Aktualności 2017/2018

Studnia za makulaturę

Zbieraną od roku makulaturę postanowiliśmy przekazać na akcję budowy studni w Afryce. W ramach tej akcji wybudowano już 20 studni w wielu krajach Afryki, takich jak: Sudan Południowy, Zambia, Czad, Madagaskar, Kamerun.

 

 

Nowa publikacja 

Miło nam poinformować, że właśnie ukazała się kolejna publikacja poświęcona kolei wąskotorowej Przeworsk – Dynów. Biuro Wydawniczo-Handlowe KOLPRESS wywodzi się z Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, stowarzyszenia będącego pionierem w wydawaniu hobbystycznych publikacji o kolei i komunikacji miejskiej. Tym razem zajęło się naszą kolejką. Książka składa się z sześciu rozdziałów i liczy 323 strony. Na jej stronach odnajdziemy również Bachórz. Autorami publikacji są: Andrzej Bożek i Bogdan Pokropiński, zaś redaktorem i inicjatorem wydania książki jest Ryszard Pyssa.

 

 

RODO

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE  (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) (RODO), Szkoła Podstawowa w Bachórzu  ma obowiązek przekazać wszystkim pracownikom i wychowankom informację dotyczącą zasad i celów przetwarzania danych osobowych. Przetwarzanie Państwa danych jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej jednostki. Szkoła dokłada wszelkich starań, aby dane pracowników i wychowanków przetwarzane były w sposób bezpieczny i zgodny z wymogami prawa. W związku z powyższym informujemy, że Szkoła Podstawowa w Bachórzu przetwarza dane osobowe pracowników i wychowanków w związku z realizacją procesu zatrudnienia, wymogami przepisów prawa oraz w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania procesów edukacyjnych.

Klauzule informacyjne dotyczące przetwarzania danych osobowych pracowników i wychowanków Szkoły Podstawowej w Bachórzu  są dostępne u Administratora Danych Osobowych.

 

ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH 

Józef Stolarczyk – Dyrektor Szkoły

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

Maria Stolarczyk

 

 

Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych

W dniu dzisiejszym pożegnaliśmy rok szkolny 2017/2018. Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych poprzedziła msza św. w której uczestniczyli nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Ks. Proboszcz Tadeusz Woźniak w wygłoszonej homilii podsumował mijający rok szkolny, zwrócił uwagę na potrzebę odpoczynku oraz na fakt, że niedługo znowu się spotkamy na rozpoczęciu nowego roku szkolnego. W szkole natomiast najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Nie zabrakło też podziękowań dla nauczycieli za trud wychowawczy. Pani przewodnicząca Rady Rodziców złożyła je na ręce dyrektora szkoły. Dzisiejszy dzień był także ostatnim w murach naszej szkoły dla uczniów klasy III gimnazjum. Spotkania z wychowawcami w klasach zakończyły dzień pełen radości z rozpoczynających się wakacji.

Życzymy miłego odpoczynku i do zobaczenia po wakacjach !

 

 

Pożegnanie gimnazjalistów klasy III

„Nie wątp w błękit nieba gdy nad dachami ciemne chmury” – pod takim hasłem odbyła się w dniu 21 czerwca 2018 r. uroczystość pożegnania absolwentów klasy III gimnazjum. Na uroczystości nie zabrakło serdeczności, ciepłych słów i miłych upominków od uczniów klasy II gimnazjum oraz zapewnień o pamięci i życzenia powodzenia w nowych szkołach od Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka. Nagrodę dla najlepszego ucznia wręczył obecny na uroczystości radny powiatu rzeszowskiego Aleksander Stochmal.

Absolwenci klasy III gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018:

 1. Cieśla Dawid
 2. Karnaś Jakub
 3. Kaszycki Jakub
 4. Kuś Julia
 5. Łach Jakub
 6. Owsiany Sylwia
 7. Pieniążek Martyna
 8. Pończocha Agnieszka
 9. Pudysz Anita
 10. Stokłosa Radosław
 11. Szpiech Adrian
 12. Szymański Kamil
 13. Wandas Jakub

 

 

Miło nam się współpracowało

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wykazali się wrażliwością na krzywdę chorych dzieci i odpowiedzieli na apel osób opiekujących się Podkarpackim Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Zebrane nakrętki przekazała opiekunka SU pani Urszula Toczek, a siostry odwdzięczyły się podziękowaniem i zapewnieniem, że uzyskane w ten sposób pieniądze bardzo pomogą małym, pokrzywdzonym przez los mieszkańcom ich domu. Mamy nadzieję, że ta szlachetna akcja będzie kontynuowana. Dziękujemy !

 

 

Dzień Dziecka i dzień sportu szkolnego

Święto Dzieci, trochę spóźnione, ale równie uroczyste, odbyło się w dniu dzisiejszym w naszej szkole. Ze strony Rady Rodziców wypłynął pomysł oprawy logistyczno-muzycznej święta dzieci. Zaproszono animatora, który bawił adresatów święta. Największą atrakcją była zjeżdżalnia, którą oblegano aż do końca. Była też zumba, pokaz baniek mydlanych i inne atrakcje. Oczywiście nie mogło obyć się bez popcornu, waty cukrowej, muzyki, gier. Było głośno, wesoło i słodko, gdyż Rada Rodziców poczęstowała solenizantów wieloma wiktuałami na słodko, ale i na słono. Mamy z Rady Rodziców dzielnie sprawowały opiekę nad rozbawionymi dziećmi, małymi i większymi. Również pogoda „dostosowała się” do charakteru uroczystości …

 

Dni Kultury, Książki i Prasy

Gazetka

Z okazji Dni Kultury, Książki i Prasy grupa nauczycieli i uczniów przygotowała specjalne wydanie gazetki szkolnej. Treść stanowiła artykuły – recenzje uczniów ostatnio przeczytanych książek, sentencje, zagadki, treści związane z popularyzacją czytelnictwa oraz cytaty o książkach. Zamieszczona została również informacja o akcji Narodowego Czytelnictwa. To inna forma uczczenia tego wartościowego święta, które obecnie przegrywa z wszechobecnym Internetem, stąd pomysł propagowania czytelnictwa. Pomysł trochę inny, może się przyjmie?

 

Interaktywny Piknik Edukacyjny w Czudcu

13.06.2018r. uczniowie uczestniczący w projekcie „ Do wiedzy przez eksperyment oraz technologie informacyjno- komunikacyjne” wzięli udział w Interaktywnym Pikniku Edukacyjnym OENiPAS w Czudcu. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu, po który uczniowie mieli okazję uczestnictwa w eksperymentach, grach i symulacjach na 60 stanowiskach wystawowych umieszczonych na dwóch piętrach. Dużym powodzeniem cieszył się symulator lotu oraz stanowiska ze statkami zdalnie sterowanymi i dronami. Poza tym można było sprawdzić swoje możliwości na stanowiskach konstrukcyjnych, gdzie królowała mechanika, robotyka, układanki logiczne, zagadki . Fizyka, chemia robotyka, mechatronika – działy wiedzy, które starano się przybliżyć intelektualne uczniom w innej, atrakcyjnej formie.

 

 

Pomoc pogorzelcom

 

 

Szkolne Koło Caritas zakończyło akcję zbiórki dla pogorzelców z Kąkolówki, która była prowadzona w szkole jak i również w Parafii po mszach  świętych. W sumie zebrano 3 714,95 zł. Kwota ta została przekazana osobom poszkodowanym dnia 11.06. 2018 r. Cieszy nas fakt, że uczniowie i członkowie Szkolnego Koła Caritas z tak dużym zapałem podjęli starania i chęć niesienia pomocy innym. Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy.

 

 

Poświęcenie salki im. Ojca Bojanowskiego

 

 

10 czerwca u naszych sióstr zakonnych odbyła się doniosła uroczystość poświęcenia nowej ochronki-salki, tak ją nazwał Ojciec Edmund, który był głównym gościem tego wydarzenia. ks. Proboszcz w modlitwie poprosił Boga o błogosławieństwo dla tego  pięknego dzieła, poprosił też o czystość strzeżenia i krzewienia wiary młodego pokolenia. Siostra Anna natomiast, prosiła bł. Edmunda, aby opiekował się dziećmi, chorymi i ubogimi, abyśmy pobudzani miłością Bożą przyczyniali się do odnawiania wszystkiego w Chrystusie, poprzez zadania, które Bóg powierzył nam na tym świecie. Nieco później nasze dzieci, młodzież, siostra Anna i nauczyciele przygotowali przedstawienie pt.”Krótkie chwile życia Ojca Edmunda”. Łzy same cisnęły się do oczu, gdy na scenę malowniczej natury wszedł Ojciec Edmund otoczony wiejskimi dziećmi. A później… zabawa, pyszne placki, napoje, lody, słoneczna pogoda, ognisko, zespół muzyczny, który tak przygrywał, że wszyscy na chwilę przenieśliśmy się w inną rzeczywistość tzn. zwolnionego tempa życia, wspólnych rozmów, radości w atmosferze życzliwości i wzajemnej wdzięczności. Bogu dziękujemy, ducha nie gasimy !!!

 

 

Debiuty 2018

 

9 czerwca odbył się kolejny turniej tańca Debiuty 2018 w Łańcucie. Nie mogło na nim zabraknąć, uczniów naszej szkoły, którzy pod czujnym okiem Pana Łukasza doskonalą swoje umiejętności taneczne na zajęciach pozalekcyjnych. Odważnie zatańczyli pięć tańców konkursowych i odebrali zasłużone złote medale. Z każdym rokiem widać, że ich taniec jest doskonalszy. Tym bardziej gratulujemy i życzymy zapału i wytrwałości w nauce kolejnych kroków tanecznych.

 

 

„Bezpieczne Wakacje” – spotkanie z funkcjonariuszami KMP w Rzeszowie

Zbliżające się wakacje i wiele czasu wolnego to ryzyko niebezpiecznych sytuacji i zachowań. Stąd też inicjatywa szkoły, aby zaprosić przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie na pogadankę z uczniami. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji KMP zaprezentowali dzieciom i młodzieży szereg zachowań, których powinni się wystrzegać, gdyż wiążą się one z niebezpieczeństwem, a często również z odpowiedzialnością karną. Pan aspirant Tomasz Surowiak przybliżył temat cyberprzemocy, omówił zachowania niepożądane w szkole i poza nią, w domu i obejściu. Zwrócił uwagę na prace polowe i związane z użyciem maszyn niebezpieczeństwo. Mówił językiem obrazowym, ale prostym, czym przykuł uwagę słuchaczy. Natomiast Panie policjantki Ania i Ewa zajęły się młodszymi uczniami. Prelekcja zakończyła się prezentacją wyposażenia policyjnego używanego  w akcjach o tzw. podwyższonym ryzyku. Cieszyła się ogromnym powodzeniem, każdy chciał wyglądać jak policjant !

 

 

Powitanie nowych uczniów

6 czerwca uczniowie klasy trzeciej wraz ze swoją wychowawczynią gościli u siebie kolegów ze Szkoły Podstawowej w Laskówce i ich Wychowawczynię a zarazem Panią Dyrektor Małgorzatę Bury. Dzieci wzięły udział w zajęciach zapoznawczych, gdyż Zuzanna Dańczak i Adam Słupek dołączą do przyszłorocznych uczniów klasy czwartej. W miłej atmosferze zawiązały się nowe znajomości i przyjaznie. Wszyscy chętnie wzięli udział w Zumbie zorganizowanej w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, które trwają w naszej szkole.

 

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Zumba w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej cieszyła bardzo dużym powodzeniem. Od poniedziałku zumbę tańczyć będą również rodzice naszych uczniów. Już zamówili salę gimnastyczną. Gratulujemy pomysłu i życzymy udanych spotkań przy muzyce.

 

 

Wyjazd do kina

dav

 

„Najważniejsza w życiu jest przyjaźń i pomoc tym, którzy jej potrzebują” – to przesłanie bajki pt. „Futrzaki ruszają na ratunek” którą obejrzeli uczniowie Oddziału Przedszkolnego oraz klas I i III Szkoły Podstawowej w dniu 5 czerwca. Po bajce udaliśmy się do Restauracji McDonald’s, aby zjeść ciepły posiłek i nabrać sił na powrót do domu.

 

 

Niesamowity świat higieny jamy ustnej

Ogólnopolski  program edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” został przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B®!

Wiek 6-7 lat to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę. „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. Dowiedzą się jak ważne jest dbanie o stan zębów już od najmłodszych lat. Biorą w nim również udział nasi uczniowie klas 0 i I. Po zakończeniu zajęć wszyscy uczestnicy otrzymają wydrukowane specjalnie dla nich wersje certyfikatów.

 

Dzień Matki

W dniu 29 maja w Oddziale Przedszkolnym i 30 maja w klasie I Szkoły Podstawowej odbyła się uroczystość Dnia Matki, podczas której dzieci zaprezentowały swój program recytatorsko- wokalny. Po występie były życzenia, całusy, prezenty i wspólne zdjęcia oraz wiele uśmiechów i radości.
Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości i szacunku, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte umiejętności. Wszystkim Mamom życzymy zdrowia, uśmiechu i pociechy z tak wspaniałych dzieciaków.

 

 

Wycieczka do Bolestraszyc i Przemyśla

Dnia 28 maja uczniowie klas V i VI odbyli wycieczkę do Bolestraszyc i Przemyśla. Celem wyprawy było zwiedzenie Arboretum w Bolestraszycach, cennego zabytku przyrody i kultury, gdzie pod kierunkiem przewodnika podziwiano różnego gatunku drzewa zarówno rodzimego, jak i obcego pochodzenia oraz rzadkie i chronione gatunki roślin. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć stałą wystawę ornitologiczną „Chrońmy ptaki”, znajdującą się w dworku Michałowskich. Kolejnym etapem wycieczki była wyprawa na Kopiec Tatarski i tor saneczkowy, prawdziwą atrakcję dla miłośników prędkości, którzy lubią poczuć wiatr we włosach. Wycieczka upłynęła w miłej, radosnej atmosferze, a jej dopełnieniem była degustacja lodów w cukierni „Fiore” oraz słynnej galicyjskiej pizzy.

 

 

Międzyszkolne zawody sportowe połączone z profilaktyka antyalkoholową

W dniu 25.05.2014 r. w szkole Podstawowej  w Łubnie odbyły się Międzyszkolne Zawody Sportowe połączone z profilaktyką antyalkoholową. Turniej składał się z dwóch części:
– sportowej – bieg na 60 m, sztafeta, skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską,
– plastycznej – uczniowie mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z profilaktyką antyalkoholową.

W kategorii klas IV-VI zajęliśmy I miejsce. Naszą szkołę reprezentowali:   Roksana Darasz, Karolina Kiełbasa,  Jakub Uryć i Mirosław Łabacki. W kategorii klas VII i II- III gimnazjum zajęliśmy III  miejsce. Wywalczyła je drużyna w składzie: Klaudia Konopka, Anita Pudysz, Jakub Łach i  Jakub Karnaś.  W tym samym czasie odbywał się konkurs plastyczny.  Nasze uczennice zajęły kolejno: Fąfara Klaudia I miejsce i Aleksandra Garncarz III miejsce . Wszystkich uczestników należy docenić za zaangażowanie i  ducha walki w dążeniu do wyznaczonego celu. Gratulujemy!

 

Pielgrzymka pierwszokomunijna

25 maja uczniowie klasy  trzeciej wraz ze swoimi Rodzicami, Wychowawczynią Panią Anną Kucz-Koszelnik i Siostrą Anną Konieczną udali się na pielgrzymkę po Pierwszej Komunii Świętej do Zakopanego. Głównym celem było Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej Zakopane -Krzeptówki. Tam dzieci dziękowały  za dar komunii świętej i prosiły o potrzebne łaski dla siebie i swoich rodzin. Po uroczystej Mszy Świętej uczniowie udali się do Aquaparku – Termy Białka Tatrzańska, by tam zrelaksować się i nabrać sił do dalszej wędrówki po stolicy Tatr. Kolejny dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy wczesnym rankiem od Mszy Świętej tym razem w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik Zakopane – Olcza. Następnie po śniadaniu udaliśmy się na Kasprowy Wierch i Gubałówkę. Dzięki pięknej i słonecznej pogodzie mogliśmy podziwiać piękno gór i wspaniałe niezapomniane widoki. Na koniec nie mogło zabraknąć spaceru po Krupówkach i zakupu Pamiątek. W drodze powrotnej towarzyszyła nam radosna atmosfera i zdrowa rywalizacja w konkursie muzycznym zorganizowanym przez Siostrę Annę- dzieci kontra rodzice. Zwyciężyły dzieci, bo jak wiadomo pomimo trudów podróży miały więcej siły niż rodzice. Wycieczka na długo pozostanie w sercach  i pamięci, jest ona zwieńczeniem pięknych chwil przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej przez naszych trzecioklasistów. Życzymy im, by w ich serduszkach ta świąteczna atmosfera trwała jak najdłużej.

 

 

Kasprowy Wierch i inne atrakcje – III dzień wycieczki

Relacja s. Anny:

Wiedzieliśmy, że nasz trud zostanie wynagrodzony, wiedzieliśmy, że będzie coś przyjemnego, coś co pozwoli, by nasze nogi odpoczęły, a napełnił się nasz duch i nasyciły  nasze oczy. Wyjechaliśmy kolejką na Kasprowy Wierch i poczuliśmy się prawdziwie jak Mojżesz, który wyszedł na górę rozmawiać z Bogiem. To niesamowite uczucie, te zjawiska zmieniające się w malutkich odstępach czasu, ta potęga gór i te malutkie domki jak z kart i małe ludziki na samym dole. Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam zobaczyć rzeczywistość życia z innej strony.

 

 

Turniej piłki nożnej

W dniu 22.05.2018 r. na Orliku w Dynowie odbyły się gminne zawody sportowe w piłkę nożną w ramach  Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasza szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie: Kiełbasa Karolina, Darasz Roksana, Kuś Kamila, Kaszycka Kamila, Kaszycka Zuzanna, Siry Gabriela i Fąfara Klaudia oraz drużyna chłopców: Uryć Jakub, Pich Wiktor, Kmiotek Radosław, Pawłowski Michał, Pyś Tomasz, Łabacki Mirosław i Gancarz Jakub. Obydwie drużyny uplasowały się na II miejscu w swoich kategoriach. Sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Morskie Oko zdobyte – II dzień wycieczki

 

Relacja s. Anny:

O O O O O O O O O !!! To nie takie proste, a wręcz trudne z wysokich lotów nagle chodzić twardo po ziemi. Pan przewodnik dał nam mocny wycisk. 16 kilometrów to graniczy z Giewontem. Było wcale nie łatwo, ale walka wewnętrzna, w której wygrywa siła woli naszych uczniów to piękny widok, duma i i i i i i i  głos Pana przewodnika „Gratuluję wam, walczyliście ze sobą i wygraliście, jeszcze raz gratuluję”.

 

 

Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach i sukces Kamila

Miło nam poinformować, że w finale Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach, nasz uczeń Kamil Szymański zajął wysokie III miejsce. Oprócz tytułu laureata zdobył nagrodę w postaci wycieczki do Włoch. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, … już w szkole średniej.

 

 

Wycieczka do Zakopanego – I dzień wycieczki

Relacja s. Anny:

Pierwszy dzień naszej wycieczki  rozpoczęliśmy górnolotnie. Towarzyszy nam również radość i piękna, przejrzysta pogoda, która pozwala nam zobaczyć potężne góry i podjąć refleksję: jak mały jest człowiek w obliczu natury. Tutaj to wyraźnie widać i każdy z nas choć na chwilę opuścił głowę wobec potęgi Boga. Dzisiejszy dzień jest dla nas bardzo łaskawy, bo oprócz piękna przyrody zobaczyliśmy nawet złotą rybkę. Można było zauważyć, że na chwilę każdy się zatrzymał i pewnie w tym czasie poprosił o życzenie.

 

 

Konkurs recytatorski

16 maja 2018 r odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pt: „Nasi ulubieńcy wśród zwierząt”. Organizatorem konkursu był Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Dylągowej. Nasze przedszkole reprezentowała Gabrysia Koszelnik recytując wiersz Jana Brzechwy pt: „Jak rozmawiać trzeba z psem” i zajęła drugie miejsce. Uczennicę do konkursu przygotowywała Pani Marzena Szmul. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

I komunia św.

Już gościsz Jezu w sercu mym …! Dziękujemy Ci Panie Jezu, że zechciałeś zamieszkać w nas !!!

 

 

Przygotowania do I komunii św.

Już blisko ten dzień, na który nasze dzieci z III kl. tak bardzo czekają. Już wszystko przygotowane. Rodzice choć umęczeni to i tak widać ich radość, bo przecież ich pociechy po raz pierwszy przystąpią do Stołu Pańskiego. To wielki dla nich dzień! Życzymy im, by Jezus już na zawsze był ich nieodłącznym Przyjacielem !

 

 

Wycieczka do Rzeszowa

Gdzie szukać Boga ? – „Bóg jest wszędzie” – to przesłanie filmu, który dzisiaj obejrzeli uczniowie klas IV, VII oraz II gimnazjum. Autorzy filmu dotknęli spraw, którymi młodzież żyje – wiary, wolności sumienia, rozumienia obecności Boga i Jezusa – każdy przeżył projekcję na swój sposób i każdy wyciągnie inne wnioski. A potem coś dla ciała – Fly Park – skoki, salta, przewroty – super zabawa połączona z integracją, relacjami odmiennymi od codziennych. Oby częściej !!!

 

 

Razem odkryjmy świat programowania

8 maja uczniowie klasy 1 i 3 biorący udział w projekcie „Razem odkryjmy świat programowania” udali się na wycieczkę do Parku Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Dzieci uczestniczyły w zajęciach w Laboratorium Głównym: „Zoom Natury”, Laboratorium „Runo Leśne”, Laboratorium „Awifauny i Troposfery” oraz Laboratorium „Energii i Recyklingu”: www.zoomnatury.pl
Po zajęciach mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w parku linowym, co okazało się wspaniałą zabawą po bardzo ciekawych zajęciach. Pomimo długiej podróży wszyscy radośni i zadowoleni wrócili do swoich domów. Opiekę nad uczniami sprawowały: Pani Małgorzata Sierant, Pani Anna Kucz-Koszelnik, Pani Agnieszka Bielec.

 

Majówka

Nasi uczniowie z radością chcą czcić Maryję i ściągają z całej wsi do sióstr pod kapliczkę, by śpiewać tam jej litanię. Modlimy się szczególnie za wszystkie rodziny w naszej parafii i prosimy Boga przez serce Matki o potrzebne dla nas łaski. Niech na nowo rodzi się piękna tradycja gromadzenia się pod kapliczkami, która już zanikła. Wiemy, że Maryja nas nie zawiedzie, wiemy też, że przy Jej sercu będziemy bezpieczni. Zapraszamy wszystkich !

 

 

Wiwat Trzeci Maj !

W dniu 30.04.2018 r. społeczność  naszej szkoły uczciła uroczystą akademią 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, dzieci i młodzież pod opieką  Marii Stolarczyk, Elżbiety Ryś i Arkadiusza Banasia  przygotowała montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Najmłodsi uczniowie na pamiątkę udziału w uroczystościach Trzeciomajowych otrzymali biało-czerwone baloniki w kształcie serc. Na zakończenie apelu odbył się konkurs historyczny z nagrodami ufundowanymi przez dyrektora szkoły. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 

Pierwsza akcja Szkolnego Koła Caritas

22 kwietnia członkowie Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz Rodziny z Kąkolówki, która w pożarze straciła dobytek swojego życia. Szkolne Koło Caritas zebrało: w Laskówce 600,75 zł, a w Bachórzu – 2 676,02 zł.
Wszystkich, którzy jeszcze chcieliby wesprzeć ten szczytny cel zachęcamy do złożenia ofiary przez przekazanie jej członkom Szkolnego Koła Caritas, gdyż w szkole pieniążki zbieramy do środy 02.05.2018 r. Po zakończeniu akcji zebrane pieniądze zostaną przekazane rodzinie. Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie.

 

 

TURNIEJ COUNTER-STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE ZSzZ vs GIMNAZJA.

W dniu 25 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbył się turniej Counter-Strike Global Offensive ZSzZ vs Gimnazja, w którym uczestniczyły drużyny gimnazjalistów: Szkoły Podstawowej w Bachórzu (Jakub Wandas, Jakub Łach, Adrian Szpiech, Jakub Karnaś, Dawid Cieśla), Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dubiecku, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Dynowie (2 drużyny), Szkoły Podstawowej nr 1 w Harcie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jaworniku Polskim, Szkoły Podstawowej w Łubnie oraz Zespołu Szkół i Placówek w Manasterzu. Patronat nad turniejem sprawowało Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Turniej rozgrywany był w trybie best-of-one, a mecze trwały do momentu, w którym jedna z drużyn osiągnęła bilans 16 rund. Uczestnicy wykazali się fantastyczną umiejętnością pracy w grupie, doskonałym refleksem oraz sprawnością manualną. Po zaciętej rywalizacji do finału gimnazjalistów dostała się drużyna Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dubiecku „LenoPaleno” i Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Dynowie „Adam i Przyjaciele”. Zwyciężyła drużyna gimnazjalistów z Dubiecka. Wszystkie drużyny z gimnazjów otrzymały z rąk Pani Dyrektor ZSzZ w Dynowie Haliny Cygan dyplomy oraz upominki.

Uczestnikom gratulujemy niebywałych umiejętności oraz życzymy dalszego rozwijania pasji !

 

 

Bierzmowanie gimnazjalistów

W naszej parafii Bachórz cieszymy się  podwójną uroczystością. Obie są bardzo ważne. Wielka radość w naszych sercach z obecności ks. biskupa Stanisława Jamrozka, który przewodził tym uroczystościom, ale również radość z obecności św. Wojciecha – patrona naszego kościoła, w co głęboko wierzymy i obecności tylu świętych ilu bierzmowanych, bo każdy z nich wybrał sobie potężnego świętego patrona przed Bogiem. Jakże podniosła chwila, jakże dostojnie wyglądający nasi uczniowie, którzy przyjęli sakrament bierzmowania i zostali wtajemniczeni w głębię naszej chrześcijańskiej wiary. Życzymy im odwagi w głoszeniu prawd ewangelii i odwagi przyznawania się do Jezusa wszędzie tam gdzie ich pośle. Niech Duch Święty wam w tym dopomaga ! Szczęść Boże !

 

 

 

Egzamin gimnazjalny

Gdy inni uczniowie naszej szkoły mają dni wolne od zajęć dydaktycznych, trzeciogimnazjaliści walczą o jak najlepszy wynik na egzaminie. Powodzenia !

 

 

Dawne święcenie pokarmów na Podkarpaciu

Na zdjęciu mieszkańcy Kolbuszowej w oczekiwaniu na święcenie pokarmów, na podwórzu szkolnym. Autor: F. Kotula, 1959 r.
Fotografia pochodzi z Archiwum Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

 

 

Wielkoczwartkowa adoracja

Nasi uczniowie włączyli się klasami i uczestniczyli w adoracji Pana Jezusa w ciemnicy. Z wielkim skupieniem, powagą i modlitwą adorowali cierpienie Chrystusa. Rozważali Jego mękę i głęboką, niepojętą Miłość do nas i całego świata. Dziękujemy Jezusowi za dokonanie tak wielkiej ofiary i prosimy Go o siłę dla nas w codziennym niesieniu krzyża.

 

 

 

Nasza obecność w Nowym Jorku

Bolesław Wierzbiański, urodzony w Bachórzu, założyciel Nowego Dziennika w Nowym Jorku, zmarły 15 lat temu. Mamy swój skromny udział w upamiętnieniu dziejów rodziny Wierzbiańskich.

artykuł_1

artykuł_2

 

 

Rekolekcje wielkopostne

22 marca 2018 r. o godz. 8.20 w Parafii Bachórz rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. Dzieci nasze pięknie uczestniczyły w tych świętych ćwiczeniach duchowych. Śpiewały, odprawiły nabożeństwo drogi krzyżowej i uczestniczyły we Mszy św. Te chwile były wzbogacone o jeszcze jedno doniosłe wydarzenie. Nasza młodzież gimnazjalna przyjęła dzisiaj krzyże bierzmowanych. Ks. Stanisław rekolekcjonista pięknie podprowadził temat drogi krzyżowej mówiąc o  odpowiedzialności za krzyż życia, do ich poświęcenia. Siostra Anna uroczyście ucałowała i rozdała krzyże wieszając je na szyjach, prosząc młodzież o godne ich noszenie i świadczenie swoją postawą o przynależności do Chrystusa.

 

 

Cyrkowa rozrywka w szkole

 

CYRK O’BIMBOLANDO „zabrał” dzisiaj naszych uczniów w magiczną podróż do świata rozrywki opartej na pasji i talencie. Na występ złożyły się: taniec z wężem, pokaz hula-hoop oraz występ iluzjonisty, któremu towarzyszył m.in. sympatyczny puchaty królik. Artyści ukraińscy sprawili, że uczestnicy świetnie się bawili. Szczególnym aplauzem cieszył się taniec z wężem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli  w występie, co było dodatkową atrakcją. Potem były  autografy, zakup pamiątek, pytania, a zatem wesołe podsumowanie pracowitego dnia.

 

 

Konkurs „Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego” – Szwajcaria

Dnia 14 marca 2018 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział  w konkursie „Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”. Była to III edycja i dotyczyła Szwajcarii. Konkurs zorganizowało Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Dynowie. Uczniowie rozwiązywali test dotyczący znajomości geografii, historii i kultury Szwajcarii. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Klaudia Konopka, Natalia Siry i Amelia Paściak. Do konkursu uczennice przygotowała nauczycielka języka niemieckiego pani Urszula Toczek.

 

 

Nadal pomagamy

 

 

Konkurs Biblijny

6 marca o godz 9.00 w Szkole Podstawowej w Babicach odbył się Konkurs Biblijny na etapie dekanalnym pod hasłem „Duch Święty napełnia nas swoją mądrością i łaską”. Naszą Szkołę reprezentowała uczennica kl. VII Marlena Stokłosa. Dziękujemy Marlenie za trud, który włożyła w przygotowanie się do Konkursu.

 

 

Rekolekcje gimnazjalistów

I choć to rekolekcje zamknięte chcemy ​​uchylić rąbka tajemnicy. Po zakwaterowaniu  w pokojach zaproszono nas na kolację. Obsługa świetna, sami zobaczycie na zdjęciach. Po kolacji spotkanie na auli. Tam test na inteligencję, z którym świetnie uczniowie sobie poradzili. Ks. Piotr w ciekawy sposób tłumaczył młodzieży jak odkręcić siebie, by stać się naczyniem, które można napełnić. Później śpiew i znów zaskoczenie nie tylko księdza, ale i wychowawców. Są nie tylko poznańskie słowiki, ale okazuje się, że są i bachórskie. Po krótkiej przerwie poszliśmy do najważniejszego miejsca do kaplicy. Tam przeszliśmy Drogę Krzyżowa z Jezusem i adorowaliśmy krzyż. I tak zakończyliśmy piątek.

 

 

 

Kolejny sukces Kamila Szymańskiego

Dnia 23 lutego 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się drugi etap archiprezbiterialny XVIII Regionalnej Olimpiady o Wielkich Polakach. W tym roku szkolnym jest ona poświęcona arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi. Miło nam poinformować, że jego zwycięzcą został uczeń klasy III gimnazjum Kamil Szymański. Gratulujemy i życzymy kolejnego sukcesu w finale.

 

 

 

Zakładamy Szkolne Koło Caritas

Szkolne Koła Caritas zrzeszają pod nadzorem opiekuna, uczniów szkoły, którzy chcą wspólnie świadczyć pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego.

Członkowie Szkolnego Koła:

– identyfikują w swym otoczeniu osoby potrzebujące i świadczą im szeroko rozumianą pomoc charytatywną (pomoc w nauce, pomoc w czynnościach życia codziennego, wspólne przedsięwzięcia w czasie wolnym, odwiedziny, pomoc materialna itp.);

– angażują się w pracę placówek wychowawczych i pomocowych działających w jego środowisku (świetlice szkolne, świetlice środowiskowe, domy opieki i in.);

– wspierają działalność charytatywną lokalnej Caritas diecezjalnej i parafialnej przez uczestnictwo w ich działalności i prowadzonych przez nie akcjach (np. kwestach);

– inicjują i przeprowadzają różną pomoc w zakresie swojej społeczności;

– są wsparciem dla Proboszcza parafii, na terenie której podejmują swoje działania.

Podstawowym warunkiem powstania Koła jest wola jego założenia przez grupę uczniów szkoły reprezentowanych przez opiekuna (nauczyciela zatrudnionego w szkole). Opiekę nad SKC w naszej szkole będzie sprawować Pani Anna Kucz-Koszelnik.

 

 

 

Zawody w Bieruniu

W dniu 27 stycznia odbyło się XXI Grand Prix Bierunia w Formach Sztuk Walki i było wyjątkowo obfite w medale. Zawodnicy (absolwenci jak i uczniowie)trenujący w naszej szkole pod okiem instruktorów Pana Kamila Soleckiego oraz Pana Mariusza Soleckiego po raz pierwszy pojechali na zawody zewnętrzne.

W składzie Szkoły Sztuk Wali i Samoobrony Buschi-do sekcję Bachórz reprezentowali:

Aleksandra Witek,

Marlena Stokłosa,

Aleksandra Jarema,

Mateusz Pyś.

Każdy z zawodników zaprezentował wysoki poziom, co zaowocowało następującym sukcesami:

Mateusz Pyś: 2 złote medale,

Aleksandra Jarema: 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy medal,

Marlena Stokłosa: 1 złoty i 1 brązowy medal.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

„Choinka szkolna”

Dnia 25 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły, przedszkolaki i najmłodsze  dzieci z Bachórza. Wszyscy z radością przywitali znanego nam już animatora, który w przebraniu klauna bawił wszystkich uczestników zabawy.  Wśród najmłodszych najpopularniejsze było przebranie Roszpunki i królowej Elzy, ale warto obejrzeć fotorelację, by zobaczyć jak pięknie wszyscy  byli ubrani. Dzieci z radością brały udział w konkurencjach sportowych i zabawach, w których mogli zdobyć nagrody. Zarówno młodsi, jak i starsi bawili się doskonale, tańcząc w rytm najnowszych przebojów. Serdecznie dziękujemy Samorządowi Szkolnemu za przystrojenie sali i Radzie Rodziców za zorganizowanie tak udanej zabawy.

 

 

Wyjazd na spektakl „Akademia Pana Kleksa”

Dnia 18 stycznia 2018 r. uczniowie klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Bachórzu obejrzeli w Teatrze „Maska” w Rzeszowie spektakl pt. „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Jerzego Jana Płońskiego. To bajeczne widowisko, opowiadające o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą, wywołało u naszych uczniów mnóstwo emocji. Kolorowy i roztańczony musical stworzył okazję do wspaniałej zabawy i niezapomnianej podróży do świata wyobraźni.

 

 

95 rocznica śmierci Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego

W dniu 12 stycznia uczniowie kl. VII biorący udział w projekcie „Do wiedzy przez eksperyment oraz technologie informacyjno – komunikacyjne” udali się na cmentarz, aby zapalić znicze i upamiętnić 95 rocznicę śmierci Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego, którego grobem opiekuje się nasza szkoła. Tematem przewodnim tej grupy projektowej jest odtworzenie dziejów rodziny, która była obecna w Bachórzu w pierwszej połowie XX w.

 

 

„Królewna z drewna” – Internetowy Teatr TVP dla Szkół

Dnia 11 stycznia uczniowie klas I-V szkoły podstawowej obejrzeli transmisję spektaklu w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Była to „Królewna z drewna” w wykonaniu artystów Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. „Królewna z drewna” to barwna, wierszowana bajka, oparta na najnowszym, niepublikowanym dotąd tekście Waldemara Wolańskiego. W rozśpiewanej, bardzo zabawnej a jednocześnie trzymającej w napięciu formie, opowiada o przygodach małej Sosenki, która ratuje swoich rodziców i cały las przed złem, czyhającym na bezpieczny dotąd świat, w jakim mieszkała nasza bohaterka. A zło czyha wszędzie – ze strony natury, ale i ludzi – bandy korników i bezwzględnych drwali. Dlatego Sosenka staje przed nie lada wyzwaniem, musi podejmować trudne decyzje i niezwykle szybko dorosnąć…

Poza walorami muzycznymi i plastycznymi – głównie pięknymi, animowanymi lalkami – bajka jest jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, uczącą gatunków drzew oraz w atrakcyjnej formie zachęcającą do obcowania z przyrodą.

 

 

Kolędnicy siostry Anny

Jak co roku dzieci i młodzież razem z dorosłymi i s. Anną postanowili odnowić i utrzymać piękną tradycję, nasz świąteczny zwyczaj  kolędowania. Wszystkim Parafianom serdecznie dziękujemy za gościnność, życzliwość i hojność.

 

 

Wizyta kolędowa księdza proboszcza w szkole

Kolędą „Przybieżeli do Betlejem pasterze” przywitaliśmy dzisiaj księdza proboszcza Tadeusza Woźniaka, który przybył do szkoły z wizytą kolędową. Pobłogosławił całą społeczność szkolną na cały 2018 rok, życząc, aby Bóg czuwał nad zdrowiem i postępami w nauce. Następnie spotkał się z dziećmi z oddziału przedszkolnego obdarowując je obrazkami oraz słodyczami.

 

 

Wigilia szkolna

Gdy łamiemy się opłatkiem przy żłóbku betlejemskim, gdy z radością w oczach składamy sobie życzenia, wtedy otwierają się nasze serca i lepiej rozumiemy, że droga do szczęścia to droga przez dobroć i miłość.

 

 

Wesołych Świąt

 

 

 

Jesteśmy Pierwsza Klasa

Liczymy na Wasze głosy w konkursie Nowiny24.

http://www.nowiny24.pl/serwisy/plebiscyty/a/jestesmy-pierwsza-klasa-glosowanie-rozpoczete-wyniki,12777835/

 Klasa 1 ze Szkoły Podstawowej w Bachórzu (KLASA.16)

SMS pod nr 72355 o treści KLASA.16

 

 

Pomoc dla Marka

Nasza społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę pieniędzy dla chorego na boreliozę Marka Jaszczura – absolwenta naszej szkoły. Udało nam się zebrać 1100 zł. Kwotę tę przekazaliśmy w dniu 20.12.2017 r. Markowi. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy okazali serce i wsparli naszą akcję. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Markowi szybkiego powrotu do zdrowia, dużo miłości, radości i powodzenia w nadchodzącym Nowym Roku 2018.

 

 

Debiuty 2017 Dynów

Dnia 16 grudnia w Dynowie odbył się kolejny turniej tańca organizowany przez Podkarpackie Centrum Tańca, w którym nie mogło zabraknąć również uczniów z naszej szkoły. Pod czujnym okiem Pana Łukasza dzielnie doskonalili swoje umiejętności taneczne od października, by dziś wypaść jak najlepiej. Białe koszule, wytworne muchy, piękne sukienki, eleganckie uczesania. Wszystko po to, by podczas tańców konkursowych pięknie się prezentować. Właściwa postawa i uśmiech to nieodłączne atrybuty tancerza. Taka postawa została nagrodzona przez Jury i wszyscy reprezentanci Szkoły Podstawowej w Bachórzu  z klas 0, 1, 3, 4, 5 otrzymali złote medale. Serdecznie gratulujemy zarówno uczniom, jak i rodzicom, którzy podziwiali postępy i umiejętności swoich dzieci.

 

 

 

Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy

Uczniowie naszej szkoły brali udział w  III edycji Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego 2017 r. Przedmiotem organizowanego konkursu były ozdoby choinkowe (bombki, figurki, łańcuchy na choinkę), nawiązujące do tradycji chrześcijańskiej. Uczestnicy tego konkursu mieli za zadanie wykonać z materiałów naturalnych (np. drewno, siano, słoma, szyszki, papier itp.) lub surowców wtórnych, pracę plastyczną w dowolnej technice . W dniu 15.12.2017 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, połączone z rozdaniem nagród, wyróżnień i dyplomów. W kategorii  klas IV-VI , II miejsce zajęła Klaudia Fąfara, a Julia Paściak otrzymała wyróżnienie. W kategorii klas VII SP-III G, I miejsce zajęła Marlena Stokłosa, Aleksandra Gancarz została wyróżniona.

 

 

Turniej Sztuk Walki

9 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczący w zajęciach kung-fu organizowanych w naszej szkole jako zajęcia pozalekcyjne, wzięli udział w 7 Turnieju Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony BUSHI-DO Lubenia 2017. Startowali w różnych kategoriach wiekowych i zajęli następujące miejsca:
Kata do lat 8 – grupa początkująca:
– chłopcy pierwsze miejsce Konrad Kurasz,
– dziewczyny trzecie miejsce Kinga Paściak.
Kata do lat 10 – grupa początkująca:
– dziewczyny pierwsze miejsce Aleksandra Witek,
– chłopcy pierwsze miejsce Szymon Kurasz.
Kata do lat 12 – grupa początkująca:
– chłopcy drugie miejsce Wiktor Pich,
– dziewczyny drugie miejsce Karolina Kiełbasa.
Duo System- Samoobrona do lat 10 grupa początkująca:
pierwsze miejsce Aleksandra Witek i Szymon Kurasz,
Duo System- Samoobrona do lat 12:
pierwsze miejsce Karolina Kiełbasa, Wiktor Pich,

Duo System-Samoobrona od lat 16:
trzecie miejsce Marlena Stokłosa, Mateusz Pyś.
Ponadto uczniowie brali udział w konkurencji Kata Synchroniczne, w którym zajęli:
Pierwsze miejsca:
– Tomasz Pyś, Karolina Kiełbasa, Wiktor Pich oraz
– Martyna Pieniążek, Aleksandra Jarema, Mateusz Pyś.
Drugie miejsce:
Aleksandra Witek, Jakub Gancarz, Szymon Kurasz
Trzecie miejsce:
Marlena Stokłosa, Julia Kuś, Renata Witek.
Zawodnicy z grupy Bachórz zdobyli też puchary:
dla najwszechstronniejszego zawodnika/zawodniczki:
Konrad Kurasz, Kinga Paściak, Aleksandra Witek, Szymon Kurasz, Karolina Kiełbasa, Wiktor Pich, Marlena Stokłosa.
Drodzy uczniowie wasze sukcesy są dla nas wielką radością. Każdy kto trenował, uprawiał jakąś dyscyplinę sportu wie ile pracy, wyrzeczeń i czasu wymaga dążenie do mistrzostwa. Ponadto należy pogodzić obowiązki ucznia z wysiłkiem zawodnika. Słynna brytyjska lekkoatletka Paula Radcliffe, pięknie napisała o tym jak wygląda droga do sukcesu: „ Nie możesz stać się numerem jeden z dnia na dzień ani nawet w ciągu kilku lat… Będziesz przegrywać wiele biegów i musisz to zaakceptować, wyciągnąć z tego wnioski i wierzyć, że wygrasz następnym razem, biorąc pod uwagę, że masz szansę następnym razem znów przegrać… Cały czas musisz wierzyć, że następnym razem wygrasz… aż do dnia, kiedy to się stanie”.
Życzymy wytrwałości i wielu sukcesów, tak szkolnych jak i treningowych.

 

 

Mikołajki szkolne

Nieważne – dorosły czy dziecko – każdy czeka na dzień 6 grudnia, kiedy to święty z Laponii rozdaje prezenty. Zawitał On dzisiaj i do naszej szkoły. Od rana rozdawał prezenty, tylko grzecznym uczniom, pytał o modlitwy, nakazywał całować mikołajową brodę, dawał wskazówki … Wraz ze swoją świtą przemierzał szkolne korytarze sygnalizując swoje nadejście głośnym dzwonkiem, a potem tylko radość … Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku…

 

 

Lekcja biblioteczna pierwszaków

Dnia 6 grudnia  br. odbyła się lekcja biblioteczna dla  najmłodszej grupy naszych uczniów pod tytułem „Biblioteka zaprasza”. Głównym celem wizyty było zapoznanie dzieci z biblioteką, propagowanie idei głośnego czytania, promowanie czytania książek i dbania o nie. Pierwszaki w czasie wizyty z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Podczas rozmowy chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach z książką i biblioteką. W czasie lekcji uczestnicy zostali zapoznani z zasadami korzystania z biblioteki, a także dowiedzieli się  co należy robić, aby być dobrym czytelnikiem i zaprzyjaźnić się z książką. Kolejnym punktem lekcji było głośne czytanie bajek.

 

 

Wdzięczni katolickiemu wydawcy Święty Wojciech Dom Medialny za przekazanie naszej szkole swych cennych wydawnictw, bardzo dziękujemy Księdzu Dyrektorowi Tomaszowi Siuda,  Panu Sławomirowi Kasprzykowi oraz Pani Emilii Mielewskiej. Poprzez ten piękny gest, wypełniacie misję wydawniczą, zgodnie z którą ponownie dotarliście do grona odbiorców, dla których wartości chrześcijańskie są najważniejszym drogowskazem codziennego życia.

 

 

 

 

Choinka ponownie rozbłysła w naszej szkole

Choinka świąteczna to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Nasza choinka jest już gotowa ! Dziś uczniowie klasy 3 gimnazjum z pomocą Pana woźnego przystroili drzewko, które będzie cieszyło oko przez najbliższy czas.

 

 

Dzień Pluszowego Misia

Mały, duży, kolorowy, milutki z kokardką czy w kubraczku? Każdy posiada własnego pluszowego misia. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzy się nam z beztroskim czasem dzieciństwa. Dnia 1 grudnia 2017 r. po raz pierwszy w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego został zorganizowany Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu chętni uczniowie mieli możliwość przyniesienia do szkoły swojego pluszowego przyjaciela. Najmłodsi wykonali portret swojej ulubionej maskotki.

 

 

Andrzejki

Dnia 30 listopada w tradycyjnej Zabawie Andrzejkowej wzięli udział uczniowie klas 1 i 3. Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka. Tak też było i u nas. Uczniowie z radością i ze zdziwieniem reagowali na imię swojego wybranka, wybranki, którą wylosowali. Wróżba z butami też wywołała spore poruszenie wśród dzieci. Jednak najwspanialszą przyjemnością tego dnia była zabawa przy muzyce. Dzieci tańczyły w parach i w kółeczku, chętnie brały udział w zabawach, nauce tańca. Nikt się nie nudził. Wiele radości do zabawy wniosła obecność przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z naszej szkoły, uczniów  klasy 3 gimnazjum, którym dziękujemy.  Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Norbert Uryć. Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe i uśmiechnięte wróciły do swoich domów.

A teraz czekamy na Św. Mikołaja.

 

 

Zabawa andrzejkowa

Czwartkowy wieczór upłynął uczniom klas IV SP -III G na wróżbach i zabawie znanej pod nazwą Andrzejki. Uczniowie wykazali się pomysłowością, której wyrazem były stroje: barwne, ciekawe, zaskakujące. W konkursie przeprowadzonym przez SU jury złożone z nauczycieli i uczennic wyłoniło zwycięzcę – Czerwonego Kapturka (Justyna Chruszcz). Na drugim miejscu uplasowali się: siostra zakonna (Jakub Kurasz) i kotek (Kamila Kuś), a III miejsce przypadło pani Wiośnie (Roksana Darasz) i balerinie (Karol Kufel). Gratulacje !

 

 

 

Pomagamy Podkarpackiemu Hospicjum dla Dzieci

 

 

Kolejne dni skupienia w Przemyślu

W dniach 24-26 listopada odbyły się w Przemyślu kolejne dni skupienia służące formacji religijnej młodzieży gimnazjalnej. Po raz kolejny uczestniczyły w nich uczennice naszej szkoły.

 

 

Seans filmowy w kinie Helios

Dnia 15 listopada uczniowie klas IV-VI obejrzeli w kinie Helios film przygodowy pt. „Tarapaty”. To historia dwojga dzieci poszukujących skarbu, którym nieodłącznie towarzyszy pies Pulpet. Na drodze do rozwiązania zagadki staje im złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Sytuacja komplikuje się coraz bardziej, napięcie rośnie i to sprawia że film bardzo się podoba. Dowodem tego były dyskusje dzieci po obejrzanym filmie. Przyjemnym dopełnieniem wyjazdu do Rzeszowa była wizyta w restauracji Mc Donalds.

 

 

„Leśne dyktando”

„Leśne dyktando” organizowane przez Nadleśnictwo Dynów w gościnnych progach Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie cieszy się coraz większym powodzeniem. W tegorocznej, siódmej już edycji, udział wzięło 88 uczniów z kilkunastu szkół. Humorystyczny tekst przygotowany przez p. M. Kaczorowską roił się od pułapek ortograficznych. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Klaudia Konopka, Julia Kryczyk i Kamil Szymański, który już tradycyjnie zajął I miejsce w kategorii klas VII SP – III G. Brawo !!!

 

 

Patriotyczny spektakl uczniów dla mieszkańców Bachórza

Nasi uczniowie powtórzyli  przedstawienie widowiskowe o Ojczyźnie 13 listopada dla społeczności wiejskiej. Ogromna była radość dzieci, że będą mogły jeszcze raz przypomnieć o odzyskanej wolności i krzewić dumę narodową w sercach swoich mam, ojców, dziadków i babć. To ważna rzecz, by młoda latorośl naszej miejscowości wzrastała w takiej atmosferze, bo przecież to od naszej młodzieży zależy dalszy los naszej Ojczyzny. Występ uczniów zaszczycił swą obecnością ks. proboszcz Tadeusz Woźniak, który słowami modlitwy podziękował za odzyskaną 99 lat temu wolność oraz zachęcił uczniów do trwania przy Bogu i Ojczyźnie.

 

 

Święto Niepodległości Polski

99-ta rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została dzisiaj uczczona w naszej szkole bardzo uroczyście. Od rana rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, czuć było gorącą atmosferę i oczekiwanie, a zwieńczeniem był program słowno-muzyczny przygotowany pod kierownictwem s. A. Koniecznej. Uczniowie spisali się wspaniale: był Piłsudski, umundurowani żołnierze, sanitariuszki, wystrzały, biało-czerwone stroje uczniów, wiersze i pieśni, a wszystko to na tle malowniczych ruin. Uczniowie klasy III SP wykonali taniec flagi. Całości przyświecało hasło „My o wolność nie prosimy, my o nią walczymy”.
Lekcja tragicznej historii, ale nad smutkiem i zadumą zwyciężył akcent optymistyczny z odzyskanej wolności, którą należy się cieszyć.

 

 

Wyjazd do kina

W dniu 9 listopada uczniowie klasy II i III gimnazjum wraz z opiekunami: s. Anną Konieczną i Joanną Cieśla wybrali się do Rzeszowa do kina Helios na film o życiu i śmierci o. Maksymiliana Kolbe w reżyserii Michała Kondrata pt. „Dwie Korony”. Ten film  to fabularyzowany dokument, który ukazuje nieznane dotąd fakty z życia Ojca Maksymiliana Kolbe począwszy od jego dzieciństwa, poprzez jego dorosłe życie, aż do heroicznej śmierci. Tytuł „Dwie Korony” wynika z tego, że gdy ojciec Maksymilian był dzieckiem, ukazała mu się Matka Boża trzymająca dwie korony; jedną białą, drugą czerwoną.  To wydarzenie z dzieciństwa wpłynęło na jego wybory w dorosłym życiu.  Życie ojca Maksymiliana zachwyca charyzmą, duchowością i postawą, a opowieść o jego życiu jest też opowieścią o historii naszego kraju.Ukazuje też fenomen jego umysłu. Ojciec  Maksymilian  zaprojektował m. in. pojazd do przemieszczania  się między planetami oparty na zasadzie trójczłonowej rakiety, którą produkowano dopiero pół wieku później. W czasie okupacji niemieckiej trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Podczas apelu 14 sierpnia 1941 r. dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Oglądając film widzowie przekonali się, że był to człowiek oddany bez reszty Bogu i drugiemu człowiekowi. Jego odwaga, wiara i przekonanie o wielkiej misji czyniły go wyjątkowym.

 

 

 

Pamięć o zmarłych to element kultury

Dzień Wszystkich Świętych to święto kościelne, ale dla wszystkich jest, a przynajmniej powinien być, dniem zadumy nad życiem i śmiercią. Odwiedzamy w tym dniu groby swoich bliskich, groby zapomniane, zapalamy znicze i składamy kwiaty. Odwiedziny grobów stały się wewnętrzną ludzką potrzebą. Tę potrzebę odwiedzin cmentarza od lat wpajamy naszym uczniom. Dnia 30 października uczniowie kl. III gimnazjum wraz z dyrektorem udali się na miejscowy cmentarz aby przygotować nagrobek Ś.P. Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego na Dzień Wszystkich Świętych. Grobem tym opiekujemy się od lat. Uczniowie oczyścili miejsce pochówku, zapalili znicz i odmówili modlitwę. Ważne jest też to, że sami zaproponowali wyjście na cmentarz mimo przenikliwego zimna i wiejącego wiatru. Mamy nadzieję, że pamięć o zmarłych to już trwały element kultury naszych uczniów.

 

 

Tydzień misyjny

Nasza młodzież i dzieci oprócz obowiązku szkolnego biorą czynny udział w życiu parafii. Dzisiejszy dzień był bogaty w radość i przeżycia duchowe. 28 październik to ostatni dzień tygodnia misyjnego i dzień imienin naszego księdza  Proboszcza Tadeusza. W naszym kościele gościli misjonarze z różnych kontynentów, to oni do ołtarza nieśli dary, a przy tym towarzyszyła im piosenka „oto misjonarze dają siebie w darze, niosą wodę życia tym co mają mniej”.  Ten gest jest również pamięcią o naszych misjonarzach, którzy rozsiani po całym świecie, w oddali od Ojczyzny nieraz w trudnych warunkach głoszą Ewangelię Jezusa, to wyraz naszej solidarności z nimi. Po różańcu były życzenia, kwiaty, uściski dłoni, ale najpiękniejsze były uśmiechy małych dzieci. Ks. Proboszcz też miał piękny uśmiech, którym nas obdarzył. Pięknie wszystkim podziękował, a na koniec też nas obdarował. To były cukiereczki słodkie co się szybko jadło, a do żołądka  jeszcze szybciej wpadło. Dziękujemy ks. Proboszczowi za słodki poczęstunek.

 

 

 

Pasowanie na ucznia

Dnia 25 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Dziesięcioro dzieci od dziś stało się pełnoprawnymi uczniami: Wiktoria Bujdasz, Bartłomiej Galej, Gabriela Gancarz, Zuzanna Gąska, Hania Gdyra-Seremak, Dominika Grzech, Wiktoria Kaszycka, Konrad Kurasz, Kacper Spólnik, Ewa Szmul w obecności rodziców, nauczycieli, Pana Dyrektora i uczniów naszej szkoły zapewnili, że będą się dobrze uczyć, szanować nauczycieli i kochać Polskę. Podczas akademii uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszych dwóch miesiącach nauki. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem tańczyli, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. W szkolnych progach przywitali ich starsi koledzy i koleżanki z klasy  trzeciej, którzy przygotowali dla nich przedstawienie pt: „ Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek”. Składali im życzenia i obiecywali pomoc w pokonywaniu szkolnych trudności. Pan Dyrektor Józef Stolarczyk będący pod wrażeniem umiejętności nowych uczniów uroczyście dokonał aktu pasowania. Najmilszą chwilą dla pierwszaków było wręczenie upominków przez klasę trzecią i dyplomów oraz słodkich niespodzianek przez wychowawczynię Panią Małgorzatę Sierant. Dzień pasowania był pełen wzruszeń i z pewnością pozostanie na długo w pamięci każdego pierwszaka.

 

 

Dni skupienia dla dziewczyn

W dniach od 21 do 23 października nasze uczennice z klasy II gimnazjum postanowiły wybrać się do Przemyśla do klasztoru sióstr Służebniczek. Tam siostry co pewien czas organizują takie spotkania dla młodzieży. Nasze koleżanki odważyły się tam pojechać, ale zanim to uczyniły to było tysiąc pytań do…….. s. Anny. Ona – owszem odpowiadała na niektóre z nich w sposób bardzo lakoniczny, ale nie brakowało zachęty z jej strony, a brzmiała ona mniej więcej tak -” Jedźcie, a nie pożałujecie, jak wam się nie spodoba – zapomnijcie”. Tym bardziej w naszych uczennicach zrodziły się pewne obawy może nawet i lęki, bo niektóre z nich tak daleko od domu miały wyjechać po raz pierwszy. Nadszedł dzień wyjazdu, a one jednak zaryzykowały. Po trzech dniach wróciły do szkoły jakby nie takie same, jakby unoszące się metr nad ziemią. Przyglądnijcie się im, porozmawiajcie, popytajcie a sami się przekonacie, że te same koleżanki, a nie takie same.

 

 

Parafialny Dzień Papieski

Nasze dzieci i młodzież uczciły również dzień Papieski w kościele. Najpierw przez uczestnictwo w Eucharystii nieco później w różańcu zamykając cały dzień wieczernicą poświęcona Papieżowi. Ludzie z zachwytem patrzyli na małych artystów zasypując ich gorącymi oklaskami. Ks. Proboszcz z zadowoleniem pochwalił i podziękował pięknie dzieciom i rodzicom, a Jan Paweł II znów nam towarzyszył patrząc z wysokości nieba.

 

 

Pajęczaki – zajęcia edukacyjne 

Dnia 16 października w naszej szkole odbył się kolejny już pokaz przyrodniczy, tym razem dotyczył grupy „Stawonogi”. Animatorzy przyrody zaprezentowali różne gatunki  pająków, skorpionów i raków. Największe zainteresowanie wzbudziły duże okazy pająków: Czarna Wdowa i Ptasznik. Jeden z nich na oczach uczniów rozciągał sieć, ciekawostką była również Stonoga, która jak się okazało wcale nie miała stu nóg. Ogromne emocje wzbudził spacer pająka po głowie prowadzącego. Pokaz był przeprowadzony bardzo profesjonalnie przez grupę entuzjastów przyrody  „Wild Trip Company” z Krakowa a wiedza zdobyta podczas spotkania zostanie wykorzystana na lekcjach przyrody .
„Lekcję przyrody na żywo” koordynowała Pani Joanna Cieśla.

 

 

Dzień Papieski

Dzień 16 października to dobrze znana data naszym uczniom. Dziś w naszej szkole młodzież i dzieci wraz z nauczycielami przygotowali apel poświęcony wybitnemu Polakowi Janowi Pawłowi II. W atmosferze radości, śpiewów i przewagi koloru biało-żółtego wspólnie dziękowaliśmy Bogu za naszego świętego Rodaka. Piękne wiersze najmłodszych i  piękne śpiewy starszych uczniów, sprawiły że duch całej naszej szkolnej wspólnoty uniósł się wysoko. Wierzymy też, że nasz Papież w domu Ojca usiadł w wygodnym fotelu i razem z nami był obecny.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej to czas wyjątkowy dla wszystkich związanych z oświatą. Tak było dzisiaj w naszej szkole. Od rana ciepłe słowa pod adresem nauczycieli i pracowników obsługi, odświętne stroje, uśmiech na twarzach. Były kwiaty, życzenia, podziękowania, a zwieńczeniem dnia była część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy II i III gimnazjum pod kierownictwem p. U. Toczek i J. Cieśli. Całość uświetnił akompaniamentem gitarowym p. A. Banaś.
Dyrektor szkoły wręczył wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom obsługi nagrody za szczególny wkład pracy w edukację i wychowanie młodzieży oraz dbałość o szkołę i jej obejście.
Szczególnie cieszą ciepłe i życzliwe słowa ze strony Rady Rodziców, której od tego roku przewodniczy p. Monika Grzech. Taki czas dowodzi, że warto być uczącym i nauczanym; że praca tych obydwu stron z pewnością przyniesie efekty.

 

 

 

Rocznik Historyczny Dynoviana

W dniu 10 sierpnia odbyła się promocja trzeciego numeru Rocznika Historycznego Dynoviana. Tematem przewodnim obecnego numeru jest „Dynowskie sacrum”. W tej tematyce odnaleźć można również zagadnienia związane z historią parafii w Bachórzu. Wszystkim, którzy zechcą sięgnąć po Rocznik, życzę ciekawej lektury. Jako redaktor pisma i jednocześnie dyrektor szkoły w Bachórzu, staram się, aby w każdym jego numerze historia Bachórza była obecna.

 

 

Różaniec do granic

Miesiąc październik to wielka modlitwa naszego narodu do Maryi. Tylko dzięki tej modlitwie możemy naprawdę spotykać ludzi. Maryja wciąż prosi o tę modlitwę, by uratować świat, zwłaszcza prosi o nią dzieci. Cieszymy się wspólnie – Rodzice i Nauczyciele, że nasze dzieci umiały odpowiedzieć na wołanie Matki Bożej i uwierzyły, że różaniec jest naszą siłą i naszą tarczą. W szkole powstały cztery żywe róże to aż 80 dzieci zaangażowało się w tę piękną, prostą a jakże głęboką modlitwę. Dnia 7 października był zorganizowany narodowy różaniec do granic. Cała Polska została otoczona żywym różańcem. Do granic pojechała również nasza parafia, wśród której były nasze dzieci i młodzież z siostrą katechetką i nauczycielami. Pokazali oni Matce Bożej, że umieją być wierni zobowiązaniom i za to im dziękujemy.

 

 

VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W dniu 29.09.2017 r. w naszej szkole klasa piąta wraz z głównym koordynatorem panią Elżbietą Ryś zorganizowała obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Po szkole krążył Patrol Egzaminacyjny, który sprawdzał znajomość tabliczki mnożenia zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Każdy kto pomyślnie zdał egzamin w nagrodę otrzymywał Certyfikat oraz słodycze. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów i  nauczycieli .

 

 

Politechnika Dziecięca w Rzeszowie

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat, uczęszczające do szkół podstawowych, zamieszkałe na terenie województwa podkarpackiego, do zapisów na darmowe zajęcia Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie. Rejestracja na zajęcia rusza już 25 września. 

Więcej informacji na stronie www.dolina-wiedzy.pl/pd

Fundacja Wspierania Edukacji
przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza
ul. Hetmańska 120, 35-078 Rzeszów
tel. 17 888 60 03www.dolina-wiedzy.pl
https://www.facebook.com/DolinaWiedzy

 

 

 

Spotkanie z autorem bajek

25 września uczniowie oddziału przedszkolnego, klas pierwszej i trzeciej wraz ze swoimi wychowawczyniami Paniami Marzeną Szmul, Małgorzatą Sierant i Anną Kucz-Koszelnik wzięli udział w spotkaniu z autorem bajek dla dzieci Panem Grzegorzem Kasdepke. Autor bardzo poczytnych bajek przywitał dzieci w bardzo miły sposób i opowiadając o sobie i swoim życiu prezentował książki, które napisał, zdradzał tajemnice na temat tego w jakich okolicznościach powstawały. Fragmenty jego zabawnych bajek odczytane przez samego twórcę zachęcały naszych uczniów do czytania, dzięki któremu człowiek wie więcej, szybciej się uczy i rozwija.
W książkach Pana Grzegorza jest miejsce na morał, pouczenie i dobry humor. Po spotkaniu każdy uczeń i przedszkolak otrzymał imienny autograf i miał okazję porozmawiać z Panem Grzegorzem. Bardzo dziękujemy Paniom Marioli Kaczor oraz Marii Pałac z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dynowie z/s w Bachórzu za zaproszenie na to spotkanie i miłe przyjęcie.

 

 

 

Wizyta policjanta

12.09.2017r. uczniowie klas IV-III G wysłuchali prelekcji o charakterze prewencyjno-informacyjnym przeprowadzonej przez dzielnicowego reprezentującego Posterunek Policji w Dynowie. Uczniowie zostali poinformowani o konsekwencjach zachowań ryzykownych, wykroczeń i przestępstw. Pod koniec spotkania goszczący u nas policjant odpowiadał na pytania młodzieży.

 

 

Bezpieczna droga do szkoły

 

8 września 2017r. uczniowie klasy pierwszej i trzeciej wzięli udział w spotkaniu z Panem Policjantem z Komisariatu Policji w Dynowie. Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu”. Dzieci z uwagą słuchały wszystkich zaleceń i wskazówek Pana Policjanta.

 

 

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

Nietypowo w tym roku bo 4 września , rozpoczeliśmy rok szkolny 2017/2018. Najpierw uczniowie , nauczyciele i rodzice wysłuchali życzeń księdza proboszcza kończących mszę św., a potem słów dyrektora i wychowawców. Uczniowie z zapałem, nowymi książkami i zeszytami przystąpili do pracy, aby pod koniec roku cieszyć się wynikami.

 

 

Idą zmiany …

Dnia 1 września 2017 r. zaczyna obowiązywać w Polsce reforma systemu edukacji. Zgodnie z jej założeniami oraz na podstawie uchwały Rady Gminy w Dynowie zmieni się nazwa naszej placówki oświatowej. W miejsce Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu pojawi się Szkoła Podstawowa w Bachórzu. I taka nazwa będzie obowiązująca. W skład Szkoły Podstawowej przez 2 lata będą wchodziły jeszcze klasy gimnazjalne do czasu ich wygaszenia. Niebawem nieznacznej zmianie ulegnie wygląd naszej strony internetowej.

 

Wyszukiwarka
Linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej