU

„Kocham Babcię, kocham Dziadzia,
To nie żarty moi mili.
Dzisiaj im życzenia składam
By sto latek jeszcze żyli!”
Takie serdeczne życzenia złożyły dziś „Słoneczka” swoim kochanym Babciom i Dziadkom. W krótkiej inscenizacji jasełkowej Maluchy zaprezentowały swoje umiejętności. Mali artyści z wielkim przejęciem występowali przed zaproszonymi gośćmi. Kolędy i pastorałki w radosnej aranżacji wywołały wzruszenie wśród babć i dziadków.
Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” i wręczeniu upominków przedszkolaki wraz ze swoimi gośćmi udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Jesteśmy pewni, że ten dzień będziemy wszyscy miło wspominać.

WIZYTA DUSZPASTERSKA

30 stycznia Ksiądz Proboszcz Marek Cecuła przybył do naszej szkoły z tradycyjną już wizytą duszpasterską. Społeczność szkolna powitała kapłana śpiewem tradycyjnej kolędy, natomiast Pan Dyrektor Józef Stolarczyk poprosił o modlitwę i błogosławieństwo dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
Po wspólnym odmówieniu modlitwy i kolędowaniu każdy uczeń otrzymał pamiątkowy obrazek.
To tradycyjne i wyczekiwane wydarzenie w życiu naszej szkoły, dzięki któremu dostrzegamy, że wśród wartości, które wprowadza w życie dziecka szkoła, są również wartości chrześcijańskie.

Dzień babci i dziadzia

Dzień Babci i Dziadka to dzień bardzo ważny dla każdego wnuka.
Dziadkowie to dla nich drudzy rodzice, powiernicy tajemnic, towarzysze zabaw, najlepsi opiekunowie.
W naszej szkole święto to zorganizowaliśmy w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pod hasłem „Babciu i Dziadku kochamy Was”. Dziadkowie i babcie bardzo chętnie przyjęli zaproszenie i licznie przybyli do szkoły, aby zobaczyć na scenie swoje ukochane wnuki. Na początku p. dyrektor Józef
Stolarczyk w imieniu własnym oraz całej społeczności szkolnej przywitał Szanownych Gości oraz złożył najserdeczniejsze życzenia z okazji Ich Święta ,,Kochane babcie, drodzy dziadkowie życzę Wam długich lat życia wypełnionych zdrowiem, radością oraz szacunkiem, życzliwością i miłością najbliższych. Niech samotność omija Państwa szerokim łukiem, zdobyte doświadczenie i życiowa mądrość służy innym”. Następnie wszystkie występujące dzieci z wielkim przejęciem śpiewały kolędy i piosenki, recytowały
wiersze i tańczyły. Było to wyrazem ich gorących uczuć wobec babć dziadków.
Niejeden dziadzio i babcia ukradkiem ocierali łzy wzruszenia, słuchając wypowiadanych, zwłaszcza przez najmłodszych, słów nie zawsze poprawnie i po kolei, ale szczerze i w towarzystwie ogromnych emocji.
Po części artystycznej nastąpił poczęstunek przy wtórze tematycznie dobranych melodii. Wnukowie wręczyli prezenty zrobione przez siebie, a więc te najcenniejsze, od serca.
Te wzruszające chwile zostały uwiecznione na wspólnych fotografiach, które z pewnością ozdobią album niejednej babci i niejednego dziadka.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości oraz dumy, który na długo zapadnie wszystkim w pamięci. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze babć i dziadków po raz kolejny pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami.

Historia naszego SKO

Wspominamy wizytę Żyrafki Lokatki i wycieczkę do banku
Realizując zadanie na styczeń ze szkolnych blogów, wspominamy wizytę Żyrafki Lokatki w naszej szkole i wizytę w Banku PKO. Przypominamy też słowa piosenki ” SKO – to jest to” (tekst E. Fiszer, muzyka A. Markiewicz ). To było bardzo ciekawe spotkanie, które na zawsze pozostanie w pamięci przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Zachęcamy do obejrzenia filmu 🙂
Link do filmu: https://tiny.pl/wldqc

Nagroda dla naszej szkoły w Konkursie SKO

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała nagrodę w Konkursie SKO dla szkół i nauczycieli. Brązowa Odznaka przyznawana jest w dowód uznania za ponadprzeciętne działania w zakresie edukacji ekonomicznej oraz upowszechnianie praktycznych aspektów oszczędzania wśród uczniów w roku szkolnym 2021/2022. Oprócz dyplomu otrzymaliśmy nagrodę pieniężną – 1000 złotych, która zostanie przeznaczona na nagrody w konkursach SKO. Serdecznie dziękujemy

Szkolne blogi SKO

Zachęcamy do odwiedzania naszego szkolnego bloga SKO. Zamieszczone są tam wpisy na temat oszczędzania, ekologii, zdrowego odżywiania się, cyberbezpieczeństwa. Można wziąć udział w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez szkoły biorące udział w programie Szkolnych Kas Oszczędności z całej Polski.
Zachęcamy uczniów do udziału w szkolnym konkursie na „Mistrza blogowania” – szczegóły na naszym blogu.
Dzięki waszym odwiedzinom i komentarzom nasza szkoła może wygrać nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół i nagrodę w konkursie na Blog Miesiąca. Wspierajmy nasza szkołę i polubiajmy wpisy na https://tiny.pl/wp42.

STOWARZYSZENIE „PRZEDSZKOLA PRZYSZŁOŚCI” – SP Bachórz

DRODZY RODZICE, PRZYJACIELE SZKOŁY !
Należymy do STOWARZYSZENIA „PRZEDSZKOLA PRZYSZŁOŚCI”,
które jest Organizacją Pożytku Publicznego,
w związku z tym na rzecz naszej placówki
można przekazać 1.5 % podatku.
Prosimy wesprzeć naszą działalność przekazując
1.5 % z ogólnej kwoty podatku (po odliczeniach)
na konto Stowarzyszenia „Przedszkola Przyszłości”
35-310 Rzeszów, ul. Rejtana 30,
cel szczegółowy – SP Bachórz (bardzo ważna informacja którą musimy podać aby wpłata została przypisana naszej szkole !!!)
Numer KRS 0000145905
Serdecznie dziękujemy!!!

Zbieramy, pomagamy i o środowisko dbamy

Przypominamy, że w naszej szkole prowadzimy zbiórkę nakrętek dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Zachęcamy do segregowania odpadów i pozyskiwania nakrętek. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek zostają przeznaczone na zakup leków, opatrunków medycznych, rehabilitację dzieci lub sprzęt specjalistyczny dla Podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Bezpieczne ferie zimowe

Ferie zimowe 2023 – informacje ze strony internetowej Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Organizacja ferii zimowych w 2023 r.

O czym warto pamiętać przed feriami? – poradnik MEiN

Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEiN i organizacja wypoczynku – zima 2022/2023

Policja ostrzega – Ostrożnie na lodzie

TEATRZYK „CALINECZKA”

Dziś przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w przedstawieniu pt. „Calineczka” w wykonaniu Teatru lalek BAJKA. Widzowie mogli poznać dobre serce głównej bohaterki oraz jej liczne przygody.
Udział w przedstawieniu był nagrodą w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną, który zorganizowaliśmy we współpracy z Radą Rodziców oraz pod patronatem Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dynowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dziś także pamiątkowe dyplomy.

Zabawa choinkowa 2023

W dniu 08.01.2023 r.  sala gimnastyczna  w naszej szkole po raz kolejny zamieniła się w wielki parkiet. Tego dnia odbyła się zabawa choinkowa.  Pierwsze takty muzyki rozbrzmiały już
o godzinie piętnastej , ale zabawa, jak zwykle, rozkręciła się na dobre nieco później, gdy wszyscy goście byli już na miejscu, gotowi do choinkowych tańców. Zabawianiem uczestników imprezy i dobieraniem odpowiedniej muzyki zajął się didżej. Trzeba przyznać, że zabawie towarzyszyła radosna atmosfera i wszyscy, również towarzyszący swoim pociechom rodzice, miło spędzili ten czas.  W przerwach zabawy dzieci mogły posilić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu i sprawnym przebiegu imprezy.

III Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej „Bezpieczna droga z SKO”

Zachęcamy uczniów do udziału w szkolnych eliminacjach do III Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Bezpieczna droga z SKO”, który ogłoszony został na Szkolnych Blogach SKO Bachórz. By wziąć udział w konkursie należy wykonać pracę graficzną w programie MS Paint.  Uczniowie, którzy wykonają najciekawsze prace wezmą udział w konkursie zostaną nagrodzeni. Zachęcamy do tworzenia ciekawych prac. 30 stycznia 2023 r. mija termin składania prac w szkole.

 „Bezpieczna droga z SKO”.

Regulamin konkursu

Zbiórka makulatury na budowę studni w Afryce

4 stycznia uczniowie naszej szkoły zapakowali i przygotowali do transportu makulaturę, która została przekazana na budowę studni w Afryce.

To bardzo szczytny cel, dlatego Szkolne Koło Caritas zachęca uczniów naszej szkoły i wszystkich mieszkańców Bachórza i okolic do zbierania makulatury w domu. W kwietniu (w ogłoszonym przez nas terminie) będziemy zbierać ją w naszej szkole a następnie dostarczymy do kontenerów w Rzeszowie, czy w Przeworsku. Dzięki zaangażowaniu Pana Ryszarda Łuczyka dochód ze sprzedaży makulatury zostanie przeznaczony na budowę tak bardzo w tamtym rejonie potrzebnych studni. Więcej o tej szlachetnej inicjatywie budowa studni w Afryce

Zachęcamy do wsparcia poprzez oddanie makulatury na ten szczytny cel.

O środowisko dbamy, dlatego baterie zbieramy

Nasza szkoła bierze udział w zbiórce zużytych baterii w ramach konkursu ogłoszonego przez Celowy Związek Gmin „Eco-logiczni”. Zachęcamy naszych uczniów do zbierania zużytych baterii i przynoszenia ich do szkoły.

Konkurs dla dzieci na projekt maskotki

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziały w konkursie organizowanym przez Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni”. Jest to konkurs dla dzieci na projekt maskotki dla Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni”. Jego głównym celem jest wyłonienie najlepszego projektu maskotki wraz z jej nazwą, kojarzącą się z gminami członkowskimi, tj. gminy Błażowa, Hyżne, Dynów, Lubenia oraz miasta Dynowa i promującą Celowy Związek Gmin „Eko­ Logiczni”. Maskotka która powstanie na podstawie zwycięskiego projektu, będzie towarzyszyć pracownikom Związku podczas wszelkiego typu wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych odbywających się na terenie gmin członkowskich. Postać maskotki może pojawić się w formie przebrania, gadżetu reklamowego, znaku graficznego, elementu promocji Biura w druku oraz formach elektronicznych.
Szczegóły w linku eko-logiczni

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ SIĘ OPŁACA

Nasz szkoła od września brała udział w akcji „SZKOŁY pełne TALENTÓW”, która polegała na zbiórce TALENCIAKÓW i przypisywaniu ich do konta naszej szkoły. Z ogromną radością możemy podsumować rezultaty zbiórki, w którą zaangażowała się cała szkoła i oddziały przedszkolne. W akcji zebraliśmy 301 TALENCIAKÓW i zostały one zamienione na zestaw do nauki geometrii, który zostanie wykorzystany jako materiał wizualny i użytkowy na lekcjach matematyki. Dzięki niemu dzieci z łatwością nauczą się tworzyć modele krawędzi i powierzchnie bazowe brył geometrycznych.
Mamy bardzo wyraźny dowód na to, że współpraca oraz zaangażowanie przynoszą wspaniałe efekty. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli TALENCIAKI.

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

Grudzień to idealny czas, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój, dlatego w dniu 21 grudnia przedszkolaki z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach przeprowadzonych przez mamę naszego ucznia Tymoteusza.
Rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach świątecznych, oglądaliśmy książki o Bożym Narodzeniu, słuchaliśmy „Świątecznych Opowieści”, na zakończenie wykonaliśmy „Pudełeczka na słodkości.
Dziękujemy P. Ewelinie Potoczny z GBP Dynów za poświęcony nam czas i ciekawie przeprowadzone spotkanie.

Wigilia szkolna 2022

19 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczysta wigilia, w której wzięła udział cała społeczność szkolna. W atmosferę zbliżających się świąt wprowadził występ naszych uczniów i wspólne śpiewanie kolęd. Tradycyjna szopka z Matką Bożą, Świętym Józefem i dzieciątkiem, piękna recytacja i śpiew naszych uczniów sprawiły, że w szkole zrobiło się świątecznie i bardzo uroczyście. W takim dniu  nie mogło zabraknąć życzeń, które złożyli kolejno  Pan Dyrektor Józef Stolarczyk, zaproszony na tę uroczystość Wójt Gminy Dynów Pan Wojciech Piech i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewelina Domińczyk.

Uroczystość dopełniło  połamanie się opłatkiem i tradycyjny już w naszej szkole piernik, który przygotowali rodzice.

„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku. Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku. Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem. Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.”

Zanieśmy więc te życzenia, które dzisiaj wybrzmiały do naszych domów, by zdrowie nam dopisywało a pokój zagościł w naszych sercach i na całym świecie.

Zajęcia o segregacji śmieci

15 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach dotyczących właściwej segregacji śmieci. Przedstawiciele Gospodarki Komunalnej w Błażowej zaprezentowali film, na którym w obrazowy sposób zostały przedstawione zasady obowiązujące w segregacji. Przedstawiciele klas wzięli udział w konkursie, w którym zaprezentowali swoją wiedzę uzyskaną na zajęciach. Dzięki temu zdobyli dla swoich klas nagrodę. Wszyscy otrzymali upominki i słodki poczęstunek. Segregacja jest ok 🙂
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Gospodarki Komunalnej w Błażowej za ciekawe zajęcia, które z pewnością przyczynią się do kształtowania właściwych nawyków w segregacji odpadów.

Podziękowanie za wsparcie akcji

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci serdecznie dziękuje nam za wsparcie akcji ” To Ty Bądź Naszym Świętym Mikołajem”. Dziękujemy naszym uczniom i przedszkolakom za okazaną pomoc.

VIII EDYCJA GMINNEGO KONKURSU NA „NAJPIĘKNIEJSZY STROIK” BOŻONARODZENIOWY

ŁUBNO 2022 r.

Regulamin konkursu

ZAŁĄCZNIK nr 1

ZAŁĄCZNIK nr 2

FINAŁ AKCJI „TO TY BĄDŹ NASZYM ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”

Wszyscy już dostali prezenty mikołajkowe, które sprawiły wiele radości. Uczniowie naszej szkoły bardzo lubią je dostawać ale dzięki temu, że mają dobre serduszka lubią dzielić się tym co mają z potrzebującymi.

Nasza szkoła włączyła się w akcję „To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem”, podczas której zbieraliśmy produkty niezbędne dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Dziękujemy wszystkim uczniom i przedszkolakom, którzy wparli naszą akcję. Dzięki niej mali pacjenci i ich rodziny otrzymają prezenty. To wspaniałe, że również my mogliśmy pomóc Świętemu Mikołajowi.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w naszej szkole

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Wolontariat to  dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Wolontariusz wykonuje dobrowolną i nieodpłatną pracę na rzecz innych osób albo całego społeczeństwa.
Nasi uczniowie i przedszkolaki wykazują się pięknymi postawami i angażują się w liczne akcje charytatywne, które wspierają również nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.
Przedstawiamy zakres zbiórek i pomocy charytatywnej, która organizujemy, jako cała społeczność szkolna:
– zbiórka nakrętek dla Podkarpackiego Hospicjum Dla Dzieci w ramach akcji „Nakręć się na pomaganie”
– włączenie się w zbiórkę elektrośmieci w ramach akcji „Strażaków wspierajmy elektrośmieci oddajmy”
– włączenie się w akcję „Szkoły pełne talentów”
– zbiórka makulatury na budowę studni w Afryce
– włączenie się w zbiórkę produktów w ramach akcji pomocowych dla Ukrainy
– udział w akcji „Pola Nadziei” dla Podkarpackiego Hospicjum Dla Dzieci
– zbiórka produktów w ramach akcji „To TY bądź  naszym Świętym  Mikołajem”
– udział w zbiórce zniczy w ramach akcji „ Światełko pamięci dla Łyczakowa”
– włączenie się w zbiórkę pieniędzy w ramach akcji charytatywnej Run de Podkarpacie
– włączenie się w  zbiórkę pieniędzy w ramach akcji charytatywnej 5 Bieg Mikołajkowy.
Serdecznie dziękujemy naszym przedszkolakom, uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły, za wielką ofiarność i dzisiaj wspólnie świętując najstarsi wolontariusze Szkolnego Koła Caritas doceniając dar serca poczęstowali wszystkich słodkim piernikiem i symbolicznym upominkiem.
Jan Paweł II powiedział :
„Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał”
Takiej radości życzymy wszystkim, którzy wspierają akcje podejmowane przez Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole. Szczególnie dziękujemy Rodzicom naszych uczniów, dzięki którym możemy zaszczepiać już od najmłodszych lat wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, empatię i zaangażowanie w działalność charytatywną.

FINAŁ KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

____________
Wspaniałe prace konkursowe naszych przedszkolaków i uczniów klas I-III, które już w najbliższą niedzielę pojawią się na kiermaszu charytatywnym podczas 5. Biegu Mikołajkowego – Dynów Biega.
Wszystkich gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji

NOŚ ODBLASKI – BĄDŹ BEZPIECZNY

Używanie elementów odblaskowych w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła lub inne opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Używanie elementów odblaskowych  powinno stać się nawykiem. Dlatego też dzisiaj uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez wychowawców, podczas których rozmawiali na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Dzieci uświadomiły sobie znaczenie noszenia elementów odblaskowych. Osoby mające na sobie ciemne ubranie widziane są przez kierującego samochodem zaledwie z 40m, jeśli jednak posiadamy nawet najmniejszy element odblaskowy to stajemy się widoczni już nawet z odległości 150m. Uczniowie słusznie zauważyli, że elementy odblaskowe znajdują się na ich plecakach, butach czy ubraniach. Zgodnie z przepisami ustawy „Prawo o ruchu drogowym” piesi poruszający się po drodze w czasie, gdy zapada zmierzch i znajdują się poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych.

Nasi uczniowie otrzymali dziś opaski odblaskowe, dzięki którym będą jeszcze bardziej widoczni

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

ODPŁATNOŚĆ ZA POSIŁKI DLA UCZNIÓW

Aby uprościć i przyspieszyć przepływ płatności za posiłki dla uczniów, wracamy do wpłat gotówkowych bezpośrednio do:

Oddział Przedszkolny „Słoneczka” – Pani Ewa Pyra

Oddział Przedszkolny „Biedronki” – Pani Marzena Szmul

Klasy I-VIII – Pani Małgorzata Sierant

Wpłaty należy wnosić do siódmego dnia każdego miesiąca, począwszy od płatności za miesiąc listopad.

OGROMNE PODZIĘKOWANIE DLA RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BACHÓRZU

Szkoła to budynek wypełniony uczniami i nauczycielami. Żadna jednak szkoła nie istniałaby bez rodziców, którzy poprzez swoje zaangażowanie i pomoc materialną wspierają jej funkcjonowanie. Składamy serdeczne podziękowania  dla Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu za zakup i powieszenie pięknych firanek we wszystkich klasach naszej szkoły. Z pewnością zakup ten sprawił, że nasze klasy wyglądają piękniej. Serdecznie dziękujemy za to, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc.

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Konkurs plastyczny

Poprzez zabawę rozwijamy kompetencje emocjonalno-społeczne

104 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Pierwszoklasiści rozpoczynają oszczędzanie z SKO

8 listopada do grona uczniów naszej szkoły, którzy już oszczędzaja w SKO dołączyli uczniowie klasy pierwszej. Z rąk szkolnego opiekuna SKO otrzymali kody pierwszego logowania, karty i książeczki oszczędnościowe. Witamy w naszej SKO-wej rodzinie i życzymy wielu skucesów w oszczędzaniu i zdobywaniu wiedzy na temat ekologii, cyberbezpieczeństwa, zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie. Pamiętajcie dla systematycznie oszczędzającego ucznia czeka nagroda. Zachęcamy do odwiedzania naszego bloga https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-bachorzu/

Przedświąteczna akcja Szkolnego Koła Caritas
To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem

Wielkimi krokami zbliża się świąteczny czas. Dzieci już piszą listy do Świętego Mikołaja i z niecierpliwością oczekują na jego przybycie.

Są jednak sytuacje i miejsca, w których potrzeba szczególnego wsparcia i troski, by dzieci tam przebywające w wyjątkowy sposób poczuły magię świąt i zapomniały o troskach dnia codziennego.

Każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem i wspomóc akcję Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci – To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem.

Co należy zrobić ?  Wystarczy zakupić wybrane z listy produkty https://tiny.pl/wwsw3 i dostarczyć je do szkoły.

Akcja trwa do 24 listopada.

Zachęcamy do wsparcia. Dzieci przebywające w hospicjum potrzebują naszego wsparcia materialnego i świadomości, że w trudnych chwilach swojego życia mają na kogo liczyć. Mamy przy tym okazję, by pomóc Świętemu Mikołajowi.

Pasowanie na ucznia

4 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla pierwszoklasistów, ale również dla ich rodziców.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka, który powitał przybyłych rodziców, Panią Dyrektor Oddziału PKO BP w Dynowie Małgorzatę Maszczak-Paraniak, Panią Przewodniczącą Rady Rodziców Ewelinę Domińczyk, nauczycieli i uczniów. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w ciepłych słowach zwrócili się do swoich najmłodszych koleżanek i kolegów witając ich w progach naszej szkoły.
Następnie uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności i wiedzę, którą już zdobyli. Śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Na końcu zaś w obecności zgromadzonych gości złożyli uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązali się do dbania o dobry honor swojej klasy i szkoły, uczyć się pilnie, słuchać nauczycieli i wychowawców. Następnie Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania na ucznia, po którym złożył pierwszoklasistom życzenia wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i wszelkiej pomyślności na kolejne lata nauki szkolnej. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Bachórzu.
Następnie pierwszoklasistów powitali starsi uczniowie z klasy drugiej i trzeciej, którzy śpiewając piosenki i recytując wiersze zapewnili swoich młodszych kolegów, że zawsze mogą liczyć na ich wsparcie i pomoc. Wręczając im przygotowane upominki życzyli im  sukcesów i samych piątek w szkole.
Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy  i upominki od Pani Dyrektor Małgorzaty Maszczak-Paraniak i słodki poczęstunek od Pani Przewodniczącej Rady Rodziców Eweliny Domińczyk. Po części oficjalnej odbyła się tradycyjna już pamiątkowa sesja zdjęciowa i wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów. Ten dzień pełen wrażeń zapadnie na długo w pamięci naszych dzielnych pierwszoklasistów.
Naszym najmłodszym uczniom życzymy sukcesów w nauce oraz samych radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

Leśna edukacja przedszkolaków

W dniu 4 listopada dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych odwiedziła Pani Małgorzata Kopczak z Nadleśnictwo Dynów, Lasy Państwowe .
Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, oglądały eksponaty flory i fauny naszego regionu, dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat pracy leśnika i zasad zachowania się w lesie. Pani Małgorzata podkreśliła, że odwiedzając lasy, jesteśmy tam tylko gośćmi i powinniśmy się właściwie zachowywać.
Taką lekcję na pewno zapamiętamy na długo.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „JESIENNY LAMPION”

Dziś odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ” Jesienny lampion” ogłoszonego początkiem października. Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych we współpracy z Radą Rodziców i pod patronatem Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dynowie.
Wszyscy uczestnicy konkursu w ramach nagrody uczestniczyli w seansie kina sferycznego, który odbył się dziś w naszej szkole oraz otrzymali m.in. pamiątkowe dyplomy.
Pragniemy przypomnieć, że wszystkie prace konkursowe wsparły zbiórkę podczas finału akcji Run de Podkarpacie. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy!

„Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka

„Mała książka – #wielki człowiek” to kampania, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów jest działanie na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Uczniowie klasy pierwszej w dniu dzisiejszym otrzymali z rąk pani Marii Stolarczyk piękne książeczki – „Pierwsze abecadło”. Projekt ma za zadnie zachęcić naszych pierwszoklasistów do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. Nauka czytania to największe wyzwanie, z którym dzieci zmagają się na początku edukacji szkolnej. Dzięki Wyprawce Czytelniczej może się ona stać prawdziwą przyjemnością. Mamy nadzieję, że miłość do książek będzie uczniom towarzyszyć na co dzień.

Pasowanie na przedszkolaka

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu przedszkolnym – Pasowanie na Przedszkolaka. Nasze trzylatki i czterolatki w obecności Pana Dyrektora oraz rodziców miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Po uroczystym przyjęciu do grona przedszkolaków dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Naszym dzielnym przedszkolakom życzymy wielu sukcesów oraz wspaniałej zabawy! 🙂

Nagrodzeni za inwencję i wcielenie się w postacie literackie

27 października nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie za postać literacką. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy licznie wzięli w nim udział, zaskoczyli wszystkim swoją kreatywnością. W wyniku głosowania wyłoniono ex aequo po trzy pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżniono jedenaście osób.

Nagrodzeni otrzymali wartościowe książki  oraz dyplomy.

Finał tegorocznej edycji projektu #BohaterON

Przeprowadziliśmy kolejne zajęcia, finalizujące tegoroczną akcję #BohaterON. Kilka dni wcześniej spersonalizowaliśmy treści zajęć skupiając się na postaciach dwojga Bohaterów – Marii i Kazimierza Piechotków, wybitnych powojennych architektów, znawców architektury synagogalnej. Dzisiaj wysłaliśmy Bohaterom nasze podziękowania, za walkę dla Ojczyzny, za poświęcenie i waleczne serca. Zajęcia u uczniów wzbudziły podziw, wdzięczność i dumę z Powstańców Warszawskich. Mamy nadzieję, że nigdy nie zapomną o ich odwadze.

#SzkołaPamięta – kl. I

#SzkołaPamięta – kl. IV

#SzkołaPamięta – kl. V

#SzkołaPamięta – kl. VI

#SzkołaPamięta – kl. VIII

Konkurs na najlepiej przebraną postać literacką

Koty w butach, Czerwone Kapturki i inni przebierańcy pojawili się na szkolnych korytarzach 25 października. Czym było spowodowane to zamieszanie?

Konkurs na najlepiej przebraną postać literacką został zorganizowany z okazji przypadającego w październiku Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Nasi  uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią i kreatywnością, zaś ci, którzy nie brali udziału w konkursie mogli przyglądać się kreacjom stworzonym przez koleżanki i kolegów.

Dzień postaci z bajek

25 października 2022 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych w Bachórzu wyruszyły do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły, połączony ze szkolnym konkursem na najlepiej przebraną postać literacką. Dzieci przystrojone w bajkowe stroje, wysłuchały fragmentów znanych bajek w wykonaniu uczennic z kółka bibliotecznego. Potem odpowiadały na pytania związane z wysłuchanymi utworami. Ten wyjątkowy dzień był okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Dane nam było Słońca zaćmienie …

We wtorek nastąpiło częściowe zaćmienie Słońca, które można było zobaczyć we wszystkich regionach kraju. Nie mogliśmy przeoczyć takiego wydarzenia astronomicznego. Warto było spojrzeć w niebo.

Odlotowa edukacja

24  października 2022 r. nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z fizyki, które odbyły się na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Organizatorem zajęć była Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Odlotowa edukacja to bezpłatne zajęcia z fizyki, powiązane tematyczne z poszczególnymi działami nauk ścisłych objętych szkolną podstawą programową, a także wykraczających poza nią. Przy pomocy eksperymentów naukowych dokładnie tłumaczone są prawa, zjawiska i reakcje, aby pomóc młodzieży w zrozumieniu i uczeniu się  fizyki.

Zajęcia odbywały się w formie pokazowo – warsztatowej, nasi uczniowie brali czynny udział w eksperymentach fizycznych. Zobaczyli jak zrobić chmurę w butelce, jak powstaje tornado ogniste, dowiedzieli się co to jest implozja oraz zobaczyli jak działa nurek Kartezjusza. Duże zainteresowanie wzbudziły eksperymenty z elektrostatyki i magnetyzmu. Pokazywane doświadczenia są zarówno trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych i domowych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.

W części warsztatowej uczniowie stworzyli własne tornado wodne oraz wykonali tarczę Newtona czyli dysk z kolorowymi sektorami, np. w kolorach tęczy, których barwy i wielkości są tak dobrane, aby przy szybkim obracaniu się krążka obserwator widział go jako jednolicie biały.

Dziękujemy Pani Magdalenie Kulig za bardzo ciekawe przeprowadzenie zajęć. Dzięki znakomitemu ich przygotowaniu, prowadząca je udowodniła, że fizyka owszem jest trudna, ale nie musi być nudna. Po raz kolejny okazało się, że  najlepsza nauka, to nauka przez doświadczanie, próbowanie, testowanie.

„Odlotowa edukacja” to kolejny projekt edukacyjny organizowany przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, który rozwija młodzież i stara się zmienić ich podejście do nauki. Stawia na naukę przez zabawę oraz na kształtowanie u młodych zdolności technicznych. Fundacja stale się rozwija, realizuje coraz to nowe projekty na coraz większą skalę oraz korzysta z najnowocześniejszych urządzeń,  które zwiększają możliwości percepcji uczestników.

#SzkołaPamięta

Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji #SzkołaPamięta. Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych poszczególne klasy udadzą się na cmentarz parafialny w Bachórzu aby zapalić znicze na grobie Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego.

Rodzina Wierzbiańskich wywodzi swe korzenie z Olejowa na Podolu. Aleksander Władysław Wierzbiański (1865-1923) był synem Teofila Wierzbiańskiego i Antoniny z domu Siłka. Przez kilka lat był komendantem posterunku żandarmerii w Olejowie. Nie wiemy, kiedy dokładnie i z jakich powodów rodzina przeniosła się do Bachórza. Możemy jedynie wnioskować, że w poszukiwaniu pracy. Przekazy pośrednie wskazują na rok 1904 lub 1905. W roku 1904 została oddana do użytku linia kolei wąskotorowej Przeworsk – Bachórz – Dynów i to właśnie praca na kolei stała się kolejnym wyzwaniem Wierzbiańskich. Po przeprowadzce do Bachórza, Aleksander Władysław został pracownikiem zarządu kolei, jako naczelnik stacji w Bachórzu. Tutaj zmarł 19 stycznia 1923 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu. W roku 2014, za zgodą wnuczki Aleksandra Władysława, Pani Teresy Wierzbiańskiej-Janota, szkoła w Bachórzu roztoczyła opiekę nad grobem zmarłego. Warto pamiętać, że jego czterej synowie to wybitne postacie: Marian Piotr – prawnik, harcmistrz, wiceprzewodniczący ZHP (1936), komendant Krakowskiej Chorągwi Harcerstwa (1956–1957); Teofil Kazimierz – dziennikarz, pracownik MSZ, po wojnie redaktor Radia Wolna Europa; Adam – prawnik; Bolesław – dziennikarz, pracownik MSZ, minister informacji rządu emigracyjnego, założyciel i wydawca „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku, w 1999 r. odznaczony Orderem Orła Białego.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VIII uczestniczyli w pierwszych zajęciach w ramach tego programu. Poznali wojenne losy Marii i Kazimierza Piechotków – uczestników Powstania Warszawskiego, wybitnych powojennych architektów, znawców architektury synagogalnej.

Na kolejnych zajęciach dokonamy wpisów na portalu www.dumnizpowstańców.pl – nowym, wirtualny miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Pokażemy że jesteśmy dumni z Powstańców Warszawskich, a Bachórz zostanie oznaczony na specjalnej wirtualnej mapie Polski.

Udział naszej szkoły w programie edukacyjnym „Segregacja ma sens!”

21 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach dotyczących właściwej segregacji śmieci, która pomaga chronić środowisko. Panie Edyta Bialic i Renata Tłuczek z Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni” rozpoczęły zajęcia się od wyświetlenia filmu, który wprowadził uczniów do tematu segregacji śmieci i utrwalił kolory pojemników na odpady. Następnie dzieci dowiedziały się o tym, że dzięki właściwej segregacji śmieci wiele odpadów zostaje powtórnie przetworzonych. Dzięki temu mniej marnujemy, a więcej oszczędzamy, odzyskujemy surowce i mniej płacimy za wywóz śmieci. Część teoretyczną zajęć wspaniale uzupełniły zajęcia praktyczne, które dotyczyły segregowania odpadów. Każdy uczeń miał za zadanie wrzucić wybrany odpad do odpowiedniego kosza. Okazało się, że dzieci zadanie wykonały bezbłędnie. W nagrodę każdy uczeń otrzymał balonik i upominek za aktywny udział w zajęciach.
Bardzo dziękujemy za przeprowadzone zajęcia i nawiązaną współpracę z Celowym Związkiem Gmin „Eko-Logiczni”. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pani Dyrektor Biura Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni” Beaty Zaremba, za możliwość współpracy i troskę o edukację ekologiczną młodego pokolenia. Liczymy na dalszą współpracę.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej  http://czgekologiczni.pl/index.php, na której można przeczytać wiele cennych informacji dotyczących segregacji śmieci. Bardzo przydatny, zwłaszcza w najbliższym czasie temat: Jak postępować z odpadami cmentarnymi?
Segregacja odpadów to same korzyści.

Światowy Dzień Owoców i Warzyw w naszej szkole

 21 października to Światowy Dzień Owoców i Warzyw, stąd banany, winogrona, kiwi i wiele innych owoców gościło na ławkach uczniów klasy II i III. Dzieci przystrojone w fartuszki, zaopatrzone w naczynia i narzędzia kuchenne ochoczo zabrały się do przyrządzania sałatek owocowych. Pod okiem pań wychowawczyń: p. M. Sierant i p. Agnieszki Bielec tworzyły smakowite przekąski. Przyniesionych owoców starczyło również na przygotowanie pysznego soku w sokowirówce. Wykonywanym samodzielnie pracom towarzyszyło wiele emocji, wymiany zdań, wskazówek. Niektórzy uczniowie przynieśli nawet własnoręcznie opracowane przepisy, które wykorzystywali w pracy.
  Na koniec była prawdziwa uczta – zajadanie ze smakiem kolorowych przysmaków.

X edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Leśne dyktando”

20 października 2022 r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się X edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Leśne dyktando” dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Zuzanna Dańczak kl. VIII, Bartłomiej Koszelnik kl. VIII i Wiktoria Bujdasz kl. VI. Uczestnicy konkursu (82 osoby z 23 szkół z całego województwa podkarpackiego) mieli za zadanie napisanie poprawnie wysłuchanego tekstu, który zawierał słownictwo związane z lasem i jego mieszkańcami. W kategorii szkoły podstawowe wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Zuzanna Dańczak – gratulujemy!

UCZNIOWIE ODBIERAJĄ PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁ W AKCJI Z RĄK
PANI BEATY WOLAŃSKIEJ

Zebrane w naszej szkole znicze zostały przekazane do Oddziału TVP Rzeszów. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać panią redaktor Beatę Wolańską i odebrać z jej rąk podziękowanie za udział w akcji. Zebrane znicze zostaną przewiezione na Ukrainę, gdzie zostaną zapalone na grobach Polaków, których groby się tam znajdują.

FINAŁ AKCJI ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA 2022

20 października zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę zniczy, które 1 listopada zostaną zapalone na cmentarzu w Łyczakowie. Aby to było możliwe, nasze wsparcie jest niezbędne, bo miejscowych Polaków jest coraz mniej, a polskich grobów tysiące. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom za wsparcie akcji. Zebrane znicze zostaną dostarczone do siedziby Telewizji Rzeszów, która koordynuje akcję. Bardzo ważne jest kształtowanie w dzieciach świadomości historycznej i pamięci o zmarłych.

Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej

Uczniowie klasy pierwszej wzięli dziś udział w zajęciach bibliotecznych. W progu biblioteki szkolnej dzieci powitała wróżka, która zadawała im trudne pytania. Uczniowie klasy pierwszej wykazali się ogromną wiedzą na temat funkcjonowania biblioteki i pracy bibliotekarza. W związku z tym zasłużyli na miano czytelnika naszej szkolnej biblioteki i zostali uroczyście pasowani. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Dzieciom zostały założone karty, dzięki który mogą w pełni korzystać z księgozbioru naszej szkolnej biblioteki. Serdecznie dziękujemy Pani Marii Stolarczyk za zaproszenie na tak ciekawe zajęcia. Liczymy na to, że pierwszoklasiści  do biblioteki będą często zaglądać.

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W JESIENNEJ AKCJI „POLA NADZIEI”

18 października nasza szkoła po raz drugi włączyła się w akcję „Pola Nadziei”. W symbolicznym sadzeniu cebulek wzięli udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Do akcji z wielką radością włączyły się dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wszyscy uczniowie pod opieką swoich wychowawców i pod czujnym okiem pana dyrektora, znakomicie poradzili sobie z posadzeniem cebulek. To pierwszy etap kampanii, kolejny planowany jest wiosną, kiedy żonkile zakwitną. Wtedy zacznie się żonkilowa kwesta, zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na potrzeby podopiecznych placówek, między innymi podkarpackiego hospicjum dla dzieci. Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać pięknych kwiatów, które zobaczymy wiosną.

Dzieje złotego – zajęcia dla uczniów kl. VIII

Uczniowie klasy VIII wzięli dziś udział w ciekawych zajęciach dotyczących historii polskiego złotego.
Polski złoty w postaci monet i banknotów pojawił się w obiegu dopiero u schyłku panowania  Stanisława Augusta Poniatowskiego, w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Pan dyrektor Józef Stolarczyk zapoznał uczniów nie tylko z całą historią naszej waluty. Uczniowie mogli zobaczyć przyniesione zbiory numizmatyczne, obejmujące banknoty i monety, głównie z okresu międzywojennego i końca II wojny światowej. Każdy uczeń otrzymał po zajęciach pięknie wydaną broszurę „Dzieje Złotego”, w której można zobaczyć zdjęcia ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego np. mapy, zdjęcia budynków bankowych sprzed lat. Można w niej znaleźć też liczne biografie osób związanych z historią złotego i przedstawicieli polskich banków oraz Ministrów Skarbu.

Wyrazy wdzięczności i podziękowania składamy naszym strażakom z OSP Bachórz, którzy w ramach wyjazdu gospodarczego, sprzętem i pracą własną, wykonali zabezpieczenie elewacji budynku szkoły i sali gimnastycznej, niszczonej przez czynniki zewnętrzne. Pod kierunkiem prezesa OSP Bachórz Stanisława Hadama pracowali: Dziepak Bogusław, Szczepański Rafał, Szczepański Damian, Szczepański Grzegorz, Sokolik Rafał. Bardzo cieszy nas udział w tej akcji Jasia Hadama, ucznia klasy III. Obserwował starszych druhów, którzy swoim zaangażowaniem dali mu przykład społecznej aktywności. Rośnie nam przyszły prezes OSP Bachórz !

Dzień Papieski

OBCHODY XXII DNIA PAPIESKIEGO

16 października uczniowie naszej szkoły pod opieką siostry Małgorzaty włączyli się w parafialne obchody XXII Dnia Papieskiego. Akcentując uroczysty dzień ubraniem w kolorach papieskich pięknie uczestniczyli w liturgii, czytając czytania, śpiewając psalm i modląc się modlitwą wiernych. Niosąc dary dzieci dziękowały za życie i nauczanie naszego wielkiego rodaka. Po zakończonej mszy świętej w bardzo wielu kościołach w Polsce i na świecie, również w naszym miała miejsce zbiórka charytatywna na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z rodzin niezamożnych. Podczas tej zbiorki nasi uczniowie przekazywali myśli  Jana Pawła II zapisane na żółtych i białych kartkach.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to święto wszystkich, którzy pracują nad tym, aby słowo „edukacja” miało pozytywne znaczenie. A zatem i pracowników obsługi, którzy dbają o to, aby w szkole było czysto i przyjemnie, i uczniów, którzy starają się uczyć jak najlepiej, i rodziców, którzy ich w tym wspierają, i nauczycieli, robiących wszystko, aby uczniowie osiągali jak najlepsze wyniki.

     W dniu dzisiejszym święto Dnia Edukacji Narodowej uświetnili uczniowie słowem, wierszem i piosenką. Były ciepłe słowa, życzenia, kwiaty od Rady Rodziców oraz słodki upominek – niespodzianka od Pani Patrycji Małek. W słowach wierszy i piosenek zostało zawarte sedno słowa „nauka”, czasem pokazane humorystycznie, ale z pozytywnym przekazem.

PIERWSZOKLASIŚCI OTRZYMALI LEGITYMACJE SZKOLNE

14 października jest dniem bardzo wyjątkowym. Dla uczniów klasy pierwszej był tym bardziej miły, ponieważ właśnie dziś otrzymali z rąk Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka swój pierwszy ważny dokument szkolny – legitymację. Wizyta w gabinecie Pana Dyrektora była ogromnym przeżyciem, zwłaszcza, że każdy uczeń musiał potwierdzić odbiór dokumentu swoim podpisem. Pan Dyrektor zapewnił pierwszoklasistów, że posiadanie legitymacji szkolnej świadczy o przynależności do naszej szkoły i serdecznie pogratulował każdemu pierwszoklasiście. Teraz już tylko czekamy na pasowanie 🙂

KONKURS „JESIENNY LAMPION”

Do naszych oddziałów przedszkolnych dotarły przepiękne prace wykonane przez przedszkolaków i ich rodziców w ramach konkursu „Jesienny lampion”.
Jego celem było rozwijanie umiejętności plastycznych i kreatywności dzieci oraz pogłębianie współpracy pomiędzy środowiskiem rodzinnym a przedszkolem. Konkursowe lampiony wesprą zbiórkę podczas niedzielnego finału akcji Run de Podkarpacie.
Dzieciom i Rodzicom gratulujemy pomysłów oraz talentu.
Wszystkich Państwa zapraszamy w niedzielę do Dynowa do sklepiku prowadzonego przez naszą Radę Rodziców, gdzie będzie można nabyć takie cudo i jednocześnie wesprzeć zbiórkę. ❤️🧡💛

Zostaliśmy nominowani

Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października. Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w naszym serwisie internetowym pod adresem: www.nowiny24.pl/nauczyciel

Dzień Edukacji Narodowej – komunikat

14 października jest w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.

Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:20. Kolejno organizujemy: lekcję z wychowawcą, posiłek dla uczniów którzy z niego korzystają, okolicznościowy apel. O godz. 10:45 uczniowie kończą pobyt w szkole. Dla uczniów wymagających opieki świetlicowej zapewniamy tę opiekę. Oddziały przedszkolne pracują normalnie.

Zajęcia biblioteczne

12 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, które odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bachórzu. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i pracą bibliotekarza. Głównym celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie umiejętności współdziałania oraz utrwalanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Najbardziej atrakcyjny dla uczniów okazał się jednak obrazkowy teatrzyk ukryty w „drewnianej skrzynce” .Kamishibai to technika czytania i prezentacji wywodząca się z Japonii, którą najprościej opisać jako teatrzyk obrazkowy.
Serdecznie dziękujemy Paniom Katarzynie Sokolik i Pani Ewelinie Potoczny za zaproszenie do biblioteki i wspaniałe zajęcia, które z pewnością zachęcą do odwiedzania tego miejsca i wypożyczania wartościowych książek. Czytanie to fascynująca przygoda, wzbogaca słownictwo, rozwija uwagę, pamięć. Ułatwia uczenie się i redukuje problemy ortograficzne.
Zachęcamy do czytania

Wyniki konkursu „Wakacyjne pozdrowienia SKO”

Miło nam poinformować, że znamy już laureatów konkursu „Wakacyjne pozdrowienia SKO”. W głosowaniu na blogu internauci zdecydowali, że przyznane zostają dwa pierwsze miejsca dla pozdrowień z Mikołajek, które zostały przesłane przez Maję, Gabrysię i Milenkę oraz dla pozdrowień z trasy przejazdu Tour de Pologne od Adasia i Kacpra.

Gratulujemy pomysłu. Zapraszamy pozostałych uczniów do śledzenia ciekawostek naszego bloga oraz udziału w konkursach.

Dzień Edukacji Narodowej – komunikat

14 października jest w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.

Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:20. Kolejno organizujemy: lekcję z wychowawcą, posiłek dla uczniów którzy z niego korzystają, okolicznościowy apel. O godz. 10:45 uczniowie kończą pobyt w szkole. Dla uczniów wymagających opieki świetlicowej zapewniamy tę opiekę. Oddziały przedszkolne pracują normalnie.

Zajęcia integracyjne w FlyParku w Rzeszowie

Po raz drugi Szkolne Koło Caritas zachęca do wsparcia akcji
„Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Jest  to miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki.

Od wielu już lat z inicjatywy Polskiego Radia Lwów i Konsulatu RP we Lwowie organizowana jest społeczna akcja „Światełko pamięci dla Łyczakowa”, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów.

„Szkolne Koło Caritas”  – działające w naszej szkole zachęca do udziału w tej akcji wszystkich uczniów naszej szkoły. Do czwartku 20 października będą zbierane w naszej szkole biało-czerwone znicze, które 1 listopada zostaną zawiezione do Lwowa.

Niech ta akcja będzie wyrazem naszego patriotyzmu i pamięci o polskich bohaterach. Pomóżmy zachować pamięć o naszych rodakach i zapalić im światełko pamięci.

Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”

Znicze przynosimy do wychowawców. Zachęcamy do udziału w akcji.

RECYKLING MA SENS

28 września uczniowie klas 4-8 wzięli udział w zajęciach dotyczących recyklingu. Pani Maria Bachurska przedstawiła uczniom sposoby postępowania z odpadami. Recykling jest to proces mający na celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że jest to metoda odzysku, w ramach której odpady są przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, a następnie wykorzystywane w pierwotnym lub innym celu. Jest to proces bardzo istotny dla naszego globalnego bezpieczeństwa. Budzenie świadomości u dzieci i młodzieży sprawi, że segregacja odpadów i ich powtórne wykorzystanie staną się ratunkiem dla Ziemi, która jest zasypywana coraz większą ilością śmieci. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie zasady segregacji odpadów i kolory pojemników na poszczególne śmieci.

SKO działające w naszej szkole zachęca wszystkich uczniów do zbierania puszek po napojach, które planujemy sprzedać a uzyskane środki przeznaczyć na zakup gier do świetlicy szkolnej. Dbając o środowisko zbieramy również nakrętki po napojach, które przekazujemy Podkarpackiemu Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie a pieniądze z ich sprzedaży są wykorzystane na zakup leków lub sprzętu do rehabilitacji. W ten sposób dbając o środowisko uczymy się przedsiębiorczości i pomagamy chorym dzieciom.

Zachęcamy uczniów do segregacji śmieci w domu i w szkole. Na dolnym korytarzu w naszej szkole znajduje się nowy kosz, do którego wrzucamy puszki. Jeśli ktoś chce przynieść puszki zebrane w domu, to prosimy to zgłosić wcześniej do wychowawcy lub opiekuna SKO. Dla najbardziej zaangażowanych czekają nagrody. Dbajmy o środowisko. Segregujmy śmieci i wykorzystujmy je ponownie. Recykling ma sens.

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-bachorzu/

Szkolne Blogi to serwis internetowy o charakterze edukacyjnym stworzony przez PKO Bank Polski z myślą o szkołach uczestniczących w programie SKO. Dzięki SKO każda szkoła ma możliwość stworzenia autorskiego bloga, na którym może przedstawiać internautom swoje działania w zakresie m.in edukacji ekonomicznej i rozwoju SKO. Nasza szkoła również posiada swojego bloga szkolne blogi-bachorz, na którym prezentuje zajęcia z przedsiębiorczości i działania w ramach SKO.
Uczniowie na lekcjach informatyki rozmawiali na temat zasad obowiązujących podczas korzystania z zasobów internetowych, przypominali podstawowe zasady NETYKIETY, którą co roku na początku zajęć analizują.
Zachęcamy uczniów do odwiedzenia naszego bloga i promowania osiągnięć uczniów naszej szkoły poprzez lajkowanie wpisów i śledzenie ciekawostek na temat oszczędzania, edukacji ekologicznej, czy zdrowego odżywiania. Blogujmy razem, dzięki temu nasza szkoła może zyskać wiele cennych nagród. Pamiętajmy o zasadach. To bardzo ważne.

#DZIEŃ SZPILEK W NASZEJ SZKOLE

25 września obchodzony jest Dzień Szpilek. To akcja charytatywna, dzięki której pomagamy chorym na raka dzieciom. Wystarczy w tym dniu zrobić sobie zdjęcie w szpilkach i zamieścić je w mediach społecznościowych. Nasze uczennice z radością wzięły udział w akcji a chodzenie po szkole w szpilkach, choć przez chwilę przyniosło wiele radości. Było to niezwykłe doświadczenie. Można było również dostrzec, że nasze najmłodsze dziewczynki świetnie sobie radzą:)

SZKOLNE KOŁO CARITAS ZACHĘCA DO UDZIAŁU W AKCJI „NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE”

Od wielu już lat nasza szkoła bierze udział w akcji „Nakręć się na pomaganie” i pomaga  Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Szkolne Koło Caritas zachęca do zaangażowania się w zbieranie nakrętek. Jest to jedna z najbardziej popularnych akcji charytatywno-ekologicznych. Pozbywając się „śmieci” pomagamy innym. Drodzy uczniowie zachęcamy do włączenia się do akcji „Nakręć się na pomaganie” i przynoszenie nakrętek do szkoły.

Kto może pomagać? Jest to akcja, w której udział może wziąć każdy, wystarczą tylko dobre chęci. Jesteś przedszkolakiem i wypiłeś właśnie pyszny sok, a może mamą której skończył się płyn do płukania tkanin. Zatrzymaj się na chwilę, nie wyrzucaj nakrętki, kapsla, wieczka lub przykrywki. Dla Ciebie to odpad, a dla podopiecznych fundacji szansa na kupno nowych leków

Teatrzyk KAMISHIBAI w oddziałach przedszkolnych

Wprowadzenie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Stopniowo literatura, zwłaszcza w przedszkolach towarzyszy dzieciom na co dzień. Nasze przedszkole zachęca swoich wychowanków do sięgania po książkę.
Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną GBP Dynów możemy pochwalić się tym, że torujemy drogę przyszłym czytelnikom i zaszczepiamy chęć do czytania, utwierdzamy w przekonaniu, że książka to źródło wiedzy i przyjemności.
W dniu dzisiejszym mieliśmy zaszczyt gościć P. Ewelinę Potoczny ,a prywatnie mamę naszego ucznia Tymoteusza, która już po raz kolejny zechciała odwiedzić naszych przedszkolaków z obrazkowym teatrzykiem ukrytym w „drewnianej skrzynce” , bajce „Wierna miłość Klepetana i Maleny, która nie może latać” i „Odważny struś zostaje strażakiem”.

Talenciaki
Pierwsze TALENCIAKI są już u nas!
Zachęcamy do dołączenia do naszej szkolnej akcji.

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W AKCJI „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”

Nasza szkoła włączyła się w akcję Lidla „Szkoły pełne Talentów”. Talenciaki ( specjalne kupony) można otrzymać robiąc zakupy w Lidlu (wśród zakupionych produktów muszą być owoce lub warzywa). Dzięki temu nasza szkoła będzie mogła – za uzbierane Talenciaki (specjalne kupony) – odebrać nagrody w postaci sprzętu sportowego, dydaktycznego czy elektronicznego. Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz wszystkich przyjaciół naszej szkoły do włączenia się w akcję. Talenciaki można przynosić do swoich wychowawców lub przypisać go naszej szkole skanując lub przypisując kod naszej szkole. Szczegóły akcji na stronie https://tiny.pl/wg8b1

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dzień Przedszkolaka to święto ustanowione w 2013 r. dla popularyzowania wychowania przedszkolnego oraz wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej.
W naszych oddziałach przedszkolnych to dzień wyjątkowo radosny, spędzony na wspólnej zabawie. Nie mogło zabraknąć malowania twarzy, konkursów, zabaw z chustą, tańców oraz wspólnego seansu filmowego. Każdy dzielny przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal.
Naszym kochanym Słoneczkom i Biedronkom z okazji ich święta życzymy wielu wspaniałych chwil spędzonych na zabawie i aby uśmiech nigdy nie znikał z ich twarzy

Strażaków wspieramy, elektrosprzęt oddajemy!

Zachęcamy do wsparcia naszych dzielnych strażaków z OSP Bachórz i przynoszenie zużytego sprzętu elektronicznego do jednostki w Bachórzu.
To bardzo ważne, by nie wyrzucać takiego typu odpadów do pozostałych śmieci. Zawarte w nich związki chemiczne są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a porzucone na wysypiskach przedostać się mogą do gleby i wody.
Dbajmy o nasze środowisko.

DZIEŃ KROPKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, twórczych działań, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty, poznać mocne strony i je zaprezentować. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w zajęciach i zabawach związanych z kropką oraz wykonały kreatywne prace plastyczne.

Wręczenie kart rowerowych

Dnia 15 września 2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie pierwszych w życiu praw jazdy, czyli kart rowerowych dla uczniów obecnej klasy V. Wręczenia kart dokonał dyrektor szkoły: Pan Józef Stolarczyk  oraz nauczyciel przygotowujący uczniów Pan Robert Pantoła. Kartę rowerową otrzymało łącznie 9 uczniów. Wcześniej wszyscy uczniowie musieli posiąść umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi rowerzystów. Kolejnymi etapami zmierzającymi do uzyskania karty rowerowej było poprawne wypełnienie testu z przepisów ruchu drogowego oraz egzamin sprawnościowy z umiejętności praktycznych jazdy rowerem.

Gratulujemy małym kierowcom i życzymy im bezpiecznej jazdy

Występ iluzjonisty

Pokaz iluzjonisty to doskonały sposób, by urozmaicić dzieciom dzień. Na taką zabawę czekają z niecierpliwością zwłaszcza najmłodsi uczniowie i przedszkolaki. Nasz dzisiejszy gość wprowadził bardzo miłą atmosferę i skupił uwagę wszystkich na prezentowanych sztuczkach. Ucząc dzieci nowych zapewnił, że wytrwałość i ćwiczenia sprawią, że również oni będą mogli je wykonywać.

Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie z policjantem

Na początku każdego roku szkolnego, po przerwie wakacyjnej, policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne wspierane działaniami profilaktycznymi, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas drogi do szkoły i powrotu do domu. 14 września uczniowie klas I-III z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem dzielnicowym – asp. sztab. Stanisławem Winiarskim. Spotkania z Policją cieszą się dużą popularnością i są przez dzieci wyczekiwane. Pan Stanisław opowiedział pierwszakom a uczniom starszym przypomniał, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, by nie doszło do sytuacji niebezpiecznej. Podczas rozmowy dzieci wykazały się ogromną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. Dziękujemy panu Stanisławowi za tak cenną lekcję dotyczącą bezpieczeństwa.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy w naszej szkole

W związku z obchodzonym w ubiegłą sobotę, 11 września Światowym Dniem Pierwszej Pomocy, nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostały przeprowadzone przez pana Piotra Sarnickiego, który jest nauczycielem edukacji dla bezpieczeństwa w naszej szkole. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej zanim przyjedzie pogotowie. Przypomnieli sobie numery alarmowe i sposób wzywania pomocy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o tym, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej (bezpiecznej). Bardzo ważne i cenne okazały się zajęcia praktyczne, które były przeprowadzone z użyciem fantoma służącego do nauki resuscytacji. Uczniowie z przejęciem podchodzili do próby udzielania pierwszej pomocy. Dzielnie wykonywali wszystkie czynności. Po dzisiejszych zajęciach dzieci są bogatsze w wiedzę i i umiejętności. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli stosować ich w praktyce. Wszystkim życzymy dużo zdrowia 🙂

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie – rekrutacja na semestr zimowy 2022-23

Już 19 września o godz. 10:00  rusza rejestracja na nowy, zimowy semestr 2022-23 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie organizowanego przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie woj. podkarpackiego.

Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 19 września o godzinie 10.00 i potrwają do 26 września (włącznie). 

Zapraszamy na stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisany został sposób rejestracji oraz na profil Facebook’a – Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Dzień Recyklingu Baterii w naszej szkole

Dzień Recyklingu Baterii obchodzony 9 września skłania nas do zgłębienia tego tematu.

9 września 1737 roku urodził się Luigi Galvani, włoski naukowiec, którego badania nad elektrycznością przyczyniły się do opracowania pierwszych baterii. Dokonał tego w 1800 roku Allesandro Volta. Stąd też ten dzień jest Dniem Recyklingu Baterii. Zgłębiając ten temat, warto zadać sobie pytanie: W jaki sposób recyklingować baterie i dlaczego nie warto wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci? Odpowiadając na to pytanie musimy zdać sobie sprawę z tego, że używając wielu sprzętów zasilanych bateryjnie: od zabawek, przez przyrządy kuchenne po depilatory, szczoteczki do zębów czy piloty do telewizora, sprawiamy, że zużycie baterii jest duże. Baterie bardzo szybko stają się odpadem, który  nieodpowiednio zutylizowany zanieczyszcza naszą planetę i może stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin. Baterie zawierają takie składniki jak ołów, kadm, nikiel czy lit. Są to substancje  groźne dla zdrowia i mogą być przyczyną chorób szpiku kostnego, uszkodzenia wątroby, nerek, układu nerwowego, układu kostnego czy obrzęku płuc. Wyrzucenie baterii do zwykłego kosza na śmieci sprawia zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Warto zauważyć, że jedna źle zutylizowana bateria alkaliczna może trwale skazić jeden metr sześcienny gleby a jedna, niewielka, guzikowa bateria, zanieczyścić nawet 50 tysięcy litrów wody.

Nasuwa się pytanie: Jak to zmienić? By zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, warto pomyśleć o tym, żeby  sięgnąć po akumulatory. Dzięki czemu zmniejszymy ilość wyrzucanych baterii, zmniejszając przy tym zużycie cennych surowców na ich produkcję. Oszczędzamy przy tym czas i co ważne pieniądze, ponieważ nie kupujemy zbyt często nowych baterii. Wrzucając baterie i zużyte akumulatory do odpowiednich pojemników, przyczyniamy się do odzyskania nawet 99,5 % składników, które posłużyły do ich wyprodukowania.

Zachęcamy wszystkich do wrzucania baterii do odpowiednich pojemników, które znajdują się w wielu sklepach i szkołach. W naszej szkole również znajduje się pojemnik, dlatego zachęcamy do przynoszenia baterii.

Dbajmy o przyrodę i oszczędzajmy pieniądze

Posiłki w stołówce szkolnej – aktualizacja

W zakładce „Dokumenty” zamieszczony został Regulamin stołówki. Aby uprościć procedury, rezygnujemy z kontaktów poprzez dziennik elektroniczny. Odwoływanie posiłków odbywać się będzie poprzez kontakty telefoniczne. Odwołanie posiłku należy zgłaszać z jednodniowym wyprzedzeniem najpóźniej do godz. 8:00 telefonicznie:

– Oddziały Przedszkolne – Pani Ewa Pyra nr tel. dostępny na grupie fb

– Klasy I-VIII – Pani Małgorzata Sierant nr tel. dostępny na grupie fb

Opłaty za posiłki można dokonywać wyłącznie na wydzielony rachunek bankowy szkoły: 25 9093 0007 2001 0020 6944 0001. W tytule przelewu należy wpisać: za posiłek, imię i nazwisko ucznia, klasa, miesiąc, rok.

Wysokość opłaty za każdy miesiąc będzie podawana:

– dla rodziców dzieci z Oddziałów Przedszkolnych – przez Panią Ewę Pyra,

– dla rodziców dzieci z klas I-VIII – przez Panią Małgorzatę Sierant.

Piesza wycieczka klasy VI nad rzekę SAN

W ramach dotlenienia organizmów uczniowie wraz z wychowawcą wybrali się na pieszą wycieczkę, podczas której podziwiali piękno natury. Wszyscy zauważyli opustoszałe pola to znaczy że jesień zbliża się wielkimi krokami. Po tak miło spędzonych chwilach wszyscy wrócili zadowoleni do domu. I mamy nadzieję, że wody w Sanie przybędzie…

Spotkanie z rodzicami

W dniu 19 września 2022 r. (poniedziałek) na godz. 16:00 zapraszam rodziców na coroczne spotkanie rozpoczynające nowy rok szkolny. Tematem spotkania będą:

 • wybór zarządu Rady Rodziców
 • wybór dni dodatkowo wolnych od zajęć dydaktycznych
 • ewaluacja programu wychowawczo-profilaktycznego
 • zapoznanie ze szkolnym systemem oceniania
 • sprawy organizacyjne, plany na bieżący rok szkolny
 • spotkania z wychowawcami klas (w kl. VIII zapoznanie z procedurami egzaminu ósmoklasistów)

Zapisy na posiłki w stołówce szkolnej

Chętnych rodziców prosimy o składanie deklaracji zgłoszenia na odpłatne posiłki dla uczniów. Na dzień dzisiejszy wysokość opłaty za jeden posiłek przez rodziców wynosi 7 zł, natomiast 3 zł dopłaca organ prowadzący szkołę. Opłaty za posiłki można dokonywać wyłącznie na wydzielony rachunek bankowy wskazany przez szkołę. Odwołanie posiłku w razie nieobecności ucznia w szkole należy zgłaszać z jednodniowym wyprzedzeniem, najpóźniej do godziny 8:00 za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub telefonicznie do wychowawcy klasy. Regulamin stołówki szkolnej, nr konta bankowego, deklaracja korzystania z posiłków oraz oświadczenie o rezygnacji z posiłków, zostaną niebawem zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce „Dokumenty”. Deklaracje drukowane zostały przekazane uczniom. Prosimy o zakończenie zgłoszeń do piątku, aby od poniedziałku 12 września można było wydawać posiłki dla uczniów.

Ostrzeżenie

W dniu 6 września na terenie posesji szkolnej zauważono młodą żmiję. Są one jajożyworodne, młode (ok. 5 – 15 sztuk) rodzą się w sierpniu i wrześniu. W październiku zapadają w sen zimowy, budzą się z niego w marcu. Żmija jest płochliwa, zwykle atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki. Niesprowokowana nie powinna zaatakować, do ukąszenia dochodzi najczęściej np. podczas przypadkowego jej nadepnięcia lub próbie schwytania. Dlatego ostrzegamy zarówno uczniów jak i rodziców przebywających na terenie posesji szkolnej czy korzystających z placu zabaw. Na terenie przyległym do szkoły codziennie dokonujemy sprawdzenia czy nie odnotowano nowych osobników. Do odwołania wstrzymano korzystanie z placu zabaw dla przedszkolaków. Wymieniony zostanie ponadto piasek w piaskownicy.

Nowa pracownia – nowe możliwości dla uczniów

W naszej szkole od roku szkolnego 2022/2023 będzie dostępna dla uczniów nowa klasa chemiczna, która  została wyposażona przy dużym wsparciu sponsorów i merytorycznej pomocy absolwenta naszej szkoły prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu uczniowie będą mogli wykonywać eksperymenty w bezpiecznych warunkach. Serdecznie dziękujemy.

Dzięki ofiarności ludzi, czyniących dla naszej szkoły tak wiele, pomagających nam bez wielkich słów i rozgłosu, pięknieje nie tylko sama szkoła, ale także nasze życie.

Pani Katarzynie Sokolik

za oddanie, troskę o uczniów i wieloletnie zaangażowanie w pracę skarbnika Rady Rodziców oraz działania wspierające całą społeczność Szkoły Podstawowej w Bachórzu, bardzo dziękujemy, życząc wszelkiej pomyślności w życiu, spełnienia osobistych zamierzeń, a nade wszystko dobrego zdrowia.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Zapraszamy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Msza Święta zostanie odprawiona 1 września o godz. 8:30. Od godz. 8:00 nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu. Po przemarszu uczniów z kościoła do szkoły inauguracja roku szkolnego 2022/23 odbędzie się w sali gimnastycznej. Następnie uczniowie spotkają się z wychowawcami klas. 

Uczniowie z Laskówki przyjeżdżają autobusem PKS jak w roku szkolnym poprzednim i wysiadają na przystanku na wysokości kościoła.

Oddziały Przedszkolne 1 września pracują zgodnie z planem dnia.

Równocześnie informujemy o możliwości zgłaszania wniosków o dożywianie dzieci w nowym roku szkolnym 2022/2023 oraz starania się o stypendium szkolne. Szczegółowych informacji w tej sprawie udziela GOPS w Dynowie.  https://gops.gminadynow.pl/

Niebawem udostępnimy informację o posiłkach szkolnych dla uczniów zgodnie z art. 106a ust. 1 ustawy Prawo oświatowe. Korzystanie z tego posiłku będzie dobrowolne i odpłatne.

32 studnia w Afryce – mamy w niej swój udział

Dar mieszkańców Podkarpacia dla miejscowości Mboma w Kamerunie . Kilkanaście kilometrów od Nguélémendouka, gdzie pracuje ksiądz Marek Kapłon – misjonarz pochodzący z Przeworska, powstała studnia Podwyższenia Krzyża Świętego. 20 tysięcy złotych na ten cel udało się zebrać dzięki zbiórkom makulatury, które trwają w archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej. Koordynuje je Grupa Charytatywna z Przeworska.
W wiosce Mboma, w dekanacie Nguélémendouka, brakuje wody pitnej, nie ma dostępu do rzeki. Dlatego mieszkańcy codziennie chodzą po wodę aż 2-3 kilometry. Nowa studnia z wieżą na zbiornik wodny ma to zmienić. Wszystko dzięki zbiórce makulatury, którą koordynuje Grupa Charytatywna z Przeworska pod kierownictwem Ryszard Łuczyk .
Kontenery na makulaturę stoją w kilkunastu miejscowościach regionu Podkarpacia. To właśnie dzięki akcji „Makulatura na Misje” mieszkańcy afrykańskich wiosek mają dostęp do wody pitnej.
Mieszkańcy Mboma są bardzo zadowoleni że mają studnię w swojej wiosce. W niedzielę 28 sierpnia została ona uroczyście poświęcona przez Księdza Biskupa Jana Ozgę po Mszy Świętej z okazji Święta Parafialnego.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tej akcji. Jednocześnie pragniemy poinformować, że Msza Święta w intencji wszystkich przyjaciół Misji w Kamerunie, dobroczyńców i ofiarodawców studni w Mboma, zostanie odprawiona w dniu 14 września 2022 roku o godzinie 16.00 w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

NOŚ ODBLASKI – BĄDŹ BEZPIECZNY

Używanie elementów odblaskowych w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła lub inne opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Używanie elementów odblaskowych  powinno stać się nawykiem. Dlatego też dzisiaj uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez wychowawców, podczas których rozmawiali na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Dzieci uświadomiły sobie znaczenie noszenia elementów odblaskowych. Osoby mające na sobie ciemne ubranie widziane są przez kierującego samochodem zaledwie z 40m, jeśli jednak posiadamy nawet najmniejszy element odblaskowy to stajemy się widoczni już nawet z odległości 150m. Uczniowie słusznie zauważyli, że elementy odblaskowe znajdują się na ich plecakach, butach czy ubraniach. Zgodnie z przepisami ustawy „Prawo o ruchu drogowym” piesi poruszający się po drodze w czasie, gdy zapada zmierzch i znajdują się poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych.

Nasi uczniowie otrzymali dziś opaski odblaskowe, dzięki którym będą jeszcze bardziej widoczni

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

ODPŁATNOŚĆ ZA POSIŁKI DLA UCZNIÓW

Aby uprościć i przyspieszyć przepływ płatności za posiłki dla uczniów, wracamy do wpłat gotówkowych bezpośrednio do:

Oddział Przedszkolny „Słoneczka” – Pani Ewa Pyra

Oddział Przedszkolny „Biedronki” – Pani Marzena Szmul

Klasy I-VIII – Pani Małgorzata Sierant

Wpłaty należy wnosić do siódmego dnia każdego miesiąca, począwszy od płatności za miesiąc listopad.

OGROMNE PODZIĘKOWANIE DLA RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BACHÓRZU

Szkoła to budynek wypełniony uczniami i nauczycielami. Żadna jednak szkoła nie istniałaby bez rodziców, którzy poprzez swoje zaangażowanie i pomoc materialną wspierają jej funkcjonowanie. Składamy serdeczne podziękowania  dla Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu za zakup i powieszenie pięknych firanek we wszystkich klasach naszej szkoły. Z pewnością zakup ten sprawił, że nasze klasy wyglądają piękniej. Serdecznie dziękujemy za to, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc.

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Konkurs plastyczny

Poprzez zabawę rozwijamy kompetencje emocjonalno-społeczne

104 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Pierwszoklasiści rozpoczynają oszczędzanie z SKO

8 listopada do grona uczniów naszej szkoły, którzy już oszczędzaja w SKO dołączyli uczniowie klasy pierwszej. Z rąk szkolnego opiekuna SKO otrzymali kody pierwszego logowania, karty i książeczki oszczędnościowe. Witamy w naszej SKO-wej rodzinie i życzymy wielu skucesów w oszczędzaniu i zdobywaniu wiedzy na temat ekologii, cyberbezpieczeństwa, zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie. Pamiętajcie dla systematycznie oszczędzającego ucznia czeka nagroda. Zachęcamy do odwiedzania naszego bloga https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-bachorzu/

Przedświąteczna akcja Szkolnego Koła Caritas
To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem

Wielkimi krokami zbliża się świąteczny czas. Dzieci już piszą listy do Świętego Mikołaja i z niecierpliwością oczekują na jego przybycie.

Są jednak sytuacje i miejsca, w których potrzeba szczególnego wsparcia i troski, by dzieci tam przebywające w wyjątkowy sposób poczuły magię świąt i zapomniały o troskach dnia codziennego.

Każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem i wspomóc akcję Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci – To Ty bądź naszym Świętym Mikołajem.

Co należy zrobić ?  Wystarczy zakupić wybrane z listy produkty https://tiny.pl/wwsw3 i dostarczyć je do szkoły.

Akcja trwa do 24 listopada.

Zachęcamy do wsparcia. Dzieci przebywające w hospicjum potrzebują naszego wsparcia materialnego i świadomości, że w trudnych chwilach swojego życia mają na kogo liczyć. Mamy przy tym okazję, by pomóc Świętemu Mikołajowi.

Pasowanie na ucznia

4 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla pierwszoklasistów, ale również dla ich rodziców.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka, który powitał przybyłych rodziców, Panią Dyrektor Oddziału PKO BP w Dynowie Małgorzatę Maszczak-Paraniak, Panią Przewodniczącą Rady Rodziców Ewelinę Domińczyk, nauczycieli i uczniów. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w ciepłych słowach zwrócili się do swoich najmłodszych koleżanek i kolegów witając ich w progach naszej szkoły.
Następnie uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności i wiedzę, którą już zdobyli. Śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Na końcu zaś w obecności zgromadzonych gości złożyli uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązali się do dbania o dobry honor swojej klasy i szkoły, uczyć się pilnie, słuchać nauczycieli i wychowawców. Następnie Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania na ucznia, po którym złożył pierwszoklasistom życzenia wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i wszelkiej pomyślności na kolejne lata nauki szkolnej. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Bachórzu.
Następnie pierwszoklasistów powitali starsi uczniowie z klasy drugiej i trzeciej, którzy śpiewając piosenki i recytując wiersze zapewnili swoich młodszych kolegów, że zawsze mogą liczyć na ich wsparcie i pomoc. Wręczając im przygotowane upominki życzyli im  sukcesów i samych piątek w szkole.
Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy  i upominki od Pani Dyrektor Małgorzaty Maszczak-Paraniak i słodki poczęstunek od Pani Przewodniczącej Rady Rodziców Eweliny Domińczyk. Po części oficjalnej odbyła się tradycyjna już pamiątkowa sesja zdjęciowa i wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów. Ten dzień pełen wrażeń zapadnie na długo w pamięci naszych dzielnych pierwszoklasistów.
Naszym najmłodszym uczniom życzymy sukcesów w nauce oraz samych radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

Leśna edukacja przedszkolaków

W dniu 4 listopada dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych odwiedziła Pani Małgorzata Kopczak z Nadleśnictwo Dynów, Lasy Państwowe .
Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, oglądały eksponaty flory i fauny naszego regionu, dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat pracy leśnika i zasad zachowania się w lesie. Pani Małgorzata podkreśliła, że odwiedzając lasy, jesteśmy tam tylko gośćmi i powinniśmy się właściwie zachowywać.
Taką lekcję na pewno zapamiętamy na długo.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „JESIENNY LAMPION”

Dziś odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ” Jesienny lampion” ogłoszonego początkiem października. Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych we współpracy z Radą Rodziców i pod patronatem Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dynowie.
Wszyscy uczestnicy konkursu w ramach nagrody uczestniczyli w seansie kina sferycznego, który odbył się dziś w naszej szkole oraz otrzymali m.in. pamiątkowe dyplomy.
Pragniemy przypomnieć, że wszystkie prace konkursowe wsparły zbiórkę podczas finału akcji Run de Podkarpacie. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy!

„Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka

„Mała książka – #wielki człowiek” to kampania, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów jest działanie na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Uczniowie klasy pierwszej w dniu dzisiejszym otrzymali z rąk pani Marii Stolarczyk piękne książeczki – „Pierwsze abecadło”. Projekt ma za zadnie zachęcić naszych pierwszoklasistów do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. Nauka czytania to największe wyzwanie, z którym dzieci zmagają się na początku edukacji szkolnej. Dzięki Wyprawce Czytelniczej może się ona stać prawdziwą przyjemnością. Mamy nadzieję, że miłość do książek będzie uczniom towarzyszyć na co dzień.

Pasowanie na przedszkolaka

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu przedszkolnym – Pasowanie na Przedszkolaka. Nasze trzylatki i czterolatki w obecności Pana Dyrektora oraz rodziców miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Po uroczystym przyjęciu do grona przedszkolaków dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Naszym dzielnym przedszkolakom życzymy wielu sukcesów oraz wspaniałej zabawy! 🙂

Nagrodzeni za inwencję i wcielenie się w postacie literackie

27 października nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie za postać literacką. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy licznie wzięli w nim udział, zaskoczyli wszystkim swoją kreatywnością. W wyniku głosowania wyłoniono ex aequo po trzy pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżniono jedenaście osób.

Nagrodzeni otrzymali wartościowe książki  oraz dyplomy.

Finał tegorocznej edycji projektu #BohaterON

Przeprowadziliśmy kolejne zajęcia, finalizujące tegoroczną akcję #BohaterON. Kilka dni wcześniej spersonalizowaliśmy treści zajęć skupiając się na postaciach dwojga Bohaterów – Marii i Kazimierza Piechotków, wybitnych powojennych architektów, znawców architektury synagogalnej. Dzisiaj wysłaliśmy Bohaterom nasze podziękowania, za walkę dla Ojczyzny, za poświęcenie i waleczne serca. Zajęcia u uczniów wzbudziły podziw, wdzięczność i dumę z Powstańców Warszawskich. Mamy nadzieję, że nigdy nie zapomną o ich odwadze.

#SzkołaPamięta – kl. I

#SzkołaPamięta – kl. IV

#SzkołaPamięta – kl. V

#SzkołaPamięta – kl. VI

#SzkołaPamięta – kl. VIII

Konkurs na najlepiej przebraną postać literacką

Koty w butach, Czerwone Kapturki i inni przebierańcy pojawili się na szkolnych korytarzach 25 października. Czym było spowodowane to zamieszanie?

Konkurs na najlepiej przebraną postać literacką został zorganizowany z okazji przypadającego w październiku Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Nasi  uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią i kreatywnością, zaś ci, którzy nie brali udziału w konkursie mogli przyglądać się kreacjom stworzonym przez koleżanki i kolegów.

Dzień postaci z bajek

25 października 2022 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych w Bachórzu wyruszyły do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły, połączony ze szkolnym konkursem na najlepiej przebraną postać literacką. Dzieci przystrojone w bajkowe stroje, wysłuchały fragmentów znanych bajek w wykonaniu uczennic z kółka bibliotecznego. Potem odpowiadały na pytania związane z wysłuchanymi utworami. Ten wyjątkowy dzień był okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Dane nam było Słońca zaćmienie …

We wtorek nastąpiło częściowe zaćmienie Słońca, które można było zobaczyć we wszystkich regionach kraju. Nie mogliśmy przeoczyć takiego wydarzenia astronomicznego. Warto było spojrzeć w niebo.

Odlotowa edukacja

24  października 2022 r. nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z fizyki, które odbyły się na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Organizatorem zajęć była Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Odlotowa edukacja to bezpłatne zajęcia z fizyki, powiązane tematyczne z poszczególnymi działami nauk ścisłych objętych szkolną podstawą programową, a także wykraczających poza nią. Przy pomocy eksperymentów naukowych dokładnie tłumaczone są prawa, zjawiska i reakcje, aby pomóc młodzieży w zrozumieniu i uczeniu się  fizyki.

Zajęcia odbywały się w formie pokazowo – warsztatowej, nasi uczniowie brali czynny udział w eksperymentach fizycznych. Zobaczyli jak zrobić chmurę w butelce, jak powstaje tornado ogniste, dowiedzieli się co to jest implozja oraz zobaczyli jak działa nurek Kartezjusza. Duże zainteresowanie wzbudziły eksperymenty z elektrostatyki i magnetyzmu. Pokazywane doświadczenia są zarówno trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych i domowych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.

W części warsztatowej uczniowie stworzyli własne tornado wodne oraz wykonali tarczę Newtona czyli dysk z kolorowymi sektorami, np. w kolorach tęczy, których barwy i wielkości są tak dobrane, aby przy szybkim obracaniu się krążka obserwator widział go jako jednolicie biały.

Dziękujemy Pani Magdalenie Kulig za bardzo ciekawe przeprowadzenie zajęć. Dzięki znakomitemu ich przygotowaniu, prowadząca je udowodniła, że fizyka owszem jest trudna, ale nie musi być nudna. Po raz kolejny okazało się, że  najlepsza nauka, to nauka przez doświadczanie, próbowanie, testowanie.

„Odlotowa edukacja” to kolejny projekt edukacyjny organizowany przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, który rozwija młodzież i stara się zmienić ich podejście do nauki. Stawia na naukę przez zabawę oraz na kształtowanie u młodych zdolności technicznych. Fundacja stale się rozwija, realizuje coraz to nowe projekty na coraz większą skalę oraz korzysta z najnowocześniejszych urządzeń,  które zwiększają możliwości percepcji uczestników.

#SzkołaPamięta

Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji #SzkołaPamięta. Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych poszczególne klasy udadzą się na cmentarz parafialny w Bachórzu aby zapalić znicze na grobie Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego.

Rodzina Wierzbiańskich wywodzi swe korzenie z Olejowa na Podolu. Aleksander Władysław Wierzbiański (1865-1923) był synem Teofila Wierzbiańskiego i Antoniny z domu Siłka. Przez kilka lat był komendantem posterunku żandarmerii w Olejowie. Nie wiemy, kiedy dokładnie i z jakich powodów rodzina przeniosła się do Bachórza. Możemy jedynie wnioskować, że w poszukiwaniu pracy. Przekazy pośrednie wskazują na rok 1904 lub 1905. W roku 1904 została oddana do użytku linia kolei wąskotorowej Przeworsk – Bachórz – Dynów i to właśnie praca na kolei stała się kolejnym wyzwaniem Wierzbiańskich. Po przeprowadzce do Bachórza, Aleksander Władysław został pracownikiem zarządu kolei, jako naczelnik stacji w Bachórzu. Tutaj zmarł 19 stycznia 1923 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu. W roku 2014, za zgodą wnuczki Aleksandra Władysława, Pani Teresy Wierzbiańskiej-Janota, szkoła w Bachórzu roztoczyła opiekę nad grobem zmarłego. Warto pamiętać, że jego czterej synowie to wybitne postacie: Marian Piotr – prawnik, harcmistrz, wiceprzewodniczący ZHP (1936), komendant Krakowskiej Chorągwi Harcerstwa (1956–1957); Teofil Kazimierz – dziennikarz, pracownik MSZ, po wojnie redaktor Radia Wolna Europa; Adam – prawnik; Bolesław – dziennikarz, pracownik MSZ, minister informacji rządu emigracyjnego, założyciel i wydawca „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku, w 1999 r. odznaczony Orderem Orła Białego.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VIII uczestniczyli w pierwszych zajęciach w ramach tego programu. Poznali wojenne losy Marii i Kazimierza Piechotków – uczestników Powstania Warszawskiego, wybitnych powojennych architektów, znawców architektury synagogalnej.

Na kolejnych zajęciach dokonamy wpisów na portalu www.dumnizpowstańców.pl – nowym, wirtualny miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Pokażemy że jesteśmy dumni z Powstańców Warszawskich, a Bachórz zostanie oznaczony na specjalnej wirtualnej mapie Polski.

Udział naszej szkoły w programie edukacyjnym „Segregacja ma sens!”

21 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach dotyczących właściwej segregacji śmieci, która pomaga chronić środowisko. Panie Edyta Bialic i Renata Tłuczek z Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni” rozpoczęły zajęcia się od wyświetlenia filmu, który wprowadził uczniów do tematu segregacji śmieci i utrwalił kolory pojemników na odpady. Następnie dzieci dowiedziały się o tym, że dzięki właściwej segregacji śmieci wiele odpadów zostaje powtórnie przetworzonych. Dzięki temu mniej marnujemy, a więcej oszczędzamy, odzyskujemy surowce i mniej płacimy za wywóz śmieci. Część teoretyczną zajęć wspaniale uzupełniły zajęcia praktyczne, które dotyczyły segregowania odpadów. Każdy uczeń miał za zadanie wrzucić wybrany odpad do odpowiedniego kosza. Okazało się, że dzieci zadanie wykonały bezbłędnie. W nagrodę każdy uczeń otrzymał balonik i upominek za aktywny udział w zajęciach.
Bardzo dziękujemy za przeprowadzone zajęcia i nawiązaną współpracę z Celowym Związkiem Gmin „Eko-Logiczni”. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pani Dyrektor Biura Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni” Beaty Zaremba, za możliwość współpracy i troskę o edukację ekologiczną młodego pokolenia. Liczymy na dalszą współpracę.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej  http://czgekologiczni.pl/index.php, na której można przeczytać wiele cennych informacji dotyczących segregacji śmieci. Bardzo przydatny, zwłaszcza w najbliższym czasie temat: Jak postępować z odpadami cmentarnymi?
Segregacja odpadów to same korzyści.

Światowy Dzień Owoców i Warzyw w naszej szkole

 21 października to Światowy Dzień Owoców i Warzyw, stąd banany, winogrona, kiwi i wiele innych owoców gościło na ławkach uczniów klasy II i III. Dzieci przystrojone w fartuszki, zaopatrzone w naczynia i narzędzia kuchenne ochoczo zabrały się do przyrządzania sałatek owocowych. Pod okiem pań wychowawczyń: p. M. Sierant i p. Agnieszki Bielec tworzyły smakowite przekąski. Przyniesionych owoców starczyło również na przygotowanie pysznego soku w sokowirówce. Wykonywanym samodzielnie pracom towarzyszyło wiele emocji, wymiany zdań, wskazówek. Niektórzy uczniowie przynieśli nawet własnoręcznie opracowane przepisy, które wykorzystywali w pracy.
  Na koniec była prawdziwa uczta – zajadanie ze smakiem kolorowych przysmaków.

X edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Leśne dyktando”

20 października 2022 r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się X edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Leśne dyktando” dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Zuzanna Dańczak kl. VIII, Bartłomiej Koszelnik kl. VIII i Wiktoria Bujdasz kl. VI. Uczestnicy konkursu (82 osoby z 23 szkół z całego województwa podkarpackiego) mieli za zadanie napisanie poprawnie wysłuchanego tekstu, który zawierał słownictwo związane z lasem i jego mieszkańcami. W kategorii szkoły podstawowe wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Zuzanna Dańczak – gratulujemy!

UCZNIOWIE ODBIERAJĄ PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁ W AKCJI Z RĄK
PANI BEATY WOLAŃSKIEJ

Zebrane w naszej szkole znicze zostały przekazane do Oddziału TVP Rzeszów. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać panią redaktor Beatę Wolańską i odebrać z jej rąk podziękowanie za udział w akcji. Zebrane znicze zostaną przewiezione na Ukrainę, gdzie zostaną zapalone na grobach Polaków, których groby się tam znajdują.

FINAŁ AKCJI ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA 2022

20 października zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę zniczy, które 1 listopada zostaną zapalone na cmentarzu w Łyczakowie. Aby to było możliwe, nasze wsparcie jest niezbędne, bo miejscowych Polaków jest coraz mniej, a polskich grobów tysiące. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom za wsparcie akcji. Zebrane znicze zostaną dostarczone do siedziby Telewizji Rzeszów, która koordynuje akcję. Bardzo ważne jest kształtowanie w dzieciach świadomości historycznej i pamięci o zmarłych.

Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej

Uczniowie klasy pierwszej wzięli dziś udział w zajęciach bibliotecznych. W progu biblioteki szkolnej dzieci powitała wróżka, która zadawała im trudne pytania. Uczniowie klasy pierwszej wykazali się ogromną wiedzą na temat funkcjonowania biblioteki i pracy bibliotekarza. W związku z tym zasłużyli na miano czytelnika naszej szkolnej biblioteki i zostali uroczyście pasowani. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Dzieciom zostały założone karty, dzięki który mogą w pełni korzystać z księgozbioru naszej szkolnej biblioteki. Serdecznie dziękujemy Pani Marii Stolarczyk za zaproszenie na tak ciekawe zajęcia. Liczymy na to, że pierwszoklasiści  do biblioteki będą często zaglądać.

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W JESIENNEJ AKCJI „POLA NADZIEI”

18 października nasza szkoła po raz drugi włączyła się w akcję „Pola Nadziei”. W symbolicznym sadzeniu cebulek wzięli udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Do akcji z wielką radością włączyły się dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wszyscy uczniowie pod opieką swoich wychowawców i pod czujnym okiem pana dyrektora, znakomicie poradzili sobie z posadzeniem cebulek. To pierwszy etap kampanii, kolejny planowany jest wiosną, kiedy żonkile zakwitną. Wtedy zacznie się żonkilowa kwesta, zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na potrzeby podopiecznych placówek, między innymi podkarpackiego hospicjum dla dzieci. Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać pięknych kwiatów, które zobaczymy wiosną.

Dzieje złotego – zajęcia dla uczniów kl. VIII

Uczniowie klasy VIII wzięli dziś udział w ciekawych zajęciach dotyczących historii polskiego złotego.
Polski złoty w postaci monet i banknotów pojawił się w obiegu dopiero u schyłku panowania  Stanisława Augusta Poniatowskiego, w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Pan dyrektor Józef Stolarczyk zapoznał uczniów nie tylko z całą historią naszej waluty. Uczniowie mogli zobaczyć przyniesione zbiory numizmatyczne, obejmujące banknoty i monety, głównie z okresu międzywojennego i końca II wojny światowej. Każdy uczeń otrzymał po zajęciach pięknie wydaną broszurę „Dzieje Złotego”, w której można zobaczyć zdjęcia ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego np. mapy, zdjęcia budynków bankowych sprzed lat. Można w niej znaleźć też liczne biografie osób związanych z historią złotego i przedstawicieli polskich banków oraz Ministrów Skarbu.

Wyrazy wdzięczności i podziękowania składamy naszym strażakom z OSP Bachórz, którzy w ramach wyjazdu gospodarczego, sprzętem i pracą własną, wykonali zabezpieczenie elewacji budynku szkoły i sali gimnastycznej, niszczonej przez czynniki zewnętrzne. Pod kierunkiem prezesa OSP Bachórz Stanisława Hadama pracowali: Dziepak Bogusław, Szczepański Rafał, Szczepański Damian, Szczepański Grzegorz, Sokolik Rafał. Bardzo cieszy nas udział w tej akcji Jasia Hadama, ucznia klasy III. Obserwował starszych druhów, którzy swoim zaangażowaniem dali mu przykład społecznej aktywności. Rośnie nam przyszły prezes OSP Bachórz !

Dzień Papieski

OBCHODY XXII DNIA PAPIESKIEGO

16 października uczniowie naszej szkoły pod opieką siostry Małgorzaty włączyli się w parafialne obchody XXII Dnia Papieskiego. Akcentując uroczysty dzień ubraniem w kolorach papieskich pięknie uczestniczyli w liturgii, czytając czytania, śpiewając psalm i modląc się modlitwą wiernych. Niosąc dary dzieci dziękowały za życie i nauczanie naszego wielkiego rodaka. Po zakończonej mszy świętej w bardzo wielu kościołach w Polsce i na świecie, również w naszym miała miejsce zbiórka charytatywna na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z rodzin niezamożnych. Podczas tej zbiorki nasi uczniowie przekazywali myśli  Jana Pawła II zapisane na żółtych i białych kartkach.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to święto wszystkich, którzy pracują nad tym, aby słowo „edukacja” miało pozytywne znaczenie. A zatem i pracowników obsługi, którzy dbają o to, aby w szkole było czysto i przyjemnie, i uczniów, którzy starają się uczyć jak najlepiej, i rodziców, którzy ich w tym wspierają, i nauczycieli, robiących wszystko, aby uczniowie osiągali jak najlepsze wyniki.

     W dniu dzisiejszym święto Dnia Edukacji Narodowej uświetnili uczniowie słowem, wierszem i piosenką. Były ciepłe słowa, życzenia, kwiaty od Rady Rodziców oraz słodki upominek – niespodzianka od Pani Patrycji Małek. W słowach wierszy i piosenek zostało zawarte sedno słowa „nauka”, czasem pokazane humorystycznie, ale z pozytywnym przekazem.

PIERWSZOKLASIŚCI OTRZYMALI LEGITYMACJE SZKOLNE

14 października jest dniem bardzo wyjątkowym. Dla uczniów klasy pierwszej był tym bardziej miły, ponieważ właśnie dziś otrzymali z rąk Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka swój pierwszy ważny dokument szkolny – legitymację. Wizyta w gabinecie Pana Dyrektora była ogromnym przeżyciem, zwłaszcza, że każdy uczeń musiał potwierdzić odbiór dokumentu swoim podpisem. Pan Dyrektor zapewnił pierwszoklasistów, że posiadanie legitymacji szkolnej świadczy o przynależności do naszej szkoły i serdecznie pogratulował każdemu pierwszoklasiście. Teraz już tylko czekamy na pasowanie 🙂

KONKURS „JESIENNY LAMPION”

Do naszych oddziałów przedszkolnych dotarły przepiękne prace wykonane przez przedszkolaków i ich rodziców w ramach konkursu „Jesienny lampion”.
Jego celem było rozwijanie umiejętności plastycznych i kreatywności dzieci oraz pogłębianie współpracy pomiędzy środowiskiem rodzinnym a przedszkolem. Konkursowe lampiony wesprą zbiórkę podczas niedzielnego finału akcji Run de Podkarpacie.
Dzieciom i Rodzicom gratulujemy pomysłów oraz talentu.
Wszystkich Państwa zapraszamy w niedzielę do Dynowa do sklepiku prowadzonego przez naszą Radę Rodziców, gdzie będzie można nabyć takie cudo i jednocześnie wesprzeć zbiórkę. ❤️🧡💛

Zostaliśmy nominowani

Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października. Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w naszym serwisie internetowym pod adresem: www.nowiny24.pl/nauczyciel

Dzień Edukacji Narodowej – komunikat

14 października jest w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.

Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:20. Kolejno organizujemy: lekcję z wychowawcą, posiłek dla uczniów którzy z niego korzystają, okolicznościowy apel. O godz. 10:45 uczniowie kończą pobyt w szkole. Dla uczniów wymagających opieki świetlicowej zapewniamy tę opiekę. Oddziały przedszkolne pracują normalnie.

Zajęcia biblioteczne

12 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, które odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bachórzu. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i pracą bibliotekarza. Głównym celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie umiejętności współdziałania oraz utrwalanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Najbardziej atrakcyjny dla uczniów okazał się jednak obrazkowy teatrzyk ukryty w „drewnianej skrzynce” .Kamishibai to technika czytania i prezentacji wywodząca się z Japonii, którą najprościej opisać jako teatrzyk obrazkowy.
Serdecznie dziękujemy Paniom Katarzynie Sokolik i Pani Ewelinie Potoczny za zaproszenie do biblioteki i wspaniałe zajęcia, które z pewnością zachęcą do odwiedzania tego miejsca i wypożyczania wartościowych książek. Czytanie to fascynująca przygoda, wzbogaca słownictwo, rozwija uwagę, pamięć. Ułatwia uczenie się i redukuje problemy ortograficzne.
Zachęcamy do czytania

Wyniki konkursu „Wakacyjne pozdrowienia SKO”

Miło nam poinformować, że znamy już laureatów konkursu „Wakacyjne pozdrowienia SKO”. W głosowaniu na blogu internauci zdecydowali, że przyznane zostają dwa pierwsze miejsca dla pozdrowień z Mikołajek, które zostały przesłane przez Maję, Gabrysię i Milenkę oraz dla pozdrowień z trasy przejazdu Tour de Pologne od Adasia i Kacpra.

Gratulujemy pomysłu. Zapraszamy pozostałych uczniów do śledzenia ciekawostek naszego bloga oraz udziału w konkursach.

Dzień Edukacji Narodowej – komunikat

14 października jest w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.

Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:20. Kolejno organizujemy: lekcję z wychowawcą, posiłek dla uczniów którzy z niego korzystają, okolicznościowy apel. O godz. 10:45 uczniowie kończą pobyt w szkole. Dla uczniów wymagających opieki świetlicowej zapewniamy tę opiekę. Oddziały przedszkolne pracują normalnie.

Zajęcia integracyjne w FlyParku w Rzeszowie

Po raz drugi Szkolne Koło Caritas zachęca do wsparcia akcji
„Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Jest  to miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki.

Od wielu już lat z inicjatywy Polskiego Radia Lwów i Konsulatu RP we Lwowie organizowana jest społeczna akcja „Światełko pamięci dla Łyczakowa”, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów.

„Szkolne Koło Caritas”  – działające w naszej szkole zachęca do udziału w tej akcji wszystkich uczniów naszej szkoły. Do czwartku 20 października będą zbierane w naszej szkole biało-czerwone znicze, które 1 listopada zostaną zawiezione do Lwowa.

Niech ta akcja będzie wyrazem naszego patriotyzmu i pamięci o polskich bohaterach. Pomóżmy zachować pamięć o naszych rodakach i zapalić im światełko pamięci.

Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”

Znicze przynosimy do wychowawców. Zachęcamy do udziału w akcji.

RECYKLING MA SENS

28 września uczniowie klas 4-8 wzięli udział w zajęciach dotyczących recyklingu. Pani Maria Bachurska przedstawiła uczniom sposoby postępowania z odpadami. Recykling jest to proces mający na celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że jest to metoda odzysku, w ramach której odpady są przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, a następnie wykorzystywane w pierwotnym lub innym celu. Jest to proces bardzo istotny dla naszego globalnego bezpieczeństwa. Budzenie świadomości u dzieci i młodzieży sprawi, że segregacja odpadów i ich powtórne wykorzystanie staną się ratunkiem dla Ziemi, która jest zasypywana coraz większą ilością śmieci. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie zasady segregacji odpadów i kolory pojemników na poszczególne śmieci.

SKO działające w naszej szkole zachęca wszystkich uczniów do zbierania puszek po napojach, które planujemy sprzedać a uzyskane środki przeznaczyć na zakup gier do świetlicy szkolnej. Dbając o środowisko zbieramy również nakrętki po napojach, które przekazujemy Podkarpackiemu Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie a pieniądze z ich sprzedaży są wykorzystane na zakup leków lub sprzętu do rehabilitacji. W ten sposób dbając o środowisko uczymy się przedsiębiorczości i pomagamy chorym dzieciom.

Zachęcamy uczniów do segregacji śmieci w domu i w szkole. Na dolnym korytarzu w naszej szkole znajduje się nowy kosz, do którego wrzucamy puszki. Jeśli ktoś chce przynieść puszki zebrane w domu, to prosimy to zgłosić wcześniej do wychowawcy lub opiekuna SKO. Dla najbardziej zaangażowanych czekają nagrody. Dbajmy o środowisko. Segregujmy śmieci i wykorzystujmy je ponownie. Recykling ma sens.

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-bachorzu/

Szkolne Blogi to serwis internetowy o charakterze edukacyjnym stworzony przez PKO Bank Polski z myślą o szkołach uczestniczących w programie SKO. Dzięki SKO każda szkoła ma możliwość stworzenia autorskiego bloga, na którym może przedstawiać internautom swoje działania w zakresie m.in edukacji ekonomicznej i rozwoju SKO. Nasza szkoła również posiada swojego bloga szkolne blogi-bachorz, na którym prezentuje zajęcia z przedsiębiorczości i działania w ramach SKO.
Uczniowie na lekcjach informatyki rozmawiali na temat zasad obowiązujących podczas korzystania z zasobów internetowych, przypominali podstawowe zasady NETYKIETY, którą co roku na początku zajęć analizują.
Zachęcamy uczniów do odwiedzenia naszego bloga i promowania osiągnięć uczniów naszej szkoły poprzez lajkowanie wpisów i śledzenie ciekawostek na temat oszczędzania, edukacji ekologicznej, czy zdrowego odżywiania. Blogujmy razem, dzięki temu nasza szkoła może zyskać wiele cennych nagród. Pamiętajmy o zasadach. To bardzo ważne.

#DZIEŃ SZPILEK W NASZEJ SZKOLE

25 września obchodzony jest Dzień Szpilek. To akcja charytatywna, dzięki której pomagamy chorym na raka dzieciom. Wystarczy w tym dniu zrobić sobie zdjęcie w szpilkach i zamieścić je w mediach społecznościowych. Nasze uczennice z radością wzięły udział w akcji a chodzenie po szkole w szpilkach, choć przez chwilę przyniosło wiele radości. Było to niezwykłe doświadczenie. Można było również dostrzec, że nasze najmłodsze dziewczynki świetnie sobie radzą:)

SZKOLNE KOŁO CARITAS ZACHĘCA DO UDZIAŁU W AKCJI „NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE”

Od wielu już lat nasza szkoła bierze udział w akcji „Nakręć się na pomaganie” i pomaga  Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Szkolne Koło Caritas zachęca do zaangażowania się w zbieranie nakrętek. Jest to jedna z najbardziej popularnych akcji charytatywno-ekologicznych. Pozbywając się „śmieci” pomagamy innym. Drodzy uczniowie zachęcamy do włączenia się do akcji „Nakręć się na pomaganie” i przynoszenie nakrętek do szkoły.

Kto może pomagać? Jest to akcja, w której udział może wziąć każdy, wystarczą tylko dobre chęci. Jesteś przedszkolakiem i wypiłeś właśnie pyszny sok, a może mamą której skończył się płyn do płukania tkanin. Zatrzymaj się na chwilę, nie wyrzucaj nakrętki, kapsla, wieczka lub przykrywki. Dla Ciebie to odpad, a dla podopiecznych fundacji szansa na kupno nowych leków

Teatrzyk KAMISHIBAI w oddziałach przedszkolnych

Wprowadzenie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Stopniowo literatura, zwłaszcza w przedszkolach towarzyszy dzieciom na co dzień. Nasze przedszkole zachęca swoich wychowanków do sięgania po książkę.
Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną GBP Dynów możemy pochwalić się tym, że torujemy drogę przyszłym czytelnikom i zaszczepiamy chęć do czytania, utwierdzamy w przekonaniu, że książka to źródło wiedzy i przyjemności.
W dniu dzisiejszym mieliśmy zaszczyt gościć P. Ewelinę Potoczny ,a prywatnie mamę naszego ucznia Tymoteusza, która już po raz kolejny zechciała odwiedzić naszych przedszkolaków z obrazkowym teatrzykiem ukrytym w „drewnianej skrzynce” , bajce „Wierna miłość Klepetana i Maleny, która nie może latać” i „Odważny struś zostaje strażakiem”.

Talenciaki
Pierwsze TALENCIAKI są już u nas!
Zachęcamy do dołączenia do naszej szkolnej akcji.

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W AKCJI „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”

Nasza szkoła włączyła się w akcję Lidla „Szkoły pełne Talentów”. Talenciaki ( specjalne kupony) można otrzymać robiąc zakupy w Lidlu (wśród zakupionych produktów muszą być owoce lub warzywa). Dzięki temu nasza szkoła będzie mogła – za uzbierane Talenciaki (specjalne kupony) – odebrać nagrody w postaci sprzętu sportowego, dydaktycznego czy elektronicznego. Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz wszystkich przyjaciół naszej szkoły do włączenia się w akcję. Talenciaki można przynosić do swoich wychowawców lub przypisać go naszej szkole skanując lub przypisując kod naszej szkole. Szczegóły akcji na stronie https://tiny.pl/wg8b1

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dzień Przedszkolaka to święto ustanowione w 2013 r. dla popularyzowania wychowania przedszkolnego oraz wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej.
W naszych oddziałach przedszkolnych to dzień wyjątkowo radosny, spędzony na wspólnej zabawie. Nie mogło zabraknąć malowania twarzy, konkursów, zabaw z chustą, tańców oraz wspólnego seansu filmowego. Każdy dzielny przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal.
Naszym kochanym Słoneczkom i Biedronkom z okazji ich święta życzymy wielu wspaniałych chwil spędzonych na zabawie i aby uśmiech nigdy nie znikał z ich twarzy

Strażaków wspieramy, elektrosprzęt oddajemy!

Zachęcamy do wsparcia naszych dzielnych strażaków z OSP Bachórz i przynoszenie zużytego sprzętu elektronicznego do jednostki w Bachórzu.
To bardzo ważne, by nie wyrzucać takiego typu odpadów do pozostałych śmieci. Zawarte w nich związki chemiczne są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a porzucone na wysypiskach przedostać się mogą do gleby i wody.
Dbajmy o nasze środowisko.

DZIEŃ KROPKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, twórczych działań, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty, poznać mocne strony i je zaprezentować. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w zajęciach i zabawach związanych z kropką oraz wykonały kreatywne prace plastyczne.

Wręczenie kart rowerowych

Dnia 15 września 2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie pierwszych w życiu praw jazdy, czyli kart rowerowych dla uczniów obecnej klasy V. Wręczenia kart dokonał dyrektor szkoły: Pan Józef Stolarczyk  oraz nauczyciel przygotowujący uczniów Pan Robert Pantoła. Kartę rowerową otrzymało łącznie 9 uczniów. Wcześniej wszyscy uczniowie musieli posiąść umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi rowerzystów. Kolejnymi etapami zmierzającymi do uzyskania karty rowerowej było poprawne wypełnienie testu z przepisów ruchu drogowego oraz egzamin sprawnościowy z umiejętności praktycznych jazdy rowerem.

Gratulujemy małym kierowcom i życzymy im bezpiecznej jazdy

Występ iluzjonisty

Pokaz iluzjonisty to doskonały sposób, by urozmaicić dzieciom dzień. Na taką zabawę czekają z niecierpliwością zwłaszcza najmłodsi uczniowie i przedszkolaki. Nasz dzisiejszy gość wprowadził bardzo miłą atmosferę i skupił uwagę wszystkich na prezentowanych sztuczkach. Ucząc dzieci nowych zapewnił, że wytrwałość i ćwiczenia sprawią, że również oni będą mogli je wykonywać.

Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie z policjantem

Na początku każdego roku szkolnego, po przerwie wakacyjnej, policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne wspierane działaniami profilaktycznymi, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas drogi do szkoły i powrotu do domu. 14 września uczniowie klas I-III z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem dzielnicowym – asp. sztab. Stanisławem Winiarskim. Spotkania z Policją cieszą się dużą popularnością i są przez dzieci wyczekiwane. Pan Stanisław opowiedział pierwszakom a uczniom starszym przypomniał, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, by nie doszło do sytuacji niebezpiecznej. Podczas rozmowy dzieci wykazały się ogromną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. Dziękujemy panu Stanisławowi za tak cenną lekcję dotyczącą bezpieczeństwa.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy w naszej szkole

W związku z obchodzonym w ubiegłą sobotę, 11 września Światowym Dniem Pierwszej Pomocy, nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostały przeprowadzone przez pana Piotra Sarnickiego, który jest nauczycielem edukacji dla bezpieczeństwa w naszej szkole. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej zanim przyjedzie pogotowie. Przypomnieli sobie numery alarmowe i sposób wzywania pomocy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o tym, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej (bezpiecznej). Bardzo ważne i cenne okazały się zajęcia praktyczne, które były przeprowadzone z użyciem fantoma służącego do nauki resuscytacji. Uczniowie z przejęciem podchodzili do próby udzielania pierwszej pomocy. Dzielnie wykonywali wszystkie czynności. Po dzisiejszych zajęciach dzieci są bogatsze w wiedzę i i umiejętności. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli stosować ich w praktyce. Wszystkim życzymy dużo zdrowia 🙂

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie – rekrutacja na semestr zimowy 2022-23

Już 19 września o godz. 10:00  rusza rejestracja na nowy, zimowy semestr 2022-23 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie organizowanego przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie woj. podkarpackiego.

Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 19 września o godzinie 10.00 i potrwają do 26 września (włącznie). 

Zapraszamy na stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisany został sposób rejestracji oraz na profil Facebook’a – Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Dzień Recyklingu Baterii w naszej szkole

Dzień Recyklingu Baterii obchodzony 9 września skłania nas do zgłębienia tego tematu.

9 września 1737 roku urodził się Luigi Galvani, włoski naukowiec, którego badania nad elektrycznością przyczyniły się do opracowania pierwszych baterii. Dokonał tego w 1800 roku Allesandro Volta. Stąd też ten dzień jest Dniem Recyklingu Baterii. Zgłębiając ten temat, warto zadać sobie pytanie: W jaki sposób recyklingować baterie i dlaczego nie warto wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci? Odpowiadając na to pytanie musimy zdać sobie sprawę z tego, że używając wielu sprzętów zasilanych bateryjnie: od zabawek, przez przyrządy kuchenne po depilatory, szczoteczki do zębów czy piloty do telewizora, sprawiamy, że zużycie baterii jest duże. Baterie bardzo szybko stają się odpadem, który  nieodpowiednio zutylizowany zanieczyszcza naszą planetę i może stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin. Baterie zawierają takie składniki jak ołów, kadm, nikiel czy lit. Są to substancje  groźne dla zdrowia i mogą być przyczyną chorób szpiku kostnego, uszkodzenia wątroby, nerek, układu nerwowego, układu kostnego czy obrzęku płuc. Wyrzucenie baterii do zwykłego kosza na śmieci sprawia zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Warto zauważyć, że jedna źle zutylizowana bateria alkaliczna może trwale skazić jeden metr sześcienny gleby a jedna, niewielka, guzikowa bateria, zanieczyścić nawet 50 tysięcy litrów wody.

Nasuwa się pytanie: Jak to zmienić? By zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, warto pomyśleć o tym, żeby  sięgnąć po akumulatory. Dzięki czemu zmniejszymy ilość wyrzucanych baterii, zmniejszając przy tym zużycie cennych surowców na ich produkcję. Oszczędzamy przy tym czas i co ważne pieniądze, ponieważ nie kupujemy zbyt często nowych baterii. Wrzucając baterie i zużyte akumulatory do odpowiednich pojemników, przyczyniamy się do odzyskania nawet 99,5 % składników, które posłużyły do ich wyprodukowania.

Zachęcamy wszystkich do wrzucania baterii do odpowiednich pojemników, które znajdują się w wielu sklepach i szkołach. W naszej szkole również znajduje się pojemnik, dlatego zachęcamy do przynoszenia baterii.

Dbajmy o przyrodę i oszczędzajmy pieniądze

Posiłki w stołówce szkolnej – aktualizacja

W zakładce „Dokumenty” zamieszczony został Regulamin stołówki. Aby uprościć procedury, rezygnujemy z kontaktów poprzez dziennik elektroniczny. Odwoływanie posiłków odbywać się będzie poprzez kontakty telefoniczne. Odwołanie posiłku należy zgłaszać z jednodniowym wyprzedzeniem najpóźniej do godz. 8:00 telefonicznie:

– Oddziały Przedszkolne – Pani Ewa Pyra nr tel. dostępny na grupie fb

– Klasy I-VIII – Pani Małgorzata Sierant nr tel. dostępny na grupie fb

Opłaty za posiłki można dokonywać wyłącznie na wydzielony rachunek bankowy szkoły: 25 9093 0007 2001 0020 6944 0001. W tytule przelewu należy wpisać: za posiłek, imię i nazwisko ucznia, klasa, miesiąc, rok.

Wysokość opłaty za każdy miesiąc będzie podawana:

– dla rodziców dzieci z Oddziałów Przedszkolnych – przez Panią Ewę Pyra,

– dla rodziców dzieci z klas I-VIII – przez Panią Małgorzatę Sierant.

Piesza wycieczka klasy VI nad rzekę SAN

W ramach dotlenienia organizmów uczniowie wraz z wychowawcą wybrali się na pieszą wycieczkę, podczas której podziwiali piękno natury. Wszyscy zauważyli opustoszałe pola to znaczy że jesień zbliża się wielkimi krokami. Po tak miło spędzonych chwilach wszyscy wrócili zadowoleni do domu. I mamy nadzieję, że wody w Sanie przybędzie…

Spotkanie z rodzicami

W dniu 19 września 2022 r. (poniedziałek) na godz. 16:00 zapraszam rodziców na coroczne spotkanie rozpoczynające nowy rok szkolny. Tematem spotkania będą:

 • wybór zarządu Rady Rodziców
 • wybór dni dodatkowo wolnych od zajęć dydaktycznych
 • ewaluacja programu wychowawczo-profilaktycznego
 • zapoznanie ze szkolnym systemem oceniania
 • sprawy organizacyjne, plany na bieżący rok szkolny
 • spotkania z wychowawcami klas (w kl. VIII zapoznanie z procedurami egzaminu ósmoklasistów)

Zapisy na posiłki w stołówce szkolnej

Chętnych rodziców prosimy o składanie deklaracji zgłoszenia na odpłatne posiłki dla uczniów. Na dzień dzisiejszy wysokość opłaty za jeden posiłek przez rodziców wynosi 7 zł, natomiast 3 zł dopłaca organ prowadzący szkołę. Opłaty za posiłki można dokonywać wyłącznie na wydzielony rachunek bankowy wskazany przez szkołę. Odwołanie posiłku w razie nieobecności ucznia w szkole należy zgłaszać z jednodniowym wyprzedzeniem, najpóźniej do godziny 8:00 za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub telefonicznie do wychowawcy klasy. Regulamin stołówki szkolnej, nr konta bankowego, deklaracja korzystania z posiłków oraz oświadczenie o rezygnacji z posiłków, zostaną niebawem zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce „Dokumenty”. Deklaracje drukowane zostały przekazane uczniom. Prosimy o zakończenie zgłoszeń do piątku, aby od poniedziałku 12 września można było wydawać posiłki dla uczniów.

Ostrzeżenie

W dniu 6 września na terenie posesji szkolnej zauważono młodą żmiję. Są one jajożyworodne, młode (ok. 5 – 15 sztuk) rodzą się w sierpniu i wrześniu. W październiku zapadają w sen zimowy, budzą się z niego w marcu. Żmija jest płochliwa, zwykle atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki. Niesprowokowana nie powinna zaatakować, do ukąszenia dochodzi najczęściej np. podczas przypadkowego jej nadepnięcia lub próbie schwytania. Dlatego ostrzegamy zarówno uczniów jak i rodziców przebywających na terenie posesji szkolnej czy korzystających z placu zabaw. Na terenie przyległym do szkoły codziennie dokonujemy sprawdzenia czy nie odnotowano nowych osobników. Do odwołania wstrzymano korzystanie z placu zabaw dla przedszkolaków. Wymieniony zostanie ponadto piasek w piaskownicy.

Nowa pracownia – nowe możliwości dla uczniów

W naszej szkole od roku szkolnego 2022/2023 będzie dostępna dla uczniów nowa klasa chemiczna, która  została wyposażona przy dużym wsparciu sponsorów i merytorycznej pomocy absolwenta naszej szkoły prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu uczniowie będą mogli wykonywać eksperymenty w bezpiecznych warunkach. Serdecznie dziękujemy.

Dzięki ofiarności ludzi, czyniących dla naszej szkoły tak wiele, pomagających nam bez wielkich słów i rozgłosu, pięknieje nie tylko sama szkoła, ale także nasze życie.

Pani Katarzynie Sokolik

za oddanie, troskę o uczniów i wieloletnie zaangażowanie w pracę skarbnika Rady Rodziców oraz działania wspierające całą społeczność Szkoły Podstawowej w Bachórzu, bardzo dziękujemy, życząc wszelkiej pomyślności w życiu, spełnienia osobistych zamierzeń, a nade wszystko dobrego zdrowia.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Zapraszamy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Msza Święta zostanie odprawiona 1 września o godz. 8:30. Od godz. 8:00 nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu. Po przemarszu uczniów z kościoła do szkoły inauguracja roku szkolnego 2022/23 odbędzie się w sali gimnastycznej. Następnie uczniowie spotkają się z wychowawcami klas. 

Uczniowie z Laskówki przyjeżdżają autobusem PKS jak w roku szkolnym poprzednim i wysiadają na przystanku na wysokości kościoła.

Oddziały Przedszkolne 1 września pracują zgodnie z planem dnia.

Równocześnie informujemy o możliwości zgłaszania wniosków o dożywianie dzieci w nowym roku szkolnym 2022/2023 oraz starania się o stypendium szkolne. Szczegółowych informacji w tej sprawie udziela GOPS w Dynowie.  https://gops.gminadynow.pl/

Niebawem udostępnimy informację o posiłkach szkolnych dla uczniów zgodnie z art. 106a ust. 1 ustawy Prawo oświatowe. Korzystanie z tego posiłku będzie dobrowolne i odpłatne.

32 studnia w Afryce – mamy w niej swój udział

Dar mieszkańców Podkarpacia dla miejscowości Mboma w Kamerunie . Kilkanaście kilometrów od Nguélémendouka, gdzie pracuje ksiądz Marek Kapłon – misjonarz pochodzący z Przeworska, powstała studnia Podwyższenia Krzyża Świętego. 20 tysięcy złotych na ten cel udało się zebrać dzięki zbiórkom makulatury, które trwają w archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej. Koordynuje je Grupa Charytatywna z Przeworska.
W wiosce Mboma, w dekanacie Nguélémendouka, brakuje wody pitnej, nie ma dostępu do rzeki. Dlatego mieszkańcy codziennie chodzą po wodę aż 2-3 kilometry. Nowa studnia z wieżą na zbiornik wodny ma to zmienić. Wszystko dzięki zbiórce makulatury, którą koordynuje Grupa Charytatywna z Przeworska pod kierownictwem Ryszard Łuczyk .
Kontenery na makulaturę stoją w kilkunastu miejscowościach regionu Podkarpacia. To właśnie dzięki akcji „Makulatura na Misje” mieszkańcy afrykańskich wiosek mają dostęp do wody pitnej.
Mieszkańcy Mboma są bardzo zadowoleni że mają studnię w swojej wiosce. W niedzielę 28 sierpnia została ona uroczyście poświęcona przez Księdza Biskupa Jana Ozgę po Mszy Świętej z okazji Święta Parafialnego.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tej akcji. Jednocześnie pragniemy poinformować, że Msza Święta w intencji wszystkich przyjaciół Misji w Kamerunie, dobroczyńców i ofiarodawców studni w Mboma, zostanie odprawiona w dniu 14 września 2022 roku o godzinie 16.00 w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Wyszukiwarka
Linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej