Aktualności 2014/2015

Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych

koniec_roku

Do zobaczenia 1 września …

 

 

Podziękowania od Podkarpackiego Hospicjum Dla Dzieci

Hospicjum

 

 

 

Pożegnania nadszedł czas ….

pożegnanie

W dniu 24 czerwca 2015 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu odbyło się uroczyste pożegnanie klasy trzeciej gimnazjum. W uroczystości tej uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście min. radny powiatowy Aleksander Stochmal. Klasa II pożegnała starsze koleżanki i kolegów pięknym i wzruszającym programem artystycznym. Klasa III przygotowała program pożegnalny w atmosferze żalu za tym co przeżyli w tej szkole, z tymi kolegami i koleżankami.

 

Niecodzienni goście w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu

australijczycy

Dnia 23 czerwca 2015 r. uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu odwiedzili goście z dalekiej Australii, którzy swoje korzenie mają w Polsce. Chcieli swojej córce pokazać ojczysty kraj.  Była to świetna okazja poznania odległego kontynentu, pokazania go od strony ludzi, którzy mieszkają tam od wielu lat. Pani Krystyna opowiedziała młodzieży o miejscu, w którym żyje i pracuje jako nauczycielka muzyki i sztuki.  Uczniowie  zadawali liczne pytania dotyczące klimatu, flory i fauny australijskiej oraz zwyczajów kultywowanych przez ludzi zamieszkujących ten kontynent. Spotkanie było niezwykle ciekawe, odbyło się w miłej atmosferze, na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.

 

 

Prezentacja umiejętności tanecznych uczniów

pokaz

W dniu 23 czerwca 2015 roku uczniowie biorący udział w kursie tańca w naszej szkole zaprosili swoich rodziców, nauczycieli, kolegów i koleżanki na uroczysty pokaz tego czego uczyli się przez ostatnie miesiące. Wykonali tańce towarzyskie: walc angielski, sambę, walc wiedeński, cha cha, tańce dyskotekowe: gentelman, zumbę, nosa nosa. Podczas tego uroczystego występu zostały wręczone puchary za udział w Turnieju Tańca Towarzyskiego   „Debiuty 2015”  dla Szkoły Podstawowej i Oddziału Przedszkolnego w Bachórzu. Gromkie brawa, które dało się słyszeć po każdym tańcu są dowodem na to, że nasi uczniowie bardzo dobrze tańczyli. Gratulujemy im wytrwałości, odwagi i ogromnego zaangażowania. Dziękujemy Panu Łukaszowi za serdeczność i wyrozumiałość. Występ naszych uczniów oglądali również goście, którzy przyjechali do naszej szkoły z Australii.

 

 

„Dziękujemy Wam za wszystko drodzy nauczyciele !”

pozegnanie

Radość z ukończenia szkoły, smutek rozstania z przyjaciółmi, żal końca pewnego etapu w życiu, łzy wzruszenia – te uczucia towarzyszyły uczniom klasy III gimnazjum, którzy w dniu 20.06.2015 r. uczestniczyli w uroczystym komersie kończącym „na wesoło” 10 lat edukacji w naszej szkole. Wysiłek rodziców tegorocznych absolwentów zaowocował sprawną organizacją uroczystości, przygotowaniem smacznego posiłku, atmosferą życzliwości i spokoju. Uczniowie bawili się doskonale w rytm ulubionych „kawałków”. Były zabawy, konkursy, kwiaty i życzenia, i ta unosząca się w powietrzu nutka żalu za tym, co tutaj przeżyli.

 

 

Ścieżka przyrodnicza „Kopaniny” – wycieczka dydaktyczna

Dnia 18 czerwca 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Bachórzu uczestniczyli w wędrówce po Ścieżce Dydaktyczno – Przyrodniczej „Kopaniny”, zlokalizowanej na gruntach Nadleśnictwa Dynów w północno – zachodniej części Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Była to wspaniała rozrywka połączona z niecodzienną lekcją przyrody, w której uczniowie zdobyli cenne informacje na temat roślin i zwierząt charakterystycznych dla tego miejsca, poznali zasady właściwego i bezpiecznego zachowania się w lesie, zwłaszcza w zetknięciu z dziką zwierzyną. Walory przyrodniczo – krajobrazowe ścieżki przyrodniczej przedstawił w sposób niezwykle ciekawy leśniczy Pan Wojciech Tymczak, który z ogromną cierpliwością i życzliwością  odpowiadał na wszystkie pytania uczniów, rozwiewał wszelkie wątpliwości. Miłym i wyczekiwanym punktem programu było ognisko na polu biwakowym „Niezapominajka”, połączone z pieczeniem kiełbasek. Na koniec wspólnymi siłami uczniowie zasadzili symboliczne drzewko, które ma przypominać o ich wizycie w tym wyjątkowym miejscu.

 

 

Wycieczka do Teatru „Maska” i Muzeum Dobranocek

Teatr

W dniu 16.06.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką wychowawczyni pani Marzeny Szmul i uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni pani Anny Kucz-Koszelnik wybrały się na wycieczkę do Teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl „Jaś i Małgosia”, który pokazuje, że w życiu można spotkać się ze złem, jednak trzeba umieć sobie radzić w trudnych sytuacjach. Nie poddawać się i walczyć o swoje szczęście.

Po przedstawieniu udaliśmy się do Muzeum Dobranocek to magiczne miejsce kryje w swoich szklanych gablotkach oryginalne lalki z filmów kukiełkowych, liczne folie z kadrami z filmów animowanych. Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek takich jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Miś Uszatek, Smerfy i wiele innych, oraz mnóstwo atrakcji związanych z bajkami.

Podczas wycieczki również jako opiekun towarzyszyła nam pani Anna Potoczna.

 

 

Wycieczka do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka

lotnisko_10

W dniu 16.06.2015 r. wychowawca klasy IV Piotr Bielec zorganizował wycieczkę do Portu Lotniczego  Rzeszów – Jasionka. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od tarasu widokowego, z którego obserwowaliśmy załadunek i start samolotu typu ATR 72 Rzeszów–Warszawa. Następnie zapoznaliśmy się z historią Portu, służbami pracującymi na terenie Portu oraz warunkami podróżowania. Kolejnym etapem było omówienie krok po kroku ścieżki pasażera:
* odprawa biletowo – bagażowa;
* kontrola bezpieczeństwa;
* odprawa osób niepełnosprawnych ;
* transport zwierząt.

Mogliśmy również wejść na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej po wcześniejszym przejściu przez punkt kontroli bezpieczeństwa.
Zwiedzanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem na płycie lotniska oczywiście z samolotem w tle.
”Jeden kilometr autostrady prowadzi donikąd, lecz jeden kilometr pasa startowego prowadzi na cały świat’’ niech to motto pomoże nam w realizacji naszych marzeń. Wycieczkę uznajemy za udaną,  nie tylko  ze względu na pogodę ale i humor który nam towarzyszył, oraz wierzymy, że wiedzę tutaj zdobytą wykorzystamy w naszych przyszłych podróżach podniebnych.

 

 

Wycieczka do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

skansen_8

Dnia 15 czerwca 2015 r. wychowawczyni klasy drugiej Pani Małgorzata Sierant zorganizowała wycieczkę do  Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, w której wzięły udział klasy 1, 2 i 3 szkoły podstawowej.  Na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich  podczas miłego spaceru  uczniowie mogli zobaczyć jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Słuchając dokładnie przewodnika poznali kulturę polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają tutaj oddzielne sektory ekspozycyjne, znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o tym, jak dzieci uczyły się w tamtych czasach, czym się bawiły. Oglądali też budynek dawnej szkoły. Mieli możliwość usiąść w starych ławkach, dzięki czemu przekonali się jak wiele się zmieniło od tamtej pory. Zobaczyli też warsztaty: fryzjerski, stolarski, oglądali  dawną pocztę, odwiedzili wesołego zegarmistrza oraz aptekę. Meble apteczne dębowe z początku dwudziestego wieku pochodzą z apteki „Pod okiem Opatrznością” w Dynowie.      Zobacz na stronie

Ciekawym doświadczeniem były też warsztaty, podczas  których uczniowie poznali zagrodę garncarską z Rzepiennika Strzyżewskiego i mogli wykonać  garnki, dzbanki, ptaszki i zwierzęta podczas zabawy z gliną.

 

 

XII Konferencja Naukowo – Techniczna „Błękitny San”

san_16

W dniach 11 – 12 czerwca w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu odbyła się XII Konferencja Naukowo – Techniczna „Błękitny San”. Zorganizowana została przez Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego oraz przez Wójta Gminy Dynów Panią Krystynę Sówka. Konferencja „Błękitny San” jest cyklicznym corocznym spotkaniem poświęconych problematyce ochrony środowiska oraz rozwoju turystyki na obszarze Pogórza Dynowskiego. Temat przewodni tegorocznej konferecji brzmiał: „Problemy ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego Pogórza Dynowskiego w rozwoju turystyki”. W obydwu dniach naukowych obrad uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum.

 

 

Międzyszkolne Zawody Sportowe

zawody_16

Zespół Szkół nr 3 w Łubnie już po raz kolejny był organizatorem Międzyszkolnych Zawodów Sportowych połączonych z profilaktyką antyalkoholową. Turniej odbył się w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii klas I-III szkoły podstawowej zajęliśmy I-sze miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Darasz Roksana, Kiełbasa Karolina, Uryć Jakub i Tarnawski Wojciech. W kategorii klas IV-VI uplasowaliśmy się na miejscu czwartym. W skład drużyny weszli uczniowie: Paściak Amelia, Pudysz Anita, Kaszycki Jakub i Karnaś Jakub. W kategorii klas I-III gimnazjum zajęliśmy II-gie miejsce. Wywalczyła je drużyna w składzie: Konopka Klaudia, Hadam Aleksandra, Zawadzki Jakub i Muras Mariusz. W tym samym czasie odbywał się konkurs plastyczny pod hasłem „W zdrowym ciele- zdrowy duch”. Nasze uczennice zajęły kolejno: Bińczak Klaudia III miejsce, Konopka Klaudia III miejsce i Kryczyk Weronika IV miejsce. Wszystkich uczestników należy docenić za zaangażowanie, wytrwałość i ducha walki w dążeniu do wyznaczonego celu. Gratulujemy!

 

Dzień Matki w klasie I
dzien_matki3

Kocham Cię, Mamo,
Bo serce Twoje bije tak samo jak serce moje…
W poniedziałek 1 czerwca 2015 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki przygotowana przez pierwszaków i wychowawcę Panią Agnieszkę Bielec. Na uroczystość przybyły wszystkie zaproszone mamy. W tym dniu sala szkolna stała się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Swój występ rozpoczęły inscenizacją „Na majowej łące”. Dzieci śpiewały również piosenki. Mamy ze wzruszeniem przyglądały się występom swoich dzieci nagradzając ich gromkimi brawami. Na zakończenie dzieci wręczyły mamom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami, słodkie koszyki i drzewka kwiatowe oraz zaprosiły mamy na wspólny słodki poczęstunek. Spotkanie z udziałem zaproszonych gości przebiegało w przyjaznej i miłej atmosferze. Ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć i kształtować przekonanie o ważnej roli matki w życiu każdego dziecka.

 

Dzień Języków Obcych

dzien_jezykow6

Dnia 1 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Z tej okazji zorganizowano konkurs który składał się z dwóch części. Część pierwsza to „Teleturniej wiedzy o krajach niemieckojęzycznych”. W konkursie brali udział przedstawiciele klas: VI SP i I, II, III gimnazjum. Cztery czteroosobowe drużyny rywalizowały ze sobą. Zwyciężyli uczniowie klasy II gimnazjum.

Część druga – „Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych” – zorganizowany został dla widowni. Wszyscy mogli brać udział w tym teleturnieju. Najwięcej punktów zdobył uczeń klasy II gimnazjum Filip Trawka oraz uczennica klasy III gimnazjum Ilona Ząbkowicz. Podczas obu części konkursu uczniowie odpowiadali na pytania, które były wyświetlane w formie prezentacji multimedialnej. Pytania dotyczyły różnych dziedzin: kultury, muzyki, historii, literatury. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o krajach anglo i niemieckojęzycznych oraz integracja społeczności szkolnej.

Serdecznie dziękujemy sponsorom: Pani Irenie Kopackiej właścicielce karczmy „Pod Semaforem” oraz Państwu Elżbiecie i Wiesławowi Domin – właścicielom piekarni – cukierni  „Genesis” za ufundowanie nagród dla zwycięzców naszego konkursu. Firmy „Genesis” i „Pod Semaforem” zawsze chętnie wspierają naszą szkołę w różnych przedsięwzięciach. Dziękujemy, że możemy liczyć na Waszą pomoc i wsparcie.

Dzień Języków Obcych przygotowali nauczyciele: Pani Urszula Toczek i Pan Piotr Bielec.

 

Debiuty 2015

debiuty_9

Dnia 30 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Podkarpackim Turnieju Tańca w Łańcucie. Byli wśród nich: Iwonka Hadam, Bartek Koszelnik, Maksymilian Łazuka, Julia Paściak, Kuba Gancarz, Karolina Kiełbasa, Klaudia Fąfara, Franciszek Trawka, Ola Gancarz i Kuba Kurasz. Podczas turnieju wykonali pięć tańców: walca , sambę, cha-chę, rock and rolla, taniec „gumi misia”, za które zostali oceniani przez jury. Dzięki temu, że nasi uczniowie raz w tygodniu od października doskonalą swoje umiejętności taneczne pod okiem Pana Łukasza Dudka (organizatora turnieju) zdobyli złote medale. Taniec to przede wszystkim relaks i dobra zabawa, które dają satysfakcję również wtedy, gdy można rywalizować . Dla naszych uczniów piątkowe spotkania taneczne są bardzo miłym zakończeniem całego tygodnia nauki. Składamy serdeczne podziękowania panu Łukaszowi za cierpliwość, troskę i miłą atmosferę podczas zajęć oraz przygotowanie do turnieju.

 

 

Plener malarski

plener_2

Uczniowie Gimnazjum w Bachórzu zostali zaproszeni na plener rysunkowo-malarski, organizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu wspólnie z firmą ASTRA S.A, Urzędem Gminy Dubiecko oraz Nadleśnictwem Kańczuga i Nadleśnictwem Dynów. Wraz z innymi szkołami, wzięliśmy udział w wydarzeniu pod nazwą „Wiosenne pejzaże Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego”. Plener odbył się w miejscowości Słonne dnia 29 maja 2015 roku. Każdy z uczniów malował otaczającą go przyrodę w wybranych okolicznych miejscach, pod opieką nauczycieli.

W trakcie pleneru malarskiego odbył się konkurs przyrodniczy na temat walorów przyrodniczych PKPP oraz konkurs leśny. Następnie organizatorzy ocenili prace. Na koniec odbyło się rzeczowe podsumowanie wydarzenia oraz ognisko.

 

Turniej piłki siatkowej w Harcie

harta1

W dniu 26.05.2015 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Harcie odbyły się zawody sportowe w piłkę siatkową drużyn mieszanych o Puchar Prezesa OSP Harta. Naszą szkołę reprezentowali: Gierasiewicz Alicja, Hadam Aleksandra, Jamrozik Paulina, Jarema Aleksandra, Muras Mariusz, Szczepański Grzegorz, Twardak Adam, Zawadzki Jakub, Gąska Mateusz.

Nasza drużyna zajęła III miejsce, a Ola Hadam została uznana za najlepsza zawodniczkę turnieju. Wszyscy zawodnicy podczas zawodów wykazali się zaangażowaniem i sportowa postawą. Gratulujemy!

 

Dzień Matki

dzien_matki

„Moja mama umie wszystko, umie bawić się i śmiać ,
Moja mama umie wszystko, umie nawet w piłkę grać …”

Słowami tej piosenki przedszkolaki wraz ze swoją Panią Marzeną Szmul powitały swoje Kochane Mamy na uroczystej akademii z okazji Dnia Matki. W pięknie przystrojonej sali śpiewały piosenki, składały życzenia, dziękowały za trud wychowania i troskę. Po uroczystości niespodzianką był słodki poczęstunek zarówno dla mam jak i dla dzieci. A potem wspólna zabawa i bardzo miła atmosfera. Każda Mama otrzymała od swojego dziecka piękny bukiecik kwiatów.

 

Pielgrzymka na Kalwarię Pacławską

pielgrzymka

Dnia 22.05.2015 r.(piątek) dzieci które w tym roku przyjęły I Komunie Świętą, wraz z rodzicami pielgrzymowali do Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Po Mszy Świętej i modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej udały się do Bolestraszyc by zwiedzić piękne o tej porze Arboretum. Mimo niesprzyjającej pogody dzieci wróciły radosne i zadowolone.

 

Akcja „Sprzątanie Świata”

sprzatanie_1

By śmieci nie przysłaniały piękna naszej ziemi – taki cel przyświecał dzisiejszej akcji proekologicznej w naszej szkole. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był sekretarz Gminy Dynów p. Zygmunt Zimoń. Akcja została zaplanowana i przeprowadzona przez p. dyr. Józefa Stolarczyka, a koordynatorem był p. Piotr Bielec, który doskonale wywiązał się ze swojego zadania. Obszary do sprzątania zostały wyznaczone na porannym apelu. Zanim każda klasa, pod opieką swojego wychowawcy, udała się w wyznaczony rejon przeprowadzono konkurs ekologiczny. Uczniowie klas I-VI wykazali się na nim sporą wiedzą, którą organizatorzy docenili nagrodami książkowymi ufundowanymi przez dyrektora szkoły.

Uczniowie „uzbrojeni” w rękawiczki z zaangażowaniem sprzątali pas przydrożny, przystanki, okolice Domu Strażaka, teren bloków i obejście szkoły. Szybko wypełniły się worki zielone, żółte i czarne. Po powrocie do szkoły kiełbaska z grilla, chleb, napoje (ufundowane przez Gminę i Radę Rodziców) i zabawy na świeżym powietrzu. Pan sekretarz z ramienia Urzędu Gminy przyglądał się organizacji przedsięwzięcia, rozmawiał z uczniami i nauczycielami.

Recykling, ekologia, segregacja śmieci to słowa często dzisiaj powtarzane. Mamy nadzieją, że uczniowie wezmą je sobie do serca i będą stosować w życiu codziennym. To taka nietypowa lekcja ekologii kształtująca postawy proekologiczne i prospołeczne, ucząca szacunku do przyrody i kształtująca postawę świadomego jej członka.

 

 

Nieistniejąca cerkiew w Bachórzu

historia

Poszukiwanie starych fotografii i zabytkowych obiektów materialnych jest częstym zadaniem dla uczniów w ramach przedmiotu historia i społeczeństwo w szkole podstawowej oraz historia w gimnazjum. Tym razem poszukiwaliśmy zdjęć nieistniejącej już cerkwi w Bachórzu. Zadanie nie okazało się łatwe. Mimo starań uczniów znaleziono tylko jedną fotografię. Szczęśliwym poszukiwaczem okazał się Jakub Kaszycki uczeń klasy VI. Przyczynił się tym samym do ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, dzięki czemu utrwalimy odchodzący w zapomnienie obraz Bachórza dla następnych pokoleń.

 

 

Prace społecznie użyteczne na rzecz szkoły

wiosna6

Po szerokim froncie prac przy szkole (przycinka drzew, ogrodzenie), jej teren zewnętrzny wymagał przeprowadzenia prac porządkowych. Zgłosili się do nich chętni uczniowie, którzy za zgodą rodziców wybrali aktywność na świeżym powietrzu. Wraz z pracownikami obsługi i nauczycielką wychowania fizycznego, pod kierunkiem dyrektora szkoły w znacznym stopniu udało się uporządkować obejście szkoły oraz boisko szkolne. Na szczególną pochwałę zasługują uczniowie klasy VI, których pracowitość wszystkich mile zaskoczyła.

 

 

Wycieczka do Zakopanego

zakopane_15

W dniach 11-13 maja 2015 r. odbyła się wycieczka klasy III i II gimnazjum do Zakopanego.

Pierwszego dnia o godz. 5 wyruszyliśmy z Bachórza. Trasa wiodła przez Gorlice Nowy Sącz i Nowy Targ. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy na lotnisku w Nowym Targu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć szybowce i samoloty marki Cessna. W południe stolica Tatr powitała nas piękną pogodą. Naszą znajomość z górami rozpoczęliśmy od wjazdu na Gubałówkę, skąd roztaczał się piękny widok na Giewont. Okazją do podziwiania piękna przyrody tatrzańskiej był spacer do Butorowego Wierchu. Duże wrażenie zrobiła na nas Wielka Krokiew i sanktuarium na Krzeptówkach. Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na nocleg.

Drugi dzień wypełnił marsz do Morskiego Oko, podziwianie wyjątkowego piękna jeziora i otaczającej go niepowtarzalnej przyrody. Wieczorem czekał nas relaks w Aqua Parku.

Ostatni dzień upłynął pod znakiem podziwiania widoków górskich z „lotu ptaka” – wyjazd na Kasprowy Wierch; potem zakupy na Krupówkach i chwila zadumy na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. O godzinie 21 byliśmy w Bachórzu.

Te trzy dni to niezapomniany czas  – wspaniałe widoki, czyste powietrze, atmosfera gór, kultura góralska- słowem Zakopane. Zapamiętamy ten wyjazd na długo.

 

 

Zwycięstwo Kamila Szymańskiego w Konkursie Biblijnym

konkurs

Dnia 12 maja w Auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbył się finał diecezjalny Konkursu Biblijnego. Jego zwycięzcą został uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Bachórzu Kamil Szymański. Osiągnął on najwyższy wynik – 91 punktów na 93 możliwe do zdobycia. Kamil okazał się najlepszy wśród 123 uczestników finału z całej Archidiecezji Przemyskiej. Ucznia do konkursu przygotowała s. Agata Bodziak. Uczniowi i opiekunce serdecznie gratulujemy.

WIĘCEJ

WYWIAD

 

Koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Dynowie

muzyczna_1

Przedstawiciele Szkoły Muzycznej I stopnia w Dynowie zawitali dzisiaj w progi naszej szkoły. Cel ważny, bo rozbudzanie zainteresowań muzycznych wśród dzieci i młodzieży, został zrealizowany. Uczniowie wykazali duże zaciekawienie zarówno prezentowanymi instrumentami (kontrabas, perkusja, akordeon, flet), jak i wykonywanymi na nich utworami. Szczególny aplauz wzbudziła perkusja. Występ zakończył się mini koncertem. A może po dzisiejszym dniu któryś z naszych uczniów odkryje w sobie talent muzyczny? Informacje o rekrutacji do szkoły muzycznej pod podanym adresem:

http://szkolamuzyczna.dynow.pl/

 

 

Z wizytą u strażaków w dniu Św. Floriana

strazacy

Są nazywani strażakami żywiołów lub rycerzami Świętego Floriana. Mowa o strażakach, którzy corocznie w dniu 4 maja obchodzą swoje święto. W tym też dniu uczniowie naszej szkoły począwszy od przedszkolaków aż do klasy 3 gimnazjum zostali zaproszeni przez naszych miejscowych ochotników do Domu Strażaka. Pan Prezes Edmund Trawka  opowiedział dzieciom historię powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Bachórzu, wymienił jej pierwszych działaczy. Okazuje sie, że OSP w Bachórzu działa juz od 1926 roku.
Uczniowie mieli okazję do obejrzenia sprzętu gaśniczego, wyposażenia wozów bojowych, dowiedzieli się do czego służy najaśnica, czyli maszt oświetleniowy, motopompa, nożyce hydrauliczne, mieli okazję wsiąść do wozów strażackich, których na przestrzeni lat było 7 w jednostce w Bachórzu. Zmienia się je na nowsze i bardziej nowoczesne. Uczniowie mogli tez usłyszeć w jaki sposób strażacy komunikują się z jednostka dowodzenia w Rzeszowie.
Na zakończenie spotkania był słodki poczęstunek. Największą jednak atrakcją dla uczniów okazał sie powrót do szkoły wozami strażackimi.
Życzymy wszystkim naszym ochotnikom z OSP w Bachórzu w dniu ich święta satysfakcji z działalności społecznej, dużo zdrowia, szczęścia osobistego oraz pomyślności w pracy zawodowej, tylu szczęśliwych powrotów z akcji, ile będzie wyjazdów.
Składamy również serdeczne podziękowania na ręce pana Prezesa, Wiceprezesa Grzegorza Sosnowskiego i druha Wacława Tarnawskiego za miłe przyjęcie i ciekawą lekcję działalności i historii OSP w Bachórzu.

 

 

Prace społeczne przy szkole jak za dawnych lat

praca

To zupełny zbieg okoliczności, że dnia 1 maja, jak za dawnych lat wykonywaliśmy kolejne prace przy szkole w formie czynu społecznego. Pod kierunkiem strażaków kontynuowano przycinkę drzew poprawiającą bezpieczeństwo osób na drodze prowadzącej do szkoły. Tym razem słowa podziękowania kierujemy ponownie do władz OSP w Bachórzu na czele z Panem Edmundem Trawką oraz zwerbowanych do pracy strażaków. Dziękujemy też Pani Marioli Kaszyckiej, która udzieliła fachowych wskazówek i dokonała przeglądu drzew, Panu Bogdanowi Koszelnikowi, który pracował jako strażak i rodzic jednocześnie, obecnym i byłym uczniom, którzy dla szkoły poświęcili swój wolny czas. Po pracy było pieczenie kiełbasy na ognisku, przy którym zaplanowano kolejną akcję pomocową. Otrzymaliśmy również zaproszenie dla uczniów na pokaz sprzętu strażackiego w dniu Świętego Floriana – patrona strażaków.

 

 

Owoce i warzywa w szkole

owoce1

Nadal bierzemy udział w programie, którego celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Dzisiaj najbardziej smakowały dzieciom truskawki.

 

 

Święto 3 Maja

3maja_4

Z kilkudniowym wyprzedzeniem odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Słowem mówionym, wierszem i piosenką uczcili uczniowie kl. II gimnazjum to ważne święto, akcentując jednocześnie jego znaczenie dla współczesnego młodego pokolenia. Dyrektor zachęcił uczniów do uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i wywieszenia jej na swych domach w dniu 2 maja.

 

 

Inauguracja zajęć na szkolnym placu zabaw

Plac_zabaw

Po wykonaniu prac uzupełniających przy szkolnym placu zabaw, dnia 27 kwietnia nastąpiła inauguracja zajęć na tym obiekcie, od dawna oczekiwana przez uczniów. Jako pierwsi przetestowali jego elementy uczniowie klasy pierwszej. Zabawa na świeżym powietrzu dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń. Od dzisiaj tak będzie codziennie.

 

 

Strażacy OSP Bachórz pośpieszyli z pomocą szkole

strazacy3

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do szkoły, konieczną okazała się przycinka drzew rosnących w alei prowadzącej do szkoły. Suche gałęzie niejednokrotnie spadały podczas wiatru na drogę którą poruszali się uczniowie. Z pomocą pośpieszyli strażacy pod kierunkiem prezesa OSP Bachórz Pana Edmunda Trawki oraz Pani Barbary Tarnawskiej.  Zwerbowani strażacy nieodpłatnie, z użyciem własnego sprzętu wykonali trudne prace interwencyjne. Wsparcia udzielili również Państwo Banasiowie oraz woźny szkolny. Wynajęcie profesjonalnej firmy przekracza możliwości finansowe szkoły, stąd prośba dyrektora o pomoc została skierowana do strażaków, którzy i tym razem nie zawiedli. Dziękujemy.

 

 

Kolejna partia jabłek trafiła do uczniów

jablka_

Mimo pewnych trudności z transportem jabłek z Sandomierza, kolejna ich partia trafiła do uczniów. Zdrowe i smaczne owoce już na parkingu zyskały akceptację uczniów, którzy pomagali w ich dystrybucji. Słowa szczególnego podziękowania kierujemy tym razem pod adresem Pani Teresy – gospodyni księdza proboszcza, która udostępniła plebanię do celów administracyjno-biurowych całej akcji. Wielką pomocą w rozładunku owoców okazał się wózek widłowy firmy Patmex z Bachórza. Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie dziękujemy.

 

 

Egzaminów czas …

egzamin1

Dla uczniów klasy III gimnazjum nadszedł czas sprawdzania wiadomości i umiejętności, które zdobywali przez 9 lat nauki. Trzymamy za nich kciuki i życzymy jak najlepszych wyników.

 

 

Podkarpacka Tęcza

tecza

„Podkarpacie w drodze” – takie hasło przyświecało tegorocznej, XV już edycji konkursu Podkarpacka Tęcza. Organizatorem przedsięwzięcia, mającego na celu popularyzację historii i kultury naszego regionu oraz kształtowanie więzi emocjonalnej z Małą Ojczyzną, był Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie. Rozstrzygnięcie konkursu, odbywającego się w różnych kategoriach, odbyło się 16.04. br. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów. Alicja Gierasiewicz, uczennica kl. II gimnazjum zajęła III miejsce w kategorii plastycznej. Poza konkursem został nagrodzony Jakub Wróbel, uczeń kl. IV szkoły podstawowej.  GRATULUJEMY !!!

 

 

Kolejna akcja „Jabłka”

Jabłka

Dnia 24 kwietnia 2015 r. rozdamy uczniom kolejną partię jabłek od producentów poszkodowanych wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Akcję przeprowadzimy w ten sam sposób jak poprzednio. Prosimy o odbiór skrzynek z jabłkami z parkingu przy kościele. Godzinę odbioru podamy uczniom.

 

 

Dodatkowe zajęcia sobotnie dla uczniów klasy III gimnazjum

zajęcia

W dniu 11 kwietnia zajęciami z historii zakończyliśmy cykl zajęć sobotnich dla uczniów klasy III gimnazjum. Celem zajęć było lepsze przygotowanie uczniów do egzaminów gimnazjalnych. Spotkania rozpoczęto 15 listopada 2014 r. i pracując w każdą sobotę przeprowadzono 18 dwugodzinnych zajęć. Swój wolny czas poświęcili uczniom następujący nauczyciele: Bielec Piotr, Wójcik Jolanta, Banaś Paweł, Bachurska Maria, Ślimak Jan i Stolarczyk Józef. Mimo iż zajęcia były dobrowolne, cieszyły się sporym powodzeniem, zwłaszcza gdy po nauce można było zagrać w siatkówkę. Najwyższą frekwencję zanotowali uczniowie: Aleksandra Hadam i Grzegorz Szczepański. Życzymy uczniom wysokich wyników na egzaminach.

 

 

Sprawdzian szóstoklasistów

sprawdzian_2015

Uczniowie klas szóstych zakończyli pisanie sprawdzianu szóstoklasisty 2015. W tym roku przystąpiło do niego prawie 350 tys. uczniów z całej Polski. Po raz pierwszy egzamin składał się z dwóch części. Pierwsza zawierała zadania z języka polskiego i matematyki. Uczniowie na ich rozwiązanie mieli 80 minut. Po części pierwszej nastąpiła prawie godzinna przerwa. Po niej uczniowie rozpoczęli drugą część sprawdzianu – egzamin z języka obcego, który trwał 45 minut. Na języku polskim uczniowie mieli m.in. napisać opowiadanie na temat „Tajemnicze pudełko”. Na matematyce najtrudniejsze okazały się trzy zadania otwarte. Jak wynika z relacji uczniów, w jednym z takich poleceń należało obliczyć koszt wysłanych wiadomości sms, w innym – oszacować, ile trzeba kupić worków z ziemią do skrzynek w ogrodzie. O rezultatach sprawdzianu uczniowie dowiedzą się najpóźniej do 29 maja. Jest to termin, do którego okręgowe komisje egzaminacyjne powinny przesłać do szkół wyniki. W dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktycznych – 26 czerwca wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej uczniowie otrzymają wydane przez CKE zaświadczenia o wynikach sprawdzianu. Wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i osobno z drugiej.

 

 

Występ iluzjonisty

iluzjonista

W dniu 30 marca 2015 r. do naszej szkoły przybył lubiany iluzjonista, który swoimi występami wzbudza spore zainteresowanie wśród uczniów. Umiejętności i spryt znów zachwyciły widzów tego pokazu i sprawiły iż każdy uświadomił sobie, że tylko pracując wytrwale możemy zdobyć umiejętności i to nie tylko takie, które prezentował „Magik”.

 

 

Zajęcia czytelnicze przedszkolaków

biblioteka

W środę 25.03.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach czytelniczych w Publicznej Bibliotece w Bachórzu. Przedszkolaki najpierw dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak  należy się w niej zachowywać. Podczas zajęć dzieci miały możliwość wysłuchania bajki związanej ze zbliżającymi się świętami. Powodzeniem cieszyły się również książki przyrodnicze, które z ogromną przyjemnością dzieci oglądały oraz możliwość skorzystania z kącika zabaw, który po długiej drodze był wyjątkowym miejscem na odpoczynek. Nie obyło się bez poczęstunku, który mile nas zaskoczył i bardzo smakował. Dziękujemy Pani z biblioteki za zorganizowanie ciekawego spotkania czytelniczego oraz mamie Kamila za poświęcenie swojego czasu, aby nasza wycieczka przebiegła sprawnie i bezpiecznie.

 

 

Akcja „Jabłka”

jablka

Dnia 25 marca wszyscy uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu otrzymali jabłka od producentów poszkodowanych wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Akcja przebiegła bardzo sprawnie dzięki zaangażowaniu wielu osób którym tą drogą dziękujemy:

– Księdzu proboszczowi za udostępnienie parkingu parafialnego,

– Pani Marii Paściak za udostępnienie wózka widłowego,

– uczniom, którzy bardzo chętnie i ofiarnie nieśli pomoc rodzicom przy załadunku owoców do środków transportu,

– rodzicom uczniów którzy wzorowo wywiązali się z obowiązku odbioru owoców.

Słowa podziękowania kierujemy również do Pana Marka Kota Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej
Artykułów Rolno-Spożywczych, za osobiste zaangażowanie w koordynację akcji.

Jeśli powyższe przedsięwzięcie zyska uznanie w oczach uczniów i rodziców, chętnie je powtórzymy w kolejnych miesiącach.

 

 

Szkoła w mediach

logo2b

Bardzo dziękujemy Redakcji Portalu Przemyskiego za dostrzeżenie naszego skromnego wkładu w uhonorowanie pracy twórczej Pani Heleny Maszczak. Poniżej link do informacji medialnej.

http://www.portalprzemyski.pl/wystawa-malarstwa-heleny-maszczak-czlonkini-klubu-nieprofesjonalnego-plastyka/

 

 

Nagroda dla poetki Pani Danuty Bielec z Bachórza

Benefis

Miło nam poinformować, że Pani Danuta Bielec poetka z Bachórza, w październiku 2014 r. została wyróżniona Honorową Nagrodą XIII Konkursu im. Jerzego Hordyńskiego dla poetów którzy swoją twórczością dzielą się z młodymi. Pamiątkową statuetkę wręczono Pani Danucie w domu rodzinnym w Bachórzu. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Skromność nagrodzonej osoby sprawiła, że dopiero dzisiaj informujemy o tym doniosłym wydarzeniu. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tej uroczystości, będącego zarazem prezentacją pracy twórczej Pani Danuty Bielec.

 

2014 10 14 Spotkanie z poetką Danutą Bielec z Bachórza from TwojaTV Jarosław on Vimeo.

 

 

Bezpłatna dystrybucja jabłek

Polskie-jabłuszka...

Zespół Szkół Nr 1 w Bachórzu został decyzją Prezesa ARR zarejestrowany jako jednostka organizacyjna uprawniona do otrzymania owoców nieprzeznaczonych do sprzedaży. W związku z tym, każdy uczeń ma możliwość bezpłatnego otrzymania jabłek od producentów poszkodowanych wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Ponieważ ilość owoców jest znaczna i wyniesie około 2,5-3 ton bardzo proszę, aby w wyznaczonym dniu:

– zgłosiło się kilku rodziców-mężczyzn do rozładunku skrzynek z owocami,

– rodzice uczniów odebrali własnym transportem skrzynki z jabłkami dla swych dzieci (około 20 kg na dziecko).

O terminie, godzinie i miejscu rozładunku powiadomimy uczniów.

 

 

Owoce i warzywa w szkole

owoce

W tym roku szkolnym po raz kolejny realizujemy program dla klas I – III szkoły podstawowej oraz dla oddziałów przedszkolnych „Owoce i warzywa w szkole”.

Spośród produktów, które przeznaczone są dla uczniów, dzisiaj spożywano smaczną gruszkę i marchewkę.  Produkty są myte, pokrojone, gotowe do bezpośredniego spożycia.

Program „Owoce w szkole” ma zachęcić dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które – jak wykazują badania – będą utrzymywały się również w późniejszych latach życia.

 

 

Wernisaż w Bachórzu

wernisaz

Wernisaż malarstwa to nowość w kalendarzu uroczystości dotychczas organizowanych przez naszą szkołę. Piękne obrazy: pejzaże i martwą naturę autorstwa Pani Heleny Maszczak – malarki Ziemi Dubieckiej mieli okazję podziwiać zaproszeni goście i uczniowie naszej szkoły.

Wystawa pod hasłem „Co mi w duszy gra” prezentowana była w murach Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu w dniach 11 i 12.03.2015 r.

11.03.2015 r. o godz. 17 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, na której mieliśmy zaszczyt gościć rodzinę malarki, przedstawicieli władz gminy Dynów i Dubiecko, zaprzyjaźnioną z bohaterką uroczystości grupę plastyków z Przemyśla, JM rektora Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie, reprezentantów organizacji lokalnych, nauczycieli emerytów.

Kameralna uroczystość rozpoczęła się od koncertu kwartetu smyczkowego działającego przy Szkole Muzycznej II stopnia im. Wojciech Kilara w Rzeszowie. Piękna muzyka i utalentowani młodzi ludzie wprowadzili zgromadzonych w atmosferę sprzyjającą kontemplacji dzieł malarki.

Centralną częścią uroczystości było wystąpienie Pani Heleny Maszczak, która przybliżyła zebranym historię swojego życia wpisanego w wojnę, opowiedziała o pracy twórczej i życiu osobistym.

Grupa uczniów gimnazjum podziękowała malarce wiązanką piosenek i słowa mówionego.

Po części oficjalnej nastąpiła część nieoficjalna na którą złożyły się przemówienia chętnych gości, oglądanie obrazów, wymiana spostrzeżeń i skromny poczęstunek.

Malarstwo to pasja życiowa bohaterki wieczoru, jak sama mówi jej „sposób na życie” którym uwiecznia piękno swojej „małej ojczyzny” – Ziemi Dubieckiej i okolic.

Mieliśmy okazję podziwiać ok. 100 obrazów namalowanych farbami olejnymi i akwarelowymi. To tylko część dorobku pani Maszczak, która prezentowała i prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Kilkugodzinne spotkanie było strawą dla ciała i ducha, wspaniałym przeżyciem estetycznym, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.

12.03.2015 r. w godzinach porannych odbyło się spotkanie malarki z uczniami naszej szkoły. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać swoistej lekcji historii malowanej słowami świadka wydarzeń wojennych, artystki której życie wpisane zostało w wydarzenia naznaczone głodem, biedą, pożarami, hukiem bomb. Dzieciństwo w wojennym Borysławiu, młodość już w Polsce, też wojennej, życie rodzinne i praca twórcza to sprawy wokół których koncentrowała się opowieść malarki słuchana przez dzieci i młodzież z niedowierzaniem i ogromnym zainteresowaniem.

Były autografy, pytania do autorki obrazów, refleksje – swoista lekcja historii i sztuki.

 

 

Sukces naszych uczniów w konkursie biblijnym

konkurs

Dnia 3 marca w Zespole Szkół w Dubiecku odbył się drugi etap diecezjalnego konkursu biblijnego. Uczestnicy zmagali się z pytaniami z Ewangelii Świętego Łukasza. Naszą szkołę podstawową reprezentowało dwóch uczniów klasy VI: Kamil Szymański i Jakub Wandas. Obydwaj wykazali się bardzo dużą wiedzą i pracowitością. Do kolejnego etapu w Przemyślu zakwalifikował się Kamil Szymański zdobywając pierwsze miejsce. Uczniów do konkursu przygotowała s. mgr Agata Bodziak. Gratulujemy sukcesu.

 

 

Pieczęć wsi Bachórz – ciekawostka historyczna

Stempel-wsi-Bachorz

Pieczęć widniejącą na załączonym dokumencie z lat 1916-1917 opisuje już Antoni Schneider w „Encyklopedyi do krajoznawstwa Galicyi” wydanej we Lwowie w 1874 r. Z pewnością używana była przed tym rokiem. W opisie czytamy: „Pieczęć gminna okrągła, wielkości półtalara, przedstawia w środku litery WIEŚ w około w górze napis: URZĄD GMINNY u dołu zaś BACHORZ”. W okresie z którego pochodzi dokument Naczelnikiem Gminy Bachórz był Wojciech Kaszycki.

 

 

Sprawdzian po szkole podstawowej 2015

sprawdzian

W 2015 roku uczniowie klas szóstych po raz pierwszy przystąpią do nowego sprawdzianu szóstoklasisty. Co nowego ich czeka? Jak przygotować ich do tego wydarzenia? Na co zwrócić uwagę?

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami:

http://www.cke.edu.pl/index.php/sprawdzian-left/o-sprawdzianie-em

 

 

Szukamy zdjęć nieistniejącej cerkwi w Bachórzu

cerkiew

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez niemieckiego żołnierza podczas II wojny światowej i opisane błędnie jako cerkiew w Bachórzu.

Zadanie dla uczniów: przeprowadźcie wywiad wśród osób starszych i spróbujcie ustalić w której z okolicznych miejscowości cerkiew ta się znajdowała. Sprawdźcie ponadto czy w domowych albumach nie zachowały się zdjęcia miejscowej cerkwi. Odkrywców nagrodzimy bardzo dobrymi ocenami z historii.

 

 

Z archiwalnej prasy

Przyjaciółka

Tekst zamieszczony w tygodniku „Przyjaciółka” z dnia 1 maja 1949 r.

Przyjaciółka1

 

Choinka, choinka …

choinka2015d

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ta długo wyczekiwana zabawa, tym bardziej, że rozpoczyna ferie, odbyła się w naszej szkole 29.01.2015 r. Od godziny 13:00 – 15:30 bawili się uczniowie klas 0 – III szkoły podstawowej, a od 16:00 – 20:00 ich starsi koledzy z klas IV – III gimnazjum. Nad bezpieczeństwem bawiących się czuwały mamy z Rady Rodziców  i nauczyciele. Siły nadwyrężone zabawą wzmocnił poczęstunek i słodka paczka. Do tańca przygrywał nieoceniony zespół Zenith, który cieszy się dużą sympatią uczniów. Było wesoło, kolorowo, głośno i szkoda, że następna Choinka dopiero za rok.

 

 

Za serce

Hospicjum 001

Za spontaniczne włączenie się do akcji, za życzliwość, a przede wszystkim za wrażliwość i serca otwarte na krzywdę małego człowieka dziękują naszym uczniom podopieczni i opiekunowie Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Po raz kolejny SU przekazał partię nakrętek w ramach akcji „Nakręć się na pomaganie”. To piękna inicjatywa – uczy, wychowuje i pokazuje, że tak drobnym gestem można zdziałać tak wiele, można pomóc dzieciom, z którymi los nie obszedł się łaskawie.

 

 

Bez chleba żyć się nie da – kolejna wizyta w piekarni

piekarniaa

Dnia 23 stycznia uczniowie naszej szkoły kolejny raz odwiedzili Piekarnię i Cukiernię w Bachórzu. Tym razem byli to czwarto i piątoklasiści, którzy zachęceni ciekawymi opowieściami młodszych kolegów, sami chcieli zobaczyć, jak powstaje chleb, przyjrzeć się bliżej pracy piekarzy oraz cukierników. Dzięki uprzejmości właścicieli piekarni Państwa Dominów, uczniowie samodzielnie przygotowali bułeczki, rogaliki i inne wymyślne wypieki, które mogli zabrać z sobą do domu. Szczególne zainteresowanie wzbudziły piękne torty oraz zaprezentowane przez Pana Wiesława Domina najnowsze techniki ich dekorowania, zgodnie z życzeniem klienta. Miłym akcentem wizyty w piekarni był poczęstunek w postaci pysznych pączków.

 

Zawody gminne w piłce siatkowej

zawody9

W dniach 20 i 22 stycznia odbyły się w Harcie gminne zawody w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie: Gierasiewicz Alicja, Jarema Aleksandra, Jamrozik Paulina, Konopka Klaudia, Kaszycka Julia, Hadam Aleksandra i Konopka Aleksandra, oraz drużyna chłopców: Szczepański Grzegorz, Gąska Mateusz, Muras Mariusz, Hadam Dawid, Trawka Filip, Twardak Adam, Zawadzki Jakub i Chrzan Szymon. Obydwie drużyny zajęły III miejsca w swoich kategoriach. Zawodniczkom i zawodnikom gratulujemy zaangażowania oraz sportowej postawy podczas rozgrywek.

 

 

Mamy „Złotą Bombkę”

bombka

Nasi uzdolnieni muzykalnie uczniowie w składzie: Aleksandra Konopka – śpiew, Szymon Chrzan keyboard, Jakub Wandas – trąbka, w dniu 17.01.2015 r. wywalczyli I miejsce w kategorii: Gimnazja – zespoły w XVIII Dynowskim Młodzieżowym Konkursie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w auli Liceum Ogólnokształcącego. Zespół wokalno-instrumentalny pod fachowym kierownictwem Pana Arkadiusza Banasia przygotował i zaprezentował dwa utwory: „O Mario” i „Przybieżeli do Betlejem”. To duże wyróżnienie dla uczniów i szkoły, tym bardziej, że konkurs zaszczyciło swoją obecnością spore grono młodzieży z okolicznych szkół gimnazjalnych i średnich. Gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania talentów.

 

Ile rąk potrzeba do pieczenia chleba

piekarnia

Skąd się bierze chleb ? Na czym polega praca piekarza ? W jaki sposób przygotowuje się pieczywo ? Na te i inne pytania uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Bachórzu szukali odpowiedzi podczas wizyty w Piekarni Cukierni w Bachórzu. Dzięki uprzejmości Pana Wiesława Domina właściciela piekarni dzieci miały okazję przyjrzeć się przyrządom i maszynom wykorzystywanym w procesie wyrobu ciasta oraz pieczenia chleba. Zapoznały się ze sposobem przygotowania i wypieku pieczywa oraz produktami potrzebnymi do jego wytworzenia. Niezwykłą atrakcją okazało się samodzielne przygotowanie bułeczek, rogalików, pieczywa według własnej inwencji, oraz degustacja wypieków.

Było bardzo interesująco i pachnąco ! Zapewne nieraz zapach pysznego, świeżo upieczonego chleba przypomni dzieciom o wizycie w piekarni.
Serdecznie dziękujemy Państwu Elżbiecie i Wiesławowi Domin oraz Pracownikom piekarni za życzliwe przyjęcie i przekazanie informacji o tajnikach piekarskiego rzemiosła.

logo_cuk2

 

 

Wizyta kolędowa

kolęda 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 14.01.2015 r. naszą szkołę odwiedził ksiądz proboszcz Tadeusz Woźniak. Celem wizyty było pobłogosławienie całej społeczności szkolnej i złożenie życzeń noworocznych. W podziękowaniu za ciepłe słowa uczniowie zgodnym chórem odśpiewali kolędę „Świeć gwiazdeczko”.

 

Parafialne Jasełka

Jasełka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 11.01.2015 r. dzieci i młodzież naszej szkoły zaprosiły do kościoła parafialnego mieszkańców Bachórza na spotkanie kolędowo – jasełkowe. W miłej, modlitewnej atmosferze śpiewano kolędy, przedstawiono sceny biblijne. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami i powszechnym uznaniem. Naszych uczniów do występu przygotowała siostra Agata Bodziak i Arkadiusz Banaś.

 

 

Wigilia szkolna

wigilia

Hej kolęda, kolęda
Hej kolędy to czas…
Dzień dzisiejszy upłynął całej społeczności szkolnej pod znakiem kolęd i życzeń, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój. A zaczęło się od pięknie zainscenizowanych scen biblijnych przeplatanych kolędami przy akompaniamencie Pana Arkadiusza Banasia i siostry Agaty. Byli Trzej Królowie , Maryja, Józef, pastuszkowie, aniołowie, słowo czytane i śpiewane, fragmenty Pisma  Świętego i kolędy , kolędy… wykonywane przez chórek szkolny pod fachowym przewodnictwem siostry katechetki Agaty Bodziak. Najwięcej emocji dostarczył koncert kolęd, w którym każda klasa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne – w języku  polskim, niemieckim i angielskim. Na koniec życzenia, łamanie się opłatkiem i słodki poczęstunek  w postaci pysznego piernika ufundowanego przez Radę Rodziców.

Tej pięknej uroczystości towarzyszył nastrój wzajemnej życzliwości, a od żłóbka płynęła dobroć, miłość i przebaczenie.

 

Trening zastępowania agresji (ART)

art

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 11.12.2014r. odbyło się zakończenie cyklu spotkań z ,,Treningu zastępowania agresji (ART)”. Zajęcia rozpoczęły się we wrześniu i odbywały się w każdy czwartek w ramach godzin świetlicowych. Brali w nich udział chętni uczniowie z klasy IV i V, łącznie 12 osób. Zajęcia prowadziły Panie: Anna Potoczna i Monika Kasprzyk (nauczyciel ze szkoły w Birczy).
W trakcie treningu uczestnicy poznali sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Między innymi nabywali umiejętność rozpoznawania sygnałów z ciała oraz czynników wyzwalających złość, uczyli się stosowania technik prowadzących do zmniejszenia poziomu gniewu oraz nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów.
Zajęcia były także okazją do nabycia wielu przydatnych umiejętności społecznych- począwszy od umiejętności aktywnego słuchania, a skończywszy na asertywnym odmawianiu, czy umiejętnym reagowaniu na dokuczanie- zaczepianie.
Ponadto w czasie sesji przedmiotem dyskusji były dylematy moralne, a uczestnicy poszukiwali rozwiązań i argumentów uzasadniających swój wybór, a także uczyli się podejmowania właściwych decyzji moralnych. Uczniowie w grupie rówieśniczej i bezpiecznej atmosferze mieli możliwość przećwiczyć między sobą nabywane w czasie zajęć umiejętności podczas odgrywania scenek. Była to również okazja do ujawnienia się wielu talentów aktorskich. Każdemu spotkaniu towarzyszyło wiele śmiechu i radości, na co dowodem są pamiątkowe zdjęcia.
Za aktywny udział w zajęciach ART, uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz nagrody książkowe.
Zajęcia z ,,Treningu zastępowania agresji” zakończyły się, ale mamy nadzieję, że uczestnicy będą wdrażać nowo poznane sposoby reagowania i zachowania w codzienne sytuacje społeczne.

 

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Konkurs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W  dniu 12.12.2014 r. odbył się w Dynowie etap gminny konkursu:  „Poznajemy Parki  Krajobrazowe Polski”. Nasze  gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie: Aleksandra Jarema, Dawid Hadam, Marcin Konopka i Mariusz Muras. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 25 pytań: 15 z nich to pytania ogólne obejmowały wiedzę z zakresu biologii  i geografii, a pozostałe 10 to tzw. pytania „Parkowe” dotyczyły wiedzy o parkach krajobrazowych naszego województwa. W tym roku zwycięzcą na etapie gminnym zostali gimnazjaliści z Łubna. Naszych uczniów do konkursu przygotowała Pani Maria Bachurska. Bardzo dziękujemy Pani Jolancie Jarema która sprawowała nad uczniami opiekę.

 

 

 

Choinka, jej tradycja i symbolika – lekcja muzealna

muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to idealna okazja do przeprowadzenia tematycznej lekcji muzealnej poświęconej choince, jej tradycjom i symbolice. Żywą lekcję historii zorganizowaliśmy dnia 8 grudnia 2014 r. w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie. Zajęcia rozpoczęła Pani Elżbieta Dudek-Młynarska, która przedstawiła uczniom tradycje i zwyczaje związane z choinką, przenosząc wszystkich w magiczny czas świąt naszych przodków. Uzupełnieniem wykładu była część warsztatowa zajęć, w trakcie której każdy uczestnik mógł własnoręcznie wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne w postaci aniołków. Pomocą służyła Pani Monika oraz opiekunowie Panie: Maria Stolarczyk, Joanna Cieśla i Pan Piotr Bielec. Następnie uczniowie zwiedzili wystawę „Ludowe Feng Shui – Magia w chłopskiej zagrodzie”. Wystawa skupia się na polskiej kulturze ludowej, z której wywodzi się wiele przekonań  i praktyk, których żywotności we współczesnym, codziennym życiu nikt nie zaprzeczy. Dopełnieniem ciekawych zajęć muzealnych była wizyta wygłodniałych uczniów w restauracji McDonald’s. Bardzo dziękujemy pracownikom Muzeum za stworzenie klimatu świąt w historycznym i etnograficznym wydaniu. Uczniów czekają niebawem kolejne ciekawe lekcje muzealne, będące uzupełnieniem szkolnej nauki historii.

 

 

Finałowe zawody powiatu rzeszowskiego w tenisie stołowym

tenis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 08.12.2014 r. w Błażowej odbyły się finałowe zawody powiatu rzeszowskiego w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Zawadzki, Bartłomiej Pinkowicz i Grzegorz Szczepański. Uczniów do zawodów przygotowała i opiekę nad zawodnikami sprawowała Pani Lucyna Stochmal.

 

 

Przyjdzie, czy nie przyjdzie …

mikolajki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…św. Mikołaj oczywiście. Dzień dzisiejszy upłynął w atmosferze oczekiwania na przyjście świętego rozdającego prezenty. Najwięcej emocji wzbudził brodaty gość wśród najmłodszej dziatwy naszej szkoły. Już od rana maluchy czekały na dzwonek zwiastujący nadejście gościa z workiem wypełnionym podarunkami, na rozmowę ze świętym, na pytania o modlitwy… A potem radości z otrzymanych prezentów nie było końca. Szkoda że to tylko raz w roku.

 

 

Choinki czar

choinka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ileż radości sprawiła, zwłaszcza najmłodszym uczniom, choinka, która dzisiaj ozdobiła dolny korytarz szkoły. Kolorowe światełka i bombki przywołały świąteczny nastrój, który zagościł nie tylko w murach szkoły, ale i w sercach uczniów. Zrobiło się domowo, przytulnie, świątecznie…

 

 

Pokazy sztuki cyrkowej

 cyrk

W dniu 1 grudnia 2014 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję podziwiać pokazy sztuki cyrkowej zaprezentowane przez cyrk „Szok”. Na początku przywitał wszystkich wesoły klown. Chętni uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w skokach przez przeszkody a później w magiczny sposób zamienili się w krowę, którą prowadził ich kolega z klasy drugiej. Bardzo interesujący okazał się pokaz żonglerki, jazdy na monocyklu a odważni spróbowali też jazdy na rowerku. Okazuje się, że niektórzy muszą jeszcze poćwiczyć. Wśród uczniów naszej szkoły są osoby tak dzielne, że nie boją się nawet prawdziwego węża, którego przytulały i głaskały bez strachu. Wszyscy chętnie oglądali pokaz sztuczek wykonany przez tresowanego pieska. To był dobry początek tygodnia. Wszyscy w świetnych humorach udali się na lekcje.

 

 

Zabawa Andrzejkowa

andrzejki

„Święty Andrzeju nasz dobrodzieju dobrą wróżbę daj !”

Słowa te brzmiały 27.11.2014 r. wieczorem w Domu Strachu – miejscu zamienionym przez kl. II gimnazjum w przybytek wróżb, przepowiedni, zaklęć. Pomysłowość uczniowska nie zna granic – były wróżki, czarownica, straszny człowiek, dźwiękowiec; upiorna dekoracja i muzyka. Przybytek cieszył się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodszych uczestników zabawy andrzejkowej. Dzieci a potem młodzież bawiła się wspaniale przy hitach nowych i nieco starszych, a królowe i królowie parkietu udowodnili, że taniec i zabawa to jest to, co im w duszy gra.

 

Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej

pomoc

W dniu 26.11.2014 r. nauczyciele naszej szkoły wzięli udział  w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia lub życia.

To przedsięwzięcie bardzo potrzebne z uwagi na troskę o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów w czasie spędzonym na terenie szkoły. Ciekawe zajęcia energicznie przeprowadziły: Pani Anna i Pani Dorota z Centrum Edukacji i Ratownictwa Dream Team z Rzeszowa. Teoria podana w profesjonalny sposób przeplatana ćwiczeniami praktycznymi, pokazami ilustrującymi różne sytuacje zagrożenia, wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji szkolnych stanowiły sedno zajęć.

 

Narodowe Święto Niepodległości

niepodleglosc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 listopada 2014 r. odbyła się w Zespole Szkół Nr1 w Bachórzu uroczysta akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w naszym kraju 11 listopada to doskonała okazja, by przybliżyć młodzieży trudną i długą drogę Polaków do wolności. Temu służył przygotowany apel, zawierający treści patriotyczne, przybliżający sylwetki naszych bohaterów narodowych. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w montażu słowno -muzycznym, a wszystko było oprawione słowem narratora. Na koniec wszyscy zgromadzeni na sali uczestnicy akademii odśpiewali znane i popularne w naszym kraju pieśni patriotyczne. Mamy nadzieję, że w przyszłości stanie się to już tradycją naszej szkoły.

 

Zajęcia sportowe na basenie

basen1a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 5.11.2014 r. chętni uczniowie klas IV-VI naszej szkoły podstawowej skorzystali z zajęć sportowych przeprowadzonych na basenie w Strzyżowie. Lekcja pływania, ćwiczenia, zabawy w wodzie, wiele radości, a rezultacie zdrowsze kręgosłupy, lepsza kondycja fizyczna i ogólne samopoczucie. Nad bezpieczeństwem uczniów, oprócz ratowników czuwali: Pani Lucyna Stochmal i Pan Piotr Bielec.

 

 

Światełko pamięci dla Tych, co odeszli …

zaduszki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokój Wam wieczny w cichej krainie
Gdzie ból nie sięga i łza nie płynie,
Gdzie tylko słychać Boga głos serdeczny –
„Pokój Wam wieczny”

Pamiętając o Tych, co odeszli, w dniu 31 października delegacja uczniów wraz z dyrektorem szkoły złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na grobie Ś.P. Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego. Dwa dni wcześniej uczniowie klasy II gimnazjum wraz z wychowawczynią Panią Lucyną Stochmal uporządkowali nagrobek i jego obejście. Cmentarna cisza regularnie przeplata się z uczniowskimi odwiedzinami tego jakże ważnego miejsca.

 

 

Żywa lekcja przyrody

lekcja18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Węże, jaszczurki i żółwie to bohaterowie żywej lekcji przyrody, która odbyła się dzisiaj (tj. 31.10.2014 r.) w naszej szkole. Zajęcia dotyczyły historii powstania gadów, trybu ich życia i odżywiania oraz środowiska, w którym żyją. Dzieci mogły dotknąć zwierząt, a prowadzący barwnie opowiadał o ich życiu. Ta niecodzienna forma zdobywania wiedzy bardzo podobała się uczniom – małym i większym.

 

 

Pasowanie na ucznia klasy I

pasowanie2014_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W środę 29 października w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia dzieci z klasy pierwszej. Uczniowie, elegancko ubrani, prezentowali się bardzo wytwornie. Wiedzieli, że to ważna chwila w ich życiu. Niecodziennie zostaje się przecież uczniem! Pierwszaki zaprezentowały zebranym gościom program artystyczny przygotowany pod opieką wychowawczyni p. Agnieszki Bielec. Podczas uroczystości nie zabrakło również powitania nowych uczniów przez starszych kolegów.
Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna – uroczyste ślubowanie, po którym każdy pierwszak był osobiście pasowany „zaczarowanym ołówkiem” na pełnoprawnego ucznia. Aktu pasowania dokonał Pan Dyrektor Józef Stolarczyk. Następnie bohaterowie tej uroczystości w błyskach fleszy otrzymali upominki od starszych kolegów z klasy drugiej i pamiątkowe dyplomy od wychowawczyni. Po tylu wrażeniach, w sali lekcyjnej czekała na dzieci miła niespodzianka. Rodzice chcący, by ten niezwykły dzień w szkole był dla ich pociech radością, przygotowali słodki poczęstunek. Świeżo upieczonym pierwszakom towarzyszyli drugoklasiści. Wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.
Powitaliśmy: Marcelę Bińczak, Oliwiera Cieślę, Justynę Chruszcz, Jakuba Gancarza, Artura Gąskę, Iwonę Hadam, Radosława Ostafińskiego, Julię Paściak, Aleksandrę Pich, Dawida Pinkowicza, Kamila Puchyra i Nikolę Sokolik.
Wszystkim pierwszakom życzymy samych sukcesów.

 

 

Podziękowanie od Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

Podziękowanie Hospicjum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobrym sercem i wrażliwością na krzywdę innych dzieci wykazali się ci z uczniów, którzy przynosili do szkoły plastikowe nakrętki i wrzucali je do przeznaczonego na ten cel kosza. Pani Urszula Toczek, opiekunka Samorządu Uczniowskiego, odwożąc nakrętki do Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie, otrzymała od opiekunów nieuleczalnie chorych małych pacjentów dyplom z podziękowaniami za ten piękny gest. To nasz mały wkład w wielką sprawę. Akcję będziemy kontynuować i prosimy o aktywne włączenie się do niej.

 

 

Promocja Rocznika Historycznego Dynoviana

dynoviana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 23 października odbyła się w Dynowie uroczysta promocja Rocznika Historycznego Dynoviana. Redaktorem naczelnym nowego pisma historycznego jest dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu Józef Stolarczyk. Rocznik ma być naukowym, regionalnym periodykiem, w którym będą się ukazywały opracowane rezultaty prac naukowych i badawczych, ale również materiały popularyzujące wiedzę o historii regionu, przyczynki historyczne, monografie lokalne, które rzucą więcej światła na przeszłość Dynowszczyzny, tak by w przyszłości możliwe stało się opracowanie pełnej syntezy dziejów Dynowa i okolic. Tematem przewodnim inauguracyjnego numeru jest „Emigracja z Galicji do USA na przełomie XIX i XX wieku”, w której wzięła udział znaczna część miejscowego społeczeństwa. Jej szczyt przypadł na okres poprzedzający wybuch I wojny światowej. Do współpracy udało się pozyskać historyków z ważnych ośrodków naukowych w Polsce: Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Opolskiego, Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Współpracę zaoferowali również pracownicy Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Rocznik ma szansę stać się pierwszym elementem działalności naukowo-badawczej w Dynowie, którą miasto dotychczas nie mogło się pochwalić. Może stać się również środkiem do promocji działalności naukowej w kraju i za granicą. Na co dzień natomiast będzie ciekawą lekturą oraz publikatorem treści dla wszystkich zainteresowanych historią regionalną.

 

 

Sukces Kamila Szymańskiego w „Leśnym dyktandzie”

Leśne dyktando

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 października 2014 r.w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się IV edycja Konkursu Ortograficznego pod hasłem: „Leśne dyktando” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Pogórza Przemysko – Dynowskiego. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Pan Bogusław Famielec Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Organizatorami konkursu było: Nadleśnictwo Dynów i Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, natomiast współorganizatorami: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” wDynowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie i Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonali: Pan Marek Sitarz –Wicestarosta Rzeszowski, Pani Halina Cygan – Dyrektor szkoły, Pan Adam Pilch – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów, Pan Edward Marszałek –rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie,tegoroczny laureat konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”, Pani Krystyna Dżuła – Prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dynowie, Pani Grażyna Paździorny – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie, oraz Pani Małgorzata Kaczorowska- specjalista SL ds. ochrony lasu z Nadleśnictwa Dynów.

W konkursie uczestniczyły 43 osoby, które miały za zadanie napisanie poprawnie wysłuchanego tekstu, który zawierał słownictwo związane z lasem, jego mieszkańcami. Jury konkursowe, które stanowili nauczyciele – opiekunowie po sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej w Bachórzu Kamil Szymański. Uczeń przygotowywał się do konkursu pod opieką polonistki Pani Marii Stolarczyk. Uczniowi i opiekunce gratulujemy odniesionego sukcesu.

 

 

Wycieczka w Bieszczady

bieszczady54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 15 października o godz. 7.00 grupa 15 uczniów pod opieką Pani Lucyny Stochmal i Pana Piotra Bielec wyruszyła w Bieszczady. Trasa wiodła z Bachórza przez Sanok – Lesko -Ustrzyki Dolne – Lutowiska – Dwernik – Brzegi Górne. Przy pięknej pogodzie zdobyliśmy Połoninę Wetlińską. Następnie trasą przez Wetlinę – Dołżyce – Terkę – Bukowiec udaliśmy się do Polańczyka, skąd wyruszyliśmy w rejs statkiem wycieczkowym „Tramp” po Jeziorze Solińskim. Rejs zakończyliśmy podziwianiem pięknych pejzaży jesiennych z tarasu widokowego w Polańczyku. Wycieczkę uznajemy za udaną nie tylko ze względu na pogodę i piękne krajobrazy, ale miło spędzony czas i możliwość poznania flory i fauny Bieszczadów.

 

Święto Edukacji Narodowej

dzien5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Edukacji Narodowej – 14 października – dzień wyjątkowy dla wszystkich związanych z oświatą – nauczycieli, pracowników obsługi i uczniów. Tak było i dzisiaj. Uroczysty apel, przemówienie dyrektora  J. Stolarczyka, słowa podziękowania Przewodniczącej Rady Rodziców Pani D. Gierasiewicz, kwiaty, życzliwe słowa, miłe gesty i życzenia. Uczniowie pod kierunkiem Pani U. Toczek zaprezentowali program artystyczny, w którym z dużą dozą humoru pokazali życie szkoły i pracę nauczycieli.

 

Wojewódzki Dzień Edukacji Narodowej

odznaczenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We wtorek 14 października 2014r. w sali kina ”Helios” w Galerii Rzeszów odbyło się wojewódzkie spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Pani Małgorzata Chomycz – Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Pan Jacek Wojtas – Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Pani Krystyna Skowrońska – Poseł na Sejm RP odznaczyli zasłużonych nauczycieli i pracowników oświaty Medalami za Długoletnią Służbę i Medalami Komisji Edukacji Narodowej. Wśród licznie przybyłych gości w uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści RP, komendanci i dowódcy służb mundurowych, rektorzy rzeszowskich uczelni oraz przedstawiciele władz samorządowych i związków zawodowych. W tej wspaniałej uroczystości nasza szkoła miała również swój udział – brązowym Medalem za długoletnią służbę została odznaczona Pani Maria Bachurska, nauczycielka biologii. Gratulujemy osiągnięć dydaktycznych i życzymy jeszcze wielu lat pięknej pracy nad kształtowaniem charakterów i umysłów młodego pokolenia.

 

Wycieczka do muzeum w Dubiecku

dubiecko5c

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 października 2014 r. klasa pierwsza pod opieką wychowawczyni p. Agnieszki Bielec wyruszyła na wycieczkę do Dubiecka. W planie mieliśmy wizytę w prywatnym Muzeum Skamieniałości i Minerałów pana Roberta Szybiaka i lekcję muzealną o przeszłości. Pan Robert opowiedział nam o prehistorycznych zwierzętach sprzed milionów lat i pokazał ich skamieniałe szczątki. Niektórych mogliśmy nawet dotknąć. Obejrzeliśmy skamielinę prehistorycznego ptaka, ryb, szczątki mamutów, nosorożca włochatego oraz skamieniałe drewno. Wśród eksponatów znalazły się te, które zostały znalezione w dolinie Sanu w okolicach Dubiecka. W kolekcji znajdują się również małże, ślimaki, amonity i jeżowce. Pan Robert pokazał nam również piękną kolekcję minerałów (ametysty, agaty, kryształy górskie, gipsy). Następnym punktem była wizyta w Kresowym Domu Sztuki. Galeria mieści się w starej cerkwi grekokatolickiej. Mogliśmy tam podziwiać ciekawe prace wielu cenionych artystów krajowych i zagranicznych. Dodatkową atrakcją był spacer alejkami po parku przy zamku, w którym urodził się przedstawiciel okresu oświecenia, „Książę poetów polskich” – arcybiskup Ignacy Krasicki. Ogólny zachwyt wzbudziły drzewa – pomniki przyrody (platan i dęby) oraz niespotykane na co dzień ptaki i zwierzęta (żurawie koronne, pawie, łabędzie czy daniele). Chyba w żadnym innym miejscu jesień nie wygląda tak pięknie jak w parku. Wycieczka wzbudziła duże zainteresowanie wszystkich uczestników. Wszyscy w dobrych humorach, pełni wrażeń, niezapomnianych widoków i z bagażem informacji wróciliśmy autokarem do szkoły.

 

 

Kurs tańca

Tańce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 3 października rozpoczął się w naszej szkole kurs tańca organizowany przy współpracy z Podkarpackim Centrum Tańca. Wśród stałych miłośników tańca, którzy już po raz kolejny uczestniczą w tych zajęciach są również nowi, których serdecznie witamy i życzymy powodzenia. Koordynatorem i opiekunem kursu jest Pani Anna Kucz-Koszelnik.

 

 

Dyskoteka

dyskoteka

Dnia 23 września odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku dyskoteka szkolna. Nasi szkolni didżeje w osobach Damian Cielecki, Bartłomiej Pinkowicz i Grzegorz Szczepański umilali nam czas dyskotekową muzyką. Uczniowie dopisali swoją obecnością a zabawa była wyśmienita.

S.U.

 

Dziękujemy

dziekujemy3

 

 

 

 

 

 

Bardzo serdecznie dziękujemy mieszkańcom Bachórza obecnym na zebraniu wiejskim w dniu 21 września 2014 r., za przekazanie kwoty 9000 zł z funduszu sołeckiego na poprawę ogrodzenia posesji szkolnej.  Szczególne słowa podziekowania kierujemy do sołtysa Pana Jana Grzegorzaka za zrozumienie potrzeb szkoły i podnoszenie ich na terenie sołectwa do rangi spraw ważnych. Dziękujemy też Rodzicom którzy wzięli udział w dyskusji i głosowaniu, czym wykazali swoją troskę o dobro szkoły i własnych dzieci.

 

 

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

inauguracja1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I znów się kręci szkolna karuzela. Wystartowała dzisiaj (1.09.2014 r.) o godz. 8:00. Najpierw ksiądz proboszcz, potem dyrektor powitali uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi i życzyli wytrwałości i powodzenia w dziesięciomiesięcznej pracy. Był konkurs wiedzy o szkole jubilatce, słodkie nagrody, 100 lat dla kończącej pracę w naszej szkole pani Krystyny Grzegorzak, spotkania z wychowawcami, a wszystko to w atmosferze wakacyjnej jeszcze radości. Powodzenia w roku szkolnym 2014/2015.

 

 

Certyfikat dla Zespołu Szkół Nr 1 w Bachórzu.

Klucz do uczenia się

Miło nam poinformować, że nasza szkoła uzyskała status akredytowanej placówki stosującej Program Edukacyjny „Klucz do uczenia się”. Certyfikat ten uzyskaliśmy w związku z uczestnictwem naszych nauczycieli w szkoleniu z programu „Klucz do uczenia się. Matematyka 1” w ramach projektu organizowanego przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie pod nazwą „Edukacja skuteczna, przyjazna, nowoczesna – rozwój kompetencji kadry zarządzającej i pedagogicznej szkół i placówek oświatowych w województwie podkarpackim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

50 lat naszej szkoły.

bachorz_szkola

Dnia 30 sierpnia 1964 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej Szkoły Podstawowej w Bachórzu.

Inicjatywa jej budowy powstała 15 listopada 1958 r. Głównym orędownikiem nowej inwestycji był ówczesny kierownik szkoły Pan Bolesław Bielec. Początkowo budowa szkoły była przedmiotem licznych dyskusji, sporów lokalizacyjnych oraz problemów finansowych. Dopiero 22 maja 1963 r. rozpoczeto pierwsze prace od przygotowania rowu na wapno a dwa dni później wzniesiono drewniany magazyn na skład materiałów budowlanych. Od tego momentu prace nabrały właściwego tempa. Dnia 7 czerwca 1963 r. rozpoczeto wykopy pod fundamenty a 22 września 1963 r. odbyła się uroczystość wmurowania dokumentu erekcyjnego w fundamenty nowej szkoły. W dniu 29 sierpnia 1964 r. budynek został przekazany do użytku a dzień później nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły.

Inwestycja otrzymała mocne wsparcie ze strony społeczności Bachórza w postaci czynów społecznych oraz dobrowolnej, nieodpłatnej pracy podczas budowy.

Nowy obiekt to typowa szkoła podstawowa typ OB-3651 o programie oszczędnościowym, w konstrukcji murowanej z poddaszem nieużytkowym, częściowo podpiwniczona z ogrzewaniem piecowym. Wykonawcą prac było Sanockie Przedsiębiorstwo Budowlane.

Mimo upływu lat JUBILATKA ma się dobrze, nadal się rozbudowuje i rozwija.

Naszej szkole życzymy kolejnych 50 lat dobrej kondycji, dalszego funkcjonowania i rozwoju dla dobra kolejnych pokoleń uczniów.

Wyszukiwarka
Linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej