Aktualności 2019/2020
Obyczaj święcenia ziół i plonów z udziałem naszych uczniów
W polskiej tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywamy świętem Matki Bożej Zielnej lub Matką Bożą Zielną. Obchodzimy je 15 sierpnia. Ten dzień wiąże się przede wszystkim z historią wniebowzięcia. Jest wiele apokryfów, czyli pobożnych opowieści, które w prosty sposób tłumaczą prawdy wiary. W jednym z tych apokryfów jest piękna opowieść o śmierci i wniebowzięciu Maryi. Gdy Matka Boża umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli ciało w trumnie, ale musieli poczekać, bo św. Tomasz zwany niedowiarkiem – ten sam, który nie uwierzył w zmartwychwstanie, dopóki nie dotknął rany Chrystusa – spóźnił się. Gdy już wreszcie dotarł, chciał zobaczyć ciało Najświętszej Marii Panny. Po otwarciu trumny, nie było w niej ciała Maryi, a jedynie piękne, pachnące lilie i inne kwiaty i zioła. Nazwa Matki Bożej Zielnej ma też związek z porami roku. Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa. Nasi uczniowie podtrzymując ten obyczaj, wzięli udział w uroczystościach parafialnych i pięknie się prezentowali w strojach ludowych.
Pierwsza Komunia Święta
Uczniowie naszej szkoły kl. III przeżywali Uroczystość I Komunii św. Dziękujemy Panu Bogu, że zamieszkał już w naszych sercach, bo czekaliśmy na Niego z wielką tęsknotą. Dziękujemy Mu również za piękne słońce, które dodawało nam radości, dziękujemy naszej wychowawczyni Pani Małgosi Sierant, która towarzyszyła nam w tej doniosłej chwili. Składamy wyrazy wdzięczności siostrze Annie, która nas do tej Uroczystości przygotowała. Dziękujemy księżom za ich obecność: Ks. Proboszczowi Markowi za udzielenie Sakramentu I Komunii św. Cieszyliśmy się z obecności ks. Tadeusza Wożniaka, bo to On pierwszy udzielił nam Najważniejszego Sakramentu Chrztu dzięki, któremu mogliśmy przyjąć Sakramentu Komunii i ks. Jerzemu z Zakonu Michalitów – wujkowi Nataniela. Nataniel dołączył do naszej grupy, bo chciał w Polsce przystąpić razem z nami do Spowiedzi i I Komunii świętej, choć pochodzi z naszej parafii od wielu lat mieszka we Francji.
Trudno będzie się rozstać na okres wakacyjny – tymczasem zabawa trwa …
Strażackie klimaty w przedszkolu
Dziś dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję obejrzeć z bliska wóz strażacki OSP Bachórz. Pojazd i jego wyposażenie bardzo się spodobało i z pewnością będziemy chcieli zaprosić panów strażaków na dłuższą wizytę w naszym przedszkolu, gdy tylko będzie to możliwe. Dziękujemy za poświęcony nam czas.
Wakacyjne pozdrowienia oddziału przedszkolnego
Przedszkolaki przesyłają wakacyjne pozdrowienia dla Wszystkich.
DZIĘKUJEMY – NIE ZAWIEDLIŚCIE …
Gdy cel sportowej aktywności jest tak szczytny, a związane z nim działania mają na celu niesienie pomocy chorym dzieciom – podziękowania są niezbędne. Dziękujemy więc za przyjęcie naszej nominacji i wykonanie zadań w ramach akcji charytatywnej #Gaszyn Challenge:
- Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu
- Właścicielom i pracownikom Delikatesów Premium w Bachórzu
- Właścicielom i pracownikom Firmy Patmex w Bachórzu
Challenge – Rodzice Szkoły Podstawowej w Bachórzu
Wyzwanie przyjęte ☺️ Dziękujemy gronu pedagogicznemu Szkoły Podstawowej w Bachórzu za nominację. Do dalszej zabawy nominujemy Karczmę pod Semaforem w Bachórzu oraz Piekarnię Genesis. Gościnnie ćwiczyła z nami siostra Anna☺️
Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych 2019/2020
W końcu nadszedł ten upragniony przez uczniów dzień – wakacje. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się na mszy świętej, po której wychowawcy wręczyli świadectwa, dyplomy i nagrody tym uczniom, którzy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem. Pan dyrektor życzył wszystkim radosnych wakacji i przypomniał o zachowaniu bezpieczeństwa, dbaniu o zdrowie, byśmy szczęśliwie spotkali się już we wrześniu. Szczególnie ciepło żegnaliśmy dzisiaj naszych absolwentów- uczniów klasy ósmej. Są to: Pilip Oliwier, Szpak Jakub, Tarnawski Wojciech, Trawka Franciszek. Choć klasa nie była liczna ale dzięki swoim pomysłom i błyskotliwości była lubiana przez wszystkich nauczycieli i innych uczniów. Życzymy naszym absolwentom zdrowia i powodzenia w kontynuowaniu nauki w szkole średniej. Wszystkim zaś uczniom naszej szkoły, nauczycielom i pracownikom życzymy, by zasłużony wypoczynek dał dużo siły i był inspiracją do radosnego powrotu do pracy we wrześniu.
List Wójta Gminy Dynów
List Wójta Gminy Dynów z okazji zakończenia roku szkolnego 2019/2020
Oficjalne zakończenie roku przedszkolnego
W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste zakończenie roku w Oddziale Przedszkolnym. Przed budynkiem spotkaliśmy się aby pogratulować wszystkim Przedszkolakom wytrwałości w pracy oraz życzyć udanych wakacji. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książki ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy za udział w zajęciach rytmiki. Po południu swoje dyplomy odebrały te Dzieci, które do przedszkola aktualnie nie uczęszczają. Wszystkim Dzieciom jeszcze raz dziękujemy za wspaniałe chwilę spędzone wspólnie w przedszkolu, Rodzicom za współpracę i zaangażowanie na rzecz Oddziału Przedszkolnego.
Charytatywna akcja Gaszyn Challenge
Informacja dla rodziców dzieci z Oddziału Przedszkolnego
„Duchu Święty przyjdź… „- sakrament bierzmowania uczniów i absolwentów naszej szkoły
22 czerwca uczniowie klasy ósmej i zeszłoroczni absolwenci naszej szkoły przyjęli Sakrament Bierzmowania z rąk J.E Księdza Biskupa Stanisława Jamrozka. Na początku celebracji przedstawiciele rodziców, Państwo: Ewa Trawka i Marek Szpak z bukietem kwiatów powitali dostojnego Gościa i poprosili o udzielenie sakramentu bierzmowania ich dzieciom, by Duch Święty kierował ich życiem, umacniał w wyznawaniu wiary. We Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Księdza Biskupa uczestniczyli Ksiądz Proboszcz Marek Cecuła, Ksiądz Dziekan Ryszard Panek i Ksiądz Kanonik Tadeusz Woźniak. Wszyscy bierzmowani w ogromnym skupieniu uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, w której wzięli aktywny udział. Na koniec bierzmowani podziękowali za udzielony Sakrament Księdzu Biskupowi. Do uroczystości młodzież przygotowywała Siostra Anna Konieczna.
Lekcje rozpoczynamy o godz. 8:20. Dziecko przyprowadzamy do szkoły i przekazujemy nauczycielom w przedsionku szatni – nie wchodzimy na teren szkoły. Przy wejściu do szatni dzieciom będzie mierzona temperatura ciała w sposób zdalny. Warto tę czynność wykonać również w domu, gdyż dzieci o podwyższonej temperaturze nie będą mogły uczestniczyć w lekcjach. Dzieci i nauczyciele nie mają obowiązku używania na terenie szkoły maseczek ochronnych i rękawiczek. Środki dezynfekujące ręce i środki higieny zapewnia szkoła. Warto posiadać swój indywidualny ręcznik w zamykanej szafce szkolnej. Można przynosić do szkoły drugie śniadanie. Proszę uwrażliwić dzieci na zachowywanie dystansu wobec siebie i osób dorosłych.
Święto Flagi
2 Maja obchodzimy Święto Flagi, na wielu domach powiewają dziś biało-czerwone barwy.
Święto pod nazwą Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione w 29 stycznia 2004 roku. W tym dniu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął nową ustawę o symbolach narodowych. Jednym z istotnych zapisów było też stwierdzenie, że flagę może wywiesić każdy obywatel, nie tylko w dni świąt państwowych, ale w dowolnym czasie, pod warunkiem jednak, że będzie ona godnie prezentowana.
Uczniowie klasy pierwszej poznają symbole narodowe i uczą się historii naszej ojczyzny. Chcąc uczcić ten dzień wywiesili flagę dając świadectwo swojego patriotyzmu. Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wywieszenia flagi.
Wielkanoc 1937
Tak kiedyś święcono pokarmy na wielkanocny stół
Szkolne Rekolekcje Wielkopostne
Dzień Kobiet w przedszkolu
Zaczynamy oszczędzać w SKO
Wizyta Przedszkolaków w salonie fryzjerskim
W dniu dzisiejszym Przedszkolaki odwiedziły salon fryzjerski „Eveline” w Bachórzu. Pani Ewelina – właścicielka i fryzjerka z wielką pasją, opowiedziała nam o swojej pracy, o tym, co jest niezbędne w salonie oraz o przyborach specjalnych dla najmłodszych klientów, np. nożyczkach czy maszynkach. Wszyscy chętni mogli usiąść w prawdziwym fotelu i przy umywalni fryzjerskiej. Dzieciom podobały się wszystkie prezentowane akcesoria. Obejrzeliśmy także paletę farb do włosów i oczywiście kolor różowy cieszył się największą popularnością wśród dziewczynek 🙂 Pani Ewelina specjalnie dla nas i naszego misia Tolusia przeczytała bajkę o małym słoniku, w ramach programu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, w którym uczestniczymy.
Konkurs Biblijny
W dniu 3 marca w Babicach odbył się Konkurs Biblijny na etapie dekanalnym „Eucharystia daje życie”. W tym konkursie wziął udział nasz uczeń Tomasz Pyś, który zajął I miejsce i zakwalifikował się do etapu diecezjalnego, który odbędzie się w Przemyślu. Gratulujemy Tomaszowi zwycięstwa i wykazania się dużą wiedzą. Siostrze Annie życzymy zadowolenia z ucznia i dalszych sukcesów.
Koronawirus – jak zapobiegać zakażeniu
Program edukacyjny: Akademia Bezpiecznego Puchatka
Co musisz wiedzieć o koronawirusie
Kliknij a dowiesz się więcej o koronawirusie.
Dni otwarte w przedszkolu – „Mali artyści”
Mali Artyści – pod takim hasłem upłynął nam drugi dzień Dni otwartych w naszym przedszkolu.
Kosmiczny tydzień w przedszkolu
W tym tygodniu Przedszkolaki odkrywały tajniki kosmosu. Bawiliśmy się w astronautów oraz konstruktorów rakiet i statków kosmicznych. Zwieńczeniem tygodnia było wykonanie własnej „Galaktyki w słoiku”. Zapraszamy do obejrzenia naszych NIEziemskich prac 🙂
„Tłusty czwartek” w przedszkolu – fotorelacja
„Tłusty czwartek” w naszej szkole
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.
Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.
W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi pączkami z konfiturą. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując przepysznych pączków którymi obdarowała nas Rada Rodziców. Bardzo dziękujemy za ten miły gest.
„Dni otwarte” w przedszkolu
Dnia 19 lutego zorganizowaliśmy pierwsze „Dni otwarte” w naszym przedszkolu. Przybyłe na zajęcia dzieci szybko zintegrowały się z grupą a wspólna zabawa zaowocowała nowymi przyjaźniami. Za tydzień powtarzamy zajęcia otwarte na które już dzisiaj zapraszamy.
Podczas dzisiejszych zajęć Przedszkolaki oraz nasi Goście wzięli udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Bawiliśmy się w astronautów, którzy wyruszają w Kosmos, naśladowaliśmy maleńkie Ufoludki i wielkie Ufoludy oraz wykonaliśmy piękne rakiety z figur geometrycznych. Podczas swobodnej zabawy nasi Goście mogli poznać wszystkie zakątki przedszkola oraz pobawić się przedszkolnym zabawkami. Po zakończeniu zajęć wszystkie Dzieci otrzymały odznaki „Mały astronauta” oraz cukierki od Rady Rodziców.
SKO – spotkanie organizacyjne
18 lutego gościliśmy w naszej szkole Panią Dyrektor Banku PKO Bank Polski – Oddział w Dynowie Małgorzatę Maszczak-Paraniak i Panią Jolantę Kaszycką Doradcę Klienta i opiekuna SKO. Uczniowie klas 1,2,3,5 i 6 dowiedzieli się czym jest Szkolna Kasa Oszczędności, na czym polega oszczędzanie. Poznali też historię pieniądza i jego wartość na przestrzeni lat. Dzieci dowiedziały się od Pań, że głównym celem SKO jest nauka dysponowania swoimi pieniędzmi oraz świadomego oszczędzania. Uczniowie nabywają praktycznych umiejętności, jak korzystać z konta bankowego, które jest bezpieczne i atrakcyjne graficznie dla dzieci. Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) PKO Banku Polskiego to 85-letni, bardzo kompleksowy i innowacyjny program edukacyjny dedykowany szkołom podstawowym. Na oficjalnym Blogu SKO można znaleźć najnowsze informacje dotyczące programu, konkursy oraz ciekawostki ze świata dziecięcych finansów.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do oszczędzania w ramach SKO.
Walentynkowe Przedszkolaki
Walentynki
14 lutego obchodzimy Walentynki, dlatego atmosfera w naszej szkole była dziś wyjątkowa. Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowę o przyjaźni, miłości, sympatii i życzliwości. Bardzo ważne jest, by pielęgnować te wartości na co dzień a nie tylko od święta. Uczniowie klas 1, 2 i 3 obdarowywali się wzajemnie słodkimi lizakami w kształcie serca, przemiłymi karteczkami walentynkowymi i balonikami, oczywiście w kształcie serca. Po smacznym poczęstunku dzieci z radością wzięły udział w sesji zdjęciowej w Walentynkowej Foto-budce. Dziękujemy Panu Dyrektorowi za wykonanie pięknych zdjęć . Świętowanie będzie miało swój finał na poniedziałkowej dyskotece walentynkowej.
Dzień Babci i Dziadka w szkole
Dziękujemy
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny
Już za kilka dni rusza rejestracja na semestr letni 2020 zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Stalowej Woli.
Zapisy online na stronie internetowej rozpoczną się 12 lutego o godzinie 10.00 i potrwają do 19 lutego 2020 do godziny 23.59.59. Więcej informacji na stronie https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/
Dziady cz. 2 – udział uczniów w spektaklu Teatru Współczesnego z Krakowa
Nie sposób zaprzeczyć, iż podstawową instytucją wprowadzającą dzieci w świat kultury jest szkoła. W obecnej sytuacji to szkoła powinna podejmować rolę animatora szeroko rozumianej edukacji kulturalnej, której ogólnym celem będzie kształtowanie umiejętności dostrzegania dóbr kultury, chęci obcowania z tymi dobrami, wrażliwości kulturalnej, pietyzmu wobec światowego dziedzictwa kulturowego. Dnia 10 lutego w ramach edukacji teatralnej uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły wzięli udział w spektaklu Dziady cz. 2 w wykonaniu Teatru Współczesnego z Krakowa.
Do cmentarnej kaplicy w środku nocy zakrada się grupa wieśniaków. Idą na Dziady. Idą spotkać bliskich zmarłych, raz jeszcze uronić łzy po ich stracie, umocnić swą wiarę w ich szczęśliwy spoczynek wieczny.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy dzisiejszemu młodemu odbiorcy fenomen mickiewiczowskiego dzieła.
Zajęcia muzyczne w przedszkolu
Poniedziałek w przedszkolu upłynął nam na wspólnym śpiewaniu, poznawaniu nowych instrumentów oraz grze na nich. Nasze przedszkole odwiedził dziś Pan Arkadiusz Banaś, który zaprezentował nam grę na gitarze oraz keybordzie. Wspólnie nauczyliśmy się śpiewać i akompaniować do piosenki „Kukułka” oraz mogliśmy spróbować gry na keybordzie. Pośpiewalismy i potańczyliśmy do popularnych dziecięcych melodii, jakie zagrał nam nasz Gość. Przedszkolakom gra bardzo się spodobała i z pewnością będą chciały takie zajęcia powtórzyć.
Wizyta Przedszkolaków w bibliotece szkolnej
Tematem tego tygodnia w przedszkolu są bajki oraz baśnie. Dużo czytamy i rozmawiamy o nich. W czwartek wybraliśmy się do biblioteki szkolnej, gdzie Pani Maria Stolarczyk opowiadała nam o zbiorach biblioteki oraz przeczytała dzieciom piękne bajki. Razem z misiem Tolusiem z zaciekawieniem ich wysłuchaliśmy i odpowiadaliśmy na wszystkie pytania. Miłą niespodzianką dla Dzieci były odwiedziny misia, który wyrecytował wiersz J. Brzechwy „Niedźwiedź” i poczęstował wszystkich cukierkami. Wizyta w bibliotece szkolnej bardzo nam się spodobała. Serdecznie dziękujęmy Pani Marii za naklejki, cukierki oraz poświęcony nam czas.
„Choinka 2020” – fotorelacja
Magiczny Teatrzyk Kamishibai
W dniu dzisiejszym nasze przedszkole odwiedziła pani Ewelina Potoczny z Gminnej Biblioteki Publicznej, która prywatnie jest mamą naszego Tymusia. Zaprezentowała ona dzieciom ulubione baśnie za pomocą Teatru Kamishibai. Pięknie ilustrowanie bajki w przenośnym drewnianym teatrzyku bardzo spodobały się Przedszkolakom. Mogliśmy wysłuchać bajki „Królewna Śnieżka”, „Brzydkie kaczątko” oraz „Trzy małe świnki”. Teatrzyk bardzo się wszystkim spodobał, a podczas słuchania bajek towarzyszył nam nasz ulubiony Miś – czytelnik – Toluś. Pani Ewelinie dziękujemy za poświęcony nam czas i mamy nadzieję,że jeszcze spotkamy się na kolejnym teatrzyku.
Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu
Babcia i Dziadek to jedne z najważniejszych osób w życiu każdego człowieka. Zawsze kojarzą się z miłością, troską i wszystkim, co dobre. Chcąc uczcić ich święto, Przedszkolaki już od kilku tygodni przygotowywały się do tego ważnego wydarzenia. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich zadedykowanym programie artystycznym. W świątecznej scenerii Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały kolędy i piosenki oraz zatańczyły szalonego rock’n’rola. Przedstawienie jasełkowe, jakie obejrzeli Goście wywołało wiele łez wzruszenia. Na twarzach Babć i Dziadków widać było dumę. Po przedstawieniu, złożeniu życzeń i odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” Dzieci wręczyły upominki w formie kalendarza ze zdjęciem oraz zaprosiły swoich Gości na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Oczywiście nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć, by nastrój tego dnia zachować jak najdłużej.
Pomagamy
Zabawy z monitorem interaktywnym
Podczas ferii Przedszkolaki miały okazję poznać i pobawić się monitorem interaktywnym. Dzieci poznały tylko kilka z jego funkcji, ale i tak były nim zafascynowane. Rysowaliśmy, rozwiązywaliśmy zagadki oraz bawiliśmy się przy naszych ulubionych teledyskach.
„Nie zagub dziecka w sieci” – kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu online dot. bezpieczeństwa dzieci w internecie. Szkolenie poprowadzą dziennikarz Tomasz Rożek – ambasador kampanii „e-Polak potrafi” oraz Anna Borkowska – psycholog, ekspertka Akademii NASK.
Bezpieczeństwo dzieci w internecie to temat ważny i stale aktualny. Tempo w jakim rozwijają się nowe technologie wymaga od nas ciągłego poszerzania wiedzy w tym zakresie. Kluczowe tutaj jest wiarygodne źródło informacji. Każdy może wziąć udział w szkoleniu i zadawać pytania w jego trakcie.
Szkolenie w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, poświęcone cyberprzemocy i zjawisku sekstingu, odbędzie się 30 stycznia (czwartek) o godz. 18 pod linkiem: https://www.facebook.com/naukatolubie
Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony, gdzie znaleźć można m.in. porady dla rodziców i nauczycieli, publikacje oraz filmy wyjaśniające trudne pojęcia: www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci
Szkolenie jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej Ministerstwa Cyfryzacji i NASK „e-Polak potrafi!”.
Zespół ds. kampanii edukacyjno-informacyjnych Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Nasz sukces w projekcie Koloratorium
Nasza szkoła przystąpiła kolejny raz do projektu Koloratorium, zorganizowanego przez Agencję Reklamową ART GROUP. Fundatorem cennych nagród jest Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka. Uczniowie klas od V do VIII zdobywają punkty rejestrując się w projekcie i wypełniając quizy z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Na zajęciach z chemii prowadzone są „Lekcje z Koloratorium”, w ramach których uczniowie wykonują doświadczenia. Zadaniem konkursowym dla uczestników jest wykonanie pracy plastycznej lub literackiej. Za zdobyte do tej pory punkty szkoła wygrała bon na kwotę 1000 zł na produkty firmy Śnieżka oraz sprzęt laboratoryjny z chemii. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest Pani Anna Grzegorzak.
Przedszkole na sportowo
„Ruch to zdrowie!”, dlatego Przedszkolaki codziennie biorą udział w ćwiczeniach gimnastycznych i zabawach ruchowych w sali przedszkolnej oraz w spacerach na świeżym powietrzu. Dzisiejsze przedpołudnie spędziliśmy na świetnej zabawie na sali gimnastycznej. Biegaliśmy, pokonywaliśmy slalomy, przeciągaliśmy się po ławeczce, rzucaliśmy do celu, czołgaliśmy się pod przeszkodami, bawiliśmy się piłeczkami… Czas na sali gimnastycznej upłynął nam tak szybko, że nie mogliśmy uwierzyć, że zbliża się pora obiadowa. A obiadek dziś wyjątkowo nam smakował 😉
Przedszkolaki na przedstawieniu „Pinokio”
W pierwszym tygodniu ferii Przedszkolaki wraz z paniami wybrały się na swoją pierwszą, chociaż krótką wycieczkę autobusową. Tuż po obiedzie wyruszyliśmy do Szkoły Podstawowej w Dynowie, gdzie obejrzeliśmy niezwykle ciekawy i pouczający, a jednocześnie zabawny spektakl pt. „Pinokio”w wykonaniu teatru „Blaszany Bębenek”. Wszyscy mali widzowie byli bardzo przejęci przygodami, jakie spotykały tytułowego bohatera a nawet chętnie pomagali mu pokonywać kolejne trudności.
Wizyta kolędowa
Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły z ogromną radością powitali w jej murach naszego nowego Księdza Proboszcza Marka Cecułę, który przybył do nas z wizytą kolędową. Po wspólnym odśpiewaniu kolęd i odmówieniu modlitwy Ksiądz Proboszcz udzielił wszystkim błogosławieństwa. Jako nowy duszpasterz odwiedził każdą klasę i przedszkole. Bardzo serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi za to, że od początku wspiera naszą szkołę we wszelkich inicjatywach podejmowanych przez Szkolne Koło Caritas.
Życzenia świąteczne
Wigilia w przedszkolu
W ostatnim tygodniu w przedszkolu rozmawialiśmy o Świętach Bożego Narodzenia oraz o zwyczajach z nimi związanych. Sami przygotowaliśmy ozdoby choinkowe z masy sodowej, przystroiliśmy choinkę i udekorowaliśmy pierniczki.
Wigilia w szkole
Finał szkolnej akcji „Polska pomaga”
Gminny Konkurs na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Łubnie. Była to już V edycja tego konkursu.
Prace oceniano w 3 kategoriach.
– klasy 0-3
– klasy 4-6
– klasy 7-8
W kategorii klas 0-III Gabriela Gancarz zdobyła III miejsce, zaś wyróżnienia otrzymali: Ewa Szmul, Rafała Hadam i Gabriela Koszelnik.
W kategorii klas 4-6 Iwona Hadam zdobyła III miejsce, a wyróżnienia otrzymali: Adam Słupek i Jakub Gancarz.
W kategorii klas 7-8 wyróżnienie otrzymał Mateusz Chudzikiewicz.
Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!
Rocznik Historyczny Dynoviana Nr 4
Informujemy, że ukazał się czwarty numer Rocznika Historycznego Dynoviana.
Wycieczka do fabryki bombek
W dniu 11 grudnia 2019 r. uczniowie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej i piątej wraz z wychowawczyniami wybrali się na jedniodniową wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Celem wycieczki było zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. W tym miejscu magia trwa cały rok! Pod opieką pani przewodnik uczniowie obejrzeli różnorodnie udekorowane choinki, odzwierciedlające style obowiązujące w różnych krajach na przestrzeni wieków /9 styl amerykański, wiktoriański, francuski, norweski, staropolski). Mogli podziwiać setki oryginalnych i niepowtarzalnych ozdób- małych arcydzieł. W dalszym etapie zwiedzania obserwowali proces powstawania bombek choinkowych. Pracownik fabryki nad palnikiem rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je we wrzącej wodzie potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje im się przeróżne kolory przez zanurzanie w farbie. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się, kapsluje i ręcznie ozdabia. Ta ostatnia czynność wymaga talentu, precyzji i cierpliwości. Dzieci przyglądały się pracy pań i były pod dużym wrażeniem ogromu pracy włożonej w wykonywanie każdej bombki. Na koniec mogliśmy zobaczyć niesamowitą różnorodność produktów sprzedawanych w przyfabrycznym sklepie oraz dokonać pamiątkowych zakupów. Każdy mógł wybrać sobie coś dla siebie i swoich bliskich. Na pamiątkę pobytu każdy uczestnik wycieczki otrzymał dwie bombki: jedną wykonana przez siebie oraz drugą -z własnym imieniem. Ozdobią one świąteczne choinki i będą pamiątką na długie lata. Cel wycieczki został osiągnięty, dzieci pełne wrażeń, bezpiecznie wróciły do domu.
Finał konkursu dla przedszkolaków – „Choinka moich marzeń”
Dziś w przedszkolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Choinka moich marzeń”. Wzięły w nim udział wszystkie Przedszkolaki z naszego oddziału. Dzieci wraz z rodzicami wykonały przepiękne choinki, które można podziwiać w przedszkolnym holu. Oczywiście wszyscy zajęli I miejsce, gdyż każda z prac, choć wykonana inną techniką, wymagała wiele pracy. Każdy Przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę.
Kiermasz książek
Zgodnie z zapowiedzią, dnia 9 grudnia odbył się kiermasz książek mający na celu promocję czytelnictwa. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, dlatego będzie kontynuowany w dniu jutrzejszym.
Szkolna wizyta przedszkolaków – celem choinka szkolna
Podczas dzisiejszego spaceru, przedszkolaki odwiedziły szkołę. Wszystkim bardzo spodobała się choinka, która pięknie przystrojona, zdobi szkolny korytarz. Sprawdzaliśmy także, czy czasami Mikołaj nie zostawił pod nią jakiegoś upominku? Już nie możemy się doczekać kiedy w naszej sali stanie takie świąteczne drzewko.
Wszystkie grzeczne dzieci z przedszkola odwiedził dziś Św. Mikołaj. Przedszkolaki z wielkim przejęciem od kilku dni przygotowywały się do tej wizyty. Specjalnie dla Mikołaja nauczyliśmy się śpiewać i akompaniować do piosenki „A Mikołaj pędzi”. Nieco przestraszeni, ale bardzo szczęśliwi przywitaliśmy naszego Gościa. Mikołaj pytał nas o wiele ważnych rzeczy i każdemu wręczył przepiękny upominek. Już nie możemy doczekać się kolejnej wizyty za rok.
Święty Mikołaj w szkole
Emocje związane z wizyta Świętego Mikołaja towarzyszyły uczniom i młodszym , i starszym od rana. I wreszcie ok. godz. 10 korytarze szkolne wypełnił dźwięk dzwonka zapowiadający przybycie oczekiwanego Gościa. Towarzyszyły mu anioły i śnieżynki, które pomagały świętemu w obdarowywaniu uczniów prezentami. Po spełnieniu nakazów Mikołaja, wykazaniu się znajomością modlitwy można było otrzymać upragniony prezent. Społeczność szkolna wdzięczna jest Radzie Rodziców, która wspomagała Gościa z Laponii w jego ciężkiej pracy. Czekamy z niecierpliwością na przyszłoroczną wizytę.
Kiermasz książek
Dnia 9 grudnia 2019 r. w naszej szkole odbędzie się kiermasz książki. W ofercie znajdą się książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników. Będzie tu można znaleźć opowiadania, bajki, kolorowanki z tekstem, słowniki, literaturę obyczajową, albumy. Książka jest zawsze dobrym prezentem, dlatego kiermasz został zorganizowany przed Świętami Bożego Narodzenia. Biblioteka szkolna współpracuje z Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie i dzięki temu ma możliwość zorganizowania kiermaszu książek w atrakcyjnej cenie. Każda forma promowania książki wpływa na rozwój czytelnictwa, dlatego celem naszego działania nie jest zysk finansowy, ale dotarcie z książką do czytelnika.
Andrzejki w przedszkolu
W miniony czwartek w naszym przedszkolu obchodziliśmy Andrzejki. Przenieśliśmy się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci chciały się dowiedzieć, co czeka je w przyszłości oraz kim zostaną. Wśród atmosfery tańca i wesołej zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Dodatkowo zabawę uświetniły nam maski – prezent od Rady Rodziców. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową a także do integrowania grupy przedszkolnej.
Andrzejki
„Święty Andrzeju, nasz ty dobrodzieju …” – jak co roku tak i dzisiaj tradycji stało się zadość. Tańce, konkursy w rytm najnowszych przebojów, cieszący się ogromnym powodzeniem Dom Strachu, ciekawe i pomysłowe stroje, a przede wszystkim dobry humor dopisujący uczestnikom sprawiły, że zabawę można uznać za udaną.
Dziękujemy za współpracę i pomoc przy organizacji Radzie Rodziców.
Spotkanie z pisarzem Marcinem Brykczyńskim
27 listopada uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej z naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarzem, tłumaczem książek i bajek dla dzieci oraz dorosłych Marcinem Brykczyńskim. Pisarz w sposób interesujący zapoznał zebranych na spotkaniu ze swoją twórczością, opowiadał o tym skąd czerpie pomysły na pisanie bajek i wierszy. Zdradził też tajemnice swojego dzieciństwa i zainteresował dzieci swoją twórczością a także zachęcił do czytania książek. Po spotkaniu nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z pisarzem, otrzymać od niego autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Marioli Kaczor i Paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dynowie z siedzibą w Bachórzu za zaproszenie.
Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
W dniu 25 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Tradycja tego święta nie jest długa, bo obchodzone jest od 2002 roku, czyli od daty setnych urodzin tej uroczej maskotki.
Dzień Pluszowego Misia w szkole
Duże, małe, kolorowe, brązowe przytulanki, maskotki, a przede wszystkim powiernicy tajemnic, sekretów, czyli misie, miśki – duże, małe – nieważne, zawsze kochane. Święto Pluszowego Misia coraz popularniejsze wśród dzieci i młodzieży, również w naszej szkole znalazło swój oddźwięk. Od rana towarzyszyły nam maskotki – ogromne i miniaturowe, ale zawsze obecne ! Młodsi uczniowie obejrzeli bajki z misiem w roli głównej.
„Dzień Kosmosu” z gen. Mirosławem Hermaszewskim
Dzięki zaproszeniu od Pani dyrektor LO w Dubiecku oraz od „Stowarzyszenia Dobry Start Dobra Przyszłość” w Dubiecku, nasi uczniowie z kl. VII i VIII mogli uczestniczyć w „Dniu Kosmosu”. Głównym punktem tego pikniku naukowego było spotkanie z pierwszym i jedynym polskim kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim. Ponadto uczniowie wysłuchali wykładu prof. dra hab. Władysława Górala z AGH w Krakowie, poznali łazik marsjański zbudowany przez studentów Politechniki Rzeszowskiej oraz uczestniczyli w warsztatach fizycznych. Przyswoili sobie ogromną porcję wiedzy, spotkali ciekawych ludzi, wyszli poza kanon wiedzy szkolnej. Koordynatorem wyjazdu naszych uczniów była Pani Anna Grzegorzak.
Monitory interaktywne już w klasach
Program „Aktywna Tablica” zaplanowany na lata 2017-2019 ma na celu rozwój kompetencji uczniów oraz nauczycieli, a także uzupełnienie infrastruktury szkolnej o nowe technologie informatyczne i komunikacyjne. Dzięki programowi nasza szkoła otrzymała dzisiaj dwa interaktywne monitory dotykowe.
Dziękujemy Radzie Rodziców
Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie rolet okiennych zamontowanych w klasie VII. Wyeliminują one nadmierne nasłonecznienie i zapewnią uczniom komfort nauki. Doceniamy zaangażowanie Pani Przewodniczącej Rady Rodziców Eweliny Domińczyk, która podjęła inicjatywę wykonania i sprzedaży kart świątecznych, z których dochód zostanie przeznaczony na wykonanie rolet w kolejnych klasach.
Lekcja historii i muzyki – inaczej
18 listopada w naszej szkole był dniem poświęconym refleksji dotyczącej 101 rocznicy odzyskania niepodległości i żywą lekcją wiedzy historycznej. Zajęcia zaplanowane i zorganizowane przez Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka i Pana Arkadiusza Banasia były bogate w treści i ciekawe dla całej społeczności szkolnej. Gościem szczególnym był Pan Edmund Tarnawski, który bardzo kocha Polskę i swoim patriotyzmem chciałby podzielić się z uczniami naszej szkoły. Takimi słowami podsumował liczne kontakty i wizyty w naszej szkole:
„Mija już prawie 4 lata, odkąd pierwszy raz pojawiłem się w waszej Szkole. Pierwszy raz spotkałem się z Panem Dyrektorem Józefem Stolarczykiem, chcąc przekazać dla Szkoły kilka książek o tematyce historycznej okresu II wojny światowej. Życzliwa postawa pana Józefa zachęciła mnie jednak do pójścia o krok dalej — powstała wtedy idea zorganizowania Izby Pamięci — miejsca, w którym gromadzone będą książki i materiały upamiętniające historię i działania żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Plan ten udało się nam wspólnymi siłami zrealizować, a koronę gabloty Izby Pamięci udało mi się wykonać osobiście. Przez te 3 lata gościłem również na corocznych obchodach święta odzyskania niepodległości 11 listopada, gdzie dzieci i młodzież we wspaniały sposób wykazywały zaangażowanie podczas uczestnictwa w Akademiach. Moje serce jest zbudowane waszą postawą i jestem dumny z zamieszkującego moje rodzinne strony młodego pokolenia.
W Was jest przyszłość Polski – Naszej Ojczyzny. Dziś pragnę zamknąć ten rozdział, dziękując Wam wszystkim za miłe słowa zaangażowanie w sprawę. Postawa Pana Dyrektora, nauczycieli i uczniów angażujących się w te działania daje świadectwo wielkiego patriotyzmu i oddania w sprawach ważnych dla każdego Polaka. Tutaj także szczególnie chciałbym podziękować panu Piotrowi Bielcowi, który zawsze wspierał mnie dobrym słowem i pomocą. Żegnam się z Wami, nie wykluczając, że mogę jeszcze pojawić się w szkole podrzucając jakieś materiały do wzbogacenia Izby Pamięci. W ramach tego pożegnania przygotowałem do odsłuchania kilka utworów o tematyce patriotycznej. Mam nadzieje, że wzbudzą w waszych sercach miłość do naszej ojczyzny.”
W pierwszej części audycji uczniowie usłyszeli utwory tworzone w okresie II wojny światowej, upamiętniające działalność walczących o wolność i niepodległość naszego kraju żołnierzy Armii Krajowej. Następnie ze swoją prelekcją wystąpił Pan Kamil z grupy artystycznej POH w Rzeszowie, który zaprezentował umundurowanie i wyposażenie stron biorących udział w konflikcie, zapoznał z uzbrojeniem. W drugiej części usłyszeliśmy pieśni patriotyczne popularne w okresie powojennym. Natomiast ostatnia trzecia część obfitowała w utwory, które są bliskie sercu każdego Polaka. Ich melodie przez pokolenia podnosiły na duchu polski naród i pomagały przetrwać najtrudniejsze chwile.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Edmundowi Tarnawskiemu za dzisiejsze spotkanie i chęć współpracy z naszą szkołą. Przykład patriotyzmu i przywiązania do historii niech będzie wzorem dla naszych uczniów, którzy z podziwem obserwowali i słuchali naszego gościa za każdym razem, kiedy był obecny podczas różnych uroczystości. Dziękujemy również rodzinie Pana Edmunda – Synowi i Wnukowi, którzy byli obecni na dzisiejszej „Żywej lekcji historii”.
Spotkania z iluzją
Spotkanie z iluzją, magią, złudzeniem zawsze wywołuje u uczniów aplauz. Tak było i tym razem za sprawą pana iluzjonisty, który regularnie odwiedza naszą szkołę, bawi pokazami, sztuczkami, angażując do nich uczestników, rozdając upominki i gadżety, które wykorzystywał do występu.
Święto Niepodległości Polski
Śpiewem i recytacją podczas uroczystej akademii uczciliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości Polski. To wyjątkowe święto narodowe skłania nas do refleksji nad trudną drogą Polaków do odzyskania niepodległości. W montażu słowno-muzycznym uczniowie przedstawili kolejne etapy dochodzenia do tej wolności. Zadbano także o wizualną stronę uroczystości: dekoracja, kotyliony, flagi biało-czerwone w rekach najmłodszych uczniów, to wszystko tworzyło wspaniałą, radosną atmosferę tego święta. Chodzi przecież o to, byśmy doceniali fakt, że żyjemy dziś w wolnej Ojczyźnie i pamiętali o tych, którzy oddali za nią życie.
W ramach akcji #SzkołaDoHymnu wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi uroczyście odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.
Razem dbamy o to, czym oddychamy
Fundacja „Tradycyjna Zagroda” realizuje projekt pt. „razem dbamy o to, czym oddychamy” dofinansowany przez Polską Spółkę Gazownictwa sp.z o.o. Ogólnym celem inicjatywy jest zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia śmieci w przydomowych piecach, innych instalacjach i miejscach do tego nie przeznaczonych. Do 15 grudnia 2019r. prowadzone są konkursy:
konkurs plastyczny pt.” Jak dbamy o czyste powietrze?” dla klas I-III szkół podstawowych
konkurs z naklejką dla wszystkich mieszkańców Pogórza Dyowskiego i Przemyskiego
konkurs na Facebook’u dla osób posiadających profil w serwisie Facebook
Dzień Postaci z Bajek
Dzisiaj w przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji przedszkolaki przyszły dziś w strojach bajkowych bohaterów a ze sobą przyniosły swoje ulubione książeczki.
Pasowanie na ucznia
31 października 2019 roku na długo zapisze się w pamięci uczniów klasy pierwszej z naszej szkoły, ponieważ to właśnie dziś zostali w uroczysty sposób pasowani na ucznia. Zanim jednak nastąpiła ta piękna chwila dzieci zaprezentowały program artystyczny przygotowany pod czujnym okiem wychowawczyni Pani Anny Kucz-Koszelnik. Wykazały się w nim wiedzą i umiejętnościami z pierwszych dwóch miesięcy nauki w szkole. Pierwszoklasiści recytując wiersze i śpiewając piosenki zdali egzamin z wiedzy o Polsce, wykazali się umiejętnościami matematycznymi, polonistycznymi, znajomością swojej dużej i małej ojczyzny. W oczach rodziców pojawiła się łza wzruszenia, szczęścia i radości. Następnie w obecności swoich zaproszonych gości, nauczycieli i Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka dzieci uroczyście ślubowały, że będą uczyć się pilnie, szanować nauczycieli i przełożonych, dbać o honor swojej szkoły i klasy, szanować przyrodę, żeby świat był piękny, postawą swą sprawiać radość wychowawcom i rodzicom, aby wyrosnąć na dobrego i wzorowego Polaka. I w końcu nastąpiła najważniejsza chwila uroczystości – pasowanie na ucznia. Pan Dyrektor wypowiadając słowa „Pasuję cię na ucznia klasy pierwszej’’ i przykładając ołówek do ramienia uroczyście dokonał aktu pasowania. Do uczniów naszej szkoły dołączyli : Milena Cieśla, Kacper Darasz, Nadia Gdyra-Naumowicz, Rafał Hadam i Adam Szpak. W progach naszej szkoły pierwszoklasiści zostali powitani przez starszych kolegów i koleżanki z klasy drugiej, którzy wraz ze swoją wychowawczynią Panią Agnieszką Bielec przygotowali program artystyczny, w którym dawali dobre rady i składali życzenia. Na koniec wręczyli pamiątkowe upominki. Pierwszoklasiści otrzymali również pamiątkowe dyplomy i kuferki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich biorących udział w tej ważnej uroczystości dla każdego ucznia. Był pełen wzruszeń, ciepłych słów i pozytywnych emocji. Dziękujemy Panu Arkadiuszowi Banasiowi za akompaniament do piosenek i pomoc w przygotowaniach.
Pamiętamy o zmarłych
To już tradycja. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem udali się na cmentarz, aby uporządkować grób Aleksandra Władysława Wierzbiańskiego, zapalić znicz i odmówić modlitwę. W ciszy i powadze oddaliśmy cześć wszystkim zmarłym z naszej miejscowości.
Pasowanie na Przedszkolaka
W dniu dzisiejszym w naszym przedszkolu miało miejsce ważne wydarzenie – Pasowanie na Przedszkolaka. To pierwsza, tak ważna dla nas uroczystość w tym roku szkolnym. Dzieciaki w odświętnych strojach zaprezentowały przed Rodzicami, Panem Dyrektorem oraz Przewodniczącą Rady Rodziców przygotowywany od dawna program artystyczny. Dla większości z dzieci to pierwszy występ przed publicznością. Wszyscy jednak pięknie wystąpili recytując wiersze, śpiewając piosenki oraz tańcząc. Przedszkolaki złożyły również uroczyste przyrzeczenie. Następnie każdy z nich został przez Pana Dyrektora pasowany za pomocą ogromnego lizaka. Po wręczeniu dyplomów oraz upominków ufundowanych przez Rodziców przedszkolaków oraz Radę Rodziców nadszedł czas na wspólne świętowanie przy ciasteczku i soczku.
Wycieczka do kina i kręgielni
28 października 2019r. uczniowie klas VII-VIII uczestniczyli w seansie filmowym w kinie Helios w Rzeszowie, gdzie obejrzeli najnowszy film produkcji Walta Disneya pt.”Czarownica 2″ z Angeliną Jolie w roli głównej. Kolejnym etapem wycieczki do Rzeszowa była wizyta w kręgielni „Galaktyka” gdzie uczniowie doskonalili umiejętności gry w kręgle. Wycieczka była doskonała formą relaksu i sposobu na integracje grupy.
Międzyszkolne zawody sportowe w piłkę nożną
W dniu 22.10.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Harcie odbyły się zawody sportowe w piłkę nożną chłopców o Puchar Wójta Gminy Dynów. W rozgrywkach wzięły udział drużyny z Bachórza, Dylągowej, Harty, Pawłokomy, Dąbrówki Starzeńskiej i Ulanicy. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Wojciech Tarnawski, Uryć Jakub, Pich Wiktor, Gąska Artur, Garncarz Jakub, Pawłowski Michał i Pyś Tomasz, zajęła IV miejsce. Najlepszym bramkarzem turnieju został Wojciech Tarnawski. Gratulujemy!
Finał akcji pomocy Szkolnego Koła Caritas
Przytaczając słowa Matki Teresa z Kalkuty
„Bardzo łatwo jest kochać ludzi, którzy są daleko, ale nie zawsze łatwo jest kochać tych, którzy mieszkają tuż obok nas”
Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej w Bachórzu pragnie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję pomocy potrzebującej rodzinie.
Zbiórka w szkole – 193,35 zł.
Zbiórka po mszach św. dnia 20.10.2019 r, – 1 236,67 zł
W sumie zebrano 1430,02 zł.
Za każdy gest życzliwości i ofiarność składamy serdeczne Bóg zapłać.
Wyrazy wdzięczności kierujemy do osób, które wsparły naszą akcję:
Pana Dyrektora Józefa Stolarczyka,
Księdza Proboszcza Marka Cecuła,
Wolontariuszy, którzy z ogromną radością i zaangażowaniem uczestniczyli w zbiórce.
Opiekun Szkolnego Koła Caritas
Akcja pomocy Szkolnego Koła Caritas
Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej ogłasza zbiórkę na rzecz rodziny potrzebującej pomocy z Bachórza, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Ze względu na dobro rodziny nie ujawniamy jej danych, ale zapewniamy, że wszelka okazana pomoc będzie ogromnym wsparciem w zaistniałej sytuacji. Wolontariusze będą zbierać ofiary do puszek w najbliższą niedzielę po mszach świętych. Ponadto zbiórka będzie kontynuowana w szkole w dniach 21-25 października.
Za każdy gest wsparcia z góry dziękujemy
Wolontariusze wraz z Opiekunem
Szkolnego Koła Caritas
Zapowiedź żywej lekcji historii
W ramach obchodów Święta Niepodległości Polski w dniu 18 listopada (poniedziałek) proponujemy uczniom żywą lekcję historii. O godz. 11.00 odbędzie się pokaz i prelekcja militarna grupy rekonstrukcyjnej „Pasjonaci Ożywionej Historii” a po niej zestaw piosenek patriotycznych zaprezentuje pan Edmund Tarnawski z Rzeszowa. Wraz z Radą Rodziców uważamy że warto.
Przedszkole przyszłych programistów
Nasze Przedszkolaki w ramach europejskiej inicjatywy „Code week” – Tydzień kodowania wzięły udział w zajęciach z kodowania a także odwiedziły szkolną pracownię komputerową. Pan Robert Pantoła zapoznał nas z wyposażeniem pracowni, opowiedział o komputerach oraz pracy informatyka. Dzieci z zainteresowaniem wszystko oglądały oraz samodzielnie korzystały z komputerów rysując w programie Microsoft Paint.
Dzień Papieski
Od 2000 roku w rocznicę wyboru naszego Wielkiego Rodaka, Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzimy Dzień Papieski. Już 19 razy 16 października odbywają się uroczystości poświęcone pamięci osoby i dzieła św. Jana Pawła II. Również w naszej szkole, pod wodzą siostry Anny Koniecznej, odbyła się część artystyczna z udziałem uczniów, zarówno tych małych jak i większych. Były pieśni, wiersze i tańce, a wszystko na cześć Papieża, który rozsławił Polskę i zapisał się pięknymi zgłoskami na kartach historii świata.
Wizyta przedszkolaków w gminnej bibliotece
Jesienne zabawy na świeżym powietrzu
Korzystając z pięknej jesiennej pogody, przedszkolaki codziennie bawią się na świeżym powietrzu.
Dzień Edukacji Narodowej
Na 14 października przypada Święto Edukacji Narodowej, święto nauki, czyli tych, którzy uczą i tych, którzy są nauczani. To dzień, kiedy wszyscy związani z edukacją zatrzymują się na chwilę, aby pomyśleć, co tak naprawdę stanowi istotę tego święta.
Spotkanie z policjantem
W czwartek 10 października 2019 r. klasy I, II i III wzięły udział w spotkaniu z policjantem dzielnicowym. Celem akcji edukacyjnej było:
1. Zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ruchu drogowego,
2. Uświadomienie niebezpieczeństw grożących podczas drogi do i ze szkoły,
3. Wyrabianie właściwych nawyków podczas poruszania się drogą,
4. Uświadomienie dzieciom, jak ważne dla bezpieczeństwa jest odpowiednie oznakowanie pieszych,
5. Budowanie zaufania do Policji.
Podczas spotkania uczniowie otrzymali odblaski oraz materiały informacyjne. Pan policjant spotkał się też z naszymi przedszkolakami.
Gratulacje dla naszych strażaków
Gratulujemy pozyskania kolejnych środków finansowych na działalność naszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Zawsze możemy na Was liczyć.
Przedszkolaki robią sałatkę owocową
Owoce jemy, zdrowi będziemy! – W myśl tego hasła w minionym tygodniu sami przygotowaliśmy sałatkę owocową, która była nie tylko zdrowa, ale pysznie smakowała.
Komunikat
Komunikat MEN w sprawie ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej
Szanowni Państwo,
W związku z napływającymi do Ministerstwa Edukacji Narodowej sygnałami i wątpliwościami od rodziców uczniów, jak co roku uprzejmie przypominam.
W obecnym stanie prawnym nie ma regulacji ustanawiających obowiązkowe ubezpieczenia w odniesieniu do działalności szkół i placówek oświatowych, z wyjątkiem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia w sytuacji, w której szkoła organizuje wycieczkę zagraniczną lub wypoczynek za granicą (samodzielnie lub we współpracy z przedsiębiorcami zajmującymi się działalnością turystyczną).
Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Może być zawarta wyłącznie z woli rodziców.
Przepisy ustawy Prawo oświatowe nie upoważniają dyrektora szkoły, jak również innych organów szkoły, do podejmowania czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz uczniów. Także rady rodziców nie mają upoważnienia prawnego do zawierania jakichkolwiek umów, w tym umów ubezpieczenia grupowego NNW. Mogą jednak wnioskować do organu prowadzącego we wszystkich sprawach szkoły, w tym również w sprawach dotyczących ubezpieczenia.
To rodzice rozstrzygają, czy należy w szkole ubezpieczyć dziecko i od nich zależy przyjęty sposób procedowania wyboru ubezpieczyciela oraz wybór oferty. Żądanie przez dyrektorów szkół i placówek od rodziców pokrycia kosztów ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków (bezpośrednio lub za pośrednictwem szkoły), jak również żądanie jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową przez nich uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń, jest niedopuszczalną praktyką.
Mając na względzie powyższe, zwracam się z uprzejmą prośbą o przypomnienie i upowszechnienie ww. treści wśród dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli i rodziców uczniów. Działanie to powinno przyczynić się do wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości na gruncie dobrowolnych ubezpieczeń zawieranych w szkołach i placówkach oświatowych.
Z wyrazami szacunku
Z upoważnienia
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Iwona Michałek
Sekretarz Stanu
Dyskoteka
25 września 2019 r. odbyła się dyskoteka dla uczniów Szkoły Podstawowej w Bachórzu. Impreza od jakiegoś czasu oczekiwana przez uczniów, spragnionych zabawy i tańca, przyciągnęła wielu chętnych. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Tańcom towarzyszyły liczne zabawy oraz konkursy z nagrodami, przygotowane przez Samorząd Szkolny. Uczniowie z klas VII i VIII dołożyli wszelkich starań, by ich młodsi koledzy bawili się dobrze i byli zadowoleni. Szczególne podziękowania należą się Rodzicom, którzy poświęcili swój czas, by wesprzeć nauczycieli w sprawowaniu opieki nad bawiącymi się uczniami
Jesienny spacer
W tym roku jesień przychodzi do nas z wyjątkowo piękna pogodą. Chcąc nacieszyć się tą piękna aurą Przedszkolaki wraz z paniami wybrały się na pierwszy jesienny spacer. Ubrani w odblaskowe kamizelki i zaznajomieni z zasadami ruchu drogowego, o których rozmawialiśmy w ubiegłym tygodniu, wyruszyliśmy na poszukiwania darów jesieni. Długi spacer obfitował w rozmowy n.t. gatunków drzew i krzewów, które spotkaliśmy na drodze. Wzbogaciliśmy także nasz kącik przyrodniczy w nowe okazy wielobarwnych liści oraz w szyszki. Z pewnością wyruszymy jeszcze nie raz na poszukiwanie jesiennych skarbów.
Podziękowanie za naszą akcję pomocy na rzecz Parafii w Bojanach
W dniu dzisiejszym, przy pośrednictwie Pana Michała Zięzio, otrzymałem podziękowanie od ks. Marcina Mirasia oraz jego Parafian, za naszą akcję pomocy na rzecz Parafii w Bojanach na Ukrainie. Gratuluję szlachetnej postawy uczniom oraz ich wychowawcom. Dziękuję też Szkolnemu Kołu „Caritas”. Jak widać nasza praca wychowawcza przynosi właściwe efekty, budzi wrażliwość i sprzyja działaniu na rzecz potrzebujących. Księdzu Marcinowi życzę powodzenia w podejmowaniu kolejnych cennych inicjatyw w pracy duszpasterskiej na rzecz swej parafii.
Dzień Przedszkolaka
20 września w całej Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W naszym przedszkolu również dzień ten był wyjątkowy. Przedszkolaki w kolorowych strojach i świetnych humorach uczestniczyły w dzisiejszych zajęciach. Nie mogło zabraknąć zabaw integracyjnych, śpiewu i tańców w rytm ulubionych dziecięcych przebojów.
Informacja o treningu
Konkurs „List do Taty” – sukces Julii Paściak
W dniu 9 września w auli senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się organizowana wspólnie z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim okręgowa gala konkursu „List do Taty”. Na galę przyjechali laureaci etapu okręgowego a także uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienia razem ze swoimi nauczycielami i rodzicami. Senator prof. Aleksander Bobko w swoim przemówieniu podkreślił wartość jakim w zmiennych czasach, w którym niekiedy brakuje stałych punktów odniesienia, są rodzice. Uczennica naszej szkoły Julia Paściak otrzymała jedno z wyróżnień i wraz ze swoją wychowawczynią panią Jolantą Wójcik uczestniczyła w tym doniosłym wydarzeniu.
Prezentacja wystawy „Opowieści wąskotorowe” w Muzeum w Przeworsku
Dnia 6 września br. w sali balowej Muzeum w Przeworsku dzieci i młodzież szkolna oraz członkowie Przeworskiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej spotkali się, by obejrzeć wystawę „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej”. Koordynator wystawy mobilnej Józef Stolarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bachórzu, przybliżył uczestnikom rys historyczny kolejki wąskotorowej oraz prezentował szczegółowo wystawę. Przeworscy czwartoklasiści żywo reagowali na podaną im wiedzę, zadawali liczne pytania i z zainteresowaniem oglądali wystawę.
Dziękujemy Zarządowi Kółka Rolniczego w Bachórzu
Bardzo serdecznie dziękujemy Zarządowi Kółka Rolniczego w Bachórzu za przekazanie 1500 zł z przeznaczeniem na zakup nowych mebli szkolnych w postaci szafek i regałów dla przedszkolaków. To kolejne już wsparcie udzielone naszej szkole przez Kółko Rolnicze. Bardzo dziękujemy za zrozumienie potrzeb i doceniamy ofiarność na rzecz najmłodszych mieszkańców Bachórza.
Nowe zabawki w przedszkolu
W dniu dzisiejszym, ku wielkiej radości przedszkolaków, kurier dostarczył nową atrakcję zabawową – domek wielofunkcyjny. Dzięki ofiarności Rady Rodziców to już druga tego typu atrakcja. Wydano na nie 3500 zł za co bardzo dziękujemy.
Pierwsze dni w przedszkolu
Pragniemy, aby wszystkie przedszkolaki z uśmiechem przychodziły do naszego przedszkola. Dzisiaj dzieci były na spacerze. Zwiedziły szkołę i jej otoczenie. Zostały też zaproszone do dyrektora szkoły i poczęstowane słodyczami. Okres adaptacyjny przebiega pomyślnie a dzielne przedszkolaki wzorowo zjadają smaczne posiłki, leżakują oraz cieszą się wspólną zabawą. Dzieci wykonały też pierwsze prace plastyczne.
„Nasze Przedszkole” czeka na najmłodszych
Dnia 2 września najmłodsze dzieci rozpoczną wspólną przygodę w naszym przedszkolu. Będą mogły się poznać i wspólnie pobawić. Rodzice już w czwartek poznali otoczenie w jakim czas będą spędzać ich dzieci oraz osoby, pod opieką których teraz się znajdą. Wystrój pomieszczeń przedszkolnych przedstawiamy na załączonych zdjęciach. Niebawem pojawią się kolejne ciekawe elementy wyposażenia.
Podziękowanie za pomoc
Pod koniec sierpnia przekazaliśmy na rzecz Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie kolejne dwa worki nakrętek zbieranych przez naszych uczniów w maju i czerwcu minionego roku szkolnego. To cegiełka, którą dołożyliśmy do pięknego dzieła pomocy tak małym, a tak bardzo doświadczonym przez los nieuleczalnie chorym dzieciom. Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za wrażliwość na krzywdę małego człowieka i wsparcie akcji prowadzonej przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły.