Aktualności 2018/2019

Dożynki w Bachórzu

W dniu 25 sierpnia 2019 r. w Kompleksie Rekreacyjno-Sportowym „ Pod Dębiną” w Bachórzu odbyły się miejsko-gminne dożynki.  Były one elementem kultywowania lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych. To święto wpływa na pogłębienie tożsamości lokalnej mieszkańców, którzy z dużym zaangażowaniem podejmują działania związane z pielęgnowaniem prastarej tradycji „Święta plonów”, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy poszczególnych sołectw przygotowują wieńce dożynkowe, które są prezentowane w czasie mszy świętej, pochodu dożynkowego oraz podczas „ośpiewania” w trakcie uroczystości. W organizację tego święta włączyli się również uczniowie naszej szkoły. Zaprezentowali piękny wieniec, będący symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników, stanowiący swoistego rodzaju wyraz hołdu i dziękczynienia społeczności wiejskiej za zebrane plony.

 

 

Święto Wniebowzięcia Maryi Panny w Bachórzu

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej jest tradycyjnie łączone ze świętem plonów. W 1950 roku papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi. Wtedy też składa się Maryi ofiary z darów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. Uczynili to również nasi uczniowie ofiarowując pięknie wykonany wieniec i kwiaty. Szkolna delegacja prezentowała się znakomicie – a wszystko na chwałę Bożą i Matki Boskiej Zielnej.

 

LKS Pogórze Bachórz zaprasza

 

 

60 lat Kapeli Ludowej Bachórzanie

Z okazji tak znamienitego jubileuszu, w imieniu całej społeczności szkolnej, składamy szczere słowa uznania za pielęgnację najcenniejszych  wartości kultury ludowej naszego regionu.
Życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i nieustającej pasji.
Życzymy, by dorobek artystyczny Kapeli był dalej wzbogacany, a bliskie sercu melodie ubogacały nasze życie.

 

 

Nasz udział w akcji „Góra Grosza”

Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych, czego dowodem, jednym z wielu, jest wsparcie inicjatywy Towarzystwa Nasz Dom pod nazwą Góra Grosza.

W tym roku zebrano 350 ton monet czyli 2 300 341 zł i my dołożyliśmy do tej pięknej akcji swoją cegiełkę. Pieniądze zostaną przeznaczone na remonty, dopasowanie placówek i ośrodków zajmujących się dziećmi i młodzieżą pozbawioną opieki rodzicielskiej, na pomoc specjalistyczną, edukację, wypoczynek i rozwój rodzinnej pieczy zastępczej.

Dziękujemy za otwarte serca, empatię i zaangażowanie w poprawę sytuacji dzieci pokrzywdzonych przez los.

Kwota zebrana przez naszą szkołę zostanie podana w późniejszym terminie.

 

 

Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych

To już koniec… lekcji, porannego wstawania, nauki, odpytywania – wakacje !!! To słowo mieli uczniowie naszej szkoły „wypisane” dzisiaj na twarzach, kiedy po porannej mszy św. przyszli do szkoły, aby odebrać świadectwa z wynikami całorocznej pracy. Z powodu upalnej aury spotkanie na sali gimnastycznej ograniczono do minimum – podziękowań dyrektora dla nauczycieli i Rady Rodziców za całoroczne wsparcie i ciepłe słowa p. Eweliny Domińczyk w imieniu Rady Rodziców skierowane do  dyrektora i Grona Pedagogicznego. Były kwiaty, życzenia, czasem łzy, a to szczególnie uczniów klasy VIII i III gimnazjum, którzy, mimo wszystko, ze wzruszeniem mówili o szkole, w której spędzili swoje dzieciństwo.

Życzymy pięknych, pełnych słońca, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia w kolejnym roku szkolnym !

 

 

Pożegnanie absolwentów

„W drogę! Po własny los” – pod takim hasłem w tym roku szkolnym pożegnaliśmy liczne grono absolwentów, ponieważ w wyniku reformy, szkołę kończyli uczniowie klas ósmej i III gimnazjum . Na uroczystości nie zabrakło serdeczności, ciepłych słów i miłych upominków od uczniów klasy VI i VII oraz zapewnień o pamięci i życzenia powodzenia w nowych szkołach od Pana dyrektora Józefa Stolarczyka. Nagrodę dla najlepszego ucznia klasy ósmej i III gimnazjum wręczył Pan dyrektor w imieniu radnego powiatu rzeszowskiego Pana Aleksandra Stochmala.

 

 

Pożegnanie Księdza Proboszcza Tadeusza Woźniaka

W dniu dzisiejszym cała społeczność szkolna żegnała przechodzącego na emeryturę ks. proboszcza Tadeusza Woźniaka, dziękując Bogu, że 29 lat temu postawił nam na naszej drodze wspaniałego kapłana, przyjaciela Boga i ludzi, otwartego na potrzeby innych, służącego pomocą i dobrą radą. Mottem pożegnania dyrektora szkoły były słowa: Rozstania są trudne tylko wtedy, gdy nadchodzi chwila pożegnania z osobą bliską sercu. W imieniu zebranych podziękował za wieloletnią pracę duszpasterską:

„Przez wszystkie te lata odczuwaliśmy, Księże Proboszczu, Twoje wsparcie dla trudu pracy szkoły, zrozumienie dla naszych problemów, doświadczaliśmy wielkiej życzliwości wobec nauczycieli i uczniów. Wspólną modlitwą rozpoczynaliśmy i kończyliśmy każdy kolejny rok szkolny. Bez Twojej, Księże Proboszczu, obecności nie odbyła się żadna ważna uroczystość. Wspólnie obchodziliśmy święta narodowe, dzieliliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy. Zawsze czekaliśmy na wizytę kolędową w szkole”.

Słowa podziękowania popłynęły również od nauczycieli, uczniów, Rady Rodziców, pracowników obsługi. 

Księże Proboszczu. Niech św. Juda Tadeusz wspiera Cię każdego dnia, niech Pan Bóg obdarza zdrowiem a Matka Boża niech otacza Cię Swoją matczyną miłością.

 

 

Dzień Dziecka

Dzień dzisiejszy upłynął muzycznie i tanecznie – wesoło, a to z okazji uroczystego Dnia Dziecka zorganizowanego w naszej szkole przez Radę Rodziców. Około godziny 11:00 rozpoczęła się zabawa poprzedzona ciepłym posiłkiem w postaci pizzy, do której dołączono soczek i rogalik. Były konkursy z nagrodami, zabawy, gry i tańce, a wszystko pod wodzą „animatora”, którego rolę objęła s. Anna Konieczna. Było też malowanie twarzy w wykonaniu przewodniczącej Rady Rodziców. Starsi uczniowie mogli pograć w piłkę na boisku szkolnym. Mamy nadzieję, że dzieciom, mniejszym i większym, spodobała się taka forma uczczenia ich święta, zwłaszcza, że wychodziły ze szkoły z uśmiechem na twarzy. Dziękujemy Radzie Rodziców za inicjatywę i zaangażowanie w życie szkoły.

 

 

Międzyszkolne zawody sportowe połączone z profilaktyką antyalkoholową

W dniu 31.05.2019 r. w Szkole Podstawowej  w Łubnie odbyły się Międzyszkolne Zawody Sportowe połączone z profilaktyką antyalkoholową. Turniej składał się z dwóch części:
– sportowej – bieg na 30 i 60 m, sztafeta, skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską,
– plastycznej – uczniowie mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z profilaktyką antyalkoholową.

W kategorii klas 0-III i IV-VI zajęliśmy I miejsca. Naszą szkołę reprezentowali:  Garncarz Gabriela, Gąska Zuzanna, Galej Bartłomiej i Kurasz Konrad oraz Karolina Kiełbasa,  Roksana Darasz,  Jakub Uryć i Wiktor Pich. W kategorii klas VII-VIII i  III gimnazjum zajęliśmy V  miejsce. W skład drużyny weszli uczniowie: Klaudia Konopka, Amelia Paściak, Kamil Siuśta i Mirosław Łabacki.  W konkursie plastycznym naszą szkołę reprezentowali: Dominika Grzech kl. II, Klaudia Fąfara kl. VI Wojciech Tarnawski kl. VII. Wszystkich uczestników należy docenić za zaangażowanie i  ducha walki w dążeniu do wyznaczonego celu. Gratulujemy!

 

Turniej Counter-Strike Global Offensive ZSzZ vs Szkoły Podstawowe i Gimnazja

W dniu 31 maja 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Dynowie miał miejsce międzyszkolny turniej gier komputerowych pn. „Turniej Counter-Strike Global Offensive ZSzZ vs Szkoły Podstawowe i Gimnazja”. W tym roku do turnieju zgłosiło się 7 drużyn. Mieszana drużyna SP Bachórz i SP Dubiecko zajęła 3 miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Norbert Uryć, Bartłomiej Karnaś i Łukasz Domińczyk. Uczestnicy wykazali się umiejętnością pracy w grupie, doskonałym refleksem oraz sprawnością manualną. 

 

 

Turniej wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego

Dnia 29 maja 2019 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w „Turnieju wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego”. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące znajomości geografii, historii i kultury Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Księstwa Liechtenstein. 

Celem konkursu było : rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania krajami niemieckojęzycznymi, propagowanie wychowania proeuropejskiego, rozbudzenie otwartości na inne kultury, krzewienie ducha tolerancji i szacunku wśród uczniów.

W turnieju rywalizowały ze sobą klasy siódma, ósma i trzecia gimnazjum.

Klasę siódmą reprezentowali: Oliwier Pilip, Wojciech Tarnawski, Franciszek Trawka , Jakub Szpak

Klasę ósmą: Aleksandra Gancarz, Łukasz Domińczyk, Jakub Kurasz, Patrycja Puchyr

Klasę trzecią gimnazjum reprezentowały dwie drużyny:

Drużyna I – Natalia Siry, Klaudia Konopka, Amelia Paściak, Aleksandra Pawłowska

Drużyna II – Kacper Fąfara, Kamil Siuśta, Norbert Uryć, Bartłomiej Kaszowski

WYNIKI:

Miejsce I – klasa ósma

Miejsce II – klasa trzecia gimnazjum grupa dziewcząt

Miejsce III – klasa siódma

Miejsce IV – klasa trzecia gimnazjum grupa chłopców

Uczniom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu umiejętności posługiwania się językiem niemieckim.   Turniej przygotowała Pani Urszula Toczek.

 

 

Bezpieczne wakacje – spotkanie z policjantem

29 maja uczniowie klas 1 i 2 oraz oddziału przedszkolnego odwiedził Pan Policjant. Tematem spotkania były „Bezpieczne wakacje”. Pan dzielnicowy zwrócił uwagę uczniów na to, by dbały o bezpieczeństwo swoje i innych podczas wypoczynku wakacyjnego. Szczególną uwagę zwrócił na niebezpieczeństwo zbliżania się do urządzeń mechanicznych podczas prac polowych. Poruszony został również temat bezpieczeństwa nad wodą i w ruchu drogowym (jazda na rowerze, przechodzenie przez jezdnię). 
Na koniec uczniowie mogli zadawać pytania. Otrzymali również książeczki na temat właściwego zachowania się podczas wakacyjnego wypoczynku.
 

ZAWODY SPORTOWE

         W dniu 27.05.2019 r. w Dynowie odbyły się gminne zawody sportowe w piłkę nożną. W zawodach wzięło udział 6 drużyn chłopców i 2 drużyny dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VI: Darasz Roksana, Fąfara Klaudia, Kaszycka Kamila, Kaszycka Zuzanna, Kiełbasa Karolina, Kuś Kamila, Siry Gabriela, Kmiotek Radosław, Pich Wiktor, Pawłowski Michał, Pyś Tomasz, Uryć Jakub oraz z klasy V: Garncarz Jakub i Gąska Artur.

Drużyna dziewcząt w rozgrywkach zajęła I miejsce, a drużyna chłopców III miejsce. Sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Konkursowy sukces Iwonki Hadam

Od 15 listopada do 17 kwietnia nasza szkoła uczestniczyła w konkursie biologiczno – chemiczny pod nazwą „Koloratorium”, zorganizowanym przez Agencję Reklamową ART GROUP. Fundatorem cennych nagród (laboratoriów dla szkół, iPadów Apple dla uczniów) była Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka.  Uczestnicy zdobywali punkty dla szkoły rejestrując się  w projekcie, wypełniając quizy z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Na zajęciach z chemii zostało przeprowadzonych 10 „Lekcji z Koloratorium”, w ramach których uczniowie wykonywali doświadczenia.  Zadaniem konkursowym dla uczestników było wykonanie pracy plastycznej lub literackiej. W ramach konkurencji plastycznej należało przedstawić wybrany pierwiastek w formie superbohatera, a literackiej wymyślić nowy pierwiastek i swoje „odkrycie” krótko opisać. Wśród 3500 prac przesłanych do organizatora konkursu znalazło się wiele wykonanych przez naszych uczniów. W kategorii plastycznej wytypowano pięciu zwycięzców, jednym z nich została uczennica naszej szkoły – Iwona Hadam (klasa V). Dziewczynka wybrała sobie za superbohatera „Srebro”, którego przedstawiła w pomysłowy sposób, używając folii aluminiowej, biżuterii i gadżetów w kolorze tego pierwiastka. Wszystkim uczniom za zaangażowanie bardzo dziękujemy,  a zwyciężczyni gratulujemy !

Koordynatorem konkursu na poziomie szkoły była Pani Anna Grzegorzak, której należą się wielkie podziękowania za inspirowanie uczniów do udziału w tak szerokim przedsięwzięciu.

 

 

Spotkanie z ks. Marcinem Mirasiem – proboszczem parafii Bojany na Ukrainie

28 maja gościliśmy w naszej szkole proboszcza parafii Bojany na Ukrainie księdza Marcina Mirasia, który przyjechał do nas w towarzystwie Pana Michała Zięzio. Nasi uczniowie wsłuchali się w historię Bukowiny i opowieści o tradycjach, które panują w tej małej miejscowości. Ksiądz Marcin opowiadał o różnicach panujących w obrzędach świątecznych u nas i na Ukrainie. W parafii, której jest proboszczem zamiast palm w niedzielę poprzedzającą Święta Wielkanocne święci się gałązki wierzbowe. Podczas pasterki wierni dzielą się opłatkiem, natomiast  kolęda rozpoczyna się 8 stycznia i trwa do czasu spotkania ze wszystkimi mieszkańcami zapraszającymi cały orszak kolędniczy do swoich domów. 

Ksiądz Marcin w serdecznych słowach podziękował za zaproszenie przez Pana dyrektora Józefa Stolarczyka i zbiórkę darów, które z pewnością ucieszą mieszkańców i dzieci uczestniczące w rekolekcjach. Zaprosił  wszystkich do swej parafii Bojany i na Ukrainę.

Dziękujemy serdecznie za przybycie księdzu Marcinowi i Panu Michałowi Zięzio.

Wszystkim darczyńcom jeszcze raz składamy wyrazy wdzięczności za wsparcie naszej akcji.

 

 

Finał akcji pomocy Szkolnego Koła Caritas dla parafii w Bojanach

W dniu dzisiejszym podsumowaliśmy akcję zbiórki żywności trwałej i  środków czystości dla mieszkańców Bojan na Ukrainie. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas udało nam się zebrać dość dużą ilość produktów. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie wzięli udział w akcji, do której mogli się włączyć również mieszkańcy Bachórza i Laskówki. W związku z tym pragniemy podziękować osobom, które wsparły zbiórkę i są to:

Pan Wojciech Szaruga,

Pan Krzysztof Paściak,

Pani Ewelina Domińczyk,

Pan Marek Kryczyk,

Pani Ewa Jandziś.

Bardzo serdecznie dziękujemy Księdzu Tadeuszowi Wożniakowi za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu zbiórki. Cieszymy się, że uczniowie z taką chęcią i radością chcą pomagać innym.

 

 

Warto pomagać. Zbierajmy makulaturę.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus !

Wielka jest dzisiaj radość w niebie patronki kolejnej studni ofiarowanej przez was dla naszych braci z Afryki, błogosławionej Matki Angeli Truszkowskej, której życie było wypełnione troską o najuboższych, a do takich należą ci, którzy są często pozbawieni tego co do życia jest najbardziej konieczne. Ta radość jest dziś nie tylko udziałem nieba ale także mieszkańców wioski Soto, jak to widać na zdjęciach. Myśle, ze jest ona także i waszym udziałem za to wielkie dobro jakie z taką wytrwałością czynicie ofiarując wodę w wielu krajach Afryki. Wasza działalność dla ubogich jest pięknym owocem waszej wiary i jest doceniana tutaj w Czadzie nie tylko przez chrześcijan. Pięknie też wpisuje się w działalność naszych Polskich świętych, których ofiarowane przez was studnie noszą imiona. Myślę, że błogosławiona Matka Angela będzie się opiekować nie tylko ofiarowaną przez was studnią ale także tutejsza wspólnota.  Niech także czuwa nad wami i opiekuje się waszym dziełem.

Z wielka wdzięcznością i darem modlitwy – ks. Edward Ryfa

 

 

Rocznica I Komunii Świętej

Dzisiaj nasi uczniowie z kl IV przeżywali  Rocznicę Komunii Świętej. Dzieci pięknie zaangażowały się w liturgię Mszy. Po zakończeniu uroczystości był czas na zdjęcia przy pięknej pogodzie, za którą Panu Bogu dziękujemy, a naszym czwartakom życzymy coraz głębszej przyjaźni z Jezusem. Ks. Proboszcz zwrócił uwagę, że przez rok dzieci znacznie urosły, zmieniły się, zaznaczył szczególnie, że ma ogromną nadzieję, iż tak samo stało się z duchem.

 

 

Wycieczka do Rzeszowa

17 maja 2019r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Rzeszowa. W kinie obejrzeli film biograficzny „Miłość i miłosierdzie” To poświęcony życiu i działalności Faustyny Kowalskiej dokument fabularyzowany. W filmie została również przedstawiona historia powstania malowanego w Wilnie w 1934r. przez Eugeniusza Kazimirowskiego obrazu Jezusa Miłosiernego i związane z nim, nieznane wcześniej fakty. Po ogromnych przeżyciach związanych z projekcją uczniowie miło spędzili czas w „Kula -Bowling”, gdzie grali w kręgle. W radosnych nastrojach wrócili do swoich domów, ciesząc się z tak dobrze spędzonego czasu.

 

Gościliśmy żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W dniach 18-19 maja 2019 r. gościliśmy w naszej szkole żołnierzy 45 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec”. Pobyt żołnierzy w Bachórzu związany był z zabezpieczeniem przebiegu obchodów uroczystości 75 rocznicy bitwy pod Murowaną Oszmianką oraz uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej upamiętnieniu żołnierzy 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i ich dowódcy – kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” – patrona 4 W-MBOT. Uroczystości te miały miejsce w Laskówce, miejscu urodzin patrona Brygady.

 

 

Koncert promujący Szkołę Muzyczną I st. w Dynowie

W dniu 16 maja odbył się w naszej szkole koncert promujący Szkołę Muzyczną I st. w Dynowie. Nasi uczniowie mogli wysłuchać utworów muzycznych w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli tejże szkoły. Pan dyrektor profesjonalnym komentarzem uświadomił słuchaczom wartość muzyki w życiu człowieka. Zachęcił też do podjęcia nauki w szkole muzycznej.

 

 

Pomoc dla wiernych z parafii w Bojanach na Ukrainie

W dniach 13-24 maja organizujemy akcję pomocy dla mieszkańców i wiernych Parafii w Bojanach na Ukrainie.
W dniu 28 maja w naszej szkole zostanie zorganizowane spotkanie z ks. Marcinem Mirasiem proboszczem tej parafii, który przedstawi specyfikę kultury dawnych ziem polskich, historię i współczesność  dzisiejszej Bukowiny. Chcielibyśmy przekazać polskiej społeczności tam mieszkającej skromne dary w postaci żywności o długim okresie ważności oraz środki czystości. Ofiarodawców chętnych do ich przekazania zapraszamy do szkoły w dniach od 13 do 24 maja.
Akcję koordynuje Szkolne Koło Caritas.

Dary będą zbierane ponadto w następujących miejscach:

  • Salon Fryzjerski „Eveline”
  • Delikatesy Premium w Bachórzu
  • Sklep spożywczo-przemysłowy „Julia” w Laskówce

Z góry dziękujemy za ofiarność.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Franciszkowi Pilipowi i jego małżonce za finansowe wsparcie funduszu Rady Rodziców w związku z organizacją Dnia Rodziny w Szkole Podstawowej w Bachórzu.

 

 

„Cudownych rodziców mam”

 

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego nauczyciele wraz z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu dnia 11 maja pomogli dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca.

Na tej wyjątkowej uroczystości pojawili się najważniejsi goście – dzieci i ich rodzice. Święto Rodziny zainaugurowali: pan dyrektor Józef Stolarczyk oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewelina Domińczyk. Uczniowie szkoły pod opieką nauczycieli przygotowali dla swoich rodziców program artystyczny, na który złożyły się recytacje, piosenki, skecze oraz tańce. Na koniec popłynęły w stronę rodziców serdeczne życzenia zwieńczone odśpiewaniem „Sto lat”.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Dynów pan Wojciech Piech, przewodniczący Rady Gminy Pan Franciszek Pilip z małżonką oraz radny Gminy Dynów pan Adam Piorun z małżonką.

W imieniu wszystkich uczestników uroczystości składamy wyjątkowe podziękowania przewodniczącej Rady Rodziców oraz całemu Zarządowi Rady Rodziców, zaangażowanym rodzicom, nauczycielom i uczniom za starania w wyniku których impreza środowiskowa mogła dojść do skutku.

Uroczystość znalazła swoje przedłużenie w postaci zabawy tanecznej dla rodziców, mającej na celu integrację środowiska lokalnego.

 

 

Spotkanie z iluzjonistą

 

 

Sukces Marleny Stokłosa na Mistrzostwach Europy Juniorów IBF

27.04.2019 r. odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy Juniorów Federacji IBF w Dalekowschodnich Sztukach Walki, w których wzięli udział zawodnicy z 4 państw: Ukrainy, Czech, Węgier i Polski. Wśród nich znajdowała się również uczennica Szkoły Podstawowej w Bachórzu – Marlena Stokłosa, trenująca pod opieką instruktora Kamila Soleckiego w grupie prowadzonej na terenie szkoły. Zajęła ona I miejsce w swojej kategorii wagowej w walkach semi-contact oraz otrzymała tytuł Najlepszego Technika w Walkach Semi-contact Juniorek.

Marlenie i jej trenerowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych.

 

 

Życzenia 

 

 

Egzamin ósmoklasistów

Egzamin ósmoklasisty zawitał również do naszej szkoły. Testy, które w tym roku odbywają się po raz pierwszy, zastąpią egzaminy gimnazjalne. Co w tym roku znalazło się w arkuszach egzaminacyjnych ? Ósmoklasiści nie są optymistami po napisaniu testów. Większość uważa, że egzamin był trudny. Życzymy im jednak osiągnięcia jak najlepszych wyników.

 

 

Egzamin gimnazjalny

Gdy inni uczniowie naszej szkoły mają dni wolne od zajęć dydaktycznych, trzeciogimnazjaliści walczą o jak najlepszy wynik na egzaminie. Powodzenia !

 

 

Misterium Męki Pańskiej

W dniu 5 kwietnia w kościele parafialnym w Bachórzu nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i młodzież przygotowali Misterium Męki  Pańskiej pt. „Zadziwienie Miłością”. Świetna gra aktorów pozwoliła nam przenieść się na chwilę do wydarzeń, które  odbyły się w Jerozolimie. Przeżyliśmy tajemnice Chrystusa, poprzez które zbawił świat. Aktorzy w profesjonalny sposób odtworzyli nam cztery sceny z Męki Chrystusa. Odbiorcy docenili zaangażowanie i wysiłek aktorów, którzy wspaniale wcielili się w swoje role tak, że wyrażali swoje emocje poprzez łzy i wzruszenie. Liczne głosy wdzięczności, sms-y z gratulacjami kierowane do s. Anny  nie sposób umieścić na stronie szkoły, by jeszcze raz wyrazić słowa podziękowań dla zespołu występującego w „Misterium Męki Pańskiej”, dlatego w słowie „Bóg zapłać” dziękujemy wszystkim.

 

 

Konkurs plastyczny „Święta Wielkanocne bez alkoholu”

W dniu 5.04.2019 r. komisja  konkursowa rozstrzygnęła ogłoszony przez Radę Rodziców konkurs pod hasłem „ Święta Wielkanocne bez alkoholu”. Celem konkursu było propagowanie kultywowania tradycji świątecznych z wyłączeniem alkoholu oraz rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży, kształtowanie wrażliwości estetycznej. Warunkiem uczestnictwa było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice i przedstawienie tradycji świątecznych bez używek.

Komisja wyłoniła laureatów w trzech kategoriach wiekowych:

Klasy I – III

I miejsce Wiktoria Bujdasz

II miejsce Ewa Szmul

III miejsce Hanna Gdyra – Seremak

Klasa IV –VI

I miejsce Zuzanna Dańczak

II miejsce Justyna Chruszcz, Iwona Hadam

III miejsce Mateusz Chudzikiewicz

Klasa VII – IIIG

I miejsce Jakub Szpak, Sebastian Słupek

II miejsce Natalia Siry

III miejsce Wojciech Tarnawski

Poza nagrodami wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek. Fundatorem nagród była Rada Rodziców, a wręczył je dyrektor szkoły.

 

 

Wyróżnienie dla Jakuba Szpaka

W czwartek, 4 kwietnia 2019 r., w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród, organizowanego po raz XIX Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza, któremu w tym roku przyświecało hasło “Bezpieczne Podkarpacie”. Miło nam poinformować, że wyróżnienie w kategorii plastycznej otrzymał uczeń klasy VII Jakub Szpak. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

 

 

Rewia na lodzie

26 marca 2019 r. uczniowie klas 0, 1, 2, 4 wraz z wychowawczyniami udali się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie baśniowego widowiska teatralnego na lodzie dla dzieci w wykonaniu łyżwiarzy z całej Polski, opartego na motywach baśni Bolesława Leśmiana pt.”Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Podczas występów zostaliśmy przeniesieni w świat niezwykłych przygód Sindbada.   Większość uczniów po raz pierwszy zobaczyła na żywo występ profesjonalnych łyżwiarzy. Oryginalna muzyka, choreografia pełna popisów indywidualnych, zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogata scenografia, wspaniałe i różnorodne kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Dzieci nie mogły wyjść z podziwu. Z zapartym tchem śledziły tok wydarzeń i kolejno pojawiające się postacie w przepięknych kolorowych strojach. Wszyscy doskonale się bawili, czego dowodem były burzliwe owacje. To widowisko z pewnością dostarczyło uczestnikom wycieczki wielu emocji i pozostawiło po sobie wiele niezapomnianych wrażeń. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w MacDonald’s. Zadowoleni wróciliśmy do domów, aby szybko podzielić się wrażeniami z rodzicami, którzy już czekali na swoje pociechy przed szkołą.

 

Marzanna

„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”. Zgodnie z wieloletnią tradycją należy pożegnać złą zimę, w związku z tym dzieci z klas 0,1,2 z przygotowanymi w domu Marzannami, 22 marca 2019 r. udały się nad pobliska rzekę San. Tam zaśpiewały piosenkę o wiośnie, poszukały pierwszych jej oznak i wesołe wróciły do szkoły , wierząc że piękna słoneczna wiosna na stałe u nas zagości.

 

Powitanie Wiosny

Pierwszy dzień wiosny powitaliśmy  w naszej szkole kolorowo i w pogodnej atmosferze. Uczniowie pojawili się w zabawnych stylizacjach i dobrych humorach, udowadniając tym samym, że pierwszy dzień wiosny można przywitać radośnie w szkole, w gronie kolegów. Był to dzień bez pytania i kartkówek, w dużej mierze poświęcony refleksji o wpływie wiosny na nasze samopoczucie.

 

 

III Puchar Podkarpacia WMAA-ROC w Sztukach Walki

Dnia 16 marca 2019 r. odbył się w naszej szkole turniej:III Puchar Podkarpacia WMAA-ROC w Sztukach Walki pod patronatem Gminy Dynów. Organizację turnieju przeprowadziła Szkoła Sztuk Walki i Samoobrony Bushi – Do z siedzibą w Rzeszowie.

W zawodach wzięło udział 67 zawodników z 3 organizacji: Klubu Sportowego „Fala” Bachórzec – trenującego w Bachórcu,  Autonomicznego Zrzeszenia Combat Aikido – trenującego w Jarosławiu i Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony Bushi -Do – trenującą w grupach: Futoma, Harta, Jawornik Polski, Rzeszów, Zarzecze oraz Bachórz. Zawody przebiegały pod czujnym okiem Pana Wójta Wojciecha Piecha- gospodarza z ramienia gminy i Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka – gospodarza szkoły. Zawodnicy w skupieniu i pełnej koncentracji prezentowali swoje umiejętności doskonalone podczas treningów. Widać było ducha walki, zaangażowanie, ale również umiejętność  wygrywania i przegrywania. I chociaż niektóre konkurencje wymagały potężnej odwagi i samozaparcia, zawodnicy dzielnie sobie radzili.

Na zawodach rozegrano:

konkurencje indywidualne: kata i kata z bronią – z podziałem na wiek i płeć oraz w starszych kategoriach wiekowych walki semi-contact z podziałem na kategorie wagowe

konkurencje drużynowe: kata synchroniczne i duo-system samoobrona z podziałem na kategorie wiekowe

Ponadto w konkurencjach kata, kata z bronią, kata synchroniczne i duo-system samoobrona rozegrano kategorie OPEN, w której mogli się zetrzeć najlepsi zawodnicy dobrowolnie rezygnujący z podziału na wiek i płeć.

W sumie rozegrano 29 konkurencji.

Najbardziej prestiżowe nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych jakimi były Puchary najwszechstronniejszego zawodnika zdobyli:

Dziewczynki do 8 lat – Kinga Paściak

Chłopcy do 8 lat – Tomasz Pieczonka

Dziewczyny do 10 lat – Aleksandra Suberlak

Chłopcy do 10 lat – Konrad Kurasz

Dziewczyny do 12 lat – Aleksandra Prędki

Chłopcy do 12 lat – Jakub Szpala

Juniorki – Katarzyna Petynia

Juniorzy – Wiktor Pich

Seniorki – Krystyna Maciołek

Seniorzy – Mateusz Pyś

OPEN – Milena Wiech.

Wszystkim medalistom i zawodnikom gratulował Pan Wójt Wojciech Piech i Pan Dyrektor Józef Stolarczyk, którzy wręczali dyplomy, medale i puchary.

Wyrażamy ogromną wdzięczność instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania poczęstunku dla uczestników i zaproszonych gości. Dziękujemy : Cukierni i Piekarni GENESIS z Bachórza, Piekarni i ciastkarni GS Samopomoc Chłopska z Dynowa oraz firmie Cateringowej Malinowe Babeczki.  Dziękujemy również strażakom z OSP Bachórz za sprawne kierowanie ruchem pojazdów: Panom Stanisławowi Hadamowi i Karolowi Kloczkowskiemu.

Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy odwagi i życzymy wytrwałości  podczas treningów .

 

 

Kiermasz kartek świątecznych

Uczniowie i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu organizują kiermasz kartek świątecznych wykonanych przez uczniów pod kierunkiem Pani Eweliny Domińczyk. Zachęcamy do zakupu i wsparcia funduszu Rady Rodziców. Szczegóły na Facebooku.

 

 

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

Kolejny raz pomagaliśmy małym nieuleczalnie chorym pacjentom Podkarpackiego Hospicjum. Fundacja składa podziękowania za wrażliwe serca, za troskę, za pamięć. To piękny dowód bezinteresownej pomocy, lekcja empatii i wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka. Akcję będziemy kontynuować. Zapraszamy do udziału.

 

 

Odpowiedzialność prawna nieletnich-spotkanie z policjantem

W dniu 4.03.2019 r. uczniowie klas IV-VIII i III gimnazjum wysłuchali prelekcji funkcjonariusza KMP w Rzeszowie asp. Tomasza Surowiaka na temat „Odpowiedzialność prawna nieletnich”.

 W ciekawy sposób, popierając teorię przykładami z życia funkcjonariusz Wydziału do spraw Nieletnich przedstawił różne rodzaje wykroczeń i przestępstw, mogących stać się udziałem uczniów, a za które, mimo niepełnoletności ponoszą odpowiedzialność. Młodzież, dzieląc się refleksjami dała wyraz temu, że z powagi niektórych sytuacji nie zdawała sobie sprawy.

 

 

Mały Uniwersytet

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, ogłasza nabór na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. Zapisy online na semestr letni 2019 startują 25 lutego 2019 o godz. 10. Na zajęcia w Rzeszowie, ponownie zostanie przyjętych 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego.

Na zajęcia w Rzeszowie mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat zamieszkałe w województwie podkarpackim. Rodzice mogą zapisywać dzieci rejestrując je online, poprzez konto utworzone na stronie www.dolina-wiedzy.pl/dut. Rejestracja będzie aktywna od 25 lutego od godz. 10.00 do 4 marca 2019 do godz. 23.59.59. Jej zasady i poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolina-wiedzy.pl lub pod nr tel. 17 888 60 03.

 

 

Nowe szafki dla uczniów

Dzięki staraniom Rady Rodziców oraz decyzji mieszkańców Bachórza aby podzielić się Funduszem Sołeckim ze szkołą, w dniu wczorajszym wszyscy uczniowie otrzymali indywidualne szafki na podręczniki i przybory szkolne. Dzięki nim odciążone zostaną plecaki uczniowskie. Bardzo dziękujemy za ten gest wsparcia.

 

 

Turniej Tańca „W Baśniowej Krainie”

2 lutego w hali widowiskowo-sportowej w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Dynowie odbył się Turniej Tańca Towarzyskiego „W Baśniowej Krainie” zorganizowany przez Podkarpackie Centrum TAŃCA. Wśród Uczestników nie zabrakło uczniów naszej szkoły, którzy pięknie ją reprezentowali. Jury oceniając tancerzy brało pod uwagę technikę i postawę taneczną. Piękne stroje i uśmiech na twarzy tańczących świadczą o tym, że nauka tańca to przyjemność. Gratulujemy naszym uczniom odwagi i życzymy wytrwałości  w doskonaleniu swoich umiejętności. Dziękujemy Panu Łukaszowi za opiekę, cierpliwość i motywację naszych uczniów do nauki tańca. 

 

 

XXII Grand Prix Bierunia o Puchar Burmistrza Miasta Bieruń w Formach Sztuk Walki

26.01.2019 r. odbyło się XXII Grand Prix Bierunia o Puchar Burmistrza Miasta Bieruń w Formach Sztuk Walki. Podkarpacie reprezentowało 9 zawodników ze Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony Bushi-Do. Do reprezentacji należało: 2 uczniów i absolwentka Szkoły Podstawowej w Bachórzu trenujących na jej terenie: Aleksandra Witek, Szymon Kurasz i Martyna Pieniążek. Zajęli oni następujące miejsca w konkurencjach indywidualnych i drużynowych:

Drużyna w składzie: Aleksandra Witek, Szymon Kurasz i Maria Maciołek: II miejsce – Kata Synchroniczne do 10 lat

Martyna Pieniążek: II miejsce – Kata Seniorki, III miejsce – Walki Semi Contact Seniorki

Szymon Kurasz: II miejsce – Kata do 10 lat chłopców 

Gratulujemy wytrwałości i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dzień Babci i Dziadka

29 stycznia 2019 r. w naszej szkole zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli Dziadkowie i Babcie uczniów klas 0, I i II. Najmłodsi uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wiersze dla kochanych babć i dziadków, a przybyli goście ze wzruszeniem oglądali występy swoich wnucząt, nagradzając je gromkimi brawami. Na zakończenie występu uczniowie odśpiewali Babciom i Dziadkom tradycyjne „Sto lat”, złożyli życzenia i wręczyli przygotowane upominki. Słodki poczęstunek dla niecodziennych gości i ich wnucząt przygotowali rodzice.

 

 

Kolejna studnia w Afryce dzięki zebranej makulaturze

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia w wiosce Bakoum powstała kolejna studnia dzięki zbiórce makulatury. Mamy w tym dziele również swój udział. Z wyrazami szczerej wdzięczności i darem codziennej modlitwy w intencji darczyńców zdjęcia przesłał ks. Edward Ryfa.Choinka szkolna 2019

 Królewny, pszczółki, kotki, wodzireje opanowali dzisiaj nie tylko salę gimnastyczną naszej szkoły, ale całą szkołę. W końcu karnawał w pełni. Tańcom, konkursom, zabawom nie było końca, zwłaszcza że zwieńczeniem były nagrody. Fajna muzyka, doborowe, bo własne towarzystwo, czyli choinka 2019 w Bachórzu. Szkoda, że raz w  roku !

 

 

 

Zapraszamy na telewizyjne regionalia

Uczniów klas starszych oraz rodziców zachęcamy do obejrzenia regionalnych programów telewizyjnych. Będą one emitowane w sobotę 19 stycznia 2019 r. O godz. 16:10 w TV Trwam zobaczymy film „Zbrodnie UPA w Dylągowej”. Poniżej  zwiastun tego programu. Natomiast o godz. 19:00 w TVP3 Rzeszów  w cyklicznym programie „Liczy się pasja” zapoznamy się z sylwetką dynowskiego rzeźbiarza Bogusława Kędzierskiego.

 

 

Wizyta kolędowa księdza proboszcza w naszej szkole

Słowa kolędy „Dzisiaj w Betlejem” przywitały księdza proboszcza Tadeusza Woźniaka, który dzisiaj z wizytą duszpasterską odwiedził naszą szkołę. Życzenia , kolędowanie, ciepłe słowa księdza pod adresem uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi oraz pamiątkowe obrazki, a dla najmłodszych cukierki złożyły się na wyjątkową wizytę. Pożegnaliśmy księdza kolędą ” Był pastuszek bosy..” Atmosfera wizyty proboszcza towarzyszyła nam przez cały dzień pracy i nauki.

 

 

Życzenia

 

 

Wigilia szkolna

Ciepłe słowa płynące z serca, życzenia, łamanie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, po prostu atmosfera nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, która udzieliła się wszystkim uczestnikom szkolnej uroczystości. Centralnym punktem wspólnej Wigilii był program artystyczny przygotowany przez s. Annę i pana Arkadiusza Banasia oraz życzenia złożone przez dyrektora szkoły całej społeczności, a potem już kolęda …, która brzmiała, trwała, płynęła. Oby tak przez całe Święta – z uśmiechem, radością i życzliwością.

Dziękujemy Radzie Rodziców za słodki akcent, obecność i życzenia.

Zajęcia dla uczniów w ramach projektu „Bezpieczeństwo dzieci i seniorów na nieoświetlonych wiejskich drogach”

W dniu 17 grudnia 2018 r. uczniowie klas VI, VII, VIII SP i III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez fundację „Tradycyjna zagroda”.  Zajęcia dotyczyły następującej tematyki:

1. „Bezpieczniej to znaczy widoczniej i wolniej” uświadamiającym bezpieczne zachowania, zwłaszcza z perspektywy pieszego i rowerzysty, poruszającego się po nieoświetlonych drogach pozbawionych chodników i dróg rowerowych.
2. „Podejdź, sprawdź, zawiadom, reanimuj” wyposażającym w praktyczne umiejętności reanimacji RKO/CPR (ćwiczone na fantomie).

Dodatkowo uczniowie wyposażeni zostali w elementy odblaskowe oraz ulotki informacyjne.

Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową

Dnia 14 grudnia w Szkole Podstawowej w Łubnie odbyła się uroczysta gala połączona z rozstrzygnięciem Gminnego Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Miło nam poinformować, że w kategorii klas IV-VI SP drugie miejsce zdobył uczeń klasy IV Adam Słupek. Natomiast w kategorii klas VII, VIII SP i III Gimnazjum również drugie miejsce zdobyła uczennica klasy VIII Marlena Stokłosa. Serdecznie gratulujemy Laureatom i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

Dziękujemy !

Składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania kiermaszu kartek świątecznych. Za szczególne zaangażowanie pragniemy podziękować Pani Ewelinie Domińczyk, Radzie Rodziców oraz uczniom, którzy pod kierunkiem Pani Joanny Cieśla włożyli wiele serca w ich przygotowanie. Podziękowania kierujemy również do osób, które swoją hojnością wsparły nasze przedsięwzięcie. Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia towarzyszą Państwu przez cały następny rok.

Święty Mikołaj przybył do szkoły

Mikołaj – tak wyczekiwany i przez młodszych, i przez starszych uczniów – pojawił się dzisiaj na korytarzach szkolnych. Zanim obdarował prezentem, pytał o modlitwy, o grzeczność, zachowanie wobec starszych. Potem szum rozpakowywanych paczek i radość… Szkoda, że to tylko raz w roku.

Z wizytą w stolicy

Pięknym gestem wobec młodzieży szkoły było zaproszenie przez p. Adama Pioruna, dyrektora rzeszowskiego Biura Poselskiego posła Wojciecha Buczaka, do zwiedzania Sejmu RP. Grupa uczniów wraz z opiekunami miała okazję uczestniczyć w obradach Sejmu”na żywo”, zobaczyć osoby decydujące o losach państwa, obejrzeć pomieszczenia sejmowe i wysłuchać wykładu o historii parlamentaryzmu w Polsce. Potem spacer po pięknej Warszawie i „spotkanie” z historią: Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski, Aleje Jerozolimskie, Kolumna Zygmunta, Pomnik Adama Mickiewicza i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stadion Narodowy, Pałac Prezydencki.

Wycieczka łącząca historię z teraźniejszością, pokazująca”ludzką twarz” decydentów w sprawach ważnych dla kraju z pewnością na długo zostanie zapamiętana.

Bardzo dziękujemy za sprawną organizację – p. Adamowi Piorunowi; za ciepłe przyjęcie – p. Wojciechowi Buczakowi, posłowi na Sejm RP z regionu rzeszowskiego.

Informacja o rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2019/2020 

Poniżej zamieszczamy list Ministra Edukacji Narodowej do rodziców uczniów klas VIII i III gimnazjum wraz z materiałami informacyjnymi na temat rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Prosimy o zapoznanie się z zamieszczonymi materiałami.

list_z_men_do_rodzicow_rekrutacja_2019

prezentacja_rekrutacja_2

Byliśmy w Teatrze Maska w Rzeszowie

Co jest najważniejsze w życiu? Odpowiedzi na tak postawione pytanie jest pewnie tyle, ilu odpowiadających.

Dla bohatera „Opowieści wigilijnej”, Ebenezera  Scrooge’a, najważniejsze są pieniądze. To właśnie one czynią człowieka ważnym i wpływowym, dają władzę nad innymi, a tym samym są kluczem do szczęśliwego życia. Nic więc dziwnego, że Scrooge od lat każdą chwilę poświęca na powiększanie swojego majątku. Szukając okazji do zarobku, nie zauważa jednak, że z każdym mijającym rokiem staje się coraz bardziej niewolnikiem swojego bogactwa. Nie spostrzega, że tak rozpanoszyło się ono w jego sercu i umyśle, że nie zostało w nim miejsca dla niczego i nikogo innego. Właściwie od wielu lat to nie on posiada pieniądze, lecz pieniądze posiadają jego… Czy jest dzięki temu szczęśliwy? Zapytany o to pewnie wzruszyłby ramionami i odburknął, że nie ma czasu na takie bzdury. Może dodałby, że byłby szczęśliwszy, gdyby inni ludzie nie szukali ciągle okazji, by sięgnąć do jego kieszeni. I pewnie nie zmieniłby nic w swoim życiu, gdyby nie pewna niezwykła wigilijna noc i szczególni, choć nieco przerażający goście – duchy przeszłych, obecnych i przyszłych świąt Bożego Narodzenia. Przyglądając się pokazywanym przez duchy wydarzeniom ze swojego życia, Ebenezer ma okazję, by poddać osądowi słuszność swoich decyzji i życiowych wyborów…

Spektakl jest pełną rozmachu, stylową, zrealizowaną w wiktoriańskim klimacie adaptacją opowiadania  Karola Dickensa.

Choinka rozbłysła na nowo

Tradycyjnie najstarsza klasa w szkole przygotowuje choinkę najmłodszym. W dniu dzisiejszym rozbłysła ona na nowo. Ma wskazywać drogę Św. Mikołajowi oraz cieszyć na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Kiermasz kartek świątecznych

Uczniowie i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu organizują kiermasz kartek świątecznych wykonanych przez uczniów pod kierunkiem Pani Joanny Cieśla. Zachęcamy do zakupu i wsparcia funduszu Rady Rodziców. Szczegóły na Facebooku.

Andrzejki

Święto Andrzeja, popularnie zwane Andrzejkami, dawniej Jędrzejkami, swoją tradycją sięga w głąb naszych dziejów, kiedy to dziewczęta przy pomocy różnych wróżb starały się dowiedzieć jak najwięcej o przyszłym mężu. Ten świąteczny nastrój zagościł dziś i w naszej szkole, a to za sprawą strojów, muzyki, zabaw i konkursów, a przede wszystkim tańca, do którego dzielnie zachęcały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego. Gościliśmy wiewiórkę, aniołki, krowę Milkę, królewny. Odbył się konkurs na najładniejszy strój świętego; były nagrody, brawa. Kilka godzin wspaniałej zabawy przy wtórze ulubionych piosenek.

Dzień Pluszowego Misia

Towarzysze, maskotki, powiernicy sekretów, przyjaciele – kolorowi, puchaci, miękcy, po prostu pluszowe misie. Dzisiaj do szkoły przyszli z nimi prawie wszyscy – i pierwszoklasiści, i uczniowie trzeciej klasy gimnazjum, a to po to, aby uczcić Dzień Pluszowego Misia. Samorząd Uczniowski częstował właścicieli puchatych przytulanek cukierkami, a w czasie apelu wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Wycieczka do kina

W dniu 22.11.2018 r. uczniowie Oddziału Przedszkolnego oraz klas I i II Szkoły Podstawowej wraz ze swoim wychowawczyniami wybrali się do kina „Helios” w Rzeszowie, aby obejrzeć film: „Dziadek do orzechów i Cztery Królestwa”, którego główną bohaterką jest Clara. Jest to dziewczyna poszukująca jedynego w swoim rodzaju klucza, który pozwoli jej otworzyć pudełko z darem od zmarłej matki, w trakcie poszukiwań trafia do tajemniczej, magicznej krainy. Tam spotyka żołnierza Phillipa. Razem stają do walki z Matką Cyrkonią, władczynią czwartego królestwa, aby zdobyć klucz i zaprowadzić ład i porządek w całej krainie.
Dopełnieniem wycieczki była wizyta w ulubionej restauracji Mc Donalds.

Zajęcia profilaktyczne dla uczniów

W dniu dzisiejszym (22 listopada), odbyła się II edycja warsztatów profilaktycznych dla uczniów pod nazwą „W uzależnienia nie wpadamy, na zdrowy styl życia stawiamy”. Tydzień temu w warsztatach uczestniczyli uczniowie klas IV i V, a dzisiaj VI, VII i VIII. Zajęcia były częścią programu profilaktyki uzależnień wśród dzieci i młodzieży w ramach zadania publicznego Województwa Podkarpackiego w zakresie przeciwdziałania narkomanii wynikających z Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2017-2020. Zadanie w naszej szkole zrealizował p. Piotr Grundas dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Warsztaty dla uczniów w zakresie mediacji rówieśniczych

W dniach 14-16.11.2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty w zakresie mediacji rówieśniczych oraz negocjacji, które zostały bardzo profesjonalnie przeprowadzone przez Panią Marię Gajewską z Podkarpackiego Centrum Mediacji w Rzeszowie. W warsztatach wzięło udział 12 uczniów z klas V -VIII. Uczniowie zapoznali się z zasadami mediacji i zadaniami mediatora, aby w przyszłości pomóc rówieśnikom w rozwiązywaniu konfliktów. Na bazie zdobytej wiedzy powołany zostanie Szkolny Klub Mediatora. Bardzo dziękujemy Panu Prezesowi PCM Wiesławowi Pałce za organizację zajęć dla uczniów oraz za inspirowanie do dalszych działań w zakresie rozwoju mediacji szkolnych.

Parafialne obchody stulecia Niepodległości Polski

Cała Polska i nawet niebo w kolorze biało-czerwonym cieszyła się z rocznicy odzyskanej Niepodległości. Również w naszej  „Małej Ojczyźnie” w Bachórzu radość była nie mniejsza. O godz. 15.00 pod kościołem słychać było żołnierski śpiew, a dzieci witały przychodzących tańcem biało-czerwonej flagi. Hymn „Bogurodzica” wprowadził nasze serca w głęboką zadumę, a  spojrzenie na obraz Matki Bożej Jasnogórskiej bliski każdemu Polakowi wycisnął  łzę radości. Dzieci w przepięknym widowisku ukazały nam dzieje naszego narodu. Dziękujemy Pani Joannie Cieśli, Pani Agnieszce Bielec, Pani Annie Kucz-Koszelnik, Siostrze Annie oraz Rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu tego patriotycznego wieczoru.

Śpiewamy dla Niepodległej

Częścią polskiej kultury była zawsze muzyka, która grała w duszy Polaka niezależnie od doświadczeń których doznawał. Mazurek Dąbrowskiego, muzyka Chopina czy Moniuszki pozwalały nam przetrwać, ale również utrzymywały i rozwijały wielką polską tradycję, pokazywały że trwamy nad Wisłą. Dzisiaj muzyka nadal jest nośnikiem, którym warto czcić rocznice narodowe. Dlatego w 100 rocznicę niepodległości cieszyliśmy się nią koncertowo, w radosnej, muzycznej atmosferze. Wraz z zaproszonymi mieszkańcami Bachórza i Laskówki długo śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, ludowe oraz harcerskie. Uczestnicząca w tym przedsięwzięciu młodzież odbyła lekcję patriotyzmu w swojej małej ojczyźnie. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny. Byliśmy jedną śpiewającą rodziną. A wszystko odbyło się w miłej atmosferze przy ciastku i kawie. Dziękujemy sponsorom: Piekarni i cukierni „Genesis”, Stowarzyszeniu Kobiet Wsi Bachórz, Pani Marii Paściak. Dziękujemy również Radzie Rodziców za wsparcie i pomoc w sprawach organizacyjnych.

Rekord dla Niepodległej

Dnia 9 listopada o godz. 11.11 przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji uczczenia niepodległości Polski poprzez wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał w pełnych czterech zwrotkach w wykonaniu uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi.

Wspólne śpiewanie hymnu

Szkolne uroczystości rocznicowe

Jak w szkołach całej Polski, tak i w naszej, dzień dzisiejszy upłynął pod znakiem śpiewnego i tanecznego czczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym uczniowie zaprezentowali, zmuszający do refleksji, montaż słowno-muzyczny dotykający problemu patriotyzmu, jego różnych wymiarów i oblicz, potrzeby wyrażania go w różnych sytuacjach, bycia dumnym z naszej tożsamości narodowej. Piękne stroje, dekoracja, wysoki poziom przygotowania i zaangażowania artystów stworzyły niepowtarzalną atmosferę wspólnoty i dały namiastkę uczestnictwa w wielkim narodowym świętowaniu.

Pasowanie na ucznia

W środę 7 listopada o godzinie 10.00 w naszej szkole, w obecności rodziców, dziadków, nauczycieli i starszych kolegów, odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia”. Dzień ślubowania to ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu 6 uczniów: Konrad, Gabriela, Wiktor, Kinga, Kacper i Amelia zdało swój pierwszy egzamin szkolny. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie zaprezentowali zebranym gościom program artystyczny przygotowany pod opieką wychowawczyni, p. Agnieszki Bielec. Wykazali się wiedzą, umiejętnościami artystycznymi, udowodnili, że potrafią śpiewać i recytować wiersze. Wszyscy spisali się „na medal”. Podczas uroczystości nie zabrakło również powitania nowych uczniów przez starszych kolegów z klasy II. W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszacy ślubowali, że chcą ,,być dobrym uczniem, dbać o honor swojej szkoły, uczyć się dobrze, służyć pomocą słabszym, słuchać nauczycieli, postawą swoją sprawiać radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć na dobrego człowieka i wzorowego Polaka”. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia przez Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka, który, dotykając ramienia każdego ucznia dużym ołówkiem, wypowiadał słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”.

Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, świetnie prezentowały się w odświętnych strojach oraz niebieskich biretach. Następnie bohaterowie tej uroczystości, w błyskach fleszy, otrzymali upominki od starszych kolegów z klasy drugiej, pamiątkowe dyplomy i kuferki od wychowawcy. Całą uroczystość uświetnił przygotowany przez Rodziców pyszny słodki poczęstunek w klasie. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka. Wszystkim pierwszakom życzymy powodzenia i sukcesów w dalszej nauce.

Pomagamy Podkarpackiemu Hospicjum dla Dzieci

Wrażliwością i empatią wobec cudzej krzywdy i cierpienia wykazali się kolejny raz uczniowie naszej szkoły. Zebrane nakrętki to cegiełka, która pomoże małym podopiecznym Hospicjum w ich codziennym, trudnym, wypełnionym bólem życiu. „Dobro zawsze powraca”.

Pamiętamy

W przeddzień Dnia Wszystkich Świętych złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze na grobie ŚP Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego. Pamięć o zmarłych to element naszej polskiej kultury a odwiedziny grobów stały się wewnętrzną ludzką potrzebą. Staramy się uczyć tej postawy naszych uczniów.

Zawody Kong Sao 2018

27.10.2018 r. w Mikołowie odbył się Otwarty Puchar Europy Kong Sao 2018. Działającą w Szkole Podstawowej w Bachórzu Szkołę Sztuk Walki i Samoobrony Bushi-Do reprezentowało 10 zawodników, do których należeli uczennica i absolwent naszej szkoły, trenujący pod opieką instruktora Kamila Soleckiego: Marlena Stokłosa i Mateusz Pyś. Oboje zaprezentowali bardzo wysoki poziom, a Mateuszowi udało się wywalczyć srebrny
medal w konkurencji Semi Contact.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wycieczka do Przemyśla

Muzeum Narodowe, tor saneczkowy i oczywiście Mc Donald to plan wycieczki z udziałem klasy IV, części V i VI. W dniu 20.10.2018r. -uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach techniki decoupage polegającej na dawaniu „nowego życia” starym przedmiotom. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem- uczniowie z zaangażowaniem ozdabiali przywiezione ze sobą słoiczki i kubki, a następnie wysłuchali ciekawego wykładu o historii tej techniki. Kolejnym punktem było zwiedzanie wystaw muzealnych dotyczących czasów prehistorycznych i działań wojennych w Przemyślu i okolicach. Na zakończenie tor saneczkowy, pizz i herbata. Mimo niesprzyjającej pogody humory dopisywały, było wesoło i śpiewnie.

Spotkanie integracyjne

W sobotę 20 października u sióstr odbyło się integracyjne spotkanie dzieci ze szkoły z Bachórza z dziećmi ze szkoły z Rzeszowa, z którymi przyjechał ks. Dominik Kiełb z siostrą Małgorzatą Sową. To było świetne spotkanie zapoznawczo-naukowe. Młodzi z Rzeszowa uczyli młodych z Bachórza śpiewu różnych piosenek, a nasze dzieci uczyły rozpalania ogniska i odróżniania kury od indyka. Później odbyły się zacięte rozgrywki sportowe między Bachórzem, a Rzeszowem, w których udział wzięli ksiądz Dominik i siostra Anna. Aaaaaaaale było zabawy i kibicowania. Zwyciężyli Gospodarze. Następnie odbyły się zawody rowerowe. Okazało się, że  Rzeszów i Bachórz  mają słabą kondycję. Zaprosiliśmy Gości by powtórzyć kiedyś fajne spotkanie.

Wycieczka do Sandomierza

17 października 2018roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Bachórzu uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza. Poznanie bogatej, wielowiekowej historii tego miasta i związanych z nią zabytków stało się głównym celem tej wyprawy. Pierwszym etapem zwiedzania była Podziemna Trasa Turystyczna, utworzona przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów. Pod okiem przewodnika uczniowie odwiedzili jedno z najbardziej niesamowitych miejsc Sandomierza-Zbrojownię Rycerską, gdzie spotkali się z rycerzem, przymierzali zbroje rycerskie z różnych okresów, poznawali rodzaje dawnego uzbrojenia. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiła wystawa Świat Ojca Mateusza gdzie można było zobaczyć wnętrza pomieszczeń oraz woskowe postacie znane z filmu „Ojciec Mateusz”. Niezwykle cennym punktem programu tej wycieczki była też wizyta w XV- wiecznym Domu Długosza, gdzie mieści się Muzeum Diecezjalne. Na koniec odbył się rekreacyjny rejs statkiem po Wiśle.

Dzień Papieski

W dniu 15.10.2018 r. uczciliśmy Dzień Papieski, któremu w tym roku przyświecało hasło „Promieniowanie ojcostwa”. Wiązankę wierszy, fragmentów przemówień Papieża, pieśni i wspomnień o postaci Jana Pawła II zaprezentowali uczniowie przygotowani przez s. A. Konieczną. Uroczystość odbyła się w przeddzień czterdziestej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Nasz Papież był duchowym przewodnikiem kilku pokoleń młodzieży, wzorem, symbolem i ostoją prawdziwych wartości.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień 15 października rozpoczęliśmy od uroczystego apelu poświęconego podwójnemu świętu. Najpierw klasa V zaprezentowała krótka część artystyczną z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Trochę humoru o szkolnej rzeczywistości „w pigułce”, trochę treści poważnych, życzenia…. Miłym akcentem była obecność przedstawicielek Rady Rodziców i życzenia pod adresem nauczycieli. Tę część apelu zakończyło wręczenie kwiatów – symbol wdzięczności uczniów wobec pedagogów.

Dyrektor podziękował nauczycielom za całoroczna pracę i życzył sukcesów w poczynaniach pedagogicznych.
 
 
 

Studnia w Afryce z naszym udziałem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły, rodziców, mieszkańców Bachórza, Laskówki i Bachórca zebraliśmy sporą ilość makulatury przyczyniając się do budowy kolejnej studni w Afryce. Poniżej zamieszczamy list pracującego tam ks. Edwarda z podziękowaniem za pomoc. Niech słowa ks. Edwarda pozostaną nagrodą za naszą akcję.

Kochani nasi dobroczyńcy !

Bardzo dziękujemy za kolejną studnię w Czadzie, którą ufundowaliście dla mieszkańców wioski Gabou II. Budowa została ukończona w ubiegły czwartek i w niedzielę siódmego października odbyło się uroczyste jej poświęcenie. Uroczystość tą poprzedziła msza św. sprawowana w intencji wszystkich ofiarodawców, a także w intencji św. p. księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, którego imieniem została nazwana nowa studnia. Skupienie na mszy św. i podczas modlitwy poświecenia było bardzo duże, ale też i ogromna radość, i wdzięczność dla was za tak cenny dla nich dar. Radość ta udzieliła się także mnie i całe zmęczenie spowodowane trudną do jazdy drogą z powodu obfitych opadów deszczu, nagle gdzieś zniknęło. Trudno wyrazić słowami to co czujemy w sercu za to co czynicie dla nas, za  cały wysiłek jaki wkładacie, żeby pomagać i w ten sposób dawać radość i lepsze życie tutejszej ludności. Niech Pan Bóg wam wynagradza bo tylko On zna prawdziwa wartość tego co czynicie. Przesyłam kilka zdjęć z poświęcenia i postawienia tablicy pamiątkowej, na których może znajdziecie choć trochę tego o czym wam napisałem.

Dziękując jeszcze raz, w imieniu mieszkańców wioski Gabou II i moim własnym zapewniam o wielkiej wdzięczności i stałej modlitwie w waszej intencji.

Bóg zapłać !

Uczeń bezpieczny na drodze

10.10.2018 r. uczniowie naszej szkoły z klas I-V wzięli udział w projekcie „Bezpieczeństwo dzieci na nieoświetlonych wiejskich drogach”, który został dofinansowany przez PZU w ramach okazji PomocToMoc. Realizatorem projektu była Fundacja „Tradycyjna Zagroda” z siedzibą w Manasterzu. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie bezpieczeństwa uczniów w zakresie poruszania się po nieoświetlonych drogach wiejskich oraz kształtowanie umiejętności praktycznych z zakresu reanimacji osób poszkodowanych w wypadkach.

Zajęcia miały charakter warsztatowy i dotyczyły poprawy bezpieczeństwa drogowego oraz doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy: resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Składały się z dwóch jednogodzinnych warsztatów:
I Warsztat: ” Wolniej i widocznej… dla wszystkich bezpieczniej” – wspólne, twórcze opracowanie przez uczniów zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Uczniowie utworzyli katalog dobrych praktyk w zakresie ruchu drogowego.
II Warsztat: „Podejdź, sprawdź, zawiadom, reanimuj” – to doskonalenie umiejętności bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy na fantomie „Ambu Sam”.

Dentobus w naszej szkole

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w programie „Leczenie stomatologiczne” w ramach ogólnopolskiego programu walki z próchnicą wśród dzieci i młodzieży. W nowocześnie wyposażonym Dentobusie – mobilnym gabinecie dentystycznym – przeprowadzone będą badania bilansowe oraz oceniany stan uzębienia uczniów.

Przystań im. bł. Edmunda Bojanowskiego

Od września 2018 r. dzięki staraniom s. Anny Koniecznej zaczęła funkcjonować salka im. bł Edmunda Bojanowskiego u sióstr zakonnych, która ma duże powodzenie wśród dzieci i młodzieży. Oprócz różnych grup, które tam się gromadzą są też organizowane darmowe korepetycje z j. polskiego, j.angielskiego i matematyki  prowadzone przez naszych nauczycieli ze szkoły.  Gdy schodzą się dzieci można zaobserwować miły, mało spotykany obraz: radość, że idą się dalej uczyć. To na pewno zasługa nauczycieli, którzy w trochę inny sposób prowadzą te zajęcia za co im jeszcze raz dziękujemy.

Makulatura na studnię

Członkowie Szkolnego Koła Caritas przyłączyli się do szlachetnej akcji zbiórki makulatury na rzecz budowy studni w Afryce, którą koordynuje Pan Ryszard Łuczak znany z organizacji wielu takich przedsięwzięć. Makulaturę zbierali  i przywozili do naszej szkoły nie tylko nasi uczniowie, którzy z wielkim entuzjazmem przyłączyli się do akcji. Z pomocą pospieszyli mieszkańcy  Bachórza, Laskówki i Bachórca, którzy ucieszyli się, że mogą przyczynić się do powstania kolejnej studni. Wśród zebranej makulatury znalazły się zużyte książki, stare gazety, nieaktualne podręczniki i ćwiczenia przyniesione przez dzieci i odpisane ze zbiorów biblioteki szkolnej. Bardzo dziękujemy za wsparcie tak szlachetnej akcji, którą jest wybudowanie studni zapewniającej dostęp do czystej i pitnej wody dla tamtejszych mieszkańców. Do chwili obecnej wybudowano już dwadzieścia studni w kilku afrykańskich krajach.  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy dostarczyli makulaturę, wolontariuszom Szkolnego Koła Caritas, Panu Ryszardowi za współpracę, Panu dyrektorowi Józefowi Stolarczykowi za motywowanie uczniów do udziału w akcji, księdzu proboszczowi Tadeuszowi Woźniakowi za upowszechnienie akcji na terenie parafii. Podziękowania kierujemy również do sekretarza Gminy Dynów Pana Adama Warzyboka za udostępnienie makulatury z pojemników gminnych.

„Czyste powietrze” – Spotkanie edukacyjno-informacyjne dla mieszkańców Gminy Dynów

W dniu 24 września w naszej szkole odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gminy Dynów na temat programu Czyste powietrze. Program Priorytetowy Czyste Powietrze to możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Spotkanie miało charakter edukacyjny i informacyjny.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny

17 września o godz. 10.00 ruszy rejestracja online na nowy semestr zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. Ponownie ponad 1350 dzieci zasiądzie w studenckich ławach, aby odkrywać fascynujący świat nauki.

Na zajęcia mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat. Zapisy odbywają się online poprzez konto utworzone na stronie www.dolina-wiedzy.pl/dut. Rejestracja będzie aktywna od 17 września od godz. 10.00 do 24 września 2018 do godz. 23.59.59. Jej zasady i poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora (zakładka Rejestracja). Zajęcia odbywają się w pięciu miastach: Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych oraz Stalowej Woli.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.

kalendarz szkolny 2018/2019

Rozpoczynamy rok szkolny 2018/2019

To już koniec… wolnego czasu, całodziennych zabaw, długiego spania. Czas zająć miejsce w ławce szkolnej i przyzwyczaić się do myśli, że jest się uczniem kolejnej klasy.

3 września 2018r., po mszy i kazaniu rozpoczynającym nowy rok szkolny, również dyrektor szkoły przywitał uczniów, nauczycieli , pracowników obsługi oraz rodziców którzy towarzyszyli swoim pociechom, zawłaszcza tym najmłodszym.

Potem spotkania z wychowawcami i jeszcze pół dnia wakacji.

Teraz nauka, nauka,… aby ten rok okazał się lepszy niż poprzedni.

Wyszukiwarka
Linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej